BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 2 von 2

Mbreti Leka: Nuk mund tė ketė paqe nė Ballkan, pa Kosovė e Ēamėri

Erstellt von Cameria, 15.06.2012, 19:29 Uhr · 1 Antwort · 745 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.468

  Mbreti Leka: Nuk mund tė ketė paqe nė Ballkan, pa Kosovė e Ēamėri

  Nė vitin 1975, Mbreti Leka krijoi gjithashtu Ushtrinė Kombėtare pėr Ēlirimin e Shqipėrisė Etnike.
  Mė 11.08.1972, senatori Strom Thurmond nga Karolina e Jugut i kėrkoi kryetarit tė Senatit Amerikan qė marrėveshja e dalė nga Konferenca e Madridit tė shkruhet nė Rekordet (Records), organi zyrtar i Kongresit Amerikan. Nė fjalėn e tij nė Senat atė ditė, Thurmond tha: “Shqiptarėt nė mėrgim kanė rėnė dakord pėr herė tė parė qė tė bashkėpunojnė pėr t’ia kthyer lirinė njė vendi, tė cilit i ėshtė mohuar prej njė kohe tė gjatė”.
  Menjėherė pas kėsaj konference, Mbreti Leka nisi njė turne tė ri nė vendet ku emigracioni politik shqiptar ishte i pėrqendruar. Nė vitin 1973, ai vizitoi pėrsėri SHBA-tė, ku zhvilloi takime tė rėndėsishme me Senatorė dhe Kongresmenė nė Washington. Qėllimi i kėsaj vizite ishte i shumėfishtė: shprehja e miqėsisė dhe aleancės sė popullit shqiptar me SHBA-tė; sensibilizimi i opinionit ndėrkombėtar pėr gjendjen nė Shqipėrinė komuniste dhe trojet shqiptare tė robnueme; rikonfirmimi i konceptit tė “Shqipėrisė Etnike” dhe bashkimi i emigracionit shqiptar...
  Mbreti Leka: Nuk mund tė ketė paqe nė Ballkan, pa Kosovė e Ēamėri - Lajme - Bota Sot

 2. #2

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

Ähnliche Themen

 1. Seine Hochheit ist tot! Pusho ne paqe!
  Von IbishKajtazi im Forum Aussenpolitik
  Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 03.12.2011, 19:35
 2. Muziker macher Ballkan website
  Von Dr.Caku im Forum Musik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 13.11.2011, 22:02
 3. Mafia serbe mė e rrezikshmja nė Ballkan
  Von Ionian Boy im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 20
  Letzter Beitrag: 23.04.2011, 20:25
 4. Cameri nuse me halle
  Von Pejani1 im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 27.08.2008, 19:46
 5. PA KOSOVE E CAMERI NUK KA SHQIPERI
  Von napoleon im Forum Musik
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 29.03.2008, 03:24