BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 45 von 115 ErsteErste ... 354142434445464748495595 ... LetzteLetzte
Ergebnis 441 bis 450 von 1150

Mazedonien - Rückkehr der UCK?

Erstellt von Gentos, 02.05.2010, 19:57 Uhr · 1.149 Antworten · 75.695 Aufrufe

 1. #441
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Zitat Zitat von Albanischer Patriot Beitrag anzeigen
  Mazedonien wird geteilt früher oder später.
  Ist nur ne Frage der Zeit.
  .

 2. #442

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890


  ?

 3. #443

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von Macedonian Boy Beitrag anzeigen
  .
  Wir scheißen auf eine Freundschaft mit euch.
  Erst wen ihr merkt das es brenzlich wird kommt ihr mit Freundschaft an.
  Mazedonien wird geteilt früher oder später das ist sowas von klar

 4. #444
  Avatar von AulOn

  Registriert seit
  19.10.2008
  Beiträge
  2.789
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen


  ?
  Fake ist nur ne Internettruppe! Kjo ėshtė e pakuptimt nė kohėn kur Maqedoni veten e paraqet si viktimė, ti neve na paraqet si agresor, papapapaaaaaaa ..  Neuste Nachrichten :
  Die albanische Nichtregierungs-Organisation „Illyricum Libertas“ sagte in einer öffentlichen Erklärung, dass es sich bei der Ermordung der vier Albaner um ein vorbereitetes Attentat des mazedonischen Staates gehandelt habe.

  “Wir haben es hier mit einer klassischen Eliminierung zu tun, ein vorbereitetes Attentat des mazedonischen Staates auf den Vorsitzenden der AK (Nationale Alternative) und ehemaligen Mitglied der UĒK, Harun Aliut, den ehemaligen Kommandanten der UĒK, Shaban Zenuni und zwei ihnen nahestehenden Aktivisten, Xhafer Shales und Qemal Fejzullahut”, heißt es in dieser Erklärung.

  „Es ist deutlich zu erkennen, dass dies ein Versuch ist, die albanische Gemeinschaft als Hauptverursacher für die aktuelle Lage zu kriminalisieren und um vor der internationalen Gemeinschaft von der mazedonischen Sturheit im Zusammenhang mit dem absurden Namensstreit mit Griechenland abzulenken, der die euroatlantische Integration des Landes blockiert hat“, erklärte Kurtishi von Illyricum Libertas.

 5. #445

  Registriert seit
  10.10.2009
  Beiträge
  1.069
  Shqiperia VS Slavet ( koha e Kometit )

  YouTube - Kanal von locoalbaneso

 6. #446
  Avatar von Opoja_Pz

  Registriert seit
  22.01.2009
  Beiträge
  683
  Zitat Zitat von Albanischer Patriot Beitrag anzeigen
  Wir scheißen auf eine Freundschaft mit euch.
  Erst wen ihr merkt das es brenzlich wird kommt ihr mit Freundschaft an.
  Mazedonien wird geteilt früher oder später das ist sowas von klar

  Wie alt bist du ? Lieber Friedlich als mit Krieg

 7. #447
  Avatar von derAlbo

  Registriert seit
  07.10.2009
  Beiträge
  32
  Zitat Zitat von Opoja_Pz Beitrag anzeigen
  Wie alt bist du ? Lieber Friedlich als mit Krieg
  Ich hoffe sie regeln diese sache friedlich. So kann man jedoch auch nicht weiter machen..


  Respekt an Hoxha..!! Bravo Tanush veq vazhdoni ashtu..

 8. #448

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Kushtrimi i Shqiptarisė

  Si e njoha unė si gazetarė Kushtrimin qė ashtu njihej mė shumė se sa si Harun Aliu. Nofka e tij gjithmonė do tė jetė njė kushtrim i lirisė dhe jo i asaj siē dėshirojnė ta pėrshkruajnė fatzinjtė.

  Studentė nė UT
  Unė isha student gazetarie nė Tiranė, ndėrkaq Kushtrimi ishte student i historisė ne Universitetin e Tetovės, qysh atėherė nė vitet e 1993-ta. Ishte njė figurė e ēmuar, me njė urtėsi tė paparė, por pėrveē kėsaj atė e karakterizonte edhe guximi dhe pėrkushtimi pas sportit apo arteve luftarake, siē ishte karateja. Njė sportist i dalluar karateje, po ashtu po vijonte paraprakisht edhe studimet pėr teologji islame nė Fakultetin Teologjik nė Shkup. Ai u regjistrua mė vonė nė UT, pėr tė dhėnė njė mesazh gjithė klerikėve mysliman se UT-ja ėshtė simbol i sė ardhmes sė kombit shqiptar nė Maqedoni. Nga ajo distancė kohore, sot ėshtė shumė lehtė tė jesh studentė nė kėtė universitet, sepse fillimet kishin sakrificėn dhe betejėn me aparatin shtetėror, i cili ndiqte nė ēdo cep. Kushtrimi ishte i dalluar me urtėsinė e tij duke i vėnė i pari themelet e Unionit Studentor nė UT, por duke kurorėzuar mė pas edhe celulat e para tė UĒK-sė nė Maqedoni. Ai mbante parimin mė shumė punė, e mė pak llafosje dhe gjithnjė i shmangej kompleksit tė bajraktarizmit, duke mbrojtur parimin “qė punėt tė ecin para”.  Rasti i Gostivarit i 1997 dhe montimet nė 1998
  Ngjarjet e Gostivarit prekėn shumė rėndė djaloshin me origjinė kumanovare, i cili nė bisedat e asaj kohe me ne studentėt e Tiranės diskutonte se “ndryshe s`bėn vetėm pėrmes grykės sė pushkės”. Ai nga ajo periudhė aktivizohet fuqimisht nė radhėt e LPK-sė, e cila qysh atėherė promovonte platformėn pėr luftė tė armatosur pėr ēlirim kombėtar. Janė shumė pak dėshmi nga Kushtrimi, ndėrsa vulėn e mesazheve dhe historikun e aktiviteteve tė tij e gjejmė vetėm tek disa intervista dhe biseda qė unė dhe kolegu im Naser Pajaziti kishim zhvilluar me tė pėr agjencinė e lajmeve INA. Ai fliste me shumė maturi pėr ngjarjet, respektin pėr bashkėveprimtarin Beqir Limanin e ndjerė, qė ishte dėshmori i parė i rėnė i UĒK-sė. “Nė 1998 organet shtetėrore ndėrmorėn likuidimin e grupit tonė tė LPK-sė nė Maqedoni, duke pasuar me burgosje dhe vrasje. Qė nga kjo kohė kaluam nė ilegalitet tė thellė, duke u kyēur mė pas nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Qysh atėherė u bėnė edhe celulat e para nė Maqedoni. Nga viti 1998 e deri nė vitin 2001, por edhe gjatė luftės unė kam operuar me UĒK-nė dhe dihet shumė mirė se ka pasur aksione dhe veprime tė UĒK-sė nė Kumanovė, Kėrēovė, Prilep, Shkup, Tetovė, etj, aksione qė janė marrė pėrsipėr me komunikatat e UĒK-sė", janė dėshmitė e Kushtrimit. Ai asnjėherė nuk braktisi vendlindjen, pėr ta ndėrruar me ndonjė vend perėndimor.  Lufta e UĒK-sė nė vitin 2001
  Fillimi i luftės e gjen atė si anėtar i shtabit tė pėrgjithshėm pranė UĒK,nė Tanushė tė Shkupit e deri nė pėrfundim tė saj. Por mė pas pasoi edhe njė akt tė rėndė, pasi qė ishte viktimė e njė kurthi tė montuar nga qarqe tė caktuara qė nuk i`a donin tė mirėn atij. Gjatė qėndrimit nė Kosovė ai ra nė kurth te qarqeve tė caktuara qė sja donin tė mirėn atij dhe proceseve shqiptare dhe arrestohet, ndėrsa asnjėherė nuk u bė e qartė se pėrse ai ra nė prangat e KFOR-it. Kushtrimi ishte pajtuar edhe me nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Ohrit, dhe kėtė i`a kishte thėnė bashkėveprimtarit tė tij Ali Ahmeti, me mesazhin se parimisht pajtohej me Marrėveshjen, por duke kėmbėngulur qė tė mos tolerohet ndryshimi i saj dhe tė detajohet qartė me afate precize dhe garanci ndėrkombėtare implementimi i saj.


  Skenari i fundit pėr ta ēuar drejt eliminimit
  Si zakonisht edhe Kushtrimi ishte viktimė e inkuizicionit policor-medial, i cili brenda natės apo ditės shqipton dėnim apo shpallė tė akuzuar, pa asnjė fakt, argument e dėshmi evidente. Por, qėllimi i kėsaj dihet, eliminimi i njė faktori tė rėndėsishėm. Edhe Kushtrimit kėshtu i ndodhi, kur ai papritmas njoftohet nė lajme se ėshtė akuzuar pėr vrasjen e njė pjesėtari tė policisė speciale nė afėrsi tė Shkupit. Qė nga publikimi i lajmit, puna e tij kishte pėrfunduar dhe dihej skenari. Por, ajo qė ngelet mė irrituese se askush nuk ka shtruar dilemėn deri tani se pse u vra Naser Nebiju nė Haraēinė, pėr tė cilin atėherė u tha se ishte vrasėsi i pjesėtarit tė policisė speciale, Zoran Markovski. Pavarėsisht drejtėsisė dhe tė vėrtetės, inskenimi i tillė e bėri ate qė tė largohet nga shpija, duke lėnė tė me lotė e mėrzi familjen e ngushtė. Por kėsaj radhe ikja ishte mė e rėndė, sepse Kushtrimi nuk pėrjetoi lindjen e djalit tė tij. Ai u arratis, por porosia i shkoi nė vend sepse qė nga malet e Karadakut ku atje gjeti strehimin e pėrkohshėm ai kishte porositur qė djali tė pagėzohet me emrin Fisnik. Sepse ai e ēmonte fisnikėrinė dhe e kishte ideal e parim, dhe kėtė dėshironte ta pėrjeton edhe trashėgimtari i tij, i cili shumė pak kishte shijuar urtėsinė dhe pėrkledhjet e babait tė tij.  Vrasja makabre
  Vrasja e Kushtrimit ishte njė tragjedi me dy lajme, por ajo qė demantoi vrerin e hedhur medial maqedonas ishin mbi 10 mijė miqtė e shqiptarėt nga tė gjitha anėt qė i dhanė lamtumirėn e fundit. Lajmi i kobshėm se bėhej fjalė pėr kontrabandist apo organizator tė njė vrasje tė njė polici ishte njė alibi i inskenuar, sepse edhe nė gjykatėn e shkallės sė parė kurrė nuk u vėrtetua saktė akuza pėr Kushtrimin. Nuk kanė kaluar as edhe instancat e tjera gjyqėsore e deri nė Strasburg, pėr ta nxjerrė atė fajtor, por realiteti nė Maqedoni ėshtė i tillė, kur dikush mban tė drejtėn ekskluzive shqiptarėt ti etiketojė brenda natės me nofka tė ndryshme. Kushtrimi do jetė gjithmonė i gjallė sepse ashtu Zoti ua dėshiron kėtė cilėsi dėshmorėve tė kombit.

  Iliria News Agency

 9. #449

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von AulOn Beitrag anzeigen
  Fake ist nur ne Internettruppe! Kjo ėshtė e pakuptimt nė kohėn kur Maqedoni veten e paraqet si viktimė, ti neve na paraqet si agresor, papapapaaaaaaa ..
  Po Adem Jashari cka ishte?

  Ne jemi Shqiptar sjemi Maqedonas.

 10. #450

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

Ähnliche Themen

 1. USA: Die Rückkehr der Jesuskrieger
  Von Frieden im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 07.01.2012, 20:41
 2. Rückkehr zu Wurzeln
  Von ***Style*** im Forum Sport
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 01.12.2011, 21:31
 3. die rückkehr der killerplauze
  Von albaner im Forum Sport
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 30.03.2007, 20:51