BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 10 von 10

Krusha e Madhe dėshiron tė bėhet komunė

Erstellt von Ciciripi, 18.03.2013, 14:18 Uhr · 9 Antworten · 843 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Krusha e Madhe dėshiron tė bėhet komunė

  Krusha e Madhe dėshiron tė bėhet komunė

  Banorėt e Krushės sė Madhe, qė llogaritet tė jetė fshati mė i madh nė Kosovė, i kanė drejtuar Ministrisė sė Pushtetit Lokal njė letėr me tė cilėn kėrkojnė qė fshati i tyre tė avancohet nė komunė.
  Kadri Dellova, zyrtar i Kėshillit tė fshatit pėr themelimin e Komunės sė Krushės sė Madhe, ka thėnė se kėrkesa e tyre pėr status tė komunės bazohet edhe nė Ligjin pėr decentralizim tė Kosovės, shkruan Koha Ditore.
  “Kėshilli i fshatit tė Krushės sė Madhe, qė nga nėntori i vitit 2012, e ka adresuar kėrkesėn nė MAPL pėr formimin e Komunės sė Krushės sė Madhe, qė do tė pėrfshijė edhe fshatrat Celinė dhe Nagavc. Kėrkojmė nga MAPL-i i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės qė fshati Krushė tė shpallet Komunė, duke u bazuar nė Ligjin pėr decentralizim tė Kosovės”, ka thėnė Dellova. Sipas tij, kėrkesat e shumė aktivistėve tė kėtij fshati janė pėrsėritur nė takime tė ndryshme dhe se janė nė pritje tė marrin njė pėrgjigje pozitive nga pėrfaqėsues tė institucioneve tė vendit. ”Krusha e Madhe llogaritet si fshat mė i madh nė Kosovė. Ai ka 7 mijė banorė dhe si bashkėsi lokale me fshatrat Celinė dhe Nagavc ka rreth 13 mijė banorė. Nė tė zhvillohen disa veprimtari ekonomike, por prioritet mbetet bujqėsia me degėt e saj”, ka bėrė tė ditur ky zyrtar fshati, derisa ka numėruar se ka infrastrukturė tė zhvilluar, institucione dhe shoqata tė ndryshme. Dellova ka treguar se shkolla fillore “Bajram Curri”, ka rreth 1 mijė nxėnės, ajo e mesme “Ukshin Hoti”600 nxėnės, pastaj qendrėn rinore “Shpresa”, kooperativėn bujqėsore “Krusha e Madhe”, fabrikat pėr pėrpunimin e perimeve dhe ajvarit “Gratė fermere”, si dhe shumė shoqata e klube tė tjera.
  ”Nė Krushė ushtrojnė veprimtari shumė ndėrmarrje, biznese dhe operatorė tė ndryshėm qė, pos qė kanė shumė tė punėsuar, gjenerojnė mjete financiare, qė nė tė ardhmen mund tė mbajnė financiarisht Krushėn e Madhe, nėse bėhet komunė nė vete”, ka siguruar Dellova. Ai gjithashtu ka pohuar se fshati ka infrastrukturėn urbane, rrugė tė asfaltuara, rrjetė kanalizimi dhe ndriēim publik, gjė qė i pėrngjan njė qytetit qė e meriton tė bėhet Komunė.
  Nė mbėshtetje tė Kėshillit pėr themelimin e Komunės sė Krushės kanė dalė edhe banorė tė kėtij dhe tė fshatrave tė sipėrthėnė. Qerim Rexhepi, banor i Krushės, thekson se ky vendbanim i pėrmbush tė gjitha parametrat pėr tė qenė komunė. ”Ėshtė kėrkesė e arsyeshme dhe valide, sepse populli e kėrkon. Do tė krijonte jetė mė tė pėrshtatshme. Ka kuadro pėr tė gjitha nevojat e njė organi vendimmarrės. Ndoshta do tė shtohen shpenzimet nė nivel qendror, por do t`u ndihmonte banorėve tė mos ngarendin pėr njė dokument deri nė Rahovec”, shprehet ky banor. Njėjtė shprehet edhe banori tjetėr i kėtij fshati, Halit Gashi. Ai thotė se ky fshat e meriton tė bėhet komunė nė bazė tė numrit tė popullsisė.
  ”Mė mirė do tė ishte me u bė komunė, sepse do tė kishim mė afėr shėrbimet komunale, jo tė udhėtojmė deri nė Rahovec, etj.”, ka thėnė Gashi. Kurse, Aliriza Fetahu, thotė se Krusha i ka 7 mijė banorė, Celina 3 mijė e po aq edhe Nagavci.
  ”Madje, edhe Krusha e Vogėl, qė i takon Komunės sė Prizrenit, mund t`i bashkohet Komunės sė Krushės sė Madhe, sepse ėshtė shumė e logjikshme. Nuk e di sa mund t`i bashkohen edhe fshatrat Fortesė dhe Hoēė e Vogėl. Nagavci dhe Celina, gjithnjė bazė e kanė pasur Krushėn e Madhe”, ka pohuar Fetahu.
  Nga ana tjetėr, kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, ka mbėshtetur kėrkesėn e banorėve tė Krushės, sepse, sipas tij, krijimi i dy apo mė tepėr komunave nė kėtė rajon do tė ndikojė nė dinamizmin e jetės institucionale, politike dhe ekonomike, ndaj duhet tė ecim nė pėrputhje me kėrkesat e ligjshme dhe tė natyrshme tė qytetarėve.
  ”Bazuar nė Planin Zhvillimor Komunal 2013- 2022, Rahoveci ka qendrėn komunale (Rahovecin) dhe dy qendra sekondare, Krusha e Madhe dhe Ratkoci. Mbi kėtė bazė mendojmė se do tė ishte zhvillim normal dhe logjik qė kėto dy qendra sekondare tė avancohen nė njėsi komunale. Nė debatet e zhvilluara me qytetarė pėr PZHK ėshtė kėrkuar qė edhe Xėrxa tė jetė qendėr sekondare, pėr shkak tė numrit tė madh tė bizneseve dhe potencialit tė madh ekonomik, turistik e njerėzor”, ka theksuar kreu komunal. Latifi mendon se me krijimin e komunave tė reja do tė hapej mundėsia e zhvillimit mė tė hovshėm ekonomik tė kėtyre
  rajoneve, prandaj ne i mbėshtesim tendencat pozitive nė terren.
  Nga ana e tyre, zyrtarė tė MAPL-it, janė shprehur krejt ndryshe nė lidhje me kėrkesėn e krushjanėve. Besnik Osmani, sekretar i MAPL-it, tregon se Kėshilli i fshatit Krushė e Madhe nė muajin dhjetor 2012 ka bėrė njė kėrkesė nė kėtė Ministri qė ky vendbanim tė organizohet si njėsi e vetėqeverisjes lokale (komunė) nė tė ardhmen e afėrt.
  ”Janė rreth 15 kėrkesa tė ngjashme. Procesi i ndryshimit tė kufijve administrativė tė komunave ėshtė paraparė me Ligjin e kufijve administrativė anekėnd Kosovės, tė cilat nuk mund tė trajtohen pa njė Ligj pėr referendumin lokal (kur ndryshimet vijnė si kėrkesa qytetare) dhe qė ende nuk ėshtė miratuar, ose kur Qeveria do tė ketė njė strategji pėr riorganizimin komunal (qė nuk e ka pėr synim nė dokumentet e tanishme)”, ka shpjeguar Osmani. Ai pėrmes postės elektronike ka bėrė me dije se MAPL-i tani ėshtė duke punuar nė Strategjinė Afatmesme 2014-2017, ndėrsa ky dokument pritet tė miratohet nė Qeveri nė fund tė vitit 2013.

  Krusha e Madhe dėshiron tė bėhet komunė - Nacionale | ORAinfo.com - Nuk ndalet

 2. #2
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Versucht auch jedes Dorf mit kaum als 100 Einwohnern eine Komune zu sein... Für ein so kleines Land hat Kosovo zuviele Komunen.

 3. #3
  Nonqimi
  Ich finde die Region Has sollte eine eigene Komune haben im Kosovo sind es 22Dörfer die verdienen ne eigene Komune ne Has te Shqiprijes jan 24 Fshate jan 4Komuna!!

 4. #4

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Wenn Mamusha mit 5000 Einwohnern eine Kommune kriegt, wieso dann auch nicht Krusha e Madhe.

 5. #5
  Avatar von BIG-Eagle

  Registriert seit
  09.09.2009
  Beiträge
  2.041
  Weil es "Minderheiten" sind

 6. #6
  Shan De Lin
  so ein blödsinn

 7. #7
  Mulinho
  Naja das Problem mit den Komunen ist ja nicht nur die geringe Anzahl der Einwohner, sondern dass die Leute so weit weg sind von der Komune.
  Wenn Leute wie aus Krusha extra nach Prizren reisen müssen, um ein Dokument zu holen, ist das schon ein Aufwand.
  Kosovo sollte sich überlegen entweder mehrere Gemeindsoffice zu öffnen, dann bräuchte es ja auch keine Zerstückelung.

 8. #8

  Registriert seit
  13.02.2013
  Beiträge
  1.157
  Zitat Zitat von BIG-Eagle Beitrag anzeigen
  Weil es "Minderheiten" sind
  In dem Fall passen die Anführungszeichen sehr gut!

 9. #9
  Avatar von Lorik

  Registriert seit
  27.02.2008
  Beiträge
  11.995
  Zitat Zitat von Mulinho Beitrag anzeigen
  Naja das Problem mit den Komunen ist ja nicht nur die geringe Anzahl der Einwohner, sondern dass die Leute so weit weg sind von der Komune.
  Wenn Leute wie aus Krusha extra nach Prizren reisen müssen, um ein Dokument zu holen, ist das schon ein Aufwand.
  Kosovo sollte sich überlegen entweder mehrere Gemeindsoffice zu öffnen, dann bräuchte es ja auch keine Zerstückelung.
  krusha e madhe ist in der komune von rahovec, die distanz von krushe e madhe-rahovec beträgt ned mehr als 10km. ist also kein allzu grosser weg

 10. #10
  Strassenapotheker
  Dieser Katun viel freiwillig aus der Gemeinde Rahovec raus? Bitch please..

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 17.09.2014, 16:54
 2. Das Massaker von Krusha e Madhe
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 79
  Letzter Beitrag: 26.03.2012, 19:45
 3. Universität in serbischer Komune
  Von FloKrass im Forum Kosovo
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 12.12.2011, 11:20
 4. Krusha e Vogel/Little Krusha
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 22.07.2010, 13:49
 5. Malėsi e Madhe
  Von Kosova_Kid im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 18.02.2006, 19:35