BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 14

Mr.Dell please make my dream come true I want to be President

Erstellt von Eli, 08.04.2011, 12:39 Uhr · 13 Antworten · 1.490 Aufrufe

 1. #1
  Eli
  Avatar von Eli

  Registriert seit
  30.11.2010
  Beiträge
  1.848

  Mr.Dell please make my dream come true I want to be President

  Shakaja e Wikipedia: Dell, Mbreti i Kosovės

  E premte, 08 Prill 2011 09:10
  Enciklopedia online Wikipedia nuk ėshtė burimi mė i sigurt pėr tė marrė informata.
  Nėse dikush do tė hynte nė uebsajtin e njohur pėr tė marrė informacione nė anglisht pėr ambasadorin e SHBA-sė qė shėrben nė Kosovė, do tė ishte habitur me atė qė do tė lexonte aty, shkruan Zėri.
  Mbrėmjen e sė enjtes dikush e redaktoi faqen dhe Del prezantohej nė postin e tij, por me titullin, “Lartmadhėria e Tij, Mbret i Monarkisė sė Kosovės”. Mė tej do tė lexoheshin fraza tė pakėndshme pėr njė ambasador por edhe se i pėlqejnė kėngėtarėt hip-hop e mė tej pėrshkruhet mes real e imagjinares si person qė zgjidh krizat nė vende tė varfra tė Afrikės duke treguar karrierėn e tij pėrmes njė fakti tė vėrtetė gjatė shėrbimit nė Zimbambve, si oponent i regjimit tė Mugabes.
  Duket qartė se ndėrhyra nuk ka qenė e rastėsishme, teksa nė Kosovė ishte zgjedhur Presidentja e re qė u kundėrshtua nga Lėvizja Vetėvendosje si njė zgjidhje e imponuar qė e bėn Kosovėn Republikė Bananesh.
  Informacionet qėndruan nė faqe pėr rreth 30 minuta, kohė pas sė cilės faqja iu rikthye pjesėrisht normalitetit  Kurze übersetzung, der US-Botschafter im Kosovo welche die Parteien LDK & PDK & AKR zusammengeschlossen hat wurde in Wikipedia gestern fur eine kurze zeit als König vom Kosovo vorgestellt, das lustige ist, dieser Herr hat Parteien zusammen gebracht, welche sich eigentlich total unterschieden haben..

  Mein Frage hierzu ist, wie lange soll das noch gehen dass die Politiker im kosovo das machen was ihnen ihre KÖNIGE sagen machen, wie lange Tolerieren sie noch diese Politik!
  http://www.syri-vision.tv/index.php?...dore&Itemid=23

 2. #2
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Mr.Dell And Eulex please GO HOME

 3. #3
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Pacolli: Dell e nxori emrin nga zarfi

  Publikuar: Sot, mė 08 prill 2011

  Prishtinė, 8 prill – Kur ambasadori amerikan Christopher Dell kishte nxjerrė nga zarfi emrin e Atifete Jahjagės pėr ta propozuar pėr presidente, Hashim Thaēi dhe Isa Mustafa kishin mbetur tė habitur. Kėtė e kishte bėrė nė shtėpinė e tij ku si mysafir i kishte dy liderėt e partive mė tė mėdha nė Kosovė si dhe Behgjet Pacollin, i cili kishte negociuar arritjen e marrėveshjes qė tė enjten zėvendėsdrejtoreshėn e Policisė sė Kosovės e solli nė postin mė tė lartė tė shtetit – presidente tė Republikės.
  Prapaskenat e arritjes sė marrėveshjes pėr ndryshime kushtetuese, zgjedhore dhe pėr caktimin e afateve pėr zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare ndėrmjet kryetarit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi, dhe atij tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, i ka shpjeguar tė enjten sebepi i kėsaj marrėveshjeje, Behgjet Pacolli, i cili udhėhoqi vendin pėr 35 ditė.
  Nė njė intervistė nė “Klan Kosova”, Pacolli ka folur pėr ditėt e tij si president, mosmarrjen e ftesės pėr tė qenė i pranishėm me rastin e votimit tė Atifete Jahjagės pėr presidente dhe negociatat pėr daljen nga ngėrēi politik qė kishte hyrė vendi pas vendimit tė Gjykatės Kushtetuese qė konstatoi se zgjedhja e Pacollit president nga ana e Kuvendit ishte bėrė nė kundėrshtim me aktin mė tė lartė juridik tė vendit. Pasi Pacolli kishte konfirmuar nė shtėpinė e ambasadorit amerikan, se tėrhiqet nga gara pėr shkak tė irritimit qė kishte pėrjetuar nga deklarata e Isa Mustafės, i cili i kishte thėnė se nuk i garanton vota, ndonėse kishte thėnė se do tė jetė i pranishėm nė seancėn e votimit, Christopher Dell kishte nxjerrė emrin e Atifete Jahjagės nga njė zarf pėr t’ua propozuar kandidaten pėr presidente.
  Unė kam thėnė tėrhiqem dhe nė momentin kur kam thėnė tėrhiqem mė ka pyetur ambasadori Dell a je i sigurt, thashė unė tėrhiqem, unė s’dua me qenė mė kandidat i koalicionit pėr president atėherė ėshtė qitur zarfi, ka qenė i mbyllur nė tavolinė dhe ka thėnė kjo duhet tė pranohet pėr arsye se ju do ta humbni njė mik tė madh dhe agjendėn amerikane pėr Kosovėn”, ka treguar Pacolli momentin e prezantimit tė emrit tė presidentes sė re. Ai e ka pėrshkruar ambasadorin amerikan tė ketė qenė i nervozuar dhe i ashpėr, i cili edhe ua kishte tėrhequr vėrejtjen Isa Mustafės e Hashim Thaēit: “Mos e pėrbuzni kėtė”.
  Pacolli i ka pėrshkruar Thaēin e Mustafėn se si janė shikuar mes veti kur u ėshtė prezantuar emri i Jahjagės. Kėtė emėr e ka pranuar edhe Pacolli se kurrė nuk e kishte dėgjuar. Pacolli ka shtuar se nė atė moment i ka kėshilluar edhe ai Thaēin e Mustafėn qė tė pranojnė edhe ata pas sakrificės qė kishte bėrė duke hequr dorė nga kandidatura pėr president, post pėr tė cilin ėshtė shprehur i sigurt se do ta rifitonte po tė mos tėrhiqej nga gara.
  Tė dytė kanė qenė tė habitur kėshtu. Ėshtė dashur tė jetė njė telekamerė ta incizojė atė pėr tė mundur tė shpjegosh reaksionin e tyre”, ka rrėfyer Behgjet Pacolli pėr tė shtuar se ambasadori amerikan kishte qenė i paanshėm nė kėtė proces. “Aty ėshtė rikapitulluar ajo qė ėshtė diskutuar, Ligji zgjedhor, ndryshimet kushtetuese. Dell ka qenė shumė i pėrgatitur me juristė, me stafin e tij ėshtė bėrė drafti nė gjuhėn angleze dhe shqipe pėr t’u nėnshkruar. Nuk ėshtė bėrė trysni prej anės sė ambasadorit”, ka thėnė Pacolli.
  Njeriu i dytė qė u rrėzua nga posti i presidentit pas vendimit tė Gjykatės Kushtetuese, ėshtė shprehur i bindur se po tė donte, tė enjten do tė ishte ai president e jo Atifete Jahjaga. Mirėpo kishte dashur qė tė gjente zgjidhje dhe tė mos e rrezikonte vendin qė tė shkonte nė zgjedhje tė parakohshme ndonėse ishte i sigurt qė do tė merrte tė paktėn 67 apo 68 vota.
  Ideja pėr tė nisur arritjen e marrėveshjes ndėrmjet dy liderėve Thaēit e Mustafės ai ka thėnė se i kishte ardhur njė ditė pas vendimit tė Kushtetueses. Teksa i ka pėrshkruar kryeministrin e vendit dhe kryetarin e Prishtinės si plus e minus, Pacolli ka shtuar se ishte i sigurt se do t’ia dilte ta bėnte njė gjė tė tillė.
  “Ideja ka lindur nė shtėpinė time pas njė vizite tė zotit Dell nė shtėpinė time, ditėn e dytė kur ndodhi me vendimin e Gjykatės Kushtetuese dhe ne biseduam gjerė e gjatė. Kemi biseduar se si tė jetė mė mirė e mundur qė tė kalohet seanca pa hyrė nė konflikt me Kushtetutėn qė tė jetė edhe njė kandidat tjetėr qė AKR-ja e kishte, ishin edhe nėnshkrimet e mia tė mbledhura pėr njė orė kryesisht me deputetėt e partnerit tė koalicionit dhe ishte nė pyetje se si tė mblidhen deputetėt e opozitės qė tė jenė brenda nė sallė”, ka thėnė Pacolli, shkruan sot “Koha Ditore”.

 4. #4

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  kosova shtet i PAVARUR dhe SOVRAN

  hahahahahaha das ich nicht lache


  bald kommt der bürgerkrieg und dann werden die leute dort mit eulex beamten und allen internationalen nicht gut zu reden haben

  ich rate jedem internationalen sich von dort zu verpissen sonst kommt er nie wieder von dort raus und endet sogar vielleicht in kosovo

 5. #5
  Avatar von Sh1pt4r

  Registriert seit
  27.03.2011
  Beiträge
  559

 6. #6
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Dell entscheidet Wahl im Parlament
  Nachricht von Pacolli an Christhopher Dell durch Esad Puskari


  Frag Dell was wir in der dritten Wahlrunde tun sollen


  Mesazhi i Pacollit pėr Dell’in pėrmes Esad Puskarit:
  “Pyete Dell’in ēfarė tė bėj nė raundin e 3’tė (tė votimit)”


  SMS von Esad Puskari für Pacolli

  Dell sagt er wird jetzt von Hashim eine Entscheidung fordern. Er unterstützt nur ihre Entscheidung. Etwas anderes. Dell sagte nein zu Jakub. Wenn es in der zweiten Runde so weitergeht wird es eben fortgesetzt.


  Mesazhi i Esad Puskarit pėr Pacollin:
  “Ai (Dell) po thotė shko fol me Hashimin dhe vendosni. Ai pėrkrah vetėm vendimet qė i merrni ju dy... Tė askujt tjetėr. Ai (Dell) i thotė jo Jakupit. Nėse do tė dalėsh mė mirė nė raundin e dytė (tė votimit), ai thotė tė vazhdosh.  SMS von Esad Puskarit an Pacolli


  Dell sagte am Ende, Fatmir und Jakub haben Angst wegen der Drohungen. Er meint dass es jetzt klappt.

  ”Dell (po thotė) mė nė fund, Fatmiri dhe Jakupi u frikėsuan nga kėrcėnimi. Ai mendon se tani do tė kryhet”.


  Erklarung/ Hashim* Hashim Thaci* Jakub * Jakub Krasniqi Parlamentspräsident* Fatmir * Fatmir Limaj ausgebooteter Ex Transportminister PDK* Dell US Botschafter in Prishtina

  Die Wahl von Herrn Pacolli zum Präsidenten Kosovos war ein seltsames SMS Spiel. Bekanntlich scheiterte Pacolli in den ersten beiden Wahlgengen an der notwendigen einfachen Mehrheit. Erst im dritten Wahlgang wurde Pacolli gewählt. Dazwischen gab es eine einstündige Krisensitzung, in der Thaci seine PDK Fraktion bedrohte und eine einheitliche Stimmabgabe forderte. Agenten von Pacolli im Parlament versuchten Abgeordnete zu bestechen. Geleitet wurde aber die Wahl vom US Botschafter Dell auf der Tribüne des Parlaments und in den Fraktionstreffen. Kosovarische Zeitungen berichten heute sehr genau über die SMS Kontakte, welche zwischen Pacolli, dem US Botschafter und einem wichtigen Firmenmitarbeiter von Pacolli hin und her gingen. Herr Pacolli benützt ein großes Handy, daher konnte der Originaltext teilweise publiziert werden. Die Mails zeigen <Kosova ist eine offene Kolonie> oder wie andere meinen eine Bananenrepublik.

 7. #7
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Thaqi,Ramushi .....ldk,pdk,aak,akr kan hyre ne walle me Dreqin,e zor se dalin shendosh.

 8. #8
  Ohrid-Albaner
  Tuuurp t'i vije!!!

 9. #9
  IbishKajtazi
  Tief gesunken!


  Scheiss Banannenrepublik.

 10. #10
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Liebe Doppelbürger. Versammeln wir uns und verbrennen den KS Pass vor der Kosovarischen Botschaft?

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 129
  Letzter Beitrag: 29.09.2012, 15:12
 2. True Norwegian Balkan Metal
  Von Veles im Forum Musik
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 29.04.2011, 09:29
 3. Die Präsidentin von Dell
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 20:12
 4. True grit
  Von Perun im Forum Film
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 29.01.2011, 21:10
 5. Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 20.04.2009, 17:40