BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 501 von 597 ErsteErste ... 401451491497498499500501502503504505511551 ... LetzteLetzte
Ergebnis 5.001 bis 5.010 von 5970

Länder, die Kosova anerkennnen

Erstellt von FREEAGLE, 19.02.2008, 12:39 Uhr · 5.969 Antworten · 523.160 Aufrufe

 1. #5001
  Avatar von Albani100

  Registriert seit
  27.12.2011
  Beiträge
  861
  War das die Annerkennung die Hoxhaj meinte ?

  _____________________________________

  Joar jetzt haben wir 103 Denke mal wir bis ende des Jahres fast 110 schaffen

 2. #5002
  Nonqimi
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  El Salvador erkennt die unabhängige Republik Kosovo an  - - - Aktualisiert - - -  Ägypten ist das uns schließlich schuldig. Der Begründer des modernen Ägypten, der das Land in die Unabhängigkeit vom osmanischen Reich führte ist Albaner und die albanische Königsdynastie besteht dort immer noch. Das ist das Minimum was Ägypten für uns tun kann.
  Als ich in Ägypten war fragte mich einer vom Hotel von wo ich komme dann sagte ich Albania der sagte so waas waaas Ali Pasha was an Albanian that was the King of Egypt habe mich voll Like a Boss gefühlt.

 3. #5003

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.132
  Wieviel brauchen wir??

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Dr. Eisenhower Beitrag anzeigen
  Als ich in Ägypten war fragte mich einer vom Hotel von wo ich komme dann sagte ich Albania der sagte so waas waaas Ali Pasha was an Albanian that was the King of Egypt habe mich voll Like a Boss gefühlt.
  Ali Pasha wird voll geehrt in Ägypten. Wenn ein Ägypter über ihn erzählte, dann kamen ihm die Tränen
  Aber anscheinend seine Söhne die Loser
  Trotzdem Ali Pasha unser King

 4. #5004
  Avatar von Albani100

  Registriert seit
  27.12.2011
  Beiträge
  861
  Deri nė fundvit do t’i kemi mbi 110 njohje
  Kosova aktualisht ka mbi 102 njohje, ndėrsa deri nė fund tė vitit do tė arrij numrin mbi 110, ka thėnė zėvendėskryeministri i Qeverisė sė Kosovės, Behgjet Pacolli, nė njė intervistė pėr Agjencinė e Lajmeve Kosovapress. Ndėrkohė duke folur pėr koordinimin nė kėtė drejtim me Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Kosovės, ai ka thėnė se ai ėshtė i mirė duke lavdruar punėn e tyre dhe tė ministrit Hoxha.
  POSTUAR 16:51 / 07.07.2013
  Kosovapress: Zotėri Pacolli si ėshtė koordinimi i juaj rreth lobimit me ministrin e Jashtėm, Enver Hoxhaj dhe nė ēfarė niveli mund tė thuhet se ėshtė ky bashkėpunim?

  Pacolli: Shumė mirė jemi tė koordinuar. Ministri Hoxhaj tani ka shumė punė pėr tė bėrė. Ne kemi arritur t’i kemi mbi 100 njohje dhe me kėto shtete duhet tė vazhdojmė lidhja e marrėdhėnieve diplomatike dhe kjo nuk i mungon zotėri Hoxhaj. Ai ka vullnetin dhe shkathtėsinė me bėrė kėtė. Ėshtė duke punuar mirė. Unė dua tė them se kemi njė ministri tė Punėve tė Jashtme shumė proaktive, dinamike dhe punėt janė duke shkuar nė rregull. Ėshtė nė koordinim e sipėr edhe me departamentin tim dhe ministrin e Integrimeve, kėshtu qė unė besoj qė punėt janė duke shkuar nė rregull.

  Kosovapress: Ju shpesh keni keni deklaruar njohje si nė rastin e fundit me Tanzaninė, por ato njohje nė njėfarė mėnyrė po kontestohen nga ministri Hoxhaj?

  Pacolli: Jo, jo. Nuk janė kontestuar ato njohje. Ato janė aty. Kanė ardhur dhe normalisht nėse ka pas ndonjė vonesė qė tė futet nė sajtin e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme ėshtė vetėm koha nė pyetje, por njohjet janė aty dhe ato janė fikse.

  Kosovapress: Sa njohje ka shteti i Kosovės?

  Pacolli: Unė dua tė them se ne kemi mbi 102 njohje qė ėshtė shumė inkurajuese dhe njohjet do tė vazhdojnė. Normalisht nė disa shtete ne kemi premtuar se do tė hapim edhe zyrat tona diplomatike me tė cilat do tė nėnshkruajmė marrėdhėniet tona bilaterale bashkė me marrėdhėniet diplomatike.

  Kosovapress: Si e vlerėsoni reagimin e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme pas dorėheqjes sė ambasadorit, Lulzim Peci?

  Pacolli: Unė nuk dua tė jem pjesė e kėtij debati, pėr arsye se kam qenė jashtė. Nuk e di si kanė rrjedh punėt. Nuk jemi informuar nga zotėri Peci. Ai ka njė mendim tjetėr. Ministria e Punėve tė Jashtme mendon se ėshtė dashur tė ketė njė koordinim tė mirė, sidomos me njė shtet qė posa kemi dėrguar njė pėrfaqėsues tonin me Serbinė dhe nevojitet koordinim i saktė. Bile, bile orė pas orėsh qė tė ketė nė Ministrin e Punėve tė Jashtme. Sigurisht ka munguar diēka aty dhe ka ardhur deri te tėrheqja e zotėri Pecit nga ai post. Por unė besoj se ai ėshtė zėvendėsuar dhe nuk do tė ngec puna nė kėtė drejtim.

  Kosovapress: Pasi qė jeni njė nga zyrtarėt e Qeverisė qė loboni pėr njohjen e Kosovės, nga cilat shtete mund tė pritet njohje tė reja?

  Pacolli: Unė gjithmonė kam thėnė se lobimi ėshtė njė punė kompleksive. Nuk ėshtė njė gjė qė tė shkosh tė marrėsh dhe tė materializosh atė, por ėshtė njė mori punėsh qė duhet pas shumė vizitash, sepse duhet lobim edhe tek vet shteti dhe institucioni i atij shteti. Kėshtu qė puna nuk ka munguar. Unė besoj se ėshtė bėrė punė dhe besoj se kėtė vit jam i sigurt qė do tė kemi mbi 110 njohje.

  Kosovapress: Ėshtė mbajtur njė konferencė pėr Trepēėn, ju si zėvendėskryeministėr jeni duke punuar nė kėtė drejtim. Ēka jeni duke menduar tė bėni me kėtė ndėrmarrje?

  Pacolli: Kanė kaluar 14 vite dhe po e shihni se puna ka ngec, jo vetėm te Trepēa, por edhe nė drejtime tė tjera tė energjetikės edhe te KEK-u e tė tjera. Dhe sigurisht kėtė ngecje e ka shkaktuar edhe miksmaksi i njerėzve qė kanė qenė tė involvuar nė Qeveritė e Kosovės. Unė besoj se implementimi i reformave ka filluar nė forma ekonomike dhe ky debat publik ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr Trepēėn pėr arsye se bėhet fjalė pėr njė objekt qė nuk i takon vetėm Qeverive apo Parlamentit tė tanishėm, por do tė quaja pronė shpirtėrore e gjitha gjeneratave nė Kosovė, bile edhe atyre qė nuk kanė lindur ende dhe ne duhet tė jemi tė kujdesshėm. Tė kemi miratimin e gjithė spektrit politik edhe tė pėrfaqėsuesve tė grupeve tė interesit, tė shoqėrisė tonė, veteranėve tė cilėt kanė kontribuar tėrė jetė nė ndėrtimin e Trepēės.

  Ne lansuam idenė shumė atraktive, ide konforme tė ekonomisė globale, qė tė trajtohet Trepēa nė kėtė mėnyrė, pėr arsye se Trepēa ėshtė njė gjigant, i cili pėr shkak tė pėrbėrjes saj dhe kapaciteteve qė ka duhet tė jetė lojtar nė tregun global tė mineraleve dhe vetmja rrugė pėr tė bėrė kėtė ėshtė veprimi tė cilin ne e shpalosėm. Tė shohim a do tė kundėrshtohet nga dikush, nėse kundėrshtohet nga dikush do tė ishte jo e drejt vetėm tė kundėrshtohet, por ai qė kundėrshton duhet tė vjen me alternativė mė atraktive se kjo.

  Normalisht kjo ide ėshtė e kushtėzuar prej njė platforme ligjore krejtėsisht tjetėr. Unė personalisht e kam kundėrshtuar Ligjin pėr Trepēėn, gjegjėsisht Agjencinė e Privatizimit para dy viteve, por mundėsitė e mia dhe forca politike nuk lejoj qė ai Ligj tė bllokohet dhe ka kaluar. Bile me kritika tė mėdha, se ėshtė se me hamendje janė bėrė kritikat se e ka pėr veti dhe askush nuk ėshtė interesuar qė ato komente tė i marrin parasysh. Ato komente janė ekzakt qė i kemi pasur pėr Ligjin pėr privatizimin qė e bllokojnė zhvillimin e mėtutjeshėm tė Trepēės.

  Kosovapress: Ēka nėnkuptojnė ato veprime, privatizim, koncesionim apo... ?

  Pacolli: Trepēa nuk duhet tė privatizohet. Trepēa nuk ka mundėsi reale tė privatizohet pėr arsye se nuk ka mundėsi askush tė jap njė ēmim nominal. Nėse gjendet njė kompani e cila do tė vinte me njė ēmim atraktiv disa miliardėsh ne na nuk konvenon ajo, pėr arsye se nė tregun e metaleve ka njėfarė konjukture e cila e dikton edhe vet punėn e minierave. Miniera nganjėherė duhet tė ndalet, pėr disa muaj nė mėnyrė qė tė ndikosh, nė ofertėn dhe kėrkesėn e mineraleve pėr arsye tė rritjes sė ēmimit tė caktuar qė i konvenon minierės.
  Ajo kompani hipotetikisht po e them 80 % e Kosovės, 20 % e partnerit qė donė tė krijoj kėtė biznes bashkė me ne dhe nuk ėshtė e thėnė qė ata tė jenė kompani, por edhe grup menaxhues qė vijnė nga sektori bankar, nga sektori strategjik i sektorit minierave, nga sektori i tregut tė mineraleve, vijnė nga fusha e auditimit, financierė tė spikatur, jurist tė cilėt do tė dinė mė sė miri tė udhėheqin kėtė kompani. Gjithmonė flas pėr kompaninė e jashtme, entiteti i cili do tė krijohet jashtė bashkė me menaxherėt.

  Kosovapress: A ka tė tillė qė do tė vijnė tė investojnė nė Trepēė?

  Pacolli: Njerėzit e kanė nė kokė idenė e vjetėr do tė vijnė investitorė. Asnjėherė Trepēa nuk do ta ketė atė investitor qė ne e imagjinojmė, sepse pėr tė ardhur nė Trepēė duhet tė investohen 300-400 milionė menjėherė. Me kėtė investim investitori pretendon ose tė merr nė koncesion krejt ose tė blenė atė, sepse ndryshe nuk vjen ai aty. E kjo ėshtė problemi qė ne duhet tė ndahemi prej ideologjisė tė shitjes ose dhėniet nė koncesion. Ne nuk heqim dorė nga Trepēa, nuk dojmė tė tjetėrsojmė atė.

  Kosovapress: Si po shkon puna e koalicioni dhe a jeni tė kėnaqur pas ndryshimeve qė kanė ndodhur?

  Pacolli: Vetėm nėse i lirohet fusha veprimit ekonomik, kėtė e kam thėnė gjithmonė. Kam pritur shumė kohė se ishte formuar edhe radha asisoji problemet me marrėveshjen me Serbinė, problemet me pavarėsinė e mbikėqyrur, problemet me veriun dhe tash definitivisht nuk ka mė asnjė arsye qė tė pengohen reformat. Ne e kemi edhe Ministrinė e Zhvillimit Ekonomik, shumė shpejt do tė kemi edhe njė debat ekonomik pėr KEK-u, sepse i njėjti kaos ėshtė edhe nė KEK. Aty siē e dini ēdo kush nė Kosovė ka besuar se do tė vijė njė investitor tė investoj 5 miliardė euro pėr krijimin e 2 megavat dhe askush nuk erdh. Kjo ėshtė e pamundur, por ne duhet t’i kthehemi realitetit, tė riparojmė ato qė i kemi dhe t’i kthejmė nė gjendje tė akceptueshme dhe tė shohim pėr investime tė tjera, se a ėshtė i interesuar dikush tė investoj 150 apo 200 apo edhe 300 megavat tė investoj apo mos po na pret edhe ajo formė qė edhe kėtė tė bėjmė nė formė tė Partneritet Publiko Privat.

  Kosovapress: E thatė qė vetėm nė qoftė se na lejohet fushėveprimi ekonomik. A po ju lejohet ky fushėveprim?

  Pacolli: Unė besoj se po. Edhe ky dėgjim publik ėshtė nė konkordancė nė bashkėveprim me kryeministrin, i cili praktikisht ka dhėnė dritė tė gjelbėr pėr veprimet qė qojnė drejt reformave ekonomike.

  Kosovapress: A do tė jeni kandidat pėr kryetar tė Prishtinė, nė qoftė se jo kush do tė jetė kandidati i AKR-sė?

  Pacolli: Po siē e patė Isa me ka ndjekur prej Prishtinės, njė batutė. Ai ka thėnė se unė mund tė shkoj nėse nuk mė pėlqen Prishtina. Ėshtė hall i madh se mu Prishtina nuk mė pėlqen sepse Prishtinėn e ka shkatėrruar. Unė dua tė jem kėtu, unė edhe mundem me shkuar se kam ku tė shkoj, por ēka me i bė qytetarėve tė tjerė dhe duhet edhe Isa tė jetė i pajtimit qė unė tė rrijė kėtu edhe pse nuk mė pėlqen Prishtina. Dhe nė do tė mundohemi gjithsesi t’i tregojmė qytetarėve tė Prishtinė se ne tė AKR-sė kemi program praktik, ne tė AKR-sė dimė tė bėjmė reformat me udhėheqjen lokale. Dhe ju garantoj qytetarėve tė Prishtinės se po tė ishte njė njeri i cili do tė kishte vullnetin dhe diturinė se Prishtina ėshtė minierė e parave dhe Prishtina nuk e meriton kėtė gjendje qė e ka sot. Prishtina nuk mundet me qenė peng i njerėzve tė paditur, Prishtina nuk mundet me qenė peng i njerėzve tė korruptuar, Prishtina nuk mundet me qenė e njerėzve qė nuk kanė vullnet pėr tė vepruar e ndryshuar gjendjen.

  Kosovapress: Nuk mė treguat emrin e kandidatit?

  Pacolli: Do tė ishte mėkat i madh qė unė tė mendoj dhe krejt energjinė time tė konsumoj vetėm nė Prishtinė. Por ne do tė mundohemi qė tė gjejmė kandidatin, i cili do tė sfidoj Prishtinėn dhe atė kandidat tė mbėshtesim me plotė fuqinė qė ai tė shkon pėrpara. Sot ėshtė primitive shantazhet qė njerėzit tentojnė tė mi bėjnė e ato krejt si po e shihni edhe thashethemet nuk kanė vend mė. Njerėzit duhet definitivisht se pa veprime ekonomike nuk ka ardhmėri, njerėzit duhet tė dinė kėtė se pa veprime efektive nuk ka ardhmėri dhe ardhmėria nuk mund tė krijohet vetėm nė premtime dhe nė retorikė.

  Kosovapress: Thatė qė Prishtina nuk duhet tė vazhdohet tė menaxhohet nga njerėz tė paditur, po ia hidhni fajin LDK-sė pasi qė ajo ka qeverisur 14 vite me Prishtinėn?

  Pacolli: Unė nuk e kam drejtuar kėtė tek profesori Mustafa, tek profesori i nderuar. Unė kam marrėdhėnie tė mira dhe e respektoj Isėn, ka qenė nė familjen time dhe shkoj nė familjen e tij. Por Prishtina dhe anėt e Prishtinės kalojnė mbi respektin njerėzor qė e kam unė pėr profesorin. Por profesori nuk ėshtė i vetmi qė ka qeverisur me Prishtinėn dhe ai si kryetar i komunės nuk ėshtė i vetmuar aty. Unė flas pėr krejt njerėzit e tij, por nėse ėshtė gabim edhe Qeveria e Kosovės e cila nuk ka mundėsuar Ligjin pėr Prishtinėn edhe kėta janė fajtor. Ēdo kush qė ka vepruar te Prishtina, nuk ka vepruar mjaftueshėm qė Prishtina tė jetė njė qytet i dashur pėr tė. Ju e dini qė 1 vit kemi pasur gropa nėpėr qytet, qysh ka ecur kėmbėsori.

  Kosovapress: LDK-ja 14 vite ka qeverisur kėtė qytet dhe nuk ia hidhni fajin kėtij subjekti?

  Pacolli: Nuk dua tė ia hedh fajin askujt. Dėmi ėshtė bėrė dhe duhet me riparuar atė dėm. Ne kemi alternativ pėr me ndal atė dėm qė mos tė jetė mė i madh. Por ajo alternativ ėshtė ndryshe dhe bazohet nė punė.

  Kosovapress: Si janė raportet me LDK-nė dhe Vetėvendosjen?

  Pacolli: Unė nuk dua tė hy nė problemet e Vetėvendosjes dhe nuk dua tė hy nė problemet e LDK-sė. AKR-ja ėshtė gjithmonė parti liberale, demokratike dhe shumė bukur e profilizuar. Bashkėpunon me partitė motra nėpėr Evropė. Parti e cila ėshtė e hapur dhe si e tillė e hapur jo vetėm nga dyert e saj, por edhe nga shpirti i saj pėr ēdo kėnd qė dėshiron tė i kontribuoj qytetarit. Nėse kėto parti i nevojitet dikush i tillė ne jemi tė gatshėm, por ne nuk mundemi me ndryshuar as programin e tyre dhe as veprimet e tyre. Ėshtė punė e tyre dhe kėshtu qė ne distancohemi prej veprimeve tė tyre, qoftė LDK-ja, AAK-ja apo Vetėvendosja. Ne kemi programin tonė me implementuar. Programi ėshtė i qartė dhe esenca e ekzistencės sė AKR-sė ėshtė e vetmja ajo qė tė jetė pjesė e spektrit politik dhe tė mund tė i kontribuoj qytetarit tė Kosovės, gjegjėsisht mirėqenies sė tij.

  Kosovapress: Ēka prisni nga zgjedhjet lokale. Ai prisni ta fitoni ndonjė komunė?

  Pacolli: Ėshtė hipotetike ēka do tė bėhet, duke marr parasysh se ne nuk mundemi me ndikuar tek qytetari i Kosovės. Ne i kemi thėnė qytetarit tė Kosovės, i kemi demonstruar qytetarit tė Kosovės se nėse krijohet fuqia politike dhe fushėveprimi ne jemi tė aftė me bėrė atė, pėr arsye se nuk na mungon as vullneti, nuk na mungojnė as mjetet dhe as profesionizmi.

 5. #5005

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Schwachsinn.

 6. #5006
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.124
  Der Iran könnte der nächste Staat sein, der das Kosovo anerkennt. Die nötigen Vorbereitungen wurden dazu getroffen, so der ehamilge Berater des stellvertrenden Premieminsters Behxhet Pacolli. Man müsse lediglich nur noch die öffentliche diplomatische Note empfangen.

  Irani mund tė bėhet shteti i 102-tė qė njeh Kosovėn

  31 Korrik 2013

  PRISHTINE - Njohja nga shteti i Iranit ėshtė gati dhe gjithēka qė duhet bėrė ėshtė qė njė delegacion kosovar tė shkojė nė Teheran dhe tė marrė notėn verbale.

  Tė paktėn kėshtu pretendon Avni Dervishi, ish-kėshilltar i zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli, i cili para pak kohėsh ka qėndruar nė Iran, njofton KTV-ja.

  Dervishi, me pasaportė suedeze, pėr tri ditė qėndrimi ka zhvilluar disa takime me zyrtarė tė lartė edhe tė Ministrisė sė Jashtme tė Iranit. Gjithashtu, Dervishi thotė tė ketė pasur takime edhe me pėrfaqėsues tė Kėshillit Mbikėqyrės, njė organ mjaft me ndikim nė Republikėn Islamike tė Iranit, tė cilėt kanė premtuar njohjen.

  Ai thotė se ka informuar Ministrinė e Punėve tė Jashtme pėr zhvillimet pas vizitės sė tij nė Iran. Nė anėn tjetėr, Ministria e Jashtme e Kosovės nuk ka mundur tė japė njė pėrgjigje tė prerė lidhur me kėtė.
  http://www.balkanweb.com/kosova/2686...en-143439.html

 7. #5007
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.124
  Der Ministerpräsident H.Thaci und der Aussenminister E.Hoxhaj haben heute drei Anerkennungen von drei Staaten für die nächsten Tage vorausgesagt. Einer davon soll ein großer islamischer Staat sein. Bei den drei Staaten handelt es sich um einen aus Asien, ein weiterer aus Afrika und ein anderer aus Lateinamerika.

  http://gazetaexpress.com/?cid=1,13,121574


  Ich wage zu spekulieren, dass es sich bei dem islamischen Staat um den Iran handelt, wie auch in dem letzten Beitrag von mir in diesem Thread im August vorausgesagt.

 8. #5008

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Brasilien soll uns anerkennen man

 9. #5009
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  China muss

 10. #5010

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Grenada njeh Kosovėn
  Zeri.info | Grenada njeh Kosovėn


Ähnliche Themen

 1. Schweizer Länder Umfrage: Länder-Sympathien
  Von lupo-de-mare im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 10.08.2008, 02:20
 2. korrupteste länder
  Von Tiraner im Forum Politik
  Antworten: 41
  Letzter Beitrag: 25.05.2008, 16:39
 3. kosova-Kontaktgruppe:Kosova nie mehr zu serbien!
  Von MIC SOKOLI im Forum Politik
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 13.04.2005, 15:30