BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 15 von 56 ErsteErste ... 511121314151617181925 ... LetzteLetzte
Ergebnis 141 bis 150 von 560

Länder die Kosovo nicht anerkennen

Erstellt von SRB_boy, 23.05.2010, 21:26 Uhr · 559 Antworten · 50.976 Aufrufe

 1. #141

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501

  [h2]Kosova dhe Maqedonia kanė varshmėri tė ndėrsjellė [/h2]
  Kosova dhe Maqedonia kanė njė varshmėri tė madhe dhe situatat nė vendet tona mund tė ndikojė reciprokisht edhe nė stabilitetin e tyre dhe tė rajonit. Kėshtu ka deklaruar ministri i Punėve tė Jashtme i Maqedonisė, Antonio Milososki nė njė deklaratė pėr RTV 21. Milososki ka deklaruar se Kosova, si realitet i ri, paraqet faktor tė stabilitetit nė rajon.
  Kosova pėr Maqedoninė, sipas tij, paraqet njė partner tė rėndėsishėm pėr shumė aspekte tė bashkėpunimit bilateral dhe rajonal dhe n ė kėtė nė Shkup vlerėsohet se vendosja e marrėdhėnieve diplomatike, vetėm se kanė hap edhe mė shumė perspektivat e njė bashkėpunimi tė mirėfilltė fqinjėsor ndėrshtetėror.
  Ministri i Milososki kėto raporte i vė nė rrafshin e njė varshmėri tė madhe tė ndėrsjellė tė tė dyja vendeve. “Kemi njė varshmėri tė ndėrsjellė. Situatat nė Maqedoni nė planin ekonomik, tregtar, politik dhe tė sigurisė munden nė njė masė tė caktuar tė ndikojnė edhe nė Kosovė e po ashtu, rrethanat nė Kosovė mund tė kenė ndikim nė Maqedoni dhe rajon. Prandaj, dėshirojmė qė procesi kosovar i ndėrtimit tė institucioneve tė shtetėsisė tė jetė sa mė i shkurtėr dhe sa mė efikas, qė tė mundemi me partnerėt e palės tjetėr, nė ēdo fushė tė kemi kapacitete pėr projekte tė pėrbashkėta”, tha Milososki.
  Kjo, sipas ministrit maqedonas, ka njė rėndėsi tė madhe sepse refleksionet e kėtij bashkėpunimi kanė edhe dimensionin e perspektivės politike tė tė dyja vendeve dhe tė rajonit. /RTV21/Telegrafi/

  Postuar: 13:33 / 22 Maj 2010 | RSS


  Komente (3) kaqaniku:
  Para 1 ditėve:
  mos po mendoni kan varferi qe te dyjat.
  Skifteri:
  Para 1 ditėve:
  Duhet me i rrok me fshis edhe keta naj dite, se skane kurrfare gjeneze.
  Kuku Leleta:
  Para 1 ditėve:
  Ne kohen e komuizmit jan shperngulur shum shqipetar nga Kosova dhe regjioni i vranjes ne Maqedoni pasi atje atehere,shqipetaret nuk ishin te tiranizuar si ne Kosov dhe Vendbanimet me shqipetar ne Serbi.Kushtet per jetes ishin me te voliteshme dhe standardi i jetes ishte me i leht se gjithku ,njiashtu edhe toka pjellore e Maqedonis i terhiqte bujqit e vyjtur qe kultivojshin me deshir token.Sot Maqedonija krahasohet si Serbija dhe mund te them se ne Maqedoni nukka konflikte nderetnike por ka konflikte ne aspekt fetar si dhe ne Kosov
  Komento Emri:*

  E-Mail:

  Komenti:*

  Vėrejtje: Telegrafi.com e mban tė drejtėn e fshirjes sė tė gjitha komenteve qė nuk i pėrmbahen temės sė artikullit, kanė pėrmbajtje fyese ose pėrdoren pėr promovimin e faqeve tė tjera.
  Ju falemnderit pėr mirėkuptim!

  Korrupsioni- Qeveria dhe EULEX-i, vetėm deklarata
  PD pėrshėndet Rezolutėn e miratuar nga OKI
  Nevoja pėr tė biseduar ėshtė e madhe
  KFOR-i pėrkrah vendosjen e rendit dhe ligjit
  Giffoni: BE ka qėndrim neutral ndaj statusit
  Thaēi: Turqia do ndihmojė nė procesin e njohjeve
  Arrestohen 5 vetė nėn dyshime pėr plane sulmesh
  Hyseni merr pjesė nė Konferencėn ministrore tė Frankofonisė
  Interesi grek, tė respektohen tė drejtat e njeriut nė Kosovė
  Ministri Beqaj javėn e ardhshme nė Bruksel
  Kosova dhe Maqedonia kanė varshmėri tė ndėrsjellė
  Tkurret buxheti i ministrive
  Walker kritikon kontrollimin e kryeministrit
  Pacolli: Nė qershor jua sjell njohjen nga Tanzania
  EULEX mohon joefikasitetin e Vreeswijk nė Holandė  Mixha Bajram dhe Aeroporti i Prishtinės!
  Behxhet Sh. Shala


  Tė burgosur nė liri
  Antiola Bame


  Rreth bashkimit kombėtar shqiptar
  Doc.Sci Gani Asllani


  Ne (nuk) kemi plumba pėr shqiptarėt
  Fatmire Hasani


  Triniteti Horizontal/Ati Biri dhe Shpirti i Shenjėt/(PA)Varėsia
  Arbėr Ibrahimi


  Shatėll diplomacia dhe idilizmi evropian
  Urim Hasipi


  Demonstratat e 81’ės - gjaku ynė qė s’falet kurrė
  Avdi Limoni


  Diskurs tolerance
  Donat Syla  Ky portal mirėmbahet nga kompania "Telegrafi". Materialet dhe informacionet nė kėtė portal nuk mund tė kopjohen,
  tė shtypen, ose tė pėrdoren nė ēfarėdo forme tjetėr pėr qėllime pėrfitimi, pa miratimin e drejtuesve tė "Telegrafit".
  Pėr ta shfrytėzuar materialin e kėtij portali obligoheni t'i pranoni Kushtet e Pėrdorimit.
  Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara
  © 2006-2010 Portali Telegrafi

  TELEGRAFI sh.p.k.
  Rr Ilaz Kodra QT Nr.10, Prishtinė, Kosovė
  038 551 990 | info@telegrafi.com
  Zhvilluar dhe dizajnuar nga:
  FRAKTON n.p.sh.


 2. #142
  Avatar von Vatrena

  Registriert seit
  16.02.2007
  Beiträge
  10.717
  Zitat Zitat von Bionda04 Beitrag anzeigen
  sehe ich.
  du bist gerade dabei, die vergangenheit auf zu arbeiten.
  vom osmanischen reich, bis zur gegenwart ist es aber noch ein weiter weg.
  sag mir doch bitte bescheid, wenn du in der gegenwart angekommen bist.
  evtl. können wir dann über die zukunft diskitieren.
  in dieser will ich nämlich leben.
  Nun Geschichte ist da um über sie zu reden....es gibt Menschen die interessieren sich für Geschichte....für viele Geschichten....
  Die Vergangenheit eines jeden gehört zu ihm wie die Gegenwart und die Zukunft....

  Wenn du damit ein Problem hast oder die Geschichte dich nicht interessiert akzeptiere ich das.....wir sind nun mal alle individuell....ist das nicht herrlich!

  mfg

 3. #143

  Registriert seit
  31.12.2009
  Beiträge
  9.979
  Zitat Zitat von Stam Beitrag anzeigen
  mach mir einen gefallen und geh spazieren. am besten im wald. und mit mir musst du nicht über intellekt diskutieren, da mein intellekt höher ist als deiner.
  du hast angefangen mit dem "kösöv repüblik"( was das auch immer bedeuten mag...aber ja ich weiss die türkische sprache hat viele ü's und ö's, deswegen verzeihe ich dir)

  na dann, hadi lan, gülle gülle
  omg diss des Jahrzehnts........

  außerdem, nachdem euch die osmanen den islam mitgebracht haben hätten sie auch ruhi ö's und ü's mitbringen könne oder?

 4. #144
  Apache
  Zitat Zitat von Vatrena Beitrag anzeigen
  Nun Geschichte ist da um über sie zu reden....es gibt Menschen die interessieren sich für Geschichte....für viele Geschichten....
  Die Vergangenheit eines jeden gehört zu ihm wie die Gegenwart und die Zukunft....

  Wenn du damit ein Problem hast oder die Geschichte dich nicht interessiert akzeptiere ich das.....wir sind nun mal alle individuell....ist das nicht herrlich!

  mfg
  ja schon.
  wenn die vergangenheit nicht so manches mal unsere zukunft behindern würde.
  schade eigentlich, daß sie es so oft tut.

 5. #145
  Avatar von Vatrena

  Registriert seit
  16.02.2007
  Beiträge
  10.717
  Zitat Zitat von Bionda04 Beitrag anzeigen
  ja schon.
  wenn die vergangenheit nicht so manches mal unsere zukunft behindern würde.
  schade eigentlich, daß sie es so oft tut.
  Nun es kommt immer darauf an wie man mit der Vergangenheit umgeht....ich persönlich interessiere mich sehr für Geschichte....interessantes Thema....und wenn ich so ein Freak wäre und meine mit jedem einzelnen User über die osmanische Zeit bis ins Jahr 2010 zu diskutieren....das wäre äusserst besorgniserregend

  Manchmal ergeben sich solche Diskussionen dauern an und dann ist auch wieder gut....so wie jetzt....

  Und nun zurück in die Gegenwart....

  schönen abend

 6. #146

  Registriert seit
  02.12.2009
  Beiträge
  13
  Zitat Zitat von Defacto Beitrag anzeigen
  kao sto cu bosanci priznati RS kao nezavisnu... brate nemoj srat molim te beides ist absurd
  Ja neznam sta vi pijete da tako nemate osjecaj za realnost.
  Nadam se da se sjecas i nije tako davno bilo kada je Milosevic rekao da Srbija nikada nece priznati Hrvatsku i Bosnu. I sta je bilo?
  Kosovo ce najkasnije za 3 godine biti priznato od Srbije, svidjalo se to tebi ili ne!

 7. #147

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von SRB_boy Beitrag anzeigen
  Dann würde Serbien kommen und Albanien in den Arsch tretten.
  Serbien scheißt auf Fyrom junge haha wie er keine Ahnung von Politik hat

 8. #148
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von dzek Beitrag anzeigen
  Ja neznam sta vi pijete da tako nemate osjecaj za realnost.
  Nadam se da se sjecas i nije tako davno bilo kada je Milosevic rekao da Srbija nikada nece priznati Hrvatsku i Bosnu. I sta je bilo?
  Kosovo ce najkasnije za 3 godine biti priznato od Srbije, svidjalo se to tebi ili ne!
  das waren die bedingung des dayton vertrages Abkommen von Dayton ? Wikipedia

  das zweite glaube ich eher weniger

 9. #149
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Albanischer Patriot Beitrag anzeigen
  Serbien scheißt auf Fyrom junge haha wie er keine Ahnung von Politik hat
  lieber scheissen wir auf dich

 10. #150
  Pejan
  Zitat Zitat von SRB_boy Beitrag anzeigen
  Dann würde Serbien kommen und Albanien in den Arsch tretten.
  was haben die Albaner aus West-Mazedonien für einen Zusammenhang zu den Albanern in Albanien? Ich meine, wenn die in Mazedonien aufmucken, ach wurscht.

  Ihr seid eh nur alle kleine Kiddies, die sich den Krieg achso einfach vorstellen.

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 16.10.2010, 20:10
 2. Länder die Kosovo nicht anerkennen!
  Von Niko im Forum Kosovo
  Antworten: 73
  Letzter Beitrag: 11.06.2010, 21:01
 3. Länder, die das Kosovo NICHT anerkennen
  Von Popeye im Forum Kosovo
  Antworten: 217
  Letzter Beitrag: 12.05.2008, 15:01
 4. Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 16.03.2008, 02:07
 5. Wir werden ein unabhängiges Kosovo nicht anerkennen
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 14.07.2006, 19:19