BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 168 von 597 ErsteErste ... 68118158164165166167168169170171172178218268 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.671 bis 1.680 von 5970

Länder, die Kosova anerkennnen

Erstellt von FREEAGLE, 19.02.2008, 12:39 Uhr · 5.969 Antworten · 522.259 Aufrufe

 1. #1671
  Bloody
  M. Hamiti: Spanja dhe Kina tė mendojnė “strategjikisht” pėr njohjen e Kosovės

  Londėr/Prishtinė, 20 shkurt Teksa Kosova mbush njė vit shtetėsisė, ambasadori i saj nė Mbretėrinė e Bashkuar, vlerėson se nė vitin e kaluar janė arritur pėrparime tė mėdha qė e bėjnė tė ardhmen e vendit edhe mė shpresėdhėnėse, shkruan magazini online Café Babel London. Nė njė ligjėratė publike mbajtur mė 18 shkurt 2009 nė London School of Economics (LSE), Universitetin prestigjioz tė Londrės , I ngarkuari me Punė i Republikės sė Kosovės nė Londėr, Dr. Muhamet Hamiti, ka vėnė shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės para njė viti nė njė kontekst histork. Gjothashtu ai ka folur pėr arritjet e vitit tė fundit - miratimin e Kushtutetuės, hartimin e infrastrukuturės ligjore nė pajtim me standardet evropiane, krijimin e Forcės sė Sigurisė - por edhe pėr sprovat qė e presin ekonominė dhe fushat e tjera tė jetės nė Kosovė. Nė ligjėratėn publike me titull "Pavarėsia e Kosovės: njė vit pas", Dr. Muhamet Hamiti ka thėnė se Serbia po pėrpiqet ta sfidojė ekzistencėn e Kosovės si shtet, duke pėrfshirė edhe me referimin e ēėshtjes sė Kosovės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė. Ai ka shtuar mė tej se qėndrimi i Qeverisė aktuale serbe karshi Kosovės nuk dallon shumė nga politikat e Millosheviqit. "Serbia po pėrpiqet ta paraqesė veten si viktimė", ndonėse ka shkaktuar katėr lufta nė fund tė shekullit tė kaluar, konstatoi ai. Pasi argumentoi se Kosova ėshtė pranuar gjerėsisht nė botė si ēėshtje "sui generis" dhe pėrmendi njohjen nga 54 shtete, Dr. Hamiti tha se do tė ketė njohje tė reja dhe se vendi do tė integrohet plotėsisht nė bashkėsinė ndėrkombėtar. Duke iu pėrgjigjur pyetjeve tė publikut, Dr. Muhamet Hamiti argumentoi se vendet me sheqtėsime pėr kohezion territorial, si Spanja dhe Kina, duhet ta trajtojnė Kosovėn si "ēėshtje strategjike". Ai pohoi se duke njohur shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, ata do ta njihnin Kosovėn si rast "sui generis" dhe jo si shembull pėr separatistėt.

  Kosova.com - M. Hamiti: Spanja dhe Kina tė mendojnė “strategjikisht” pėr njohjen e Kosovės

 2. #1672
  Avatar von meko

  Registriert seit
  15.05.2007
  Beiträge
  10.778
  frage, waren die serben eigentlich zufrieden mit der un resulution?? also am anfang wo sie beschlossen wurde??!!

 3. #1673

  Registriert seit
  13.10.2008
  Beiträge
  7.453
  Zitat Zitat von meko Beitrag anzeigen
  frage, waren die serben eigentlich zufrieden mit der un resulution?? also am anfang wo sie beschlossen wurde??!!  die serben haben bis vor ein jahr selber die resolution 1244 missachtet.

 4. #1674
  Soulino
  Zitat Zitat von meko Beitrag anzeigen
  frage, waren die serben eigentlich zufrieden mit der un resulution?? also am anfang wo sie beschlossen wurde??!!


  man dreht und verdreht sich das gesetz, nach seinem vorteil..
  so wie man es sich wünscht.

 5. #1675
  Avatar von meko

  Registriert seit
  15.05.2007
  Beiträge
  10.778
  Zitat Zitat von rockafellA Beitrag anzeigen
  die serben haben bis vor ein jahr selber die resolution 1244 missachtet.
  also könnte ich einen thread aufmachen, warum die serben jetzt einen auf Un resulution machen,.. oder???


  das erinnert mich an BiH,.. wo die serben jahrelang den dayton vertrag nicht wollten und sich jetzt deran klammern

 6. #1676

  Registriert seit
  13.10.2008
  Beiträge
  7.453
  Zitat Zitat von meko Beitrag anzeigen
  also könnte ich einen thread aufmachen, warum die serben jetzt einen auf Un resulution machen,.. oder???


  das erinnert mich an BiH,.. wo die serben jahrelang den dayton vertrag nicht wollten und sich jetzt deran klammern  ja könntes du schon.

 7. #1677
  Avatar von meko

  Registriert seit
  15.05.2007
  Beiträge
  10.778
  Zitat Zitat von rockafellA Beitrag anzeigen
  ja könntes du schon.
  ok... mach ich jetzt

 8. #1678

  Registriert seit
  26.11.2008
  Beiträge
  289
  Serbien hat Kosovo ebenso anerkannt.

 9. #1679

  Registriert seit
  13.10.2008
  Beiträge
  7.453
  Zitat Zitat von Generalstab Beitrag anzeigen
  Serbien hat Kosovo ebenso anerkannt.  und als dankeschön für diese grosszügige tat,wollen sich die albaner wieder unter serbien stellen und verzichten auf ihre unabhängigkeit.

 10. #1680

  Registriert seit
  26.11.2008
  Beiträge
  289
  Eben,das braucht ihr ja nicht,denn Boris Thaci steht euch ja bei.


Ähnliche Themen

 1. Schweizer Länder Umfrage: Länder-Sympathien
  Von lupo-de-mare im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 10.08.2008, 02:20
 2. korrupteste länder
  Von Tiraner im Forum Politik
  Antworten: 41
  Letzter Beitrag: 25.05.2008, 16:39
 3. kosova-Kontaktgruppe:Kosova nie mehr zu serbien!
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 13.04.2005, 15:30