BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 68 von 115 ErsteErste ... 185864656667686970717278 ... LetzteLetzte
Ergebnis 671 bis 680 von 1150

Mazedonien - Rückkehr der UCK?

Erstellt von Gentos, 02.05.2010, 19:57 Uhr · 1.149 Antworten · 75.601 Aufrufe

 1. #671

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Wir brauchen mehr so welche Gebiete wie Tanusha

 2. #672

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Albanischer Patriot Beitrag anzeigen
  Wir brauchen mehr so welche Gebiete wie Tanusha
  Nein, wir brauchen die Teilung zugunsten der Albaner.

 3. #673
  Avatar von Serbian Eagle

  Registriert seit
  09.06.2009
  Beiträge
  15.715
  Es ist schon wieder ruhig in Mazedonien

 4. #674

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Rojters: Nė Maqedoni ka qindra shqiptarė tė armatosur

  Nė Maqedoni ka qindra shqiptarė tė cilėt janė pjesėtarė tė grupeve tė armatosura, vlerėsojnė diplomatė tė huaj nė Maqedoni, transmeton agjencia e lajmeve “Rojters”.
  “Seperatisti etnik shqiptar Xhezair Shaqiri mbanė njė pistoletė dhe shėtitet maleve tė Maqedonisė i shoqėruar nga njė ndihmės i tij i cili mbanė armė automatike AK 47. Autoritetet qė e kėrkojnė atė pėr kidnapim, thonė se ai ėshtė njė kontrabandues i cili nuk paraqet kėrcėnim pėr sigurinė. Por disa diplomatė thonė se ekzistojnė qindra si ai dhe se Maqedonia, rruga e sė cilės drejt Bashkimit Evropian ėshtė bllokuar njė periudhė tė gjatė pėr shkak tė kontestit me Greqinė rreth emrit, I nxjerr ata si rrezik”, shkruan “Rojters” nė fillim tė reportazhit kushtuar situatės nė fshatin Tanushė tė Shkupit dhe situatės sė sigurisė nė Maqedoni.
  “Ėshtė e vėrtetė se janė me qindra. Posedoj numėr tė mjaftueshėm tė ushtarėve pėr tė luftuar me forcat maqedonase”, ka thėnė Shaqiri.
  “Rojters” poashtu shkruan se nėntė vite pas nėnshkrimit tė Marrėveshjes sė Ohrit e cila ndaloi konfliktin e vitit 2001, shumė shqiptarė qė e pėrbėjnė gati njė tė tretėn e popullatės, e akuzojnė kryeministrin Nikolla Gruevski se po mbanė peng Maqedoninė, duke mos arritur zgjidhje pėr kontestin me Greqinė pėr ēėshtjen e emrit.
  Poashtu pėrmendet fakti se shumica e maqedonasve e konsiderojnė ēėshtjen e emrit si ēėshtje tė madhe, pėr dallim prej shqiptarėve tė cilėt nuk e kanė problem tė pranojnė kompromise qė propozohen nga bashkėsia ndėrkombėtare, siē ėshtė propozimi “Maqedonia Veriore”.
  “Ne jemi tė interesuar tė anėtarėsohemi nė NATO dhe BE, por me sa duket kryeministri maqedonas nuk ėshtė I interesuar”, ka thėnė Hoxha, duke vlerėsuar se ambasadorėt e bashkėsisė ndėrkombėtare janė kėtu vetėm pėr tė arsyetuar rrogat e tyre tė majme.
  Njė diplomat perėndimor ka thėnė se Maqedonia ėshtė larg pėrsėritjes sė 2001-shit, por shqiptarėt janė nė ankth.
  “Nėse vendi edhe mė tej mbetet larg BE-sė dhe NATO-s, ankthi mund tė shndėrrohet nė frustrim. Popullata e frustruar reagon nė forma tė rrezikshme, kurse ne kemi mjaft armė nė kėtė rajon pėr tė shkaktuar probleme. Megjithatė ende jemi larg prej njė situate tė atillė”, ka thėnė ky diplomat.
  “Rojters” ka rikujtuar edhe pėr incidentet e ndodhura nė fund tė prillit dhe majit, kur u vranė katėr shqiptarė.
  Poashtu shtohet se kėto incidente kanė rritur frikėn te perėndimorėt nga pėrsėritje e mundshme e konfliktit tė vitit 2001, prandaj diplomatėt e vendeve tė BE-sė dhe SHBA-ve u kanė sugjeruar muajin e fundit politikanėve lokal tė punojnė nė pėrmirėsimin e raporteve ndėretnike dhe tė gjejnė kompromis me Greqinė.
  Sipas agjencisė “Rojters” vlerėsimet pėr numrin e shqiptarėve tė armatosur dallojnė nė mėnyrė tė dukshme.
  Njė diplomat perėndimor, duke cituar shėrbimet sekrete ushtarake, thotė se numri i tyre ėshtė 400. njė diplomat evropian thotė se numri I tyre ėshtė shumė mė i madh. Ndėrkaq diplomatė tjerė kanė thonė se edhe pse ka shumė armė, “tė gjithė pronarėt e tyre nuk janė rebelė”.
  “Ajo qė e shohim ėshtė vetėm se kontrabanda zhvillohet mirė”, ka thėnė njė zyrtar i NATO-s nė Prishtinė.  Komandanti rebel
  Hoxha dhe burrat qė ai i quan ushtarė tė tij para tre viteve morėn kontrollin mbi fshatin malor nė kufij me Kosovėn, Tanushėn ne tė cilin jetojnė rreth 40 familje, pasi qė policia maqedonase nuk patrullonte nė kėtė zonė. Ai pranoi tė flet pėr Reuters pasi qė ky medium kontaktoi me fshatarėt. Ai nė takim u paraqit me njė xhip tė bardhė i cili kishte targa tė Kosovės. “Kohėve tė fundit kemi mė shumė fshatra shqiptare tė cilat vetė e bėjnė organizimin e mbrojtjes nė Maqedoni”, tha Hoxha, i cili ishte i veshur me rroba civile. “Ne do t’i dorėzojmė armėt kur tė shohim se situata nė vend ėshtė duke shkuar rrugės sė drejtė”. Ndėrkaq, zėdhėnėsi i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme nė Maqedoni, Ivo Kotevski tha se policia ka nėn kontroll tė gjithė territorin. “Nuk kemi ndonjė tė dhėnė tė rėndėsishme pėr kėrcėnime apo rrezik pėr situatėn e sigurisė nė vend”, tha Kotevski.

  Kim Mehmeti: Maqedonia tren me dy lokomotiva
  “Maqedonia ėshtė si njė tren me dy lokomotiva tė cilat tėrheqin vagonėt nė dy drejtime tė ndryshme. Marrėveshja e Ohrit sot ėshtė e pavlefshme”, ka thėnė pėr “Rojters” shkrimtari shqiptar, Kim Mehmeti.

  Ahmeti: Mund tė ketė probleme tė paparashikueshme
  Pas marrėveshjes pėr paqe tė vitit 2001 ku shqiptarėve iu premtuan mė shumė tė drejta, shumė komandantė dorėzuan armėt e tyre, veshėn kostume dhe hynė nė politikė, duke pėrfshirė kėtu edhe Ali Ahmentin. “Nėse nuk ka zgjidhje pėr kėto probleme me tė cilat jemi duke u ballafaquar, mund tė ketė disa probleme qė askush nuk mund t’i parashikojė”, tha Ali Ahmeti, partia e tė cilit ėshtė partnere e vogėl nė koalicionin e kryesuar nga konservatori Gruevski. Ai tha qė Qeveria ėshtė duke punuar shumė pėr tė zgjidhur ēėshtjen e emrit: “Tani ka dritė nė fund tė tunelit”. Ai shtoi se problemet nė Maqedoni duhet tė zgjidhen me bisedime dhe kėrkoi qė Hoxha dhe tė tjerėt t’i ulin armėt e tyre. “Gjithmonė do tė ketė palė tė pa kėnaqur por me dhunė ose me krijimin e njėsive ushtarake, nuk ėshtė e vetmja mėnyrė pėr t’i zgjidhur problemet nė fillim tė shekullit 21”, tha Ahmeti.


  LAJMPRESS - Rojters: Nė Maqedoni ka qindra shqiptarė tė armatosur

 5. #675

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630

  Dieses Land FYROM braucht Ruhe und Frieden,
  daß es sich entwickeln kann,
  zum Wohle aller in diesem Lande lebenden Menschen.

  Eines braucht es auf keinen Fall: Terroristen

 6. #676
  Jehona_e_Rahovecit
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen

  Dieses Land FYROM braucht Ruhe und Frieden,
  daß es sich entwickeln kann,
  zum Wohle aller in diesem Lande lebenden Menschen.

  Eines braucht es auf keinen Fall: Terroristen
  Das Land braucht die volle Umsetzung des Ohrid-Abkommen und Bekämpfung der Diskriminierung und Rassismus gegenüber den albanischen Staatsbürger.
  Terrorismus gibt es in diesem Land nicht, selbst wenn du es dir sehr gerne wünscht aber dein Traum wird auf gar keinem Falll wahr werden.

 7. #677
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.589
  Das viele Albaner Waffen besitzen ist nichts ungewöhnliches.
  Weil eben so viele Waffen besitzen führt das nicht gerade zu Friedenswillen beim Rest der Bevölkerung. Wenn einer bewaffnet bis an die Zähne vor mir steht und über Frieden labbert, dem kann ich beim bestem Willen nicht glauben.


  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen

  Dieses Land FYROM braucht Ruhe und Frieden,
  daß es sich entwickeln kann,
  zum Wohle aller in diesem Lande lebenden Menschen.

  Eines braucht es auf keinen Fall: Terroristen
  Die grössten Terroristen mit denen die Republik Mazedonien konfrontiert ist, sitzen in Athen.

 8. #678

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630

  Dieses Land FYROM als zentralbalkanische Republik ist durchaus geeignet, aufzuzeigen, daß verschiedene Völker in Frieden koexistieren können, gleich ob slawophone oder albanischstämmige, gleich ob bulgarischstämmige FYROM-Staatsbürger oder Vlachen und Griechen.

 9. #679
  Avatar von Гуштер

  Registriert seit
  07.06.2010
  Beiträge
  16.589
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen

  Dieses Land FYROM als zentralbalkanische Republik ist durchaus geeignet, aufzuzeigen, daß verschiedene Völker in Frieden koexistieren können, gleich ob slawophone oder albanischstämmige, gleich ob bulgarischstämmige FYROM-Staatsbürger oder Vlachen und Griechen.
  Halt mal die Luft an Sohn des Zeus.
  Du als hellenisierter Vlach/Türke/Albaner solltest lieber ganz schnell ruhig sein.
  Du bist ein Faschist der einen auf Gutmensch macht, aber innerlich zerfressen von Hass auf alles das nicht hellenisch ist. Geh von deinem puren hellenischen Staat träumen mit Zeus und co. Als Hellene der seine Blutlinie bis 20'000 B.C. zurückverfolgen kann bist du natürlich was ganz besonderes und mehr Wert als andere Balkanvölker.
  Wieso beschmutzt du diesen Thread eigentlich mit deiner Anwesenheit?
  Zurück auf den Olymp mit der megas amphionis.

 10. #680
  phαηtom
  Zitat Zitat von Гуштер Beitrag anzeigen
  Halt mal die Luft an Sohn des Zeus.
  Du als hellenisierter Vlach/Türke/Albaner solltest lieber ganz schnell ruhig sein.
  Du bist ein Faschist der einen auf Gutmensch macht, aber innerlich zerfressen von Hass auf alles das nicht hellenisch ist. Geh von deinem puren hellenischen Staat träumen mit Zeus und co. Als Hellene der seine Blutlinie bis 20'000 B.C. zurückverfolgen kann bist du natürlich was ganz besonderes und mehr Wert als andere Balkanvölker.
  Wieso beschmutzt du diesen Thread eigentlich mit deiner Anwesenheit?
  Zurück auf den Olymp mit der megas amphionis.
  Dieses Land Makedonien als zentralbalkanische Republik ist durchaus geeignet, aufzuzeigen, daß verschiedene Völker in Frieden koexistieren können, gleich ob makedonophone oder albanischstämmige, gleich ob makedonischstämmige Makedonier oder Vlachen und Griechen.

  hier, was er eigentlich schreiben wollte und wie es auch korrekt wäre, vom ethonologischen Aspekt her

Ähnliche Themen

 1. USA: Die Rückkehr der Jesuskrieger
  Von Frieden im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 07.01.2012, 20:41
 2. Rückkehr zu Wurzeln
  Von ***Style*** im Forum Sport
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 01.12.2011, 21:31
 3. die rückkehr der killerplauze
  Von albaner im Forum Sport
  Antworten: 9
  Letzter Beitrag: 30.03.2007, 20:51