BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 65 von 115 ErsteErste ... 155561626364656667686975 ... LetzteLetzte
Ergebnis 641 bis 650 von 1150

Mazedonien - Rückkehr der UCK?

Erstellt von Gentos, 02.05.2010, 19:57 Uhr · 1.149 Antworten · 75.615 Aufrufe

 1. #641
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Po e postoj me qėllim kėto ndodhje ne Maqedoni edhe pse ska lidhje me Themėn , sepse na quajnė shumė shpeshė si popull qė duam dhunė , por e vėrteta u takon kėtyre ..
  Sot :
  [h1]Vdes drejtorja e therur me thikė[/h1]
  Madhėsia:


  Vdiq drejtorja e Entit pėr Rehabilitim dhe terapi fizike tė Shkupit Liljana Ugrinovska – Gruevska pasi qė kishte marrė 17 plagė tė rėnda sot nė mėngjes nė vendin e saj tė punės. Fizioterapeuti Mihajlo Llambevski, i cili siē mėsohet jozyrtarisht kishte pasur raporte tė pėrkeqėsuara me drejtoreshėn, sot rreth orės 10 e 30 minuta, ka sulmuar Ugrinovskės me thikė duke i shkaktuar plagė nė pjesėn e qafės dhe zemrės. Menjėherė pas sulmit, ajo ėshtė transportuar nė Qendrėn e Klinikave nė Shkup. Nga Klinika njoftuan se ishte kryer njė operacion qė kishte zgjatur pesė orė, por pa sukses.
  “E lėnduara ėshtė pranuar nė Klinikė nė njė gjendje shumė tė vėshtirė dhe nė shok pasi ka humbur shumė gjak. Pacientja ka pasur 17 plaga me thikė prej tė cilave 15 kanė qenė tė rrezikshme pėr organet vitale. Duke filluar nga koka e deri nė stomak. Ka pasur plaga nė qafė, nė gjoks edhe atė mė shumė se 15, si dhe plagė nė zemėr prej ku ka humbur edhe mė shumė gjak”, tha kirurgu Zoran Spirovski.
  Policia sot ka bėrė ekspertizė nė vendin e ngjarjes ku ėshtė arrestuar edhe fizioterapefti Mihajllo Llambevski.
  “Sot rreth orės 10:30 nė Entin pėr Rehabilitim, drejtoresha e Entit nga ana e njėri prej mjekėve tė punėsuar nė kėtė institucion, ėshtė sulmuar me thikė. Menjėherė pas ngjarjes, Sektori pėr punė tė brendshme nė Shkup ka bėrė ekspertizėn dhe ka gjetur thikėn me tė cilėn ėshtė kryer sulmi, ndėrsa i dyshuari ėshtė arrestuar dhe po punohet nė zbardhjen e motiveve tė sulmin. Kundėr tij do tė ngrihet padi penale”, tha Liza Bendevska, zėdhėnėse e Ministrisė sė Brendshme.
  Ugrinovska pėrveē funksionit drejtoreshė nė Entin pėr rehabilitim ka qenė edhe zėvendės-kryetare e Bordit tė drejtorėve tė klinikės “Neuromedika” nė Shkup.


  ALSAT-M - Vdes drejtorja e therur me thikė

 2. #642

  Registriert seit
  19.05.2010
  Beiträge
  9
  an dir noch mal (Supersrbin ) Serbien und Türkei passt nicht zusammen .. das zwei verschieden Nationen .. die magen euch sogar nichtmal ?? srbe na vrbe

 3. #643

  Registriert seit
  31.12.2009
  Beiträge
  9.979
  Zitat Zitat von ILLYRIAbloodfighter Beitrag anzeigen
  an dir noch mal (Supersrbin ) Serbien und Türkei passt nicht zusammen .. das zwei verschieden Nationen .. die magen euch sogar nichtmal ?? srbe na vrbe
  .....und weg ist er

 4. #644
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  [h1]Berisha anulon vizitėn nė Shkup[/h1]


  Madhesia e shkronjave:


  Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha ka anuluar vizitėn e paralajmėruar pėr nė Maqedoni mė 26 maj. Lajmin e ka konfirmuar zėdhėnėsi i punėve tė jashtme tė Maqedoni, Petar Ēulev. “Tė dy grupet nga shtetet pėrkatėse po punojnė pėr gjetjen e njė termini tė pėrshtatshėm pėr t’u zhvilluar ky takim. Siē po shkojnė punėt nė muajin maj nuk do tė ketė ndonjė vizitė tė Berishės nė Maqedoni”, tha Ēulev. Ai nuk ka pranuar tė theksojė se cilat janė arsyet e anulimit tė kėsaj vizite, ndėrsa nuk ka dhėnė asnjė informatė se cilin muaj pritet ta vizitojė Berisha Shkupin zyrtar.
  Nga kabineti i kryeministrit Sali Berisha nuk kanė pohuar pse bėhet anulimi i kėsaj vizite, e cila ishte planifikuar qė mė parė. Mėsohet se pėrgjigja zyrtare nga Shqipėria dėrguar autoriteteve maqedonase ka qenė angazhimi i madh i kryeministrit Berisha nė takimet me pėrfaqėsues tė bashkėsisė ndėrkombėtare si dhe thellimi i krizės politike mes pozitės dhe opozitės.
  Jozyrtarisht “Lajm” mėson se kryeministri shqiptar ka refuzuar nė kėtė moment tė arrij nė Maqedoni pėr shkak tė situatės sė tensionuar ndėrmjet etnitetit shqiptarė dhe maqedonas, mospranimin e kėrkesave tė shqiptarėve nga ana e Gruevskit dhe vrasja e katėr shqiptarėve ditė mė parė nga policia maqedonase.
  Vetė kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha, gjatė takimit me Ahmetin e Thaēin nė Tiranė kishte apeluar qė tė ruhet situata e qetė nė Maqedoni pasi dhuna nuk i shėrben askujt. Megjithatė, vrasja e Harun Aliut - Kushtrimit nga policia maqedonase duket se ka hedhur “benzinė nė flakė” dhe e ka tensionuar edhe mė shumė situatėn e nxehtė nė Maqedoni.
  Berisha me mosardhjen e tij ka dashur t’i dėrgoj njė porosi kryeministrit Gruevski qė mos tė shkelė kėrkesat e shqiptarėve.
  Nga kabineti i kryeministrit Gruevski nuk kanė dhėnė ndonjė sqarim pse nuk realizohet kjo vizitė.
  Nė agjendėn e ardhjes sė Sali Berishės nė Maqedoni ishte intensifikimi i bashkėpunimin nė sferėn e ekonomisė, infrastrukturės, revidimin e marrėveshjes pėr ujėrat si dhe takime me kreun shtetėror dhe tė partive kryesore politike nė Maqedoni.
  Iniciativa pėr vizitėn e Berishėn nė Shkup ka lindur pas ftesės qė ia kishte bėrė Gruevski gjatė njė takimi joformal nė Kranj tė Sllovenisė.
  Gazeta Lajm - Berisha anulon vizitėn nė Shkup

 5. #645

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 6. #646
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  [h1]Kim Mehmeti "Debat" nė RTK /VIDEO[/h1]
  18 May, 2010 09:40:00
  Madhėsia:  Mysafir ne emision Debat te RTK jane:Kim Mehmeti,Bajram Rexhepi,Talat Xhaferi dhe Mufail Limani. Debatojn rreth vrasjes se 4 civileve shqiptar ne Maqedoni.Nė aksionin policor nė afėrsi tė Radushės policia vrau edhe Shaban Zenunin nga Merova e Tetovės, Qemal Mustafa nga Gėrēeci i Shkupit dhe Xhafer Shala, shtetas i Kosovės dhe Harun Aliu "Komandant Kushtrimi. Harun Aliu ishte politikisht aktiv si drejtues i partisė Alternativa Kombėtare dhe ėshtė njėri ndėr njerėzit qė ka dhėnė kontribut nė formimin e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, ku njihej me nofkėn Komandant Kushtrimi.

  video ketu :
  Kim Mehmeti - Kim Mehmeti "Debat" nė RTK /VIDEO

 7. #647

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Aksion policor nė fshatin Gėrēec tė Shkupit

  Aksion i gjėrė policor sot ėshtė realizuar nė fshatin Gėrēec tė komunės sė Sarajit tė Shkupit, me ē`rast policia ka arrestuar tre veta, njofton agjencia e lajmeve INA.

  Siē bėhet e ditur nė kėtė aksion janė realizuar bastisje nė shtėpi dhe lokacione, ndėrsa janė arrestuar tre personat, pėr tė cilėt pohohet se kanė qenė ish-pjestarė tė UĒK-sė nė konfliktin e vitit 2001.

  Ministria e Brendshme nuk ka kumtuar ende zyrtarisht aksionin e gjėrė, ndėrsa atė pėr agjencinė INA e konfirmuan banorėt lokal. Sipas tyre, deri nė mesditė tė gjitha hyrje-daljet e fshatit ishin tė bllokuara dhe nėn masat e rrepta tė njėsiteve policore speciale. Aksioni siē bėhet e ditur ndėrlidhet me rastin e Radushės, ku njėri nga personat e vrarė ishte Qemajl Fejzullahu nga fshati Gėrēec. (S.Saqipi/INA)

 8. #648

  Registriert seit
  10.10.2009
  Beiträge
  1.069
  °ŗ¤ų„øØ°ŗ¤ų„ø...ø„ų¤ŗ°Øø„ų¤ŗ°Ø
  Ø°ŗ¤ų„ø.SHQIPERIA.ø„ų¤ŗ°Ø
  Ø°ŗ¤ų„ø.........E........ø„ų¤ŗ °Ø
  Ø°ŗ¤ų„øBASHKUAR.„ų¤ŗ°Ø
  ........ø„¤ŗ°ØØØØØØØØØØ°ŗ¤„ø
  .........„¤ŗ°Ø \ØØØØ/ Ø°ŗ¤„
  ...........¤ŗ°ØØ\ØØ/Ø°ŗ¤
  ....................\/ .............. 9. #649

  Registriert seit
  22.01.2010
  Beiträge
  1.703
  Zitat Zitat von DoraD'Istria Beitrag anzeigen
  Skenderbeu du solltest dir mal alle meine Kommentare durchlesen, die ich beigetragen habe zu diesem Thema, vllt. verstehst du mich dann.
  Von "Frieden" habe ich nie gesprochen.
  Das was du schreibst und geschrieben hast,...

 10. #650

  Registriert seit
  22.01.2010
  Beiträge
  1.703
  Zitat Zitat von DoraD'Istria Beitrag anzeigen
  Die Bezeichnung Großalbanien und auch Gewalt wurden hier ziemlich häufig erwähnt, wogegen ich mich auflehnte und meine persönliche Meinung preis gab. Wennh du überhaupt wissen würdest, was einen Kontext meine mitteilen hier haben, würdest du solch eine Behauptung wie "ich würd auf zwei Hochzeiten tanzen", welche definitiv nicht zutrifft, nicht mal in in Erwägung ziehen zu schreiben. Und deinen Kontext verstehe ich schon, mach dir da mal keine Sorgen. Nur solltest du dich ggf. intensiver mit Themen wie unsere kulturielle oder auch sprachliche Geschichte, sowie auch Gegenwart, auseinandersetzen.

  Ein Text von mir den ich jetzt mal hiereinkopiere. Viel Spaß.

  Zwar gibt es nur spärlich illyrische Überlieferungen usw. jedoch ist es am wahrscheinlichsten, dass die Albaner von den Illyern abstammen (speziell von den Albanoi). Was die Pihlologie betrifft, ist die albanische Sprache leider sehr assimiliert. Wenige Wörter haben was mit der Illyrischen gemein (Beispiele: alb: Thika(Messer), illyr: Sika (Speer), oder alb: Re (Wolke), illyr: Rhenus (Wolke) ). Wobei interessant ist, dass die albanischen Sprachmerkmale viel gemein haben mit der Rumänischen.

  Robert Elsie: Albanische Sprache Die Homepage eines britischen Albanologen.

  Und was Alexanders Mutter betrifft, besteht die Möglichkeit, dass sie Illyrerin war, es bestehen viele Quellen widersprüchlier Ansichten. Kann man also nicht genau sagen.

  Hm und wenn Fyromer sich als Nachfahren des großen Alexander betiteln ists beleidigend gegenüber den Griechen :icon_smile:.
  Na pa e bo ni shtet, me krejt shqiptart e ballkanit skena me lan,e dhe me dit qe irak bohet ballkani. Po ti pshhurri me ilir , grek e maqedon e shkavella. Spom intereson mo hiq a jem Ilir a jo, veq drejtat tona me i mar, ndaq me dhun ndaq ndryshe.

Ähnliche Themen

 1. USA: Die Rückkehr der Jesuskrieger
  Von Frieden im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 07.01.2012, 20:41
 2. Rückkehr zu Wurzeln
  Von ***Style*** im Forum Sport
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 01.12.2011, 21:31
 3. die rückkehr der killerplauze
  Von albaner im Forum Sport
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 30.03.2007, 20:51