BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 16

Maqedonia do tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės

Erstellt von AKSH, 24.05.2011, 19:11 Uhr · 15 Antworten · 1.770 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  06.11.2010
  Beiträge
  72

  Maqedonia do tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės

  ‎"Afrimi"
  PRAVDA: Maqedonia do tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės

  4.31.MD |

  Gazeta ruse analizon situatėn e fundit politike nė Maqedoni Gazeta ruse “Pravda” nė njė koment tė saj tė titulluar “Nė prag tė shpėrthimit sllavo-shqiptar” shkruan se nuk pėrjashtohet mundėsia qė nė tė ardhmen Maqedonia tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės, ndėrsa komuniteti maqedonas tė jetė pakicė nė kėto dy vende.
  Shkrimi
  “Pika e ardhshme ndezėse nė botė mund tė jetė ish-republika jugosllave e Maqedonisė. Nuk pėrjashtohet qė ky vend shumė shpejt tė shndėrrohet nė njė arenė pėr qėrim tė hesapeve midis sllavėve dhe shqiptarėve”, komenton nė edicionin e sotėm gazeta ruse “Pravda”, transmeton agjencia e lajmeve INA. Historiani rus pėr Ballkanin, Vladimir Putjatin vlerėson se shtetėsia e Maqedonisė varet nga njė kėrcėnim serioz. “Shumė maqedonas kanė pėrfituar pasaportėn bullgare. Nuk pėrjashtohet mundėsia qė nė tė ardhmen territori i Maqedonisė tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės, ndėrsa maqedonasit tė mbeten pakica kombėtare nė tė dyja vendet. Rol kryesor nė mbijetesėn e Maqedonisė sė pavarur do tė mund tė luaj Serbia, por pozicioni kompleks politiko-ekonomik i kėtij vendi, nuk i lejon qė tė jetė faktor stabilizues nė Ballkan”, vlerėson historiani Putjatin. Nė shkrimin e gazetės nėnvizohet edhe incidenti nė Kalanė e Shkupit midis maqedonasve dhe shqiptarėve. “Shqiptarėve nuk i pėlqen ajo qė nė qendėr tė qytetit tė paraqitet njė muze, ndėrsa e tė cilit i ngjan njė kishe ortodokse”, thuhet nė tekst.

  Konfliktet
  Gazeta ruse “Pravda” shkruan edhe pėr konfliktin e vitit 2001 dhe situatėn mė pas. “Nė shkurt tė vitit 2001, shqiptarėt nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia tė bashkuar nė tė ashtuquajturėn UĒK filluan luftėn e armatosur me armatėn dhe ushtrinė maqedonase. Vetėm gjashtė muaj pas kėtyre luftimeve tė armatosura, nėn presionin e NATO-s dhe BE-sė, palėt nė konflikt u ulėn nė tryezėn e negociatave, duke nėnshkruar Marrėveshjen e Ohrit. Kjo marrėveshje mundėsoi qė gjuha shqipe ku shqiptarėt janė mbi 20 pėr qind tė jetė zyrtare. Politikanėt shqiptarė u pėrfshinė nė Qeverinė e Maqedonisė, ndėrsa filloi emetimi i njė kanali nė gjuhėn shqipe nė televizionin shtetėror. Kjo nėnkupton se bėhet fjalė pėr federalizmin e Maqedonisė. Por, megjithatė kjo nuk i ndaloi nacionalistėt shqiptarė, tė cilėt vazhduan me presionet ndaj pushteteve lokale dhe nė vitin 2005 pėrfituan tė drejtėn e valėvitjes sė flamurit nė territoret e Maqedonisė, ku shumica e popullsisė ėshtė shqiptare. Disa nga politikanėt nuk hezituan tė theksojnė hapur se territoret shqiptare nė Maqedoni patjetėr duhet tė bashkohen me Kosovėn, ndėrsa mė vonė edhe me Shqipėrinė”, shkruan nė fund gazeta ruse “Pravda”.

  Maqedonia do te ndahet midis Bullgarise dhe Kosoves - Shqiperia

 2. #2

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

 3. #3
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Zitat Zitat von AKSH Beitrag anzeigen
  ‎"Afrimi"
  PRAVDA: Maqedonia do tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės

  4.31.MD |

  Gazeta ruse analizon situatėn e fundit politike nė Maqedoni Gazeta ruse “Pravda” nė njė koment tė saj tė titulluar “Nė prag tė shpėrthimit sllavo-shqiptar” shkruan se nuk pėrjashtohet mundėsia qė nė tė ardhmen Maqedonia tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės, ndėrsa komuniteti maqedonas tė jetė pakicė nė kėto dy vende.
  Shkrimi
  “Pika e ardhshme ndezėse nė botė mund tė jetė ish-republika jugosllave e Maqedonisė. Nuk pėrjashtohet qė ky vend shumė shpejt tė shndėrrohet nė njė arenė pėr qėrim tė hesapeve midis sllavėve dhe shqiptarėve”, komenton nė edicionin e sotėm gazeta ruse “Pravda”, transmeton agjencia e lajmeve INA. Historiani rus pėr Ballkanin, Vladimir Putjatin vlerėson se shtetėsia e Maqedonisė varet nga njė kėrcėnim serioz. “Shumė maqedonas kanė pėrfituar pasaportėn bullgare. Nuk pėrjashtohet mundėsia qė nė tė ardhmen territori i Maqedonisė tė ndahet midis Bullgarisė dhe Kosovės, ndėrsa maqedonasit tė mbeten pakica kombėtare nė tė dyja vendet. Rol kryesor nė mbijetesėn e Maqedonisė sė pavarur do tė mund tė luaj Serbia, por pozicioni kompleks politiko-ekonomik i kėtij vendi, nuk i lejon qė tė jetė faktor stabilizues nė Ballkan”, vlerėson historiani Putjatin. Nė shkrimin e gazetės nėnvizohet edhe incidenti nė Kalanė e Shkupit midis maqedonasve dhe shqiptarėve. “Shqiptarėve nuk i pėlqen ajo qė nė qendėr tė qytetit tė paraqitet njė muze, ndėrsa e tė cilit i ngjan njė kishe ortodokse”, thuhet nė tekst.

  Konfliktet
  Gazeta ruse “Pravda” shkruan edhe pėr konfliktin e vitit 2001 dhe situatėn mė pas. “Nė shkurt tė vitit 2001, shqiptarėt nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia tė bashkuar nė tė ashtuquajturėn UĒK filluan luftėn e armatosur me armatėn dhe ushtrinė maqedonase. Vetėm gjashtė muaj pas kėtyre luftimeve tė armatosura, nėn presionin e NATO-s dhe BE-sė, palėt nė konflikt u ulėn nė tryezėn e negociatave, duke nėnshkruar Marrėveshjen e Ohrit. Kjo marrėveshje mundėsoi qė gjuha shqipe ku shqiptarėt janė mbi 20 pėr qind tė jetė zyrtare. Politikanėt shqiptarė u pėrfshinė nė Qeverinė e Maqedonisė, ndėrsa filloi emetimi i njė kanali nė gjuhėn shqipe nė televizionin shtetėror. Kjo nėnkupton se bėhet fjalė pėr federalizmin e Maqedonisė. Por, megjithatė kjo nuk i ndaloi nacionalistėt shqiptarė, tė cilėt vazhduan me presionet ndaj pushteteve lokale dhe nė vitin 2005 pėrfituan tė drejtėn e valėvitjes sė flamurit nė territoret e Maqedonisė, ku shumica e popullsisė ėshtė shqiptare. Disa nga politikanėt nuk hezituan tė theksojnė hapur se territoret shqiptare nė Maqedoni patjetėr duhet tė bashkohen me Kosovėn, ndėrsa mė vonė edhe me Shqipėrinė”, shkruan nė fund gazeta ruse “Pravda”.

  Maqedonia do te ndahet midis Bullgarise dhe Kosoves - Shqiperia
  ab hier muss man nicht mehr weiterlesen

 4. #4
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.589
  po po shume mire!
  une nuk ka flas shqip mirė.

  Translatė?

  flm

 5. #5

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Schwachsinn, wenn das in Russland wäre vielleicht aber wir sind nicht im Kaukasus.

 6. #6

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  po po shume mire!
  une nuk ka flas shqip mirė.

  Translatė?

  flm
  Mazedonien soll zwischen Kosovo und Bulgarien aufgeteilt werden

 7. #7
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.589
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen
  Mazedonien soll zwischen Kosovo und Bulgarien aufgeteilt werden
  faleminderit shumė vella.

  Hattest du nicht vor Monaten einen Thread über den gleichen Artikel eröffnet? :

 8. #8
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Na los, trommelt die UCK zusammen, ich warte schon seit jahren auf die Teilung.

 9. #9

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  faleminderit shumė vella.

  Hattest du nicht vor Monaten einen Thread über den gleichen Artikel eröffnet? :
  Weiß ich jetzt nicht aber bestimmt

 10. #10
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  zwischen ks & mkd ??

  versteh ich nicht

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Edhe Shqipėria kundėr “Portės Maqedonia”
  Von IbishKajtazi im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 14
  Letzter Beitrag: 29.01.2012, 15:25
 2. Pacolli president i Kosoves
  Von AKSH im Forum Kosovo
  Antworten: 86
  Letzter Beitrag: 15.02.2011, 21:13
 3. Hekurudhat e Kosoves
  Von Prizren im Forum Rakija
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 13.07.2010, 14:56
 4. Superliga e Kosoves
  Von Balkanese im Forum Sport
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 07.07.2009, 14:36
 5. Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 07.03.2009, 20:01