BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 10 von 10

Ndėrroi jetė Gjeneral-Major Shaban Shala

Erstellt von Mbreti Bardhyl, 06.01.2012, 14:00 Uhr · 9 Antworten · 1.760 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572

  Ndėrroi jetė Gjeneral-Major Shaban Shala

  Tė enjten nė orėt e pasdites ndėrroi jetė papritmas Gjeneral-Major Shaban Shala, veprimtar i hershėm i ēėshtjes kombėtare, ish-i burgosur politik, ish-bashkėthemelues e drejtues i KMDLNJ-sė, pjesėtar dhe udhėheqės i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe komandandant nė transformimin i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės.
  Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi familjes Shala, me rastin e vdekjes sė ish-oficerit tė lartė tė UĒK-sė, Shaban Shala.
  Ndėrkohė Kėshilli Organizues i Varrimit njofton se tė premten nga ora 11:00 bėhen homazhe nė Sallėn e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė, ndėrsa, nė po tė njėjtėn hapėsirė, mbahet mbledhja komemorative, prej orės 12:00.
  Varrimi i Gjeneral-Major Shaban Shalės bėhet tė premten, mė 6 janar 2012, nė Varrezat e Dėshmorėve, nė Lagjen Velania, nė Prishtinė, nė orėn 14:00.
  Tė gjitha aktivitetet e ceremonisė sė varrimit tė Gjeneral-Major Shaban Shalės mbahen nėn patronazhin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. /Telegrafi/  Am Donnerstagnachmittag verstarb plötzlich Major General Shaban Shala ehemaliger politischer Gefangener. Mitglied und Anführer der Befreiungsarmee des Kosovo UCK.


  Ngushellime familjes dhe popullit shqiptar. I qofte i lehte dheu i Kosoves.

 2. #2
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Dritė i past shpirti

 3. #3

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  607

 4. #4
  Bendzavid
  Zoti n'xhenet

 5. #5

  Registriert seit
  28.12.2011
  Beiträge
  969
  Zoti n'xhenet
  Lavdi

 6. #6
  Feuerengel
  Shpirti nė paqė.

 7. #7
  Bendzavid
  I kahit asht ki?

 8. #8
  Pejan
  shpirti n'paqe.

 9. #9
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von benni1 Beitrag anzeigen
  I kahit asht ki?
  Shaban (Veli) Shala ka lindur mė 1 dhjetor tė vitit 1958 nė Gjergjicė tė Drenasit. Ka qenė pjesėmarrės aktiv nė demonstratat e vitit 1981. Pėr veprimtari atdhetare kundėr regjimit kriminal ka qenė i dėnuar 10 vjet burg. Pas lirimit nga burgu ka zhvilluar aktivitet ilegal, ndėrkohė qė ka qenė edhe anėtar i Kryesisė sė Kėshillit pėr Mbrojtjen e Lirive dhe tė Drejtave tė Njeriut, nė Prishtinė.

  Me veprimtarinė e tij atdhetare i pėrket bėrthamave tė para tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Gjatė kohės sė luftės sė UĒK-sė ka qenė oficer i lartė nė Zonėn Operative tė Drenicės dhe pėrgjegjės i Drejtorisė sė Informimit tė SHP tė UĒK-sė.

  Pas luftės ėshtė sistemuar nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės. Deri nė shpėrbėrjen e TMK-sė ka qenė komandant i Logjistikės sė TMK-sė, nė kazermėn Adem Jashari nė Prishtinė. Nė vitet e fundit ka qenė pėrgjegjės i Zyrės pėr ēėshtjet e trashėgimisė tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK). Shaban Shala ėshtė vėlla i dėshmorit, Bedri Shala.

 10. #10
  Avatar von BIG-Eagle

  Registriert seit
  09.09.2009
  Beiträge
  2.041
  :ajs:  Lavdi.

Ähnliche Themen

 1. Shala e Bajgorės
  Von Sheqa im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 68
  Letzter Beitrag: 21.07.2012, 18:43
 2. Nderroj jete kengetari i mirenjohur Bajrush Doda
  Von donnie_yen im Forum Kosovo
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 03.01.2012, 13:22
 3. SHABAN DER RETTER!!!
  Von bumbum im Forum Rakija
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 12.02.2009, 18:56
 4. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 26.02.2008, 18:56
 5. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 15.09.2005, 08:45