BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 7 von 11 ErsteErste ... 34567891011 LetzteLetzte
Ergebnis 61 bis 70 von 109

Makedonien und Kosovo vertiefen Zusammenarbeit!

Erstellt von Monkeydonian, 11.02.2011, 21:34 Uhr · 108 Antworten · 7.329 Aufrufe

 1. #61

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von Dardaniensohn Beitrag anzeigen
  ich hab mehr argumente um hier zu schreiben als alle albaner zusammen mit ausnahme arbnor der dort gerade lebt und besser informiert ist.

  aus repskt um den hass nicht noch mehr zu vertiefen halt ich mich raus.

  man sieht das du kein menschenkenntniss hast und meine post nie gelesen hast .
  Du hast im ganzen Thema kein Argument zum Thema gebracht.

  Scheissegal ob du Albaner bist oder nicht.

  Das ist der Punkt.

  Ergo: WAS SUCHST DU HIER????

 2. #62

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Auf albanisch

  Brief auch der albanischen Diaspora der USA an Clinton

  Iliria News Agency

  Regierung verteidigt Bau der Kirche auf der Kalaja

  Iliria News Agency

 3. #63

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Auf albanisch

  Brief auch der albanischen Diaspora der USA an Clinton

  Iliria News Agency

  Regierung verteidigt Bau der Kirche auf der Kalaja

  Iliria News Agency
  Es wird keine Kirche gebaut.

  PS: Themaverfehlung

 4. #64

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Scheinbar gab es neue Aufrufe zu Demonstrationen für und gegen den Bau der Kirche auf der Kalaja. Das Polizeiministerium unter Jankullovksa gab bekannt, dass die Polizei mit allen Mitteln solche Demonstrationen verhindern werde.

  http://www.zhurnal.mk/MKD/content/?201121912528

  Von albanischer Seite ist mir kein Aufruf für heute bekannt.

 5. #65

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Nach albanischen Medien werden sich die Mazedonier um 15:00 auf der Kalaja treffen. Vom Zentrum der mazedonischen-orthodoxen Kirche im Zentrum von Shkup werden sie dann zur Kalaja marschieren.

  Albanische Verbände und Vereine rufen dazu auf nicht auf die Kalaja zu gehen.

 6. #66

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  auf albanisch für die albanischen Mitglieder des Forums - speziell die aus dem Kosovo


  1968: Demonstratat shqiptare nė Tetovė


  SI U ORGANIZUAN DEMONSTRATAT E DHJETORIT 1968 NĖ TETOVĖ ?!

  Demonstratat e muajve tetor - nėntor 1968 qė u organizuan nė Kosovė, ndikuan fuqishėm edhe nė viset shqiptare nė Maqedonin perėndimore. Nismėtarė pėr organizimin e Demonstratės nė Tetovė u bėnė studentėt shqiptar nga Tetova, Gostivari, Kumanova..., qė studjonin bashkė me studentėt nga Kosova nė Universitetin e Beogradit, Zagrebit dhe nė disa fakultete tė Prishtinės. Me kėtė rast nė krye tė kėtyre aktiviteteve atdhetare u vunė mėsuesit: Mehmet Gega nga Tetova, i cili nė vitin 1955 u denua me 10 vjet burg, per shkak tė pengimit tė shpėrnguljeve tė familjeve shqiptare pėr Turqi; Hysniqemal Sherifi (i cili nė vitin 1963 ishte udhėheqės i grupit patriotik e revolucionar ”Flamuri” ), pastaj studentėt: Faik Mustafa nga fshati Shipkovicė, Ramadan Sinani nga fshati Gajre, Hysenxhevat Kalishta, Abdylmenaf Rustemi, Arbėr Xhaferi, Fehmi Rufati etj.

  Popullit shqiptarė nė kėto vise etnike, pėrveē se i mohoheshin tė drejtat nė arsim, kulturė, punėsim etj, kishte tė ndaluar edhe pėrdorimin e simboleve kombėtare. Pėrkundėr ndalesave shtetėrore, shqiptarėt gjenin forma pėr kremtimin me dinjitet tė festave kombėtare.

  Me rastin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit, mė 27 nėntor 1967 nė shtėpinė e Mehmet Gegės mblidhet njė grup tė rinjėsh pėr tė festuar kėtė ditė tė madhe kombėtare. Nė kėtė mbrėmje festive ishin tė pranishėm:
  Faik Mustafa,
  Ramadan Sinani,
  Hysenxhevat Kalishta,
  Miftar Zymberi,
  Fehmi Rufati,
  Abylselam Selami,
  Xhemil Mustafa,
  Arbėr Xhaferi,
  Abdylmenaf Rustemi.

  Atė natė derisa grupi kėndonte dhe bisedonte pėr pozitėn e rėndė tė shqiptarėve, sidomos nė fushėn e punėsimit dhe tė arsimit, vajza e Mehmetit, Valdetja do ta qėndis flamurin kombėtar, tė cilin po kėtė natė e pėrfundon sė qėndisuri.

  Mė 27 nėntor 1967 edhe Shefit Pollozhani nga Struga, bashkė mė Sejdi Llogėn, Olloman Selėn dhe Xhevat Lenėn ngritėn flamurin kombėtar dhe shkruan parullat: ”Rroftė 28 Nėntori”, ”Rroftė populli shqiptar”, ”Rroftė Shqipėria” dhe tė nesėrmen festuan kėtė ditė tė madhe kombėtare. Njė vit mė vonė ditėn e Flamurit, e festuan edhe dy grupe tė rinjėsh nė Gostivar: Zyhdi Bilalli, Shaip Bilalli dhe Naim Bilalli nga Ēegrani dhe Hysen Hasani me disa tė tjerė u tubuan nė ambientet e shkollės fillore ku ngritėn flamurin kombėtar dhe kremtuan kėtė datė historike.

  Ndėrkaq njė grup tjetėr arsimtarėsh nga Gostivari nė pėrbėrje: Jusuf Dalipi, Xhavit Muharremi, Imer Imeri, Mustafė Rushiti, Refik Dauti, Flora Muharremi dhe Jamin Nuredini, pikėrisht nė paraditen e 28 nėntorit 1968 i vendosin flamujt nė vetura dhe parakalojnė nėpėr fshatrat Gajre, Florinė dhe Ēegran, kthehen nė qytet dhe sėrish nisen e shkojnė nė drejtim tė kundėrt, nė fshatin Debresht. Pasdite Jusuf Dalipi, Jamin Nuredini, Refik Dauti, Mustafė Rushiti dhe Imer Imeri me flamur nė veturė shkojnė nė Mavrovė (18 km. larg Gostivarit) dhe hyjnė nė restorantin e ”Haneve tė Mavrovės” duke e vendosur edhe flamurin kombėtar mbi tavolinė.

  Para kėtyre ngjarjeve, mė 18 tetor 1968 nė Tetovė, u bė bojkotimi njėditor i mėsimit tė nxėnėsve shqiptarė tė Gjimnazit tė Tetovės. Ata kėrkonin hapjen e paraleleve shqipe, propozim ky qė ishte dhėnė njė vit mė parė..., mirėpo qarqet shoviniste maqedonase e pengonin realizmin e tij. Kėtė ngjarje edhe pse tė gjithė instancat politike dhe shtypi i kohės e karakterizuan si njė akt tė rėndė nė prishjen e marrėdhėnieve ndėrnacionale, megjithatė pas shqyrtimit tė kėsaj kėrkese, mė 20 tetor 1968 filloi punėn paralelja nė gjuhėn shqipe.
  Populli shqiptar nė Maqedoni ndonėse jetonte nė pozita diskriminuese, grupi i Mehmet Gegės me rastin e ditės sė Flamurit u mblodhėn nė shtėpinė e Faik Mustafės, pikėrisht nė vigjilje tė kėsaj feste kombėtare, (27 nėntor 1968) nė kohėn kur nė Prishtinė dhe nė disa qytete tjera tė Kosovės u mbajtėn demonstrata tė fuqishme, dhe aty shtruan pėr diskutim organizimin e njė demonstrate nė Tetovė, Gostivar, Kumanovė, Shkup dhe nė qytete tjera shqiptare. Meqė ato ditė, ishte ramazan, Mehmet Gega pėr ta pėrgatitur masėn popullore pėr demonstratė, mė 28 nėntor 1968 xhematit tė mbledhur nė xhaminė e sahatit i foli pėr rėndėsinė historike tė festės sė Flamurit, qė prej Kuvendit tė Lezhės (28.XI.1444) e deri nė Kuvendin e Vlorės (28.XI.1912), kur u shpallė edhe Pavarėsia e Shqipėrisė, si dhe pėr padrejtėsitė e shumta qė i bėheshin shqiptarėve para dhe pas luftės sė dytė botėrore. Me propozimin e tij u bėnė edhe lutje pėr dėshmorėt e rėnė.

  Ndėrkaq, gjatė gjysmės sė parė tė muajit dhjetor 1968 u zhvillua njė aktivitet i dendur organizativ. Anėtari i grupit Faik Mustafa vuri kontakte me dy studentė nga Gjakova: Agim Jakėn dhe Ibrahim Rudin, me tė cilėt u konsultua rreth kėrkesave qė duhet shtruar nė demonstratė. Ndėrkohė u shkruan dhe u shumzuan (me ciklograf) qindra thirrje pėr demonstratė, tė cilat u shpėrndanė nėpėr fshatrat pėreth Tetovės dhe nė disa qytete. Paraprakisht u shkruajtėn edhe kėrkesat nė transparente. Nė mbrėmjen e 19 dhjetorit 1968 (nė vigjilje tė kremtes sė Bajramit) me porosi tė Mehmet Gegės, nė disa minare tė xhamive tė Tetovės u vendosėn flamujt kombėtar shqiptar.

  Fillimisht, flamuri vendoset nė Xhaminė e Sahatit, qė gjendet ne qendėr tė qytetit, dhe atė e vendos Myrtezan Myrtezani (vėllai i Mehmet Gegės); nė xhaminė e vjetėr Eski Xhami e vendos Abdullah Jusufi, ndėrsa nė Xhaminė e Pashės flamurin e vendos Haqif Ferati. Flamuri u ngrit edhe nė disa shtėpi private dhe punishte zejtare, si dhe nė disa fshatra pėrreth si nė Radovicė, nė Reēicė, nė Shipkovicė, nė Gajre etj. Derisa ngritja e flamurit kombėtar, pėr shqiptarėt e Tetovės ishte njė fitore e madhe, qarqet shoviniste maqedonase kėtė aksion nuk e shikuan me sy tė mirė, prandaj dhe organizuan njė skenar provokues.

  Nė orėt e mbrėmjes tė 22 dhjetorit, fotografi maqedonas Sreēko Janevski nga Tetova, e grisi flamurin shqiptar, tė ngritur nė punishten e Ismail Ejup Spahiut (rrobaqepės) nė rrugėn ”Ilindenska”, mu nė qendėr tė qytetit. Tė revoltuar nga ky akt shovinist, me shpejtėsi nė vendin e ngjarjes u grumbulluan dhjetra tetovarė dhe deri rreth orės 20 tė mbrėmjes, masa u shtua nė disa qindra vetė. Masa e tubuar e ndoqi sllavomaqedonin S.Janevski, i cili gjatė ikjes me revole nė dorė kėrcėnonte shqiptarėt dhe futet nė ambientet e hotelit ”Makedonija”. Protestuesit shqiptar pasi i thejn xhamat e dritareve hyjnė brenda nė hotel, por ndėrkohė vjen policia dhe e merrė nė mbrojtje kėtė provokator. Masa e revotluar shqiptare nė krye tė sė cilės u ndodhėn mjekėt: Harun Jakupi dhe Mahmut Bajraktari si dhe arsimtarėt: Selajdin Hyseni dhe Abdullah Kalishta ,protestuan duke marshuar rrugėve tė qytetit dhe hodhėn parolla kundėr pushtetit maqedonas dhe rreth orės 21 u shpėrndan tė qetė.
  Nisur nga kjo situatė e krijuar, grupi i Mehmet Gegės mori qėndrim pėr vazhdimin e protestės. Tė nesėrmen mė 23 dhjetor, protesta u shndėrrua nė demonstratė. Rreth orės 11 organizatorėt e demonsratės: Faik Mustafa, Ramadan Sinani, Ismail Emini, Hysniqemal Merxhani etj, ishin tubuar pėrpara dyqanit tė provokatorit Sreēko Janeski. Masa e demonstruesve, lėvizi nga qendra e qytetit nė drejtim tė kuvendit komunal dhe me kėtė rast nxėnėsi i gjimnazit Hamit Salihu me disa shokė u futėn nė ambientet e komunės dhe nė dritaren e njė zyreje nė katin e tretė e shpaluan flamurin kombėtar. Pasi njoftohet policia nga kujdestarėt e komunės, aty shkaktohet njė pėrleshje midis demonstruesve dhe ”ruajtėsve tė rendit”. Policia pėr t“i shpėrndarė demonstruesit pėrdorėn shkopinjtė e gomės, ndėrsa demonstruesit shqiptarė mbroheshin me gjėsende qė gjenin pėrreth. Pas kėtij marshimi demonstruesit kthehen andej ka kishin ardhur (rrugės kryesore), dhe meqė ishin informuar rrejshėm se tashmė ishin burgosur disa demonstrues, masa u ndalua fuillimisht para ndėrtesės sė Sekretariatit pėr Punė tė Brendshme dhe qėndruan njė kohė tė gjatė, duke kėrkuar lirimin e tė burgosurve. Mė pastaj demonstruesit marshojnė nė drejtim tė tregut tė qytetit, rrugės qė tė shpije pėr Ferizaj. Gjatė rrugėtimit bashkohen punėtorėt shqiptar tė Kombinatit ”Tetex”, zejtarėt dhe popullata e fshatrave tė Tetovės.

  Demonstruesit mbanin nė duar flamuj kombėtar dhe transparente me parullat:
  ”Poshtė shovinizmi maqedonas”,
  ”Kėrkojmė hapjen e Universitetit tė Kosovės”,
  ”Kėrkojmė pėrdorimin e lirė tė Flamurit Kombėtar”...
  , ndėrsa masa parreshtur brohoriste:
  ”Kushtetutė, kushtetutė!, ”Flamuri, Flamuri”,
  ”Duam mėsim nė gjuhėn shqipe” etj.

  Nė orėt e vona tė pasdites, masa prej 4 - 5 mijė vetėsh (e cila vinte akoma duke u rritur) u grumbullua nė qendėr tė qytetit, ndėrkohė qė edhe pėrforcimet e policisė tė ardhur nga Shkupi u shtuan shumė. Nė kėtė situatė entuziazmi, tė pėrcjellur me brohoritje e parulla pėr barazi kombėtare, para masės, djaloshi 20 vjeēar Shifajet Fetahu, u ngjit nė njė shtyllė metalike dhe vendosi flamurin kombėtar. Ngritja e flamurit para demonstruesve qe akti me kulminant i kėsaj demonstrate.

  Mė pastaj demonstruesit filluan sėrish marshimin drejt kinemas “19 nėntori” ku policia duke pėrdorur shkopinjtė e gomės dhe kondakėt e revoleve dhe tė automatikėve u pėrpoqėn t“a shpėrndajnė masėn. Gjatė kėtyre pėrleshjeve pati dhjetra shqiptarė tė plagosur si dhe u arrestuan shume tė tjerė. Ndėrkaq nė kėto pėrleshje u shkatėrrua njė vetur e policisė, njė kamion, shumė vetura zyrtare e private, Komiteti Komunal i LK tė Tetovės, Komuna dhe zyrat e Sindikatės etj. Demonstrata nėpėr rrugėt e Tetovės pėrfundoj nė orėn 20 tė mbrėmjes.

  Manifestime tė hapura nė frymėn e demonstratave pati edhe nė: Gostivar, Kėrēovė,Kumanovė, Preshevė si dhe nė Ulqin, ku me ekspozimin e flamurit kombėtar u shpreh vullneti i popullit shqiptar pėr vetvendosje.

  Kush u denua pėr organizimin e demonstratave nė Tetovė?

  Pėr demonstratat e Tetovės, e cila e aktualizoj ēėshtjen e pėrdorimit tė flamurit shqiptar dhe hapjen e paraleleve tė mėsimit nė gjuhėn shqipe, u denuan 170 shqiptarė, ndėrsa 54 veta u denuan me mbi 1 vjet burg, jo vetėm nga Tetova por edhe nga Shkupi, Gostivari, Struga dhe Kėrēova. Vetėm nė gjykatėn e Tetovės dhe atė tė Shkupit “pėr vepėr penale kundėr shtetit”u denuan:
  Mehmet Myrtezani - Gega, mėsues me 7 vjet burg;
  Faik Mustafa, student me 5 vjet burg;
  Abdylselam Selami - mėsues, me 1,6 muaj burg;
  Ramadan Sinani - student me 2 vjet;
  Fehmi Rifati, student me 2 vjet burg;
  Abdylmenaf Rystemi student me 2 vjet;
  Hysni Qemal Sherifi arsimtar me 1,6 muaj;
  Refki Murati murator me 2 vjet;
  Nexhmidin Neziri mėsues me 1,6 muaj;
  Ibrahim Rudi student me 3 vjet;
  Agim Jaka student me 2,6 muaj;
  Hysenxhevat Kalaishta student me 5 muaj burg;
  Xhemil Mustafa student me 5 muaj;
  Arbėr Xhafėri student me 3 muaj;
  Agim M.Xhaferi student me 3 muaj burg e shumė tė tjerė.

  Asokohe, pas burgosjeve nė Tetovė, pushteti shovinist maqedonas, burgosi e dėnojė edhe shumė tė rinjė shqiptar, qė nuk kishin aspak lidhje me demonstratat e Tetovės. Nė Shkup u denua Sejdi Kryeziu me 5 vjet burg, gjoja se ka bėrė propagand armiqėsore pėr shkėputjen e Maqedonisė perėndimore dhe bashkimin e saj me Shqipėrinė, ndėrsa Inajet Bariu u denua me 1 vjet, po pėr propagand armiqėsore. Asokohe nė strug u denua Irfan Vlashi me 6 vjet burg, pėr diversion, Tosun Roēi me 4 vjet burg, ndėrsa nė Kėrēovė u denuan: Syrja Qura, Sali Ramadani etj

  Radio Kosova e Lirė

 7. #67

  Registriert seit
  07.10.2008
  Beiträge
  4.087
  Zitat Zitat von Dardaniensohn Beitrag anzeigen
  ich hab mehr argumente um hier zu schreiben als alle albaner zusammen mit ausnahme arbnor der dort gerade lebt und besser informiert ist.

  aus repskt um den hass nicht noch mehr zu vertiefen halt ich mich raus.

  man sieht das du kein menschenkenntniss hast und meine post nie gelesen hast .

  woher nimmst du dir das recht du knecht

 8. #68
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  ich freue mich auf eine gute Zusammenarbeit,Mit die Makedoniern!

 9. #69

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Präsident Topi wird am Donnerstag Shkup besuchen

  LAJMPRESS - Topi tė enjten Shkup

 10. #70

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Ein Mazedonier hat in Tearce bei Tetove die albanische Fahne vom Gemeindeshaus entfernt und ist dann geflüchtet( mit Hilfe des Staates )

  http://www.zhurnal.mk/mkd/content/?id=2011312105639

  In Tearce begann am 22.Januar 2001 der albanische Aufstand in Ilirida.

Seite 7 von 11 ErsteErste ... 34567891011 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 178
  Letzter Beitrag: 14.05.2010, 12:08
 2. Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 13.03.2010, 18:02
 3. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 18.09.2009, 12:47
 4. Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 14.12.2004, 16:16