BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 67 von 115 ErsteErste ... 175763646566676869707177 ... LetzteLetzte
Ergebnis 661 bis 670 von 1150

Mazedonien - Rückkehr der UCK?

Erstellt von Gentos, 02.05.2010, 19:57 Uhr · 1.149 Antworten · 75.747 Aufrufe

 1. #661

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 2. #662

  Registriert seit
  22.01.2010
  Beiträge
  1.703
  Zitat Zitat von DoraD'Istria Beitrag anzeigen
  Po de po.. Po shifet..

  Menqurin tende je tu e tregu ti. Perdore dhunen e le te bahet lufte, le te vdesin edhe shume me shume njerez te pafajshem. gra, femije dhe pleq per nje qellim qe ndoshta nuk ka arritje...

  marrezi..


  Zu den anderen Dingen habe ich meine Meinung oft genug geäußert, wie Ihr sie auslegen möchtet (obs der Wahrheit entspricht oder nicht) bleibt euch überlassen.
  Me perdor dhun na , nuk kishin vdek nchameri gjith ata njerz.

  ps. hast du es dir zur Lebensaufgabe gemacht, mem shti mu qart krejt a? Mos tkam bo diqka ty? Prej qe je regjistru si me qekiq mem ra nkry?

 3. #663

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 4. #664

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  uh...


 5. #665
  Avatar von DoraD'Istria

  Registriert seit
  14.05.2010
  Beiträge
  305
  Me perdor dhun na , nuk kishin vdek nchameri gjith ata njerz.

  ps. hast du es dir zur Lebensaufgabe gemacht, mem shti mu qart krejt a? Mos tkam bo diqka ty? Prej qe je regjistru si me qekiq mem ra nkry?
  Unfug. Nur diskutiere ich halt und bin manchmal anderer Meinung, wie das üblich ist. Es ist nicht mein Fehler, dass man diese Dinge persönlich oder auch anfängt persönlich zu werden auf so eine Art.

 6. #666

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Flijimi pėr atdheun!  Teuta Rexhepi - Bjondina Juniku
  Rogovė, maj - Njė dritė iu shua shtėpisė sė familjes Shala nė Rogovė tė Hasit. Njėri nga pesė vėllezėrit u vra nga policėt sllavo-maqedonas. Xhafer Shala 31-vjeēar mė nuk ėshtė pjesė e familjes Shala tė Rogovės sė Hasit, edhe pse ai gjatė tėrė jetės sė tij, pėrballoi tri luftėra pėr lirinė e popullit shqiptarė. Ende pa i mbushur tė 20-tat ai ishte bėrė pjesė e UĒK-sė. Kur mbaroi lufta nė Kosovė hyri nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės, tė cilat mendoheshin tė ishte ushtria e ardhshme e Kosovės. Por, as tash pas 10 vjetėsh, dhe kur Xhaferi iku nga kjo jetė me idealin pėr atdheun, TMK-ja ka arritur tė kthehet vetėm nė Forca tė Sigurisė, qė ende ėshtė shumė larg tė qenit ushtri, ndėrsa shumica e shokėve tė Xhaferit mė nuk janė as nė FSK.
  Flijimi pėr kauzėn kombėtare
  Por, kur lufta kishte krisur nė Kosovėn Lindore, Xhaferi iu bashkua UĒPMB-sė duke luftuar pėr herė tė dytė me armiqtė serb. Dhe pa pėrfunduar mirė kjo luftė, filloi njė luftė e re e shqiptarėve. Shqiptarėt nė Maqedoni vendosėn t’i qėronin hesapet me sllavomaqedonasit, tė cilėt vazhdonin t’i shtypnin shqiptarėt. Xhaferi filloi luftėn e tretė, pjesė e idealit shqiptar pėr liri dhe bashkim, nėn emrin Ushtria Ēlirimtare Kombėtare (UĒK). Nga ajo qė fituan shqiptarėt prej luftės atje, doli tė ishte jo vetėm e pakėt, por edhe marrėveshja qė ēoi nė fundin e konfliktit, nuk ishte mė shumė se njė robėri e re. “Marrėveshja e Ohrit” nuk po pėrmbushej, edhe pse ishte e pamjaftueshme pėr barazinė e shqiptarėve. Shumė nga ish luftėtarėt nuk u kėnaqėn me atė qė po ndodhte mė tej. As Xhaferi nuk ishte i kėnaqur, as me “Marrėveshjen e Ohrit”, e edhe mė pak me mospėrmbushjen e saj.
  “Kishte filluar aktivitetin e tij me shokėt”, kaq thonė familjarėt, mė shumė nuk dinė pėr tė birin dhe vėllain. E mėrkura e 12 majit ishte fatale pėr Xhaferin. Pas tri luftėrave qė i mbijetoi, nuk rezistoi mė. E morėn plumbat.
  Qeveria maqedonase e deklaroi si meritė tė forcave tė saj tė sigurisė, se kishin vrarė katėr shqiptarė nė njė pėrpjekje pėr tė kapur kontrabandues armėsh, ndėrsa Qeveria e Kosovės dhe e Shqipėrisė, heshtėn, dhe vazhdojnė tė mos japin asnjė version. Bile as Policia e Kosovės ose Ministria e Punėve tė Brendshme, nuk thonė gjė as pėr qytetarin e shtetit tė tyre, Xhafer Shalėn. Ndėrkaq informacionet e fundit thonė se tė jenė vrarė tė paktėn gjashtė veta. Edhe familja Shala beson se atė ditė kishte luftime me policinė maqedonase, kur u vra biri i tyre, por jo pėr kontrabandė, por pėr bashkimin e shqiptarėve nė njė shtet. Edhe shumica e partive shqiptare tė Maqedonisė deklaruan se ishte njė terror shtetėror, po ashtu edhe shumė aktivistė dhe intelektualė shqiptarė nga Kosova thanė se vrasjet ishin vazhdimėsi e shtypjes ndaj shqiptarėve. Bile disa parti nė Maqedoni, si BDSH-ja e Bardhyl Mahmutit, tha se ishte inskenim i shtetit pėr tė ekzekutuar heronjtė e UĒK-sė.


  Zi dhe krenari
  Por, si ēdo vdekje, edhe kjo vrasje kishte kthyer pikėllimin dhe dhimbjet e luftės nė familjen Shala tė Rogovės.
  Tė martėn nė Rogovė, mėrzia dukej sikur kishte pllakosur fshatin. Zymtėsia e ditės, rėndohej nga pemėt qė ende nuk kishin lėshuar gjethet, as lulet e rralla tė frutave nuk thyenin heshtjen dhe mėrzinė, qė e paralajmėronin rrugėt e fshatit, sipėr shtėpive tė cilit, flamujt kombėtarė ishin vėnė nė gjysmėshtizė, enkas pėr tė shėnuar zinė e fshatit pėr vrasjen e heroit tė tyre dhe tė shqiptarėve nė Ballkan. Dukej se i gjithė fshati kishte rėnė nė zi, pėr Xhafėn, ndėrsa pika shiu vazhdonin tė binin mbi xhaminė e veturės, pėr tė turbulluar mė shumė mendjen. Sikur edhe qielli vuante bashkė me ata njerėz tė shumtė, qė vazhdonin tė vizitonin familjen Shala pėr t’i ngushėlluar sadopak dhe pėr t’ua lehtėsuar dhembjen pėr djalin e tyre.
  Vrasja tragjike dhe mizore e Xhafer Shalės nga policia sllave nė pikėn kufitare Kosovė –Maqedoni, nė fshatin Radushė, e mallkojnė bashkė me vrasėsit barbar sllav familjarėt, por edhe e tėrė Rogova. Kėtė dhimbje tė zezė e rėndon fakti se dikur edhe bashkėluftėtarėt e djalit tė tyre, dhe sot e tėrė politika e institucioneve nuk ėshtė pėrgjigjur e “as nuk ka ēarė kokėn pėr vrasjen e birit”, thotė familja.
  Por, heronjtė nuk harrohen lehtė. Nė ditėn e vdekjes ata u rrethuan nga miqtė. Miqtė e vėrtetė dhe tė zemrės.
  Xhaferi ishte pėrkrahur nga populli i thjeshtė, ata qė ndihen pėrherė shqiptarė nė zemėr e shpirt, kur ai ishte gjallė dhe tani, kur familja mbeti pa tė. Kėta miq dhe shokė familjes iu gjetėn nė ndihmė, duke i organizuar edhe ceremoninė e varrimit.
  Edhe varrimi ndėr shqiptarė ka madhėshtinė e vet. Historikisht njihen ceremonitė me njė traditė tė lashtė dhe origjinale tė shprehjes sė dhembjes. Tė bashkuar nė kėtė ceremoni shumė bashkėluftėtarė tė tij nga tė gjitha trojet shqiptare, veshėn uniformat ushtarake, me shenjat OVL UĒK dhe nė krahun e majtė me emblemėn e UĒK-sė. Po aq sa kjo ceremoni ushtarake e varrimit dhe shtėpia e familjes Shala nė Rogovė, janė prova qė rrėzojnė akuzėn e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė se djemtė shqiptarė tė vrarė mė 12 maj, ishin kontrabandistė.
  Andaj akuzat se Xhaferi kishte qenė njė kontrabandistė, nuk qėndrojnė veēse si propagandė e njė shteti terrorizues ndaj shqiptarėve. Vrasja e tij ėshtė dėnuar nga i gjithė populli shqiptarė, por jo edhe nga institucionet, derisa pėr to, familjarėt thonė se kanė qenė bile injorante, duke u munduar qė ta fshehin tė vėrtetėn, se policėt sllav kishin vrarė njė luftėtarė tė ri, tė etur pėr bashkimin kombėtarė, e jo kontrabandistė siē e quajnė ato. Familjarėt e Xhaferit tregonin se si pėr shkak tė fluksit tė madh tė njerėzve qė kishin shprehur dėshirėn qė tė ngushėllojnė familjarėt dhe tė afėrmit e tij, e pamja pėr tė ishte mbajtur nė shkollėn fillore “Haxhi Hoti” nė Rogovė.
  Jeta nė shtėpinė para rrėzimit

  Megjithatė, pėrkundėr tė gjitha pėrkrahjeve shpirtėrore e morale, asnjė nga ta nuk ishte pėrkujdesur pėr kėtė familje materialisht, andaj edhe shtėpia nė tė cilėn jetojnė dukej gati sikur e pa banuar, ishte njė ēati e vjetėr gati e tėra e rrėnuar. Kėshtu edhe familjarėt thonė se sikur djali i tyre i vrarė tė merrej me kontrabanda armėsh siē e kishin quajtur, sė pari do tė kishte ndėrtuar njė shtėpi pėr vete dhe familjen.
  Nėna e Xhaferit, Esma duke shfletuar ca fotografi tė djalit tė saj me sy tė pėrlotur rrėfen se si ai kishte qenė njė djalė i urtė e bujar, ajo fshinte me dorė fotografinė tij, tė cilėn herė pas here e lante me lot.
  Nėna e Esma qė me mburrje fliste pėr djalin e saj, duke kujtuar edhe momentet e fundit qė kishte kaluar me tė, para se ai tė vazhdonte rrugėn e tij, prej sė cilės nuk ishte kthyer mė, rrėfen se nuk kishte ditur kurrė se kah po shkonte djali i saj, madje as kur ishte pėrshėndetur pėr herė tė fundit, por qė gjithmonė ka qenė e bindur se po punonte pėr ēėshtjen kombėtare tė shqiptarėve, pasi qė kėtė dėshirė e kishte gjithmonė nė zemėr Xhaferi, thoshte ajo.
  “Unė kurrė nuk kam qenė e informuar pėr atė se ku po shkon sepse mua si nėnė nuk mė ka treguar, sepse nuk ka dashur tė tregojė. Pėr aktivitetin e tij e kam ditė, e kam vėrejt se po bėnė diēka, por nuk e kam ngucė sepse nuk ka pasur dėshirė qė tė fol me familjarė pėr to. Ai me tė gjithė ka qenė i njėjtė, dėshira e tij ka qenė bashkimi kombėtar, tė drejtat e shqiptarėve nė pėrgjithėsi”, rrėfen nėnė Esma
  Edhe heronjtė e tregimeve migjeniane pėr vuajtjet do tė thyheshin para atyre tė nėnė Esmės, qė vetja i duket edhe mė e mjerė pas vrasjes sė tė birit. Ajo e kujton jetėn e Xhaferit, njė jetė qė siē thotė ajo, tė mjerė, e mbi tė gjitha duke mos i munguar as varfėria e skajshme.
  Ajo kujton rastet kur nuk kishte pasur as rroba pėr tė shkuar nė ndonjė ndejė, madje edhe kėto i huazonte nga diku. “Akuzat pėr trafikim me armė? ata qė thonė e paēin nė qafė tė vet ēka kanė thėnė ata. Ata duhet tė vijėn e tė shohin kėtu, sepse Xhaferi po tė ishte trafikant do t’i kishte bėrė shtėpitė sikur ata qė i kanė bėrė pallatet. Xhafa send nuk ka hiq qe pesė vėllezėr janė, vetėm ēka punojnė vet”, thotė nėna Esma.
  Po kėto na i thotė edhe djali i saj, Muhameri, qė tani ėshtė me punė nė Slloveni. “Shpesh i kam dėrguar para pėr ta paguar banesėn, kush ėshtė trafikant dihet i ka vilat sikur ata qė i kanė”.


  Madje familjarėt tregojnė se Xhaferi nuk kishte qenė kurrė anėtar i ndonjė partie dhe se nuk kishte qenė i dhėnė pas politikės, mirėpo si i urtė dhe i drejtė qė ishte familjarėt thonė se as nuk kishte qenė ndonjėherė kundėr asnjė partie politike. “Ai kurrė nga politika nuk ka shkuar, s’ka pas kurrfarė pune me asnjė parti, ata po dalin dhe po flasin kundra kėtyre, faleminderit prej tyre”, shpreh mllefin e saj nėnė Esma, e cila bashkė me gjithė familjen ndjehen tė zhgėnjyer nga institucionet e Kosovės dhe mediat nė pėrgjithėsi, pėr tė cilat ata thonė se nuk e kanė trajtuar fare kėtė ēėshtje.
  Megjithatė kėtė moskujdese nga ana institucionale, familja Shala nė tėrė vuajtjet e tyre, tė paktėn kishin qenė tė nderuar nga vizitorė tė shumtė, qė kishin ardhur nga tė gjitha trojet shqiptare pėr ta nderuar veprėn e Xhaferit. “Kanė ardhur nė mėnyrė tė organizuar nga Presheva me autobus me na ngushėllua”, tregonte vėllai Muhameri.
  Ai derisa falėnderon tė gjithė ata qė kishin shkuar pėr ta ngushėlluar dhe sado pak pėr t’ia lehtėsuar dhimbjet atij dhe familjes, rrėfen pėr ditėn se si kishte marrė vesh nga mediat pėr vrasjen e vėllait tė tij, nga dora e policisė sllave tė Maqedonisė. Me tė dėgjuar nė media se ėshtė vrarė njė person me emrin Xhafer Shala me vendbanim nė Prishtinė, Muhameri thotė se kishte shkuar vet nė stacionin policor nė Gjakovė, ku kishte shfaqur dyshimin se njėri nga personat e raportuar ne media si i vrarė nė Radushė tė Maqedonisė, me emrin Xhafer ishte i vėllai i tij. Mirėpo sipas tij policia e Kosovės kishte informata po aq sa kishte ai vet qė i kishte dėgjuar nė media.
  Duke i fshirė herė pas here lotėt nga sytė, tregonte momentin kur kishte marrė telefonatėn e MPB pėr tė shkuar pėr ta verifikuar kufomėn e tė vėllait, nė Shkup qė sipas tij edhe si kufomė nuk ishte trajtuar si duhet ‘nuk pritet diēka mė mirė prej tyre’ shpreh mllefin e tij Muhameri, ndaj gjakatarėve sllavo-maqedonas. “Nė polici nė Gjakovė kur kam shkuar, e kam dhėnė numrin e telefonit tani mė kanė thirr prej Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, se duhet tė shkoja tė verifikoja kufomėn, kam shkuar e kam verifikuar kufomėn, e kishin dėrguar nė njė morg privat, te varrezat e Shkupit. Me tė hyrė nė atė morg pashė shumė kufoma ku nė mesin e tyre pak si mė tė veēanta nga tė tjerat, nė dysheme ishin dy kufoma, vėllai im ka qenė i mbuluar me njė ēarēaf kurse ai tjetri i mbuluar me njė batanije”, tregon me pikėllim Muhameri.  Ndėrsa, vėllai tjetėr i Xhaferit, Kameri, derisa rrėfente se varrimi i Xhaferit ka qenė shumė madhėshtor dhe i organizuar nga bashkėluftėtarėt dhe shoqėria e tij, ai shpreh habinė e tij pėr mediat se si e kanė trajtuar kėtė duke thėnė se ato kanė raportuar nė mėnyrėn mė tė keqe tė mundshme. “Po tė ishte ajo qė ėshtė publikuar nė media se kinse Xhaferi, dhe shokėt e tij paskan qenė kontrabandistė, nuk do ta kishte njė pėrkrahje aq tė madhe tė popullit, nuk ka pasur familje qė nuk na ka nderuar i falėnderoj shumė, ėshtė bėrė varrimi sa ma madhėshtor dhe tė mos shkoj kotė gjaku i tyre”, thotė Xhaferi.
  Ai ndjehet i zhgėnjyer nga institucionet e vendit, ku thotė se nuk ka pas aspak pėrkrahje, ndėrkaq shprehet krenar pėr mbėshtetjen e popullit dhe njėherazi i falėnderon ata. “Pėrkrahje nga e qeverisė jo, prej institucioneve jo, por prej popullit po. Ata le t’i mbajnė pozitat e veta, por mos tė harrojnė se ėshtė gjak dėshmori dhe ėshtė luftėtar i tri luftėrave”, me vaj nė buzė duke u munduar ta mbante vetėn, u shprehte vėlla Kameri, duke u kujtuar edhe ēastet qė i kishin kaluar bashkė derisa ky ishte nė studime nė Prishtinė, tė cilat tanimė i ka ndėrprerė pėr shkak se i duhet tė kujdeset pėr familjen e tij nė Rogovė.
  Por cili ishte ideali i Xhaferit, cilat ishin dėshirat e tij, kėto na i tregon vėllai i tij Kameri, i cili thotė se e vetmja dėshirė e flaktė e Xhaferit, ishte qė tė bashkohen trojeve shqiptare. Pėr kėtė kontributė nė mbrojtjen e trojeve shqiptare qė kishte dhėnė Xhaferi, vėllai i tij Kameri ndihet shume krenar, duke thėnė se ende duhet tė punohet qė ideali i luftėtareve tė arrihet, nė mėnyrė qė shqiptarėt nė Maqedoni tė jenė tė barabartė me popullin maqedonas. Ai forcat dhe institucionet maqedonase i krahason me ato serbe. “Sikurse lufta qysh ka ndodhur nė Kosovė ku serbėt kėshtu na kanė thėnė, kontrabandistė e cilėsime tjera tė rėnda, tash e njėjta po ndodhė edhe me Maqedoninė”, thotė vėlla Kameri. Pakėnaqėsia e Xhaferit dhe bashkėluftėtarėve tė tij, sipas tij ishte mos pėrmbushja e marrėveshjes sė Ohrit, ku tė drejtat e shqiptarėve janė shumė tė cunguara. “E gjithė kjo pakėnaqėsi e ushtarėve po ndodhė pėr mos pėrmbushjen e marrėveshjes sė Ohrit, ne nė Kosovė e kemi popullatėn minoritet me 3 pėr qind, mirėpo e kemi gjuhėn zyrtare tė tyre, ndėrsa nė Maqedoni ka mbi 38 pėr qind shqiptar dhe nuk e kanė gjuhė zyrtare shqipen”, shpjegon ai.
  Deri mė tash as Policia e Kosovės ose Ministria e Punėve tė Brendshme, nuk janė deklaruar pėr shtetasin e tyre, Xhafer Shalėn. Informacionet e fundit thonė se tė jenė vrarė tė paktėn gjashtė veta, sikurse familja Shala beson se atė ditė kishte luftime me policinė maqedonase, kur u vra biri i tyre, por jo pėr kontrabandė, por pėr bashkimin e shqiptarėve nė njė shtet. Shumica e partive shqiptare tė Maqedonisė deklaruan dhe vazhdojnė ta vlerėsojnė si njė terror shtetėror, po ashtu edhe shumė aktivistė dhe intelektualė shqiptarė nga Kosova thanė se vrasjet ishin vazhdimėsi e shtypjes ndaj shqiptarėve, duke kėrkuar edhe hetimin transparent tė tyre. Ndėrsa, parti nė Maqedoni, si BDSH-ja e Bardhyl Mahmutit, thanė se ishte inskenim i shtetit pėr tė ekzekutuar heronjtė e UĒK-sė.

  LAVDI

 7. #667

  Registriert seit
  08.01.2010
  Beiträge
  355
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Flijimi pėr atdheun!  Teuta Rexhepi - Bjondina Juniku
  Rogovė, maj - Njė dritė iu shua shtėpisė sė familjes Shala nė Rogovė tė Hasit. Njėri nga pesė vėllezėrit u vra nga policėt sllavo-maqedonas. Xhafer Shala 31-vjeēar mė nuk ėshtė pjesė e familjes Shala tė Rogovės sė Hasit, edhe pse ai gjatė tėrė jetės sė tij, pėrballoi tri luftėra pėr lirinė e popullit shqiptarė. Ende pa i mbushur tė 20-tat ai ishte bėrė pjesė e UĒK-sė. Kur mbaroi lufta nė Kosovė hyri nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės, tė cilat mendoheshin tė ishte ushtria e ardhshme e Kosovės. Por, as tash pas 10 vjetėsh, dhe kur Xhaferi iku nga kjo jetė me idealin pėr atdheun, TMK-ja ka arritur tė kthehet vetėm nė Forca tė Sigurisė, qė ende ėshtė shumė larg tė qenit ushtri, ndėrsa shumica e shokėve tė Xhaferit mė nuk janė as nė FSK.
  Flijimi pėr kauzėn kombėtare
  Por, kur lufta kishte krisur nė Kosovėn Lindore, Xhaferi iu bashkua UĒPMB-sė duke luftuar pėr herė tė dytė me armiqtė serb. Dhe pa pėrfunduar mirė kjo luftė, filloi njė luftė e re e shqiptarėve. Shqiptarėt nė Maqedoni vendosėn t’i qėronin hesapet me sllavomaqedonasit, tė cilėt vazhdonin t’i shtypnin shqiptarėt. Xhaferi filloi luftėn e tretė, pjesė e idealit shqiptar pėr liri dhe bashkim, nėn emrin Ushtria Ēlirimtare Kombėtare (UĒK). Nga ajo qė fituan shqiptarėt prej luftės atje, doli tė ishte jo vetėm e pakėt, por edhe marrėveshja qė ēoi nė fundin e konfliktit, nuk ishte mė shumė se njė robėri e re. “Marrėveshja e Ohrit” nuk po pėrmbushej, edhe pse ishte e pamjaftueshme pėr barazinė e shqiptarėve. Shumė nga ish luftėtarėt nuk u kėnaqėn me atė qė po ndodhte mė tej. As Xhaferi nuk ishte i kėnaqur, as me “Marrėveshjen e Ohrit”, e edhe mė pak me mospėrmbushjen e saj.
  “Kishte filluar aktivitetin e tij me shokėt”, kaq thonė familjarėt, mė shumė nuk dinė pėr tė birin dhe vėllain. E mėrkura e 12 majit ishte fatale pėr Xhaferin. Pas tri luftėrave qė i mbijetoi, nuk rezistoi mė. E morėn plumbat.
  Qeveria maqedonase e deklaroi si meritė tė forcave tė saj tė sigurisė, se kishin vrarė katėr shqiptarė nė njė pėrpjekje pėr tė kapur kontrabandues armėsh, ndėrsa Qeveria e Kosovės dhe e Shqipėrisė, heshtėn, dhe vazhdojnė tė mos japin asnjė version. Bile as Policia e Kosovės ose Ministria e Punėve tė Brendshme, nuk thonė gjė as pėr qytetarin e shtetit tė tyre, Xhafer Shalėn. Ndėrkaq informacionet e fundit thonė se tė jenė vrarė tė paktėn gjashtė veta. Edhe familja Shala beson se atė ditė kishte luftime me policinė maqedonase, kur u vra biri i tyre, por jo pėr kontrabandė, por pėr bashkimin e shqiptarėve nė njė shtet. Edhe shumica e partive shqiptare tė Maqedonisė deklaruan se ishte njė terror shtetėror, po ashtu edhe shumė aktivistė dhe intelektualė shqiptarė nga Kosova thanė se vrasjet ishin vazhdimėsi e shtypjes ndaj shqiptarėve. Bile disa parti nė Maqedoni, si BDSH-ja e Bardhyl Mahmutit, tha se ishte inskenim i shtetit pėr tė ekzekutuar heronjtė e UĒK-sė.


  Zi dhe krenari
  Por, si ēdo vdekje, edhe kjo vrasje kishte kthyer pikėllimin dhe dhimbjet e luftės nė familjen Shala tė Rogovės.
  Tė martėn nė Rogovė, mėrzia dukej sikur kishte pllakosur fshatin. Zymtėsia e ditės, rėndohej nga pemėt qė ende nuk kishin lėshuar gjethet, as lulet e rralla tė frutave nuk thyenin heshtjen dhe mėrzinė, qė e paralajmėronin rrugėt e fshatit, sipėr shtėpive tė cilit, flamujt kombėtarė ishin vėnė nė gjysmėshtizė, enkas pėr tė shėnuar zinė e fshatit pėr vrasjen e heroit tė tyre dhe tė shqiptarėve nė Ballkan. Dukej se i gjithė fshati kishte rėnė nė zi, pėr Xhafėn, ndėrsa pika shiu vazhdonin tė binin mbi xhaminė e veturės, pėr tė turbulluar mė shumė mendjen. Sikur edhe qielli vuante bashkė me ata njerėz tė shumtė, qė vazhdonin tė vizitonin familjen Shala pėr t’i ngushėlluar sadopak dhe pėr t’ua lehtėsuar dhembjen pėr djalin e tyre.
  Vrasja tragjike dhe mizore e Xhafer Shalės nga policia sllave nė pikėn kufitare Kosovė –Maqedoni, nė fshatin Radushė, e mallkojnė bashkė me vrasėsit barbar sllav familjarėt, por edhe e tėrė Rogova. Kėtė dhimbje tė zezė e rėndon fakti se dikur edhe bashkėluftėtarėt e djalit tė tyre, dhe sot e tėrė politika e institucioneve nuk ėshtė pėrgjigjur e “as nuk ka ēarė kokėn pėr vrasjen e birit”, thotė familja.
  Por, heronjtė nuk harrohen lehtė. Nė ditėn e vdekjes ata u rrethuan nga miqtė. Miqtė e vėrtetė dhe tė zemrės.
  Xhaferi ishte pėrkrahur nga populli i thjeshtė, ata qė ndihen pėrherė shqiptarė nė zemėr e shpirt, kur ai ishte gjallė dhe tani, kur familja mbeti pa tė. Kėta miq dhe shokė familjes iu gjetėn nė ndihmė, duke i organizuar edhe ceremoninė e varrimit.
  Edhe varrimi ndėr shqiptarė ka madhėshtinė e vet. Historikisht njihen ceremonitė me njė traditė tė lashtė dhe origjinale tė shprehjes sė dhembjes. Tė bashkuar nė kėtė ceremoni shumė bashkėluftėtarė tė tij nga tė gjitha trojet shqiptare, veshėn uniformat ushtarake, me shenjat OVL UĒK dhe nė krahun e majtė me emblemėn e UĒK-sė. Po aq sa kjo ceremoni ushtarake e varrimit dhe shtėpia e familjes Shala nė Rogovė, janė prova qė rrėzojnė akuzėn e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė se djemtė shqiptarė tė vrarė mė 12 maj, ishin kontrabandistė.
  Andaj akuzat se Xhaferi kishte qenė njė kontrabandistė, nuk qėndrojnė veēse si propagandė e njė shteti terrorizues ndaj shqiptarėve. Vrasja e tij ėshtė dėnuar nga i gjithė populli shqiptarė, por jo edhe nga institucionet, derisa pėr to, familjarėt thonė se kanė qenė bile injorante, duke u munduar qė ta fshehin tė vėrtetėn, se policėt sllav kishin vrarė njė luftėtarė tė ri, tė etur pėr bashkimin kombėtarė, e jo kontrabandistė siē e quajnė ato. Familjarėt e Xhaferit tregonin se si pėr shkak tė fluksit tė madh tė njerėzve qė kishin shprehur dėshirėn qė tė ngushėllojnė familjarėt dhe tė afėrmit e tij, e pamja pėr tė ishte mbajtur nė shkollėn fillore “Haxhi Hoti” nė Rogovė.
  Jeta nė shtėpinė para rrėzimit

  Megjithatė, pėrkundėr tė gjitha pėrkrahjeve shpirtėrore e morale, asnjė nga ta nuk ishte pėrkujdesur pėr kėtė familje materialisht, andaj edhe shtėpia nė tė cilėn jetojnė dukej gati sikur e pa banuar, ishte njė ēati e vjetėr gati e tėra e rrėnuar. Kėshtu edhe familjarėt thonė se sikur djali i tyre i vrarė tė merrej me kontrabanda armėsh siē e kishin quajtur, sė pari do tė kishte ndėrtuar njė shtėpi pėr vete dhe familjen.
  Nėna e Xhaferit, Esma duke shfletuar ca fotografi tė djalit tė saj me sy tė pėrlotur rrėfen se si ai kishte qenė njė djalė i urtė e bujar, ajo fshinte me dorė fotografinė tij, tė cilėn herė pas here e lante me lot.
  Nėna e Esma qė me mburrje fliste pėr djalin e saj, duke kujtuar edhe momentet e fundit qė kishte kaluar me tė, para se ai tė vazhdonte rrugėn e tij, prej sė cilės nuk ishte kthyer mė, rrėfen se nuk kishte ditur kurrė se kah po shkonte djali i saj, madje as kur ishte pėrshėndetur pėr herė tė fundit, por qė gjithmonė ka qenė e bindur se po punonte pėr ēėshtjen kombėtare tė shqiptarėve, pasi qė kėtė dėshirė e kishte gjithmonė nė zemėr Xhaferi, thoshte ajo.
  “Unė kurrė nuk kam qenė e informuar pėr atė se ku po shkon sepse mua si nėnė nuk mė ka treguar, sepse nuk ka dashur tė tregojė. Pėr aktivitetin e tij e kam ditė, e kam vėrejt se po bėnė diēka, por nuk e kam ngucė sepse nuk ka pasur dėshirė qė tė fol me familjarė pėr to. Ai me tė gjithė ka qenė i njėjtė, dėshira e tij ka qenė bashkimi kombėtar, tė drejtat e shqiptarėve nė pėrgjithėsi”, rrėfen nėnė Esma
  Edhe heronjtė e tregimeve migjeniane pėr vuajtjet do tė thyheshin para atyre tė nėnė Esmės, qė vetja i duket edhe mė e mjerė pas vrasjes sė tė birit. Ajo e kujton jetėn e Xhaferit, njė jetė qė siē thotė ajo, tė mjerė, e mbi tė gjitha duke mos i munguar as varfėria e skajshme.
  Ajo kujton rastet kur nuk kishte pasur as rroba pėr tė shkuar nė ndonjė ndejė, madje edhe kėto i huazonte nga diku. “Akuzat pėr trafikim me armė? ata qė thonė e paēin nė qafė tė vet ēka kanė thėnė ata. Ata duhet tė vijėn e tė shohin kėtu, sepse Xhaferi po tė ishte trafikant do t’i kishte bėrė shtėpitė sikur ata qė i kanė bėrė pallatet. Xhafa send nuk ka hiq qe pesė vėllezėr janė, vetėm ēka punojnė vet”, thotė nėna Esma.
  Po kėto na i thotė edhe djali i saj, Muhameri, qė tani ėshtė me punė nė Slloveni. “Shpesh i kam dėrguar para pėr ta paguar banesėn, kush ėshtė trafikant dihet i ka vilat sikur ata qė i kanė”.


  Madje familjarėt tregojnė se Xhaferi nuk kishte qenė kurrė anėtar i ndonjė partie dhe se nuk kishte qenė i dhėnė pas politikės, mirėpo si i urtė dhe i drejtė qė ishte familjarėt thonė se as nuk kishte qenė ndonjėherė kundėr asnjė partie politike. “Ai kurrė nga politika nuk ka shkuar, s’ka pas kurrfarė pune me asnjė parti, ata po dalin dhe po flasin kundra kėtyre, faleminderit prej tyre”, shpreh mllefin e saj nėnė Esma, e cila bashkė me gjithė familjen ndjehen tė zhgėnjyer nga institucionet e Kosovės dhe mediat nė pėrgjithėsi, pėr tė cilat ata thonė se nuk e kanė trajtuar fare kėtė ēėshtje.
  Megjithatė kėtė moskujdese nga ana institucionale, familja Shala nė tėrė vuajtjet e tyre, tė paktėn kishin qenė tė nderuar nga vizitorė tė shumtė, qė kishin ardhur nga tė gjitha trojet shqiptare pėr ta nderuar veprėn e Xhaferit. “Kanė ardhur nė mėnyrė tė organizuar nga Presheva me autobus me na ngushėllua”, tregonte vėllai Muhameri.
  Ai derisa falėnderon tė gjithė ata qė kishin shkuar pėr ta ngushėlluar dhe sado pak pėr t’ia lehtėsuar dhimbjet atij dhe familjes, rrėfen pėr ditėn se si kishte marrė vesh nga mediat pėr vrasjen e vėllait tė tij, nga dora e policisė sllave tė Maqedonisė. Me tė dėgjuar nė media se ėshtė vrarė njė person me emrin Xhafer Shala me vendbanim nė Prishtinė, Muhameri thotė se kishte shkuar vet nė stacionin policor nė Gjakovė, ku kishte shfaqur dyshimin se njėri nga personat e raportuar ne media si i vrarė nė Radushė tė Maqedonisė, me emrin Xhafer ishte i vėllai i tij. Mirėpo sipas tij policia e Kosovės kishte informata po aq sa kishte ai vet qė i kishte dėgjuar nė media.
  Duke i fshirė herė pas here lotėt nga sytė, tregonte momentin kur kishte marrė telefonatėn e MPB pėr tė shkuar pėr ta verifikuar kufomėn e tė vėllait, nė Shkup qė sipas tij edhe si kufomė nuk ishte trajtuar si duhet ‘nuk pritet diēka mė mirė prej tyre’ shpreh mllefin e tij Muhameri, ndaj gjakatarėve sllavo-maqedonas. “Nė polici nė Gjakovė kur kam shkuar, e kam dhėnė numrin e telefonit tani mė kanė thirr prej Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, se duhet tė shkoja tė verifikoja kufomėn, kam shkuar e kam verifikuar kufomėn, e kishin dėrguar nė njė morg privat, te varrezat e Shkupit. Me tė hyrė nė atė morg pashė shumė kufoma ku nė mesin e tyre pak si mė tė veēanta nga tė tjerat, nė dysheme ishin dy kufoma, vėllai im ka qenė i mbuluar me njė ēarēaf kurse ai tjetri i mbuluar me njė batanije”, tregon me pikėllim Muhameri.  Ndėrsa, vėllai tjetėr i Xhaferit, Kameri, derisa rrėfente se varrimi i Xhaferit ka qenė shumė madhėshtor dhe i organizuar nga bashkėluftėtarėt dhe shoqėria e tij, ai shpreh habinė e tij pėr mediat se si e kanė trajtuar kėtė duke thėnė se ato kanė raportuar nė mėnyrėn mė tė keqe tė mundshme. “Po tė ishte ajo qė ėshtė publikuar nė media se kinse Xhaferi, dhe shokėt e tij paskan qenė kontrabandistė, nuk do ta kishte njė pėrkrahje aq tė madhe tė popullit, nuk ka pasur familje qė nuk na ka nderuar i falėnderoj shumė, ėshtė bėrė varrimi sa ma madhėshtor dhe tė mos shkoj kotė gjaku i tyre”, thotė Xhaferi.
  Ai ndjehet i zhgėnjyer nga institucionet e vendit, ku thotė se nuk ka pas aspak pėrkrahje, ndėrkaq shprehet krenar pėr mbėshtetjen e popullit dhe njėherazi i falėnderon ata. “Pėrkrahje nga e qeverisė jo, prej institucioneve jo, por prej popullit po. Ata le t’i mbajnė pozitat e veta, por mos tė harrojnė se ėshtė gjak dėshmori dhe ėshtė luftėtar i tri luftėrave”, me vaj nė buzė duke u munduar ta mbante vetėn, u shprehte vėlla Kameri, duke u kujtuar edhe ēastet qė i kishin kaluar bashkė derisa ky ishte nė studime nė Prishtinė, tė cilat tanimė i ka ndėrprerė pėr shkak se i duhet tė kujdeset pėr familjen e tij nė Rogovė.
  Por cili ishte ideali i Xhaferit, cilat ishin dėshirat e tij, kėto na i tregon vėllai i tij Kameri, i cili thotė se e vetmja dėshirė e flaktė e Xhaferit, ishte qė tė bashkohen trojeve shqiptare. Pėr kėtė kontributė nė mbrojtjen e trojeve shqiptare qė kishte dhėnė Xhaferi, vėllai i tij Kameri ndihet shume krenar, duke thėnė se ende duhet tė punohet qė ideali i luftėtareve tė arrihet, nė mėnyrė qė shqiptarėt nė Maqedoni tė jenė tė barabartė me popullin maqedonas. Ai forcat dhe institucionet maqedonase i krahason me ato serbe. “Sikurse lufta qysh ka ndodhur nė Kosovė ku serbėt kėshtu na kanė thėnė, kontrabandistė e cilėsime tjera tė rėnda, tash e njėjta po ndodhė edhe me Maqedoninė”, thotė vėlla Kameri. Pakėnaqėsia e Xhaferit dhe bashkėluftėtarėve tė tij, sipas tij ishte mos pėrmbushja e marrėveshjes sė Ohrit, ku tė drejtat e shqiptarėve janė shumė tė cunguara. “E gjithė kjo pakėnaqėsi e ushtarėve po ndodhė pėr mos pėrmbushjen e marrėveshjes sė Ohrit, ne nė Kosovė e kemi popullatėn minoritet me 3 pėr qind, mirėpo e kemi gjuhėn zyrtare tė tyre, ndėrsa nė Maqedoni ka mbi 38 pėr qind shqiptar dhe nuk e kanė gjuhė zyrtare shqipen”, shpjegon ai.
  Deri mė tash as Policia e Kosovės ose Ministria e Punėve tė Brendshme, nuk janė deklaruar pėr shtetasin e tyre, Xhafer Shalėn. Informacionet e fundit thonė se tė jenė vrarė tė paktėn gjashtė veta, sikurse familja Shala beson se atė ditė kishte luftime me policinė maqedonase, kur u vra biri i tyre, por jo pėr kontrabandė, por pėr bashkimin e shqiptarėve nė njė shtet. Shumica e partive shqiptare tė Maqedonisė deklaruan dhe vazhdojnė ta vlerėsojnė si njė terror shtetėror, po ashtu edhe shumė aktivistė dhe intelektualė shqiptarė nga Kosova thanė se vrasjet ishin vazhdimėsi e shtypjes ndaj shqiptarėve, duke kėrkuar edhe hetimin transparent tė tyre. Ndėrsa, parti nė Maqedoni, si BDSH-ja e Bardhyl Mahmutit, thanė se ishte inskenim i shtetit pėr tė ekzekutuar heronjtė e UĒK-sė.

  LAVDI

  Welch ein beschissener Held.....

 8. #668

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Selmani e Veliu nė nėntėvjetorin e sakrificės sė familjes Zymberi

  Shkup, 24 maj – Njė granatė qė ishte futur nė bodrumin ku po qėndronte familja Zymberi nė fshatin Sllupēan gjatė vitit 2001 kishte lėnė tė vdekur 10 anėtarė dhe rreth 30 kishte plagosur. Sot janė mbushur nėntė vite kur familja Zymberi nga Sllupēani i Kumanovės i dha lirisė sė shqiptarėve dhjetė anėtarėt mė tė dashur. Nė varrezat e dėshmorėve nė Sllupēan u bėnė homazhe nga personalitete tė ndryshme politike si Imer Selmani kryetar i DR-sė, Fazli Veliu, kryetar i SHVL-UĒK-sė, ish-luftėtarė dhe bashkėfshatarė nga rrethinat e Kumanovės. “Sot ka pasur shumė njerėz. Ka qenė pėrkujtimi mė masiv. I falėnderoj tė gjithė ata qė vazhdojnė ta pėrkrahin kėtė familje pėr sakrificėn qė e ka dhėnė pėr lirinė e popullit shqiptarė”, tha Abedin Zymberi, deputet nė parlamentin e Maqedonisė. Kjo rėnie sa e dhimbshme aq edhe madhėshtore qė kishte tronditur shpirtin e shqiptarėve, e ka lėvizur historinė tonė mė tė re. / Zhurnal /  Lavdi

 9. #669

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 10. #670

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Der Staat von Tanusha

  Top Channel - Video: Exclusive - 27/12/2009

  auf albanisch

Ähnliche Themen

 1. USA: Die Rückkehr der Jesuskrieger
  Von Frieden im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 07.01.2012, 20:41
 2. Rückkehr zu Wurzeln
  Von ***Style*** im Forum Sport
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 01.12.2011, 21:31
 3. die rückkehr der killerplauze
  Von albaner im Forum Sport
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 30.03.2007, 20:51