BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 300 von 597 ErsteErste ... 200250290296297298299300301302303304310350400 ... LetzteLetzte
Ergebnis 2.991 bis 3.000 von 5970

Länder, die Kosova anerkennnen

Erstellt von FREEAGLE, 19.02.2008, 12:39 Uhr · 5.969 Antworten · 522.669 Aufrufe

 1. #2991

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Topalli kėrkon nga Maroku njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

  Tiranė, 20 prill - Pas takimit me Ministrin e Jashtėm tė Kosovės, kryetarja e Kuvendit priti nė zyrėn e saj ministren e Shtetit pėr Punėt e Jashtme tė Marokut, Latifa Akharbach dhe, gjatė bisedės kėrkoi mbėshtetjen e vendit tė saj pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Kryeparlamentarja Topalli tha se Kosova ėshtė njė rast unik. "Pavarėsia e Kosovės ėshtė garancia e stabilitetit, paqes dhe e proceseve integruese tė rajonit nė Perėndim". Shqipėria dhe Maroku bashkėpunojnė nė kuadėr tė Bashkimit pėr Mesdheun dhe Dialogut Mesdhetar dhe, si dy vende mesdhetare, kanė njė mirėkuptim tė natyrshėm dhe, kjo ėshtė bazė e fortė pėr thellimin e bashkėpunimit. Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė dhe Ministrja e Shtetit tė Marokut ranė dakord pėr fuqizimin e kuadrit ligjor dhe marrėveshjeve, veēanėrisht pėr bashkėpunim ekonomik mes dy vend.

 2. #2992
  Oro
  Avatar von Oro

  Registriert seit
  16.02.2009
  Beiträge
  1.969
  Мароко Топали захтева признавање Косова

  Тирана, 20. априла - После састанка са министром иностраних послова Косова, Скупштине канцеларија је добила државни министар иностраних послова Марока, Латифа Акхарбацх и током разговора затражио подршку своје земље за признавање Косова . Криепарламентарја Топали је рекао да је Косово јединствен случај. "Независност Косова је гаранција стабилности, мира и регионалне интеграције на Западу." Албанија и Мароко сарадње у оквиру Уније за Медитеран и медитерански дијалог и, као и две медитеранске земље имају природно разумевање, а то је јака основа за наставак сарадње. Председник Скупштине Албаније и Марока државни министар су се сложили да ојачају правни оквир и споразумима, посебно економске сарадње између две земље.

 3. #2993

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Das 67 Land erkennt Kosova an

  AKR: Vanuatu e ka njohur Kosovėn

  Republika e Vanuatu-s ėshtė shteti i 67-tė i OKB-sė qė e ka njohur Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran, ka njoftuar sot Aleanca Kosova e Re.
  Zėvendėskryetarja e AKR-sė, Mimoza Kusari-Lila, nė njė konferencė pėr gazetarė, tha se nė kėtė parti ka arritur nota e njohjes sė Republikės sė Kosovės nga ana e Vanuatu-s, shtet ky nė Oqeanin Paqėsor.
  AKR-ja ka shpėrndarė pėr media njė letėr tė njohjes sė shtetit tė Kosovės nga Republika e Vanuatus, e cila i adresohej Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės. Notėn e njohjes e ka dėrguar ministri i Punėve tė Jashtme i Vanuatu-s, Joe Natuman. Po ashtu, AKR-ja ka shpėrndarė dy dokumente qė thuhet se e konfirmojnė njohjen e shpallur, para disa ditėsh, nga Mbretėria e Swazilandit.


  http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,19707

 4. #2994

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Al-Mualla: Njohjet e reja nga bota arabe para vjeshtės


  Diplomacia e Emirateve tė Bashkuara Arabe ka marrė sinjale pozitive nga vendet arabe dhe islame nė lidhje me njohjen e shtetėsisė sė Kosovės ka bėrė tė ditur ambasadori i EBA-sė nė Turqi, jorezident pėr Kosovė, Khalid Khalifa A. Rashed Al-Mualla.
  Sipas tij bazuar nė kėto pėrshtypje pritet qė mėvetėsinė e Kosovės ta njohin disa shtete para stinės sė vjeshtės.
  "Nė secilin rast ne e kemi pėrcjellė porosinė pėr njohjen e Kosovės. Nė bazė tė kėtyre angazhimeve kemi pas njohjet nga Arabia Saudite, pastaj Bahreini dhe Jordani. Shpresojmė qė do tė ketė edhe disa njohje tjera para vjeshtės", ka thėnė Al-Mualla, pas takimit me kryetarin e komunės sė Prizrenit, Ramadan Muja.
  Diplomati nga Emiratet ka theksuar tė ketė dėgjuar qėndrime inkurajuese nė lidhje me Kosovėn gjatė kontakteve me ambasadorėt e shteteve arabe dhe islame tė akredituar nė Ankara, gjė qė sipas tij shton optimizimin pėr rritjen e numrit tė njohjeve nė muajt e ardhshėm.
  "Ne kemi dėgjuar fjalė tė mira nga kolegėt tanė ambasadorė nė Turqi dhe ata kanė shpreh gatishmėrinė pėr njohjen e Kosovės, dhe tani kjo ėshtė ēėshtje e formaliteteve. Sigurisht se vendimi i takon qeverive tė atyre vendeve se kur do ta bėjnė publike vendimin pėr njohje", ėshtė shprehur ambasadori Al-Mualla.
  Ai ka kujtuar se EBA-ja ėshtė ndėr shtetet e para qė ka njohur Kosovėn dhe nuk ka hezituar qė kėtė t'ia sugjeroj edhe vendeve tjera. "Nga kjo njohje EBA-ja nuk ka pas ndonjė dėm, por e kemi fituar njė vend mik dhe kėtė porosi po mundohemi qė t'ia pėrcjellim vendeve tjera arabe dhe islame nė mėnyrė qė ti bindim qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės", ka deklaruar Al-Mualla.
  Diplomati arab ka pohuar se ėshtė i impresionuar me zhvillimet nė Kosovė, duke shtuar se EBA-ja ėshtė e interesuar qė kėtė trend ta promovoj nė fushėn e edukimit, shėndetėsisė dhe ekonomisė. "Investitorėt qė vijnė kėtu, jo vetėm qė promovojnė ekonominė e kėtij vendi, por kanė interes reciprok ngase krijojnė edhe pėrfitime pėr vete, pra ėshtė interes i ndėrsjellė", ka pohuar Al -Mualla.
  Nė anėn tjetėr kryetari i komunės sė Prizrenit, Ramadan Muja ka kėrkuar nga ambasadori Al -Mualla qė EBA-ja tė shfrytėzoj autoritetin qė gėzon nė Ligėn Arabe, me qėllim tė sensibilizimit tė vendeve anėtare pėr njohjen e Kosovės. Krahas kėsaj, Muja ka bėrė tė ditur se ėshtė diskutuar edhe pėr mundėsitė e bashkėpunimit ekonomik.
  Njė ditė mė parė ambasadori i EBA-sė nė Turqi, jorezident pėr Kosovė, Al -Mualla ka qėndruar nė Prishtinė, ku ėshtė takuar me zyrtarėt mė tė lartė shtetėrorė.

 5. #2995
  Avatar von Hundz Gemajni

  Registriert seit
  25.08.2006
  Beiträge
  13.015
  Zitat Zitat von Albanischer Patriot Beitrag anzeigen
  Das 67 Land erkennt Kosova an

  AKR: Vanuatu e ka njohur Kosovėn

  Republika e Vanuatu-s ėshtė ....

  http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,19707
  Winnetou? gojko mitic? so ein verräter!

 6. #2996

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.527
  haxhiu warum haben uns deine brüder nicht anerkannt ?

  ich möchte einen grund

  sie stehen doch unter amerikanischer herrschaft und wir albaner sind doch deiner meinung nach alle moselms in kosovo

  wo ist das problem ??

 7. #2997
  Avatar von Balkanpeace

  Registriert seit
  20.10.2009
  Beiträge
  609
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  haxhiu warum haben uns deine brüder nicht anerkannt ?

  ich möchte einen grund

  sie stehen doch unter amerikanischer herrschaft und wir albaner sind doch deiner meinung nach alle moselms in kosovo

  wo ist das problem ??
  haxhiu und absolute relative sind keine Albaner

 8. #2998
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  67 Länder. Montenegro haben auch nicht all zu viel mehr Länder anerkannt

 9. #2999

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Gjergj Fishta Beitrag anzeigen
  67 Länder. Montenegro haben auch nicht all zu viel mehr Länder anerkannt
  Wir brauchen noch 30 Länder

 10. #3000
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Zitat Zitat von Albanischer Patriot Beitrag anzeigen
  Wir brauchen noch 30 Länder
  Für was?


Ähnliche Themen

 1. Schweizer Länder Umfrage: Länder-Sympathien
  Von lupo-de-mare im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 10.08.2008, 02:20
 2. korrupteste länder
  Von Tiraner im Forum Politik
  Antworten: 41
  Letzter Beitrag: 25.05.2008, 16:39
 3. kosova-Kontaktgruppe:Kosova nie mehr zu serbien!
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 13.04.2005, 15:30