BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 64 von 115 ErsteErste ... 145460616263646566676874114 ... LetzteLetzte
Ergebnis 631 bis 640 von 1150

Mazedonien - Rückkehr der UCK?

Erstellt von Gentos, 02.05.2010, 19:57 Uhr · 1.149 Antworten · 76.426 Aufrufe

 1. #631

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 2. #632

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 3. #633

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Ahmeti e Thaēi s’e ngushėllojnė familjen Aliu

  Ali Ahmeti dhe Menduh Thaēi ende nuk kanė shkuar tė shprehin ngushėllime nė familjen e tė vrarit Harun Aliu. Me Ahmetin, i ndjeri Aliu ka qenė pjesė e Lėvizjes Kombėtare pėr ēlirimin e trojeve shqiptare kurse me Menduh Tha­ēin, ishte nė koalicion partiak pėr zgjedhjet parlamentare tė vitit 2008
  Liderėt e partive politike mė tė mėdha shqiptare nė Maqedoni, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaēi ende nuk kanė shkuar tė shprehin ngushėllime nė familjen e tė vrarit Harun Aliu. Arsyet ende nuk janė bėrė tė njohura nga asnjėra parti edhe pse kishin kaluar pesė ditė nga varrosja e tij.
  Befasia mė e madhe pėr kėtė sjellje tė dy liderėve tė partive politike ėshtė e pakuptimtė kur kihet parasysh se i ndjeri Komandant Kushtrimi, njihej pėr sė afėrmi edhe me Ahmetin edhe me Thaēin.
  Me Ali Ahmetin ai ka qenė pjesė e Lėvizjes Kombėtare pėr ēlirimin e trojeve shqiptare qė nga lufta e Kosovės dhe mė vonė edhe nė konfliktin e vitit 2001. Ndėrkaq, me Menduh Thaēin, Harun Aliu ka qenė nė koalicion partiak pėr zgjedhjet parlamentare tė vitit 2008.
  Pikėpyetja pėr sjelljen e liderėve shqiptarė vazhdon tė jetė edhe mė e madhe nga fakti se asnjėri prej tyre nuk kishte marrė pjesė nė varrimin e Komandant Kushtrimit gjatė ditės sė enjte nė vendlindjen e tij nė Hasanbeg tė Shkupit.
  Partia shqiptare nė pushtet, Bashkimi Demokratik pėr Integrim i Ali Ahmetit gjithashtu ende nuk ka dalė me njė sqarim pėr vrasjen e katėr shqiptarėve nė afėrsi tė Shkupit nė mesin e tė cilėve ishte edhe Harun Aliu.
  PDSH e Menduh Thaēit e kishte vlerėsuar si ekzekutim klasik vrasjen e katėr shqiptarėve duke akuzuar BDI-nė si pėrgjegjėse pėr situatėn e krijuar. “Ky rast me pasoja tragjike edhe njė herė nxori nė sipėrfaqe dyfytyrėsinė dhe amoralitetin e BDI-sė, qė pa fije turpi duke qenė pjesė e qeverisė qė natėn ekzekuton shqiptarė, ditėn i vajtojnė dhe bėhen pjesėmarrės tė ceremonive mortore tė shqiptarėve tė vrarė”, thuhej nė komunikatėn e PDSH-sė.
  Menduh Thaēi e ka parė mė tė arsyeshme tė marrė pjesė nė 20 vjetorin e themelimit tė shoqatės pėr Kthimin e Shqiptarėve tė Shpėrngulur nga trojet e veta, tė mbajtur nė sallėn e sporteve nė Pejė.
  Nga partitė politike shqiptarė ngushėllime nė familjen Aliu kanė shprehur Imer Selmani nga Demokracia e Re dhe Hysni Shaqiri nga partia Bashkimi Demokratik Kombėtar.
  Nė ditėn kur u bė varrimi i Harun Aliut - Kushtrimit kanė qenė prezent deputetėt Safet Neziri, Femi Arifi, Abedin Zymberi, kryetari i SHVL-UĒK-sė Fazli Veliu dhe kryetari i BDK-sė Hysni Shaqiri.

  Ahmeti nė mesin e futbollistėve!
  Ali Ahmeti, lideri i BDI-sė pėrkundėr situatės sė tensionuar tė krijuar nė Maqedoni e ka parė si shumė tė rėndėsishme tė marrė pjesė nė festėn e klubit tė futbollit Renova nė Tetovė. Kjo skuadėr ka fituar titullin e kampionit, kurse Ahmeti ka pranuar njė mirėnjohje pėr angazhimin e tij tė madh nė sport!

 4. #634

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Maqedonėt dėmtojnė gjurmėt ILIRE nė Kalanė e Shkupit

  Shkup, 6 maj – Arkeologėt shqiptarė janė ankuar se pala maqedonase ėshtė duke dėmtuar gjurmėt e ilirėve nė Kalanė e Shkupit pėrmes gėrmimeve tinėzare me buldozerė, shkruan Koha Ditore nga Prishtina.

  Historianėt dhe arkeologėt shqiptarė i kanė thėnė gazetės se maqedonėt kanė rinisur fshehtazi punime ne kala pėr tė dėmtuar gjurmėt e kulturės ilire .

  Skėnder Asani nga Shoqata e Historianėve Shqiptarė, thotė se autoritetet maqedonase kėtyre gėrmimeve i kanė dhėnė konotacion politik. Nė anėn tjetėr drejtori i Drejtorisė pėr Mbrojtjen e Trashėgimisė Kulturore, Pasko Kuzman, nuk ka dashur qė tė prononcohet lidhur me kėtė ēėshtje.

  “Kėto gėrmime qė u bėnė nė Kalanė e Shkupit nuk kanė pėrcjellje normale pasi qė ky gėrmim ka marrė konotacion politik dhe ka pėr qėllim zhbėrjen e kulturės sė lashtė ilire, duke i dhėnė mesjetės kahe sllave”, ka thėnė Asani pėr KD.

  Sipas tij, ka dėshmi se gėrmimet arkeologjike janė bėrė nė mėnyrė tė padrejtė. Pėrdorimi i buldozerėve nė gėrmime, sipas tij, ėshtė vetėm njė fakt qė e dėshmon kėtė. Gjithashtu sipas Asanit, ato nuk janė bėrė nga shkencėtarėt, por nga njė ekonomist, siē ėshtė kryeministri Nikola Gruevski.

  “Gėrmimet e radhės vazhduan edhe kėtė vit, por pėr dallim nga ato tė para dy vjetėve, kėto tė fundit janė zhvilluar nė heshtje dhe pėr disa ditė me buldozer ėshtė gėrmuar pjesa verilindore - ku mė parė janė gjetur shtresa tė neolitit, bronzit tė vonshėm, kur ishte edhe formimi kulturės ilire,” shkruan gazeta.

  “Pėr fat tė keq, edhe kėsaj radhe nuk kemi pjesėmarrės shqiptarė dhe gėrmimet zhvillohen nė mėnyre etnocentrike dhe dihet se ēka do tė arrihet nė fund”, ėshtė ankuar Asani nė njė bisedė me KD.

  Sipas Ismail Krifcės nga lėvizja “Zgjohu”, kėto janė gėrmimet e treta me radhė qė bėhen dhe pėrveēse nga mediumet “ne nuk jemi tė informuar pėr asgjė se ēka ėshtė gjetur dhe ēka do tė gjendet”.

  “Kam informata se nė kėto gėrmime tani nuk ka asnjė arkeolog shqiptar. Pra, mė shqetėsuese ėshtė fakti se kėto gėrmime po bėhen me buldozer dhe duke marrė parasysh se gėrmimet duhet tė bėhen nė mėnyrė shumė precize, ku kėrkohet vėmendje. Nė kėtė mėnyrė me buldozer ata mbledhin gjithēka dhe shumė gjėra fshehin. Pasko Kuzman e ka treguar veten se ēdo gjė qė nuk i takon Maqedonisė do t’i fshehė nė favor tė tij”, ka thėnė Krifca.

  Madje Asani, nga Shoqata e Historianėve, iu drejtua me apel subjekteve politike shqiptare qė tė bėjnė presione me qėllim qė tė ruhet kultura ilire.

  ”Apeloj te tė gjithė shqiptarėt dhe subjektin politik shqiptar qė tė bėjnė presion qė nė kėto ekspedita tė hyjnė edhe shkolla tė tjera qė janė njohės tė kulturės sė lashtė ilire, sepse ne do tė jemi bashkėfajtorė pėr zhbėrjen e etnokulturės ilire“, ka thėnė Asani. / Zhurnal /

 5. #635

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Mediat maqedonase si i etiketojnė shqiptarėt

  “Kriminel”, “vrasės”, “kontrabandist” janė shprehje qė i gjejmė nė raportet e mediave maqedonase gjatė pasqyrimit dhe transmetimit tė ngjarjeve tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me emra publik dhe jopublik shqiptar nė Maqedoni. Nga ana tjetėr, mediat shqiptare treguan edhe anėn tjetėr, elementin njerėzor, human, se jeta e ēdo njeriu ska ēmim

  Shumica e mediave nė gjuhėn maqedonase po vazhdojnė tė raportojnė nė stilin e tyre tė njohur tradicional, tė shpalljes sė fajtorit, duke i paraprirė sistemit tė drejtėsisė. Dhjetėra shqiptarė nė raste tė ndryshme tė arrestimeve, janė viktima tė fyerjes dhe shantazheve mediave publike.

  Operacionet e arrestimeve apo vrasjeve menjėherė shoqėrohen me lajmin sensacional, ku qytetarėt shqiptarė drejtpėrdrejt shpallen tė akuzuar. Njė skandal i tillė sė fundi ndodhi edhe me ngjarjet e fundit nė Radushė dhe Novo Sellė, ku qytetarėt shqiptarė, duke pėrfshirė edhe njė lider partie u shpallėn vrasės dhe kontrabandistė, pa mos e thėnė fjalėn e fundit drejtėsia.

  Ajo qė ishte mė skandaloze rasti i Demir Miftarit, blegtorit nga Novo Sella e Zhelinės, i cili qė nė fillim tė aksionit policor u shpallė nga mediat maqedonase, duke pėrfshirė edhe agjencitė e lajmeve se bėhet fjalė pėr “logjistikė tė grupit tė Radushės”. Edmond Ademi, analist dhe ekspert i marrėdhėnieve publike vlerėson se dita ditės po humbet besimi tek disa media. “Sė fundi kemi rastin konkret ku u ekzekutuan katėr shqiptarė, mediat maqedonase vrapuan tė tregojnė se sa tė forta janė institucionet e shtetit, duke mos treguar as njė pikė dyshimi se si gjithė kjo ka ndodhė.

  Nga ana tjetėr, mediat shqiptare treguan se nė kėtė shtet ende vriten shqiptarė nė situata tė paqarta dhe tė mbuluara me plot misteriozitet. Gjė qė ndodhi edhe kjo e fundit. Pėr dallim nga mediat maqedonase, mediat shqiptare treguan edhe anėn tjetėr, elementin njerėzor, human, se jeta e ēdo njeriu s`ka ēmim.

  Besoj se mediat shqiptare nė rast se ndodhė tė vriten katėr maqedonas nga policia, do tė tregojnė maturi mė tė madhe se sa qė mediat maqedonase kanė treguar ndonjėherė kur janė vrarė shqiptar nga policia”, ka theksuar analisti Edmond Ademi, duke shtuar se nė Maqedoni do tė vazhdojė thellimi i ndarjeve dhe mosbesimit midis dy popujve mė tė mėdha derisa nė pushtet ėshtė Gruevski dhe VMRO-DPMNE.

  Etiketimi brutal i mediave maqedonase ėshtė nė shėnjestėr tė kritikave tė organizatave botėrore tė mediave. Gazetari dhe korrespodenti i BBC-sė, Nazim Rashidi thekson se raportimet e tilla janė joprofesioniste.

  “Raportimet e tilla nė aspektin e raportimit nė gazetari, konsiderohen jo profesioniste, ėshtė shumė e rėndėsishme ndjeshmėria e gjuhės qė pėrdoret gjatė raportimeve tė ngjarjeve delikate, aq mė tepėr kur kemi raste tė cilat tregojnė se edhe pse gjykata kanė shpallur fajtorė individė tė caktuar, faktet e zbuluara mė vonė ngrenė nė dyshime pafajėsinė e tyre. Duke marrė parasysh situata tė tilla, gazetarėt duhet tė tregojnė kujdes gjatė raportimit, sidomos tė ngjarjeve qė janė ende nė zhvillim”, ka theksuar Nazim Rashidi.

  Avokati dhe eksperti i drejtėsisė, Osman Kadriu vlerėson shprehė reagime tė ashpra ndaj kualifikimeve qė dalin nga mediat. “Duhet tė ketė pėrgjegjėsi nė kualifikimin e ngjarjeve, sepse veprimet e ndėrmarra nga policia dhe gjykatat, nė rast se nuk marrin formėn e lėndės gjyqėsore, duhet ti shmangemi ēdo kualifikimi shpifės”, ka theksuar Osman Kadriu, duke shtuar se nuk mund tė ketė trajtim brutal ndaj njė personi nė rast se fajėsia e tij nuk vėrtetohet me vendim tė plotfuqishėm gjyqėsor dhe pas ankesave nė instancat e tjera gjyqėsore. (INA)

 6. #636

  Registriert seit
  28.09.2009
  Beiträge
  1.955
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Mediat maqedonase si i etiketojnė shqiptarėt

  “Kriminel”, “vrasės”, “kontrabandist” janė shprehje qė i gjejmė nė raportet e mediave maqedonase gjatė pasqyrimit dhe transmetimit tė ngjarjeve tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me emra publik dhe jopublik shqiptar nė Maqedoni. Nga ana tjetėr, mediat shqiptare treguan edhe anėn tjetėr, elementin njerėzor, human, se jeta e ēdo njeriu ska ēmim

  Shumica e mediave nė gjuhėn maqedonase po vazhdojnė tė raportojnė nė stilin e tyre tė njohur tradicional, tė shpalljes sė fajtorit, duke i paraprirė sistemit tė drejtėsisė. Dhjetėra shqiptarė nė raste tė ndryshme tė arrestimeve, janė viktima tė fyerjes dhe shantazheve mediave publike.

  Operacionet e arrestimeve apo vrasjeve menjėherė shoqėrohen me lajmin sensacional, ku qytetarėt shqiptarė drejtpėrdrejt shpallen tė akuzuar. Njė skandal i tillė sė fundi ndodhi edhe me ngjarjet e fundit nė Radushė dhe Novo Sellė, ku qytetarėt shqiptarė, duke pėrfshirė edhe njė lider partie u shpallėn vrasės dhe kontrabandistė, pa mos e thėnė fjalėn e fundit drejtėsia.

  Ajo qė ishte mė skandaloze rasti i Demir Miftarit, blegtorit nga Novo Sella e Zhelinės, i cili qė nė fillim tė aksionit policor u shpallė nga mediat maqedonase, duke pėrfshirė edhe agjencitė e lajmeve se bėhet fjalė pėr “logjistikė tė grupit tė Radushės”. Edmond Ademi, analist dhe ekspert i marrėdhėnieve publike vlerėson se dita ditės po humbet besimi tek disa media. “Sė fundi kemi rastin konkret ku u ekzekutuan katėr shqiptarė, mediat maqedonase vrapuan tė tregojnė se sa tė forta janė institucionet e shtetit, duke mos treguar as njė pikė dyshimi se si gjithė kjo ka ndodhė.

  Nga ana tjetėr, mediat shqiptare treguan se nė kėtė shtet ende vriten shqiptarė nė situata tė paqarta dhe tė mbuluara me plot misteriozitet. Gjė qė ndodhi edhe kjo e fundit. Pėr dallim nga mediat maqedonase, mediat shqiptare treguan edhe anėn tjetėr, elementin njerėzor, human, se jeta e ēdo njeriu s`ka ēmim.

  Besoj se mediat shqiptare nė rast se ndodhė tė vriten katėr maqedonas nga policia, do tė tregojnė maturi mė tė madhe se sa qė mediat maqedonase kanė treguar ndonjėherė kur janė vrarė shqiptar nga policia”, ka theksuar analisti Edmond Ademi, duke shtuar se nė Maqedoni do tė vazhdojė thellimi i ndarjeve dhe mosbesimit midis dy popujve mė tė mėdha derisa nė pushtet ėshtė Gruevski dhe VMRO-DPMNE.

  Etiketimi brutal i mediave maqedonase ėshtė nė shėnjestėr tė kritikave tė organizatave botėrore tė mediave. Gazetari dhe korrespodenti i BBC-sė, Nazim Rashidi thekson se raportimet e tilla janė joprofesioniste.

  “Raportimet e tilla nė aspektin e raportimit nė gazetari, konsiderohen jo profesioniste, ėshtė shumė e rėndėsishme ndjeshmėria e gjuhės qė pėrdoret gjatė raportimeve tė ngjarjeve delikate, aq mė tepėr kur kemi raste tė cilat tregojnė se edhe pse gjykata kanė shpallur fajtorė individė tė caktuar, faktet e zbuluara mė vonė ngrenė nė dyshime pafajėsinė e tyre. Duke marrė parasysh situata tė tilla, gazetarėt duhet tė tregojnė kujdes gjatė raportimit, sidomos tė ngjarjeve qė janė ende nė zhvillim”, ka theksuar Nazim Rashidi.

  Avokati dhe eksperti i drejtėsisė, Osman Kadriu vlerėson shprehė reagime tė ashpra ndaj kualifikimeve qė dalin nga mediat. “Duhet tė ketė pėrgjegjėsi nė kualifikimin e ngjarjeve, sepse veprimet e ndėrmarra nga policia dhe gjykatat, nė rast se nuk marrin formėn e lėndės gjyqėsore, duhet ti shmangemi ēdo kualifikimi shpifės”, ka theksuar Osman Kadriu, duke shtuar se nuk mund tė ketė trajtim brutal ndaj njė personi nė rast se fajėsia e tij nuk vėrtetohet me vendim tė plotfuqishėm gjyqėsor dhe pas ankesave nė instancat e tjera gjyqėsore. (INA)
  Peinliche Texte die eure Medien so abdrucken, noch peinlicher sind teilweise Kommentare albanischstämmiger die ich so auf euren Adler medien gelesen hab.

  "“Kriminel”, “vrasės”, “kontrabandist” janė shprehje qė i gjejmė nė raportet e mediave maqedonase gjatė pasqyrimit dhe transmetimit tė ngjarjeve tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me emra publik dhe jopublik shqiptar nė Maqedoni. Nga ana tjetėr, mediat shqiptare treguan edhe anėn tjetėr, elementin njerėzor, human, se jeta e ēdo njeriu ska ēmim"

  Selbst schuld, wer Waffenlager anlegt und ilegale Waffenschmugglerringe betreibt sollte mMn als solche/r abgestempelt werden.

  Immer schön weiter das opfer spielen...

  arme shqiptaret

  Kann ein Moderator bitte die Aufforderung bringen solche Medientexte übersetzt hier beizutragen?
  Danke

 7. #637

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Maqedonia nga paranoja dhe albanofobia po ushtron terrorizėm shtetėror

  Qarqet politike dhe qeveritare nė Kosovė kanė drejtuar gishtin tek qeveria e Maqedonisė, duke i fajėsuar pėr situatėn e krijuar, para dhe pas incidentit nė Radushė. Analisti politik Halil Matoshi thekson pėr agjencinė e lajmeve INA se shteti nė Maqedoni po dėshmohet si paranik dhe njė shtet qė nga paranoja dhe albanofobia po ushtron terrorizėm shtetėror.
  “Rasti i ekzekutimit tė katėr qytetarėve tė Republikės sė Maqedonisė (njė nder ta kosovar) dėshmon kėtė realitet. Sepse, shteti normal i sė drejtės, e ku sundojnė institucione demokratike nuk i ekzekuton qytetarėt e vet, por edhe nė rast se ata kryejnė vepra tė supozuara kriminale. Shteti dhe ministria e rendit nuk mund tė dėnojnė qytetarėt, sepse pushtet janė tė ndara nė secilėn demokraci. Prishtina zyrtare ndėrkaq duhet tė kėrkojė sqarim pėr qytetarin e saj tė vrarė”, ka theksuar Matoshi.
  Ndėrkaq, Ish-komandanti dhe deputeti i PDK-sė, Rrustem Mustafa- Remi thekson se pėrgjegjėsia pėr situatėn e krijuar nė Maqedoni duhet tė kėrkohet tek udhėheqėsit e lartė politik shqiptar dhe maqedonas nė Shkup dhe jo tė kėrkohet ndonjė detyrim nga Prishtina.
  “Kėsaj radhe fajtore mė shumė e shoh politikėn. Ata, qė janė legjitimuar si udhėheqės politikė deri te kryeministri i Maqedonisė. Ata duhet tė bartin pėrgjegjėsitė pėr mėnyrėn e udhėheqjes sė vendit dhe po ashtu pėr zbatimin e marrėveshjeve nga e kaluara dhe kujdesin pėr njerėzit siē kujdeset Kosova. Kosova siē e dini, pakicat i sheh si pasuri kombėtare”, ka theksuar Rrustem Mustafa, kryetar i komisionit parlamentar pėr ēėshtje tė sigurisė. Ai ka shtuar se megjithė incidenteve, nuk do tė ketė destabilizim tė situatės nė Maqedoni.
  Nė mediat kosovare janė shtuar reagimet kundėr ministrit tė brendshėm, Bajram Rexhepi, pas vizitės sė tij nė Maqedoni. (INA)

 8. #638
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Sipas komenteve tė Shkieve , kur u plaqkiten kėto banka poshte qė po e shifni , shkruanin gjithehere nėpėr gazetat dhe forumet qė ishin plaqkitėsit Shqiptarė , por nuk doli ashtu e kapėn sot Oficerin e ushtrise se tyre

  Bėhet pyetja , sikur tė kish qen ky person shqiptarė a do e kishin vra edhe kėtė sikurse tjerėt ?!

  [h1]Kapiteni i ARM-sė, i dyshuar pėr dy plaēkitje[/h1]

  Madhesia e shkronjave:


  Policia e arrestoi Goce Smilevskin (29), kapiten nė ARM, pėr shkak tė krijimit tė dyshimit se ėshtė kryerės i dy plaēkitjeve nė Bankėn komercialė nė Kisella Vodė tė Shkupit.
  Smilevski, pilot ushtarak nė ARM, sot ėshtė nxjerrė para gjykatėsit hetues.
  Nė dy plaēkitjet nė Bankėn komercialė nė Kisella Vodė, njėri nė prill tė kėtij viti, ndėrsa tjetri mė 17 gusht tė vitit 2009, ka vjedhur gjithsej njė milion e shtatė qind mijė denarė. Vjedhjet i ka kryer pasi qė ėshtė kthyer nga puna me pistoletė zyrtare.
  Sipas Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, i dyshuari i ka pranuar veprat, mbrėmė kur ka qenė nė hetuesi nė polici, sė bashku me policinė ushtarake.
  Njė pjesė tė parave i ka shpenzuar pėr tė paguar kėste pėr automjetin dhe pėr kthimin e borxheve nė bastore, ndėrsa njė pjesė ka kthyer nė SHM e ARM-sė, ku ka marrė avance pėr udhėtim nė vendet e huaja.
  Sipas informacioneve tė MPB-sė, Smilevski deri mė tani nuk ka pasur dosje policore, nuk ėshtė denoncuar as nuk ka qenė i implikuar nė ndonjė vepėr penale. /mia/
  Gazeta Lajm - Kapiteni i ARM-sė, i dyshuar pėr dy plaēkitje

 9. #639

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Berisha anuliert seinen Besuch in Mazedonien

  Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha ka anuluar vizitėn e paralajmėruar pėr nė Maqedoni mė 26 maj. Lajmin e ka konfirmuar zėdhėnėsi i punėve tė jashtme tė Maqedoni, Petar Ēulev. “Tė dy grupet nga shtetet pėrkatėse po punojnė pėr gjetjen e njė termini tė pėrshtatshėm pėr t’u zhvilluar ky takim. Siē po shkojnė punėt nė muajin maj nuk do tė ketė ndonjė vizitė tė Berishės nė Maqedoni”, tha Ēulev. Ai nuk ka pranuar tė theksojė se cilat janė arsyet e anulimit tė kėsaj vizite, ndėrsa nuk ka dhėnė asnjė informatė se cilin muaj pritet ta vizitojė Berisha Shkupin zyrtar.
  Nga kabineti i kryeministrit Sali Berisha nuk kanė pohuar pse bėhet anulimi i kėsaj vizite, e cila ishte planifikuar qė mė parė. Mėsohet se pėrgjigja zyrtare nga Shqipėria dėrguar autoriteteve maqedonase ka qenė angazhimi i madh i kryeministrit Berisha nė takimet me pėrfaqėsues tė bashkėsisė ndėrkombėtare si dhe thellimi i krizės politike mes pozitės dhe opozitės.
  Jozyrtarisht “Lajm” mėson se kryeministri shqiptar ka refuzuar nė kėtė moment tė arrij nė Maqedoni pėr shkak tė situatės sė tensionuar ndėrmjet etnitetit shqiptarė dhe maqedonas, mospranimin e kėrkesave tė shqiptarėve nga ana e Gruevskit dhe vrasja e katėr shqiptarėve ditė mė parė nga policia maqedonase.
  Vetė kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha, gjatė takimit me Ahmetin e Thaēin nė Tiranė kishte apeluar qė tė ruhet situata e qetė nė Maqedoni pasi dhuna nuk i shėrben askujt. Megjithatė, vrasja e Harun Aliut - Kushtrimit nga policia maqedonase duket se ka hedhur “benzinė nė flakė” dhe e ka tensionuar edhe mė shumė situatėn e nxehtė nė Maqedoni.
  Berisha me mosardhjen e tij ka dashur t’i dėrgoj njė porosi kryeministrit Gruevski qė mos tė shkelė kėrkesat e shqiptarėve.
  Nga kabineti i kryeministrit Gruevski nuk kanė dhėnė ndonjė sqarim pse nuk realizohet kjo vizitė.
  Nė agjendėn e ardhjes sė Sali Berishės nė Maqedoni ishte intensifikimi i bashkėpunimin nė sferėn e ekonomisė, infrastrukturės, revidimin e marrėveshjes pėr ujėrat si dhe takime me kreun shtetėror dhe tė partive kryesore politike nė Maqedoni.
  Iniciativa pėr vizitėn e Berishėn nė Shkup ka lindur pas ftesės qė ia kishte bėrė Gruevski gjatė njė takimi joformal nė Kranj tė Sllovenisė.

  Gazeta Lajm - Berisha anulon vizitėn nė Shkup


 10. #640

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Freispruch für Ex-Innenminister Mazedoniens bestätigt

  [h2]Zwölfjährige Haftstrafe für ehemaligen Polizisten Tarculovski bleibt aufrecht [/h2]
  Den Haag/Skopje - Das UNO-Tribunal für Kriegsverbrechen im ehemaligen Jugoslawien (ICTY) hat am heutigen Mittwoch den im Juli 2008 verkündeten Freispruch für den früheren mazedonischen Innenminister Ljube Boskoski mit einem rechtskräftigen Urteil bestätigt. Das Gericht wies gleichzeitig die Vorwürfe der Anklage zurück, dass Boskoski im Jahr 2001 nicht alles unternommen habe, um die für den Mord an sechs albanischen Zivilisten und Misshandlungen der Zivilbevölkerung verantwortlichen Polizisten zu bestrafen. Dies lag nach Meinung des Gerichtes in der Zuständigkeit der Justiz.
  Mit dem heutigen rechtskräftigen Urteil des Haager Gerichtes wurde auch die 2008 ausgesprochene zwölfjährige Haftstrafe für den ehemaligen Polizisten Johan Tarculovski bestätigt. Der frühere Befehlshaber einer Sonder-Polizeieinheit während der sechsmonatigen Kämpfe zwischen mazedonischen Sicherheitskräften und albanischen Extremistengruppen im Jahr 2001 war wegen Morden und Verstößen gegen das Kriegsrecht verurteilt worden.
  Sechs albanische Zivilisten getötet
  Laut der Anklage griff die von Tarculovski geleitete Polizeieinheit "Lavovi" (Löwen) am 12. August 2001 das mehrheitlich von Albanern bewohnte Dorf Ljuboten bei Skopje an, wobei sechs albanische Zivilisten getötet wurden. Mindestens 14 Häuser wurden in Brand gesteckt und mehr als 100 Albaner von der Polizei schwer misshandelt. Das Tribunal war in erster Instanz der Meinung, dass die Sonder-Polizeieinheit nicht dem direkten Kommando des Innenministers Boskoski unterlag.
  Boskoski und Tarculovski sind die einzigen Bürger Mazedoniens, die sich vor dem Haager UNO-Kriegsverbrechertribunal zu verteidigen hatten. (APA)


  Freispruch für Ex-Innenminister Mazedoniens bestätigt - Internationale Strafgerichte - derStandard.at ? International

Ähnliche Themen

 1. USA: Die Rückkehr der Jesuskrieger
  Von Frieden im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 07.01.2012, 20:41
 2. Rückkehr zu Wurzeln
  Von ***Style*** im Forum Sport
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 01.12.2011, 21:31
 3. die rückkehr der killerplauze
  Von albaner im Forum Sport
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 30.03.2007, 20:51