BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 353 von 355 ErsteErste ... 253303343349350351352353354355 LetzteLetzte
Ergebnis 3.521 bis 3.530 von 3541

Nachrichten aus der Republik Kosovo / Kosova

Erstellt von Aligatori, 12.12.2015, 23:49 Uhr · 3.540 Antworten · 235.711 Aufrufe

 1. #3521
  Avatar von RegiEpirotarum

  Registriert seit
  16.03.2016
  Beiträge
  1.185
  Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
  Typisch Jack. Einfach irgendeine Behauptung raushauen von unseriösen Seiten bis einer es merkt um dann verwundert zu tun obwohl er es weiss und bewusst postet.
  Serbische Politik. Schon seit eh und je.

 2. #3522
  Avatar von Tyler

  Registriert seit
  19.11.2018
  Beiträge
  2.142
  Evtl. wird KS sich dieses Jahr gar nicht bei Interpol bewerben:

  https://www.srbijadanas.com/vesti/ko...olu-2019-09-14

 3. #3523

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  4.711

 4. #3524

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  4.711

 5. #3525

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  4.711

 6. #3526

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  4.711
  Albanians and Serbs remain divided after the War

  The war between Kosovo and Serbia ended 20 years ago, but the conflict has never been properly resolved. In parts of Kosovo, people from either side of the conflict still don't mix.
  Can the generation born after the war ever find a way to live together?
  20-year-old Arian has never even spoken to a Serb. After some hesitation, he has agreed to meet 16-year-old Selena on the bridge that separates his community from hers.


  https://www.bbc.com/news/av/stories-49727501/albanians-and-serbs-remain-divided-after-the-war

 7. #3527

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  4.711


  Kurti ka prezantuar prioritetet e VV-sė nėse vijnė nė Qeveri pas 6 tetorit


  Kandidati i Vetėvendosjes pėr kryeministėr, Albin Kurti tha sot se me Qeverinė e re duan tė hapin njė faqe tė re pėr vendin.
  Kėsisoj e ka nisur ai fjalimin e tij ku janė prezantuar prioritetet e tyre nėse vijnė nė Qeveri pas zgjedhjeve tė 6 tetorit.
  “Hapat e parė do t’i dedikohen zvogėlimit tė shpenzimeve dhe posteve ministrore. Mėrgata ėshtė investim i dijes. Mbėshtetja e prindėrve tė ri ėshtė ndėr prioritete. Qeverisjet deri mė tash edhe kur kanė menduar dhe planifikuar ka qenė pėr veten e tyre. Prej prokurimit publik duam dhe do tė vendim jo vetėm rregull por edhe cilėsi”, ka thėnė Kurti.
  “Nuk i lejojmė monopolet, zhvatjen e institucioneve publike. Buxheti publik nėpėrmjet prokurimit do tė ndihmojė ndėrmarrėsit. Mė shumė jo tė japim pėr mė tė dobėtit. Pa vonesė do ta fillojmė dialogimin shoqėror me pakicat qė jetojnė me ne. Ne do tė qeverisim pėr shtetin zhvillimor dhe shtetin e sė drejtės”.
  Kurti ka thėnė se prioritet i tij si kryeministėr i ardhshėm do tė jetė formimi i Fondit Sovran dhe Bankės Zhvillimore.
  “Erdhi dita qė bashkė t’ia risimin ndryshimit. Fondi Sovran do t’i marrė nė pronėsi asetet zhvillimore. Banka Zhvillimore do tė jetė komponenti kreditues. Do tė investojė nė degė tė caktuara tė industrisė qė hapin vende pune. Ndėrmarrėsit e Republikės i shohim kyē pėr hapjen e vendeve tė reja tė punės. Nė bashkėrendimin e Qeverisė tonė me ndėrmarrėsit prodhuesit vendor do tė mbėshteten nė rritjen e cilėsisė”.
  “Mbėshtetja e mėrgatės, investimi i mėrgatės. Bashkatdhetarėve do t’ua garantojmė tė drejtėn e votimit nėpėr Ambasada dhe Konsullata. Qeveria jonė do tė ketė pjesėmarrje aktive tė bashkatdhetarėve. Futja e gjuhės shqipe nėpėr kurrikula ėshtė prioritet i yni”, ka shtuar Kurti duke folur pėr mėrgimtarėt.
  “Pa vonesa do tė fillojmė punė pėr heqjen e pagesave kufitare. Si prioritet i shėrbimit diplomatik do tė jetė adresimi i probleme me dokumente para pavarėsisė sė Kosovės”.
  Kurti ka theksuar se nė qeverisjen e tij do tė ketė mė shumė punė dhe mė shumė tė drejta pėr punėtorėt.
  “Pėr tė mbjellė shprehin e punės te tė rinjtė do tė krijojmė skemėn e punėsimit tė garantuar. Kjo do tė pėrfshij edhe punėsimin e garantuar sezonal. Secilės prej familjeve me ndihma sociale do t’i punėsohet njė anėtarė pėr periudhėn deri gjashtė mujore. Jo mė shumė se 40 orė punė nė javė.
  Do tė hartojmė njė ligj tė ri tė punės qė do tė pėrfshijė pushimin e lehonisė dhe prindėror. Do tė pesėfishojmė inspektorėt e punės. Mbrojtja e tė punėsuarit do tė shtrihet te tė rinjtė, duke ua njohur formalisht edhe punėn praktike”.
  “Politikat nė bujqėsi: do ta ndryshojmė nė themel politikėn e granteve dhe subvencioneve. Do t’i sigurohet treg prodhimit tė subvencionuar. Do tė sigurohemi qė tė ketė ēmim dysheme pėr kulturat kryesore bujqėsore”.
  “Ēlirimi i energjisė: Do ta ndėrprejmė varjen nga Serbia dhe do ta ēlirojmė sistemin energjetik nga zhvatja dhe mafia. Do tė sigurohemi qė asnjė kilovat nuk humbet. Do ta rrisim efiēiencėn dhe do ta zvogėlojmė humbjen e energjisė. Ofrojmė politikė tė re me ēmime tė pėrballueshme”.
  Sipas tij, prioritete janė edhe Forca e Sigurisė sė Kosovės dhe Policia e Kosovės
  “FSK-nė do ta pajisim me armatim. Do ta iniciojmė organizimin e shėrbimit tė obligueshėm ushtarak dhe civil, pėr djemtė dhe me zgjedhje pėr vajzat”.
  “Siguria publike dhe Policia: Do tė themelohet policimi nė komunitet. Sigurimi i reagimit tė menjėhershėm. Pėr zyrtarėt qė humbin jetėn do tė ketė kompensim pėr familjet deri nė moshėn e paraparė tė pensionimit. Do ta bėjmė planin pėr pensionimin e parakohshėm”.
  “Problemi i banimit paraqet sfidė pėr shumė kategori shoqėrore. Si pėrgjigje ndaj kėtij problemi do tė mundėsojmė banim tė pėrballueshėm pėr katėr mijė familje vetėm gjatė mandatit tė parė tė qeverisjes sonė. 150×150 ėshtė plani ku familjet pėrfituese do tė bėhen pronare tė banesave me kėste mujore jo mė shumė se 150 muaj.
  “Do ta themelojmė teatrin e Operas dhe tė Baletit dhe do tė ideojmė Teatrin e ri Kombėtar”.
  “Pėrveē ndėrtimit tė stadiumit kryesor do tė angazhohemi pėr edukimin e fėmijėve nė sporte”.
  Pas Kurtit, prioritetin e radhės e ka prezantuar Albulena Haxhiu.
  “Shteti i sė drejtės do tė jetė prioritet. Besimi kthehet vetėm me LVV qė sistemin e pavarur tė drejtėsisė do ta kthejė nė shėrbim tė shtetit. Do ta iniciojmė procesin e Vettingut. Nėse pasuria nuk arrin tė justifikohet do tė konfiskohet”, ka thėnė Haxhiu.
  “Dokumentimi i krimeve tė luftės ende nuk ėshtė bėrė. Do tė themelojmė institucione pėr kėtė. Sistemit tė pavarur tė drejtėsisė do t’i lehtėsohet puna. Administrata e sistemit tė drejtėsisė do tė trajtohen nė mėnyrė tė dinjitetshme. Ne kemi vullnetin dhe pėrkushtimin sepse: Erdhi Dita pėr shtetin e sė drejtės”.
  Pas saj projektin pėr Arsimin tė Vetėvendosjen e ka prezantuar Arbėrie Nagavaci.
  “Arsimi ėshtė nė nivel ku askush nuk do ta donte. Vetėm me pėrmirėsim tė arsimit do tė mund ta pėrmirėsojmė ēdo sektor tjetėr. Arsimi ėshtė kryeprioritet i Lėvizjes Vetėvendosje. Ne planifikojmė pesė zona tė transformimit, tekste tė reja shkollore, themelim tė fondit pėr hulumtime, arsim pa pagesė”, ka thėnė Nagavci para zyrtarėve tjerė tė partisė qė kanė prezantuar pikat e tjera.

  https://infoglobi.com/kurti-ka-preza...pas-6-tetorit/

 8. #3528

  Registriert seit
  06.01.2015
  Beiträge
  1.237
  Die VV hat ein Programm, das muss man ihnen lassen.

 9. #3529
  Avatar von Tyler

  Registriert seit
  19.11.2018
  Beiträge
  2.142
  Zitat Zitat von Ardian Beitrag anzeigen
  Albanians and Serbs remain divided after the War

  The war between Kosovo and Serbia ended 20 years ago, but the conflict has never been properly resolved. In parts of Kosovo, people from either side of the conflict still don't mix.
  Can the generation born after the war ever find a way to live together?
  20-year-old Arian has never even spoken to a Serb. After some hesitation, he has agreed to meet 16-year-old Selena on the bridge that separates his community from hers.


  https://www.bbc.com/news/av/stories-49727501/albanians-and-serbs-remain-divided-after-the-war
  Ich glaube, er hat sich verliebt.

 10. #3530

  Registriert seit
  07.06.2014
  Beiträge
  4.711

Ähnliche Themen

 1. Republika Srpska [Sammelthread]
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Politik
  Antworten: 1000
  Letzter Beitrag: 21.09.2019, 03:40
 2. Bilder aus der Geschichte Kosovo i Metohija
  Von jugo-jebe-dugo im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 256
  Letzter Beitrag: 05.07.2019, 07:34
 3. Schöne Bilder aus der REPUBLIK MAKEDONIEN
  Von Kumanovac im Forum Landschaft, Tier- und Pflanzenwelt
  Antworten: 94
  Letzter Beitrag: 03.01.2009, 00:26
 4. Antworten: 75
  Letzter Beitrag: 18.03.2008, 00:34
 5. Serben holen ihre Toten aus der Provinz Kosovo
  Von Te-Town im Forum Politik
  Antworten: 75
  Letzter Beitrag: 05.04.2007, 16:19