BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 192 von 597 ErsteErste ... 92142182188189190191192193194195196202242292 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1.911 bis 1.920 von 5970

Länder, die Kosova anerkennnen

Erstellt von FREEAGLE, 19.02.2008, 12:39 Uhr · 5.969 Antworten · 522.528 Aufrufe

 1. #1911

  Registriert seit
  15.01.2006
  Beiträge
  12.080
  MANAMA, MARCH 25, (BNA) THE PARLIAMENT'S FOREIGN AFFAIRS, DEFENCE AND NATIONAL SECURITY COMMITTEE APPROVED TODAY IN ITS WEEKLY MEETING A PROPOSAL ON KOSOVO'S INDEPENDENCE.

  COMMITTEE HEAD SHEIKH ADEL AL MUAWDA STRESSED THE NEED FOR AN IMMEDIATE RECOGNITION OF KOSOVO'S INDEPENDENCE AND THE IMPORTANCE OF SETTING UP FULL DIPLOMATIC RELATIONS WITH IT. HE ALSO URGED ARAB AND ISLAMIC COUNTRIES TO FOLLOW SUIT THROUGH THE GULF COOPERATION COUNCIL, THE ARAB LEAGUE AND THE ORGANIZATION OF ISLAMIC CONFERENCE.

  Übersetzung:

  MANAMA, 25. März,

  Das Parlament für auswärtige Angelegenheiten, Verteidigung und nationale Sicherheit genehmigte heute in ihrer wöchentlichen Sitzung einen Vorschlag für die Anerkennung des Kosovo.

  AUSSCHUSS HEAD SHEIKH AL ADEL MUAWDA betonte die Notwendigkeit für eine sofortige Anerkennung der Unabhängigkeit des Kosovo und die Notwendigkeit der Schaffung voller diplomatischen Beziehungen mit dem Kosovo. Er fordert die arabischen und islamischen Länder zu folgen DURCH dem Golf-Kooperationsrat, der Arabischen Liga und der Organisation der Islamischen Konferenz.  kosovothanksyou.com


 2. #1912
  Bloody

  Daumen hoch

  Ministri Hyseni merr paralajmėrime pėr njohje tė reja tė pavarėsisė sė Kosovės

  Vizitėn e tij tė suksesshme nė Nju-Jork, ministri Hyseni e ka vijuar ditėn e djeshme duke takuar njė numėr tė madh ambasadorėsh vendesh tė ndryshme nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara. Hyseni ka marrė paralajmėrime nga ambasadorėt e Shėn Lucias, Gambias, Haitit, Ekuadorit, Guatemalės, Ugandės pėr njohje tė shpejta tė pavarėsisė, respektivisht pėr marrjen e vendimeve rreth pavarėsisė sė vendit tonė, nė kohėn e duhur. Shėn Lucia pritet ta njohė Kosovėn shpejt

  Ministri Hyseni ėshtė takuar dhe ka biseduar gjatė me pėrfaqėsuesin e pėrhershėm tė Shėn Lucias nė OKB, ambasadorin Donatus Keith St. Aimee, tė cilėn e ka njoftuar pėr arritjet e Kosovės, pėr procesin e njohjes, pėrkrahjen ndėrkombėtare qė po fiton Kosova ēdo ditė e mė tepėr e nė veēanti pėr pėrparimet nė fushėn e ekonomisė e tė ndėrtimit tė institucioneve shtetėrore demokratike.

  Kosova, mė 17 shkurt 2008, ka shpallur pavarėsinė. Deri mė tani pavarėsinė e Republikės sė Kosovės e kanė njohur 56 vende anėtare tė OKB-sė, ka thėnė Hyseni. Ai ka kėrkuar qė edhe Shėn Luēia t'u bashkohet vendeve qė kanė njohur vullnetin e popullit tė Kosovės pėr tė qenė i lirė dhe i pavarur.

  Ambasadori Aimee, nga ana e tij ka theksuar si fakt tepėr tė rėndėsishėm njohjen e Kosovės nga pjesa dėrrmuese e vendeve anėtare tė EU-sė, si dhe nga fqinjėt. "Ne pėrkrahim vullnetin e njerėzve dhe tė popujve pėr tė vendosur vetė se si duan tė jetojnė. Ne pėrkrahim vullnetin e popullit tė Kosovės pėr tė pasur fatin nė duart e veta. Qeveria e Shėn Luēias shpejt do tė marrė vendimin pėr njohjen e Kosovės", ka pėrfunduar ai.


  Gambia sė shpejti do ta njohė Kosovėn


  Nė njė takim tė veēantė dhe mjaft tė frytshėm me ambasadoren e Gambias nė OKB, znj. Susan Waffa-Ogoo, ministri Hyseni e ka njohur atė me procesin e ndėrtimit dhe tė funksionalizimit tė institucioneve shtetėrore tė Kosovės, duke theksuar se po ndiqe standardet mė tė larta evropiane dhe ndėrkombėtare nė procesin e ndėrtimit tė institucioneve, me theks tė veēantė nė infrastrukturės ligjore.

  Pasi ka folur pėr procesin e njohjeve dhe pėr rėndėsinė e kėtij procesi, ministri Hyseni ka ripėrsėritur kėrkesėn drejtuar Qeverisė sė Gambias pėr njohjen e Kosovės.

  Ambasadorja e Gambias e ka pėrgėzuar ministrin Hyseni pėr pėrparimet qė ka arritur Kosova nė tė gjitha fushat. Ajo ka thėnė qė qeveria e vendit tė saj i ndjek me kujdes zhvillimet nė Kosovė dhe rreth Kosovės. Sa i takon njohjes, ambasadorja Waffa-Ogoo ka siguruar ministrin e Jashtėm tė Kosovės se vendimi nga qeveria e Gambias do tė vijė shpejt.


  Haiti sė shpejti do ta shqyrtojė kėrkesėn e Kosovės pėr njohje


  Nė vazhdėn e takimeve tė ditės sė djeshme qė ministri Hyseni i pati me diplomatė tė vendeve tė ndryshme, tė akredituar nė OKB, i frytshėm mund tė konsiderohet edhe takimi me ambasadorin e Haitit nė OKB, z. Leo Merores. Gjatė kėtij takimi, ministri i Jashtėm i Republikės sė Kosovės, z. Skėnder Hyseni, ka folur pėr zhvillimet nė Kosovė. Ai ka thėnė se kėto zhvillime, hapat qė po bėjnė institucionet e Republikės sė Kosovės pėr ndėrtimin e njė shoqėrie demokratike dhe tė njė ambienti tė sigurt pėr tė gjithė, morėn pėrkrahjen e pjesės dėrrmuese tė anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara.

  Ministri Hyseni mė tej ėshtė pėrqendruar te procesi i njohjes sė Kosovės shtet i pavarur dhe sovran. Ai ka kėrkuar qė Haiti tė njohė Kosovėn sa mė parė qė tė jetė mundur.

  “Njohjet e ndihmojnė Kosovėn tė bėhet pjesė e organizmave dhe nismave ndėrkombėtar financiarė dhe ekonomikė, qė kanė rėndėsi jetike pėr zhvillimin e mėtejmė ekonomik tė Kosovės”, ka thėnė ministri Hyseni.

  Ambasadori i Haitit ka falėnderuar ministrin Hyseni pėr informacionet dhe ka siguruar atė se qeveria e vendit tė tij shumė shpejt do tė shqyrtojė me seriozitetin mė tė madh kėrkesėn e Kosovės pėr njohje.


  Ekuadori po ndjek me kujdes zhvillimet nė Kosovė


  Nė takimin me ambasadorin Diego Morejon-Pazmino nga Ekuadori, ministri Hyseni ka folur pėr Kosovėn nė vitin e parė tė pavarėsisė sė saj. Ai ka numėruar arritjet e shumta tė institucioneve dhe tė popullit tė Kosovės nė kėtė vit tė parė tė pavarėsimit tė vendit.

  Hyseni ka folur pėr procesin e ndėrtimit dhe tė funksionalizimit tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės, pėr pėrpjekjet qė po bėn qeveria pėr tė akomoduar komunitetet, pėr tė arritura nė fushėn e ekonomisė etj.

  Ministri i Jashtėm i Kosovės edhe nė kėtė rast ka kėrkuar qė Qeveria e Ekuadorit ta njohė Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran.

  Ambasadori i Ekuadorit ka theksuar rėndėsinė e ndėrtimit tė institucioneve demokratike, si dhe tė njė shoqėrie me tė drejta tė garantuara pėr tė gjitha komunitetet.

  Ai ka thėnė se vendi i tij ka ndjekur me kujdes zhvillimet nė Kosovė. Ai ka theksuar se populli i Kosovės meriton ēdo tė mirė.

  Sa i takon njohjes sė Kosovės ambasadori Morejon-Pazmino ka theksuar se qeveria e vendit tė tij do tė ndjekė hap pas hapi proceset, do tė shqyrtojė me kujdes zhvillimet qė tė arrijė vendimi i rėndėsishėm pėr Kosovėn.


  Koha po punon nė tė mirė tė Kosovės


  Nė vazhdėn e takimeve qė ministri Hyseni ka pasur gjatė ditės sė djeshme nė Nju- Jork, ishte dhe ai me ambasadorin e Guatemalės, z. Gert Rosenfal, tė cilin e ka informuar pėr pėrkrahjen qė vendi ynė mori nga pjesa dėrrmuese vendeve anėtare pėr proceset nė Kosovė nė seancėn e fundit tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, mbajtur dy ditė mė parė nė Nju-Jork.

  “Kosova synon tė bėhet pjesė e organizmave ndėrkombėtare financiarė dhe ekonomik, me qėllim tė zhvillimit tė saj, por edhe pėr tė qenė pjesė kontribuuese e bashkėsisė ndėrkombėtare. Pėr kėtė Kosovės i duhen mė shumė njohje. Njohja e pavarėsisė sė vendit tim nga Qeveria e Guatemalės do tė ndihmonte shumė nė kėto rrafshe”, ka thėnė ministri Hyseni.

  Ambasadori i Guatemalės ėshtė interesuar nė veēanti pėr pėrgatitjet e Kosovės pėr tė paraqitur rastin nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė. Ministri Hyseni e ka informuar ambasadorin me ecurinė e kėtij procesi, duke theksuar se Kosova ėshtė plotėsisht e gatshme tė mbrojė dhe argumentojė legalitetin e shpalljes sė pavarėsisė. “Ne kemi shpallur pavarėsinė pas dy vjet e gjysmė bisedimesh pa rezultat, pėr shkak tė refuzimit nga ana e Serbisė tė ēdo zgjidhjeje. Ne kemi shpallur pavarėsinė tonė nė koordinim tė plotė me miqtė tanė ndėrkombėtarė”, theksoi ministri i Jashtėm i Kosovės.

  Sa i takon njohjes, ambasadori Roenfal ka thėnė se, qeveria e vendit tė tij po studion me kujdes zhvillimet nė Kosovė dhe se po punon me vendet e tjera latino-amerikane pėr tė arritur njė vendim. Ai ka thėnė se institucionet e Kosovės duhet tė jenė tė sigurta se koha po punon nė tė mirė tė Kosovės.


  Uganda nė kohė optimale do tė marrė vendimin pėr Kosovėn


  Gjatė qėndrimit nė selinė e OKB-sė nė Nju-Jork, ministri i Jashtėm, Skėnder Hyseni, ka takuar edhe ambasadorin e Ugandės nė kėtė organizatė, z. Ruhakana Rugunda, me tė cilin ka biseduar pėr procesin e njohjes ndėrkombėtare tė Kosovės.

  Ambasadori i Ugandės ka theksuar rėndėsinė qė ka pėr kėtė vend akomodimi i minoriteteve nė Kosovė dhe marrėdhėniet e Kosovės me fqinjėt, derisa ministri Hyseni ka siguruar ambasadorin se institucionet e Republikės sė Kosovės po bėjnė gjithė ē’ėshtė e mundur pėr t’i akomoduar tė gjitha komunitetet nė Kosovė. Ai ka thėnė se Kushtetuta e Republikės sė Kosovės garanton tė drejtat e njeriut dhe tė minoriteteve konform standardeve mė tė larta ndėrkombėtare.

  “Sa u takon raporteve me fqinjėt, Kosova ka ndjekur njė frymė shumė tė mirė bashkėpunimi. Ne kemi marrėdhėnie tė shkėlqyeshme me fqinjėt tanė, Shqipėrinė, Malin e Zi e Maqedoninė. Pavarėsia e Kosovės ka rritur shkallėn e stabilitetit dhe tė sigurisė nė gjithė rajonin”, ka thėnė ministri Hyseni.

  Ambasadori i Ugandės ka shprehur nevojėn e intensifikimit tė kontakteve ndėrmjet dy vendeve me qėllim tė informimit e tė bashkėpunimit. Ai ka thėnė se Uganda nė njė kohė optimale do tė marrė vendimin e pėr Kosovėn.


  Japonia do ta vijojė pėrkrahjen pėr Kosovėn nė tė gjitha fushat


  Ministri i Jashtėm i Kosovės, Skėnder Hyseni, pati njė takim tė veēantė me ambasadorin e Japonisė nė OKB, z. Takasu, me tė cilin bisedoi pėr arritjet e Kosovės. Ai ka falėnderuar ambasadorin e Japonisė pėr ndihmėn qė ka dhėnė dhe po jep ky vend pėr Kosovėn nė tė gjitha fushat. “Japonia ėshtė njė nga donatorėt mė tė mėdhenj pėr Kosovėn dhe pėr kėtė populli e institucionet e Kosovės u janė tejet mirėnjohės”, ka thėnė ministri Hyseni.

  Mė tej ministri i Jashtėm i Kosovės ka kėrkuar qė Japonia ta pėrkrahė Kosovėn nė rrugėn e saj tė anėtarėsimit nė organizmat financiar ndėrkombėtar.

  Ambasadori japonez ka siguruar ministrin Hyseni se Japonia do ta ndihmojė Kosovėn nė tė gjitha fushat. Ai po ashtu ka mirėpritur ftesėn e ministrit Hyseni qė komuniteti japonez i biznesit tė investojė nė Kosovė.

  Ministri Hyseni po ashtu ka njoftuar ambasadorin e Japonisė edhe me pėrgatitjet qė ka bėrė Kosova pėr tė paraqitur dhe argumentuar legalitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, thuhet mes tjerash nė komunikatėn pėr opinion tė lėshuar nga Zyra pėr informim pranė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kosovės.

  RTK

 3. #1913
  Bloody

  Daumen hoch

  Njohja e pavarėsisė sė Kosovės nga Bahreini pritet tė zyrtarizohet shumė shpejt

  Komiteti pėr ēėshtje tė jashtme i Parlamentit tė Bahreinit ka aprovuar dje propozimin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Kreu i kėtij komiteti Al Muavda ka kėrkuar njohje tė menjėhershme tė pavarėsisė sė Kosovės dhe vendosje tė marrėdhėnieve diplomatike me shtetin e ri. Ai po ashtu ka kėrkuar qė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės ta bėjnė edhe shtetet islamike dhe ato arabe. Lajmi bėhet i ditur nga agjencia shtetėrore e lajmeve tė kėtij vendi. Mbretėria e Bahreinit ėshtė shtet nė Lindjen e Mesme, me kryeqytet Manama (Al Manamah)

  Premtimin se vendimi pėr njohjen e Kosovės do tė vijė me kohė, shefi i diplomacisė kosovare, Skender Hyseni, e ka marrė edhe nga ambasadori i Ganės nė OKB, Leslie Kojo Christian.

  RTK

 4. #1914
  Bloody
  Pacolli do tė marrė pjesė nė Konferencėn e Ligės Arabe

  Kryetari i Partisė Aleanca Kosova e re, Behxhet Pacolli ka kėrkuar qė zgjedhjet lokale tė mbahen mė sė largu nė tetor tė kėtij viti, ndėrkaq ato parlamentare, nė tetor tė viti tė ardhshėm.Kėto komente ai i bėri pas njė takimi qė pati sot me ambasadorin e OSBE-s, Varner Almhofer. Pacolli, paralajmėroi befasi sa i pėrket njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, ku ka njė listė prej 30 shteteve tė Lindjes sė Mesme, qė ėshtė duke punuar me ta pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės. Kryetari i AKR-sė, Behxhet Pacolli, nė takim me shefin e OSBE-s paraqiti qėndrimin e tij rreth mbajtjes sė zgjedhjeve qė do tė mbahen kėtė vit, tė paralajmėruara pėr nė muajin nentor, duke kėrkuar qė ato tė mbahen mė sė largu nė muajin tetor

  “Ne si parti kemi vendos tė kėrkojmė dhe tė ngrisim zėrin qė zgjedhjet lokale tė ndodhin nė tetor tė kėtij viti dhe zgjedhjet parlamentare nė tetor tė 2010”.Shefi i OSBE-sė, ambasadori Varner Almhofer, shprehu gatishmėrinė pėr tė ndihmuar Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve pėr pėrgatitjen e procesit tė ri zgjedhor.

  “Bashkė me liderė politikė tė Kosovės po shqyrtojmė se ēfarė fusha duhet tė mbulojė nė terren, apo cilit do tė jetė roli i OSBE-sė. Do tė shohim nėse do tė ketė nevojė me pėrkrahjen e mėtutjeshme tė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve, apo ndoshta kėtė mund ta bėjnė vetė. Ne ende jemi nė fazėn e diskutimeve se ku mund tė participojmė, sepse siē e dini ne kemi trajnuar dhe kemi ndihmuar stafin e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve dhe do tė vazhdojmė ta bėjmė kėtė”, tha Almhofer.

  Pacolli paralajmėroi se shumė shpejt do tė sjell befasi sa i pėrket njohjes sė Kosovės nga vendet islamike, pasi qė ai nesėr do tė udhėtoi pėr nė Doha ku do tė marrė pjesė nė Konferencėn e Ligės Arabe, nė nivel tė kryeministrave.
  Pacolli, tha se ka njė listė prej 30 shteteve tė Lindjes sė Mesme, qė ėshtė duke punuar pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės.


  RTK

 5. #1915
  Avatar von Furyc

  Registriert seit
  12.03.2008
  Beiträge
  18.580
  ^^
  Es liegt wohl am allgemeinen Desinteresse der Nichtalbaner im BF, dass bislang niemand um eine Übersetzung gebeten hat.

  Drum tu ich es nu: kannst du bitte kurz anreißen, was in den beiden Texten steht? Dankeschön

 6. #1916
  Bloody
  Zitat Zitat von NaleP Beitrag anzeigen
  ^^
  Es liegt wohl am allgemeinen Desinteresse der Nichtalbaner im BF, dass bislang niemand um eine Übersetzung gebeten hat.

  Drum tu ich es nu: kannst du bitte kurz anreißen, was in den beiden Texten steht? Dankeschön
  Ihr müsst nur nett und höfflich fragen, dann bekommt ihr auch ne Übersetzung

  Naja viel gibts da nicht zu übersetzen, außer das einige Staaten angekündigt haben, Kosova als Staat anzuerkennen.

 7. #1917

  Registriert seit
  09.03.2009
  Beiträge
  4.099
  wie wäre es mal zur abwechslung mit deutsch?

  oder kannst du kein deutsch?

  "Ihr müsst nur nett und höfflich fragen, dann bekommt ihr auch ne Übersetzung"

  kannst du es uns unwürdigen nichtalbanern übersetzen?

 8. #1918
  Bloody
  Zitat Zitat von Jasenko Beitrag anzeigen
  wie wäre es mal zur abwechslung mit deutsch?

  oder kannst du kein deutsch?

  "Ihr müsst nur nett und höfflich fragen, dann bekommt ihr auch ne Übersetzung"

  kannst du es uns unwürdigen nichtalbanern übersetzen?
  Hallo

  Siehe meinen vorigen Post, oder kannst du nicht lesen ?

  Das ist ein ,, Länder die Kosova anerkennen'' Thread und da kann man sich auch als nicht albaner vorstellen, dass hier meistens nur Artikel gepostet werden wo Anerkennungen von Ländern angekündigt werden oder die eben schon bereits anerkannt haben !

  Gruß

 9. #1919

  Registriert seit
  09.03.2009
  Beiträge
  4.099
  Zitat Zitat von TBA Beitrag anzeigen
  Hallo

  Siehe meinen vorigen Post, oder kannst du nicht lesen ?

  Das ist ein ,, Länder die Kosova anerkennen'' Thread und da kann man sich auch als nicht albaner vorstellen, dass hier meistens nur Artikel gepostet werden wo Anerkennungen von Ländern angekündigt werden oder die eben schon bereits anerkannt haben !

  Gruß
  Ich kann sehr wohl lesen
  Aber ich will wissen welche länder ksomet anerkannt haben

 10. #1920
  Bloody
  Zitat Zitat von Jasenko Beitrag anzeigen


  Ich kann sehr wohl lesen
  Aber ich will wissen welche länder ksomet anerkannt haben
  55 Länder haben Dardania schon bereits anerkannt und in den Berichten steht, dass Bahrain, Ekuador,Gambia,Uganda und Haiti vorhaben Dardania anerkennen !


Ähnliche Themen

 1. Schweizer Länder Umfrage: Länder-Sympathien
  Von lupo-de-mare im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 10.08.2008, 02:20
 2. korrupteste länder
  Von Tiraner im Forum Politik
  Antworten: 41
  Letzter Beitrag: 25.05.2008, 16:39
 3. kosova-Kontaktgruppe:Kosova nie mehr zu serbien!
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 13.04.2005, 15:30