BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 18 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 180

Mutter Theresas

Erstellt von KS_Drenica, 28.06.2010, 13:40 Uhr · 179 Antworten · 14.136 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  10.10.2009
  Beiträge
  1.069

  Mutter Theresas


  Viti i Nėnės TerezėViti 2010, i cili ėshtė shpallur nga Presidenti i Republikės, viti i Nėnės Terezė, po shėnohet me njė varg aktivitetesh. Organizatorėt nga Ministria e Kulturės, thanė se pėr tė gjitha aktivitetet nuk ka buxhet tė mjaftueshėm....Postuar: 11:56:23 / 27.06.2010

  Ndėrkohė, institucionet kulturore dhe shkencore, po vazhdojnė me disa aktivitete, tė cilat deri nė fund tė vitit do tė pėrfundojnė me pėrurimin e shtėpisė muze “Nėna Terezė”, nė Prizren.

  Aktiviteti mė kulminant gjatė vitit tė Nėnės Terezė, do tė jetė mė 5 shtator, kur pritet tė pėrurohet edhe Katedralja nė qendėr tė kryeqytetit. Zėvendėsministrja e Ministrisė sė Kulturės, Lirie Kajtazi, tha se kjo do tė jetė ngjarja me e rėndėsishme pėr shėnimin e 100-vjetorit tė Nėnės Terezė.

  Ministria e Kulturės, ka hartuar njė program tė ngjeshur tė ngjarjeve kulturore, shkencore dhe tė veprimtarive tė tjera, pėrmes tė cilave do tė nderohet dhe pėrkujtohet figura madhore e humanistes shqiptare. Kajtazi pėrmendi disa nga aktivitetet qė janė shėnuar deri mė tani dhe ato tė cilat do tė organizohen deri nė fund tė vitit.

  Por, pėr tė gjitha kėto aktivitete, buxheti nuk ėshtė i mjaftueshėm. Kajtazi, sqaroi se Qeveria ka ndarė 100 mijė euro pėr pjesėn e aktiviteteve, ndėrkohė Ministria e Kulturės, ka ndarė 100 mijė euro pėr mbulimin e projektit tė shtėpisė muze “Nėna Terezė”. Sipas saj, tė gjitha aktivitetet, qė janė paraparė tė zhvillohen gjatė kėtij viti, nuk mund tė mbulohen mė kėtė shumė.

  Pėr shėnimin e 100-vjetorit tė Nėnės Terezė, janė harmonizuar aktivitete tė pėrbashkėta edhe me Shqipėrinė, tha Kajtazi.
  Uvertyrė e kėtij programi, ka qenė Koncerti i Filharmonisė dhe Operės sė Kosovės, kushtuar 30 vjetorit tė marrjes sė Ēmimit Nobel nga Nėnė Tereza, i cili ėshtė mbajtur nė dhjetor tė vitit tė kaluar.

  Tė gjitha ngjarjet me karakter shkencor, kulturor po mbahen nėn patronatin e Presidentit tė Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, ndėrkaq organizimi i tyre nga Ministria e Kulturės, dhe nga institucionet e larta shkencore dhe kulturore.
 2. #2

  Registriert seit
  10.10.2009
  Beiträge
  1.069
  Nėnė Tereza - Poezi per Jeten
 3. #3

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Die Kathedrale in Prishtina sollte doch auch fertig werden??

 4. #4

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 5. #5

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 6. #6

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  India i kėrkon Vatikanit tė shenjtėrojė Nėnė Terezėn

  New Delhi, 29 qershor – Kisha Katolike e Indisė ka kėrkuar nga Vatikani qė tė shpallė tė shenjtė humanisten shqiptare Nėnėn Terezė, nė 100-vjetorin e lindjes sė saj, mė 26 gusht tė kėtij viti.
  Nė adresė tė Vatikanit janė dėrguar me qindra letra nga India, vendi ku veproi humanistja shqiptare, pėrmes sė cilave kėrkohet qė Selia e Shenjtė tė shenjtėrojė Nėnėn Terezė.
  Nėna Terezė ėshtė bekuar nga Vatikani nė vitin 2003, kur edhe mori titullin “e bekuar”.
  Burime tė Kishės Katolike tė Indisė kanė thėnė se shumė njerėz qė u pėrkasin feve tė ndryshme, por edhe tė tjerė tė organizatave katolike, i kanė shkruar Papa Benediktit XIV duke kėrkuar shenjtėrimin e Nėnės Terezė pėr veprimtarinė e saj disavjeēare nė ndihmė tė njerėzve tė varfėr.
  Kjo kėrkesė ėshtė pėrkrahur edhe nga Konferenca Katolike e Ipeshkvisė sė Indisė (CBCI).
  “Ne i kuptojmė aspiratat e robėrve katolikė dhe anėtarėve tė besimeve tė tjera. Megjithatė, shqyrtimi i procesit tė shenjtėrimit do tė marrė kohė”, ka thėnė zėdhėnėsi i CBCI-sė, Babu Jozeph, citon agjencia e lajmeve IANS. Sipas tij, procedura pėr shenjtėrim zgjat disa vjet.
  “Kisha ndjek njė proces rigoroz dhe tė gjatė pėrpara se dikush tė shpallet i shenjtė. Nėna Terezė ėshtė nderuar tashmė nga kisha pasi asaj i ėshtė dhėnė titulli ‘e bekuar’”, ka thėnė ai.
  Indiania e fundit qė ishte shenjtėruar ishte motra Aplhonsa. “Nėse kėrkesa pranohet, atėherė Nėna Terezė do tė jetė e treta nga India qė do tė shenjtėrohet”, shkruan agjencia IANS.
  Por ish-anėtari i Komisionit Ndėrkombėtar tė Komuniteteve, V.V. Augustine, ka thėnė: “Pėr mua dhe tė tjerėt qė e njohim punėn e saj, ajo tashmė ėshtė njė shenjtėreshė. Jam duke u lutur dhe duke pritur momentin kur Nėna Terezė do tė shpallet e shenjtė, por njerėzit e dinė se procedura ėshtė mjaft e gjatė”, ka thėnė Augustine.
  Me kėtė rast CBCI ka njoftuar se ka njė program tė ngjeshur me aktivitete pėr shėnimin e 100-vjetorit tė lindjes sė Nėnės Terezė. Presidenti Pratibha Patil do tė kryesojė njė takim pėrkujtimor qė do tė mbahet nė New Delhi, mė 28 gusht.
  Po ashtu do tė mbahet edhe njė simpozium ndėrkombėtar me titull “Life and Message of Mother Teresa” (Jeta dhe mesazhet e Nėnės Terezė). Njė ekspozitė me fotografi nga puna e Nėnės Terezė do tė hapet nė New Delhi, nga data 23 deri mė 30 gusht, kurator i sė cilės do tė jetė fotografi Raghu Rai.
  Nėna Terezė ėshtė nderuar me disa ēmime prestigjioze, duke pėrfshirė edhe Ēmimin Nobel pėr Paqe nė vitin 1979 dhe nė vitin 1980 me “Bharat Ratna”, ēmimin mė tė lartė qė ndahet nė Indi.

 7. #7

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Shkurte Fejza 1991 Lied für Mutter Theresa


 8. #8
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  "Dear Mr. President of our dear Country Albania,
  After many years of prayer and desire to visit my oėn countring after visiting so many throught out the Ėorld, at last the good God gave this beautiful gift to come and to see my people. My oėn family lived here for many years and they also died here so I ėas able to visit theis graves… I hope together ėe ėill do something beautiful for God and for our people".

  God blest You,
  M. Teresa, mc".

  Ky ėshtė njė fragment hyrės nga letra qė Nėnė Teresa i drejtoi kryetarit tė shtetit nė mbarim tė vizitės sė saj nė Shqipėri, mė 16 gusht 1989. Nė njė pėrkthim tė pėrpiktė shqip tė kėtij fragmenti ėshtė kjo pėrmbajtje:
  "I dashur zoti president i vendit tim tė dashur Shqipėri,
  Pas shumė vjet lutjesh dhe dėshire pėr tė vizituar vendin tim; pasi kisha vizituar aq shumė vende tė ndryshme jashtė nėpėr botė, i lumi Zot mė dha dhuratėn e bukur: tė vij e tė shoh popullin tim. Njerėzit e familjes sime kanė jetuar kėtu pėr shumė vite dhe kėtu vdiqėn dhe unė pata mundėsi tė vizitoj varret e tyre… Unė shpresoj se … sė bashku mund tė bėjmė diēka tė bukur pėr Zotin dhe pėr popullin tonė"

  Zoti ju bekoftė,
  Pashaporta Shqiptare e Nene Terezes

 9. #9
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759

 10. #10
  Karim-Benzema
  Mutter theresas Ueberrste sollen nach albanien!

Seite 1 von 18 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Deine Mutter ist so .....
  Von Bloody im Forum Humor - Vicevi
  Antworten: 51
  Letzter Beitrag: 09.07.2013, 23:08
 2. Raben Mutter
  Von BosnaHR im Forum Rakija
  Antworten: 37
  Letzter Beitrag: 12.01.2011, 20:54
 3. Mutter Theresas sterbliche Ueberreste nach Albanien?
  Von graue eminenz im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 263
  Letzter Beitrag: 26.08.2010, 16:04
 4. Mutter Teresa sprach albanisch - Mutter Teresa Jahr 2010
  Von Gentos im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 18
  Letzter Beitrag: 17.12.2009, 20:35