BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 20 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 197

Ndertohet kishė ne Drenicė

Erstellt von Ciciripi, 08.05.2012, 23:54 Uhr · 196 Antworten · 9.397 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Ndertohet kishė ne Drenicė

  In einem Dorf in Drenica will die katholische Kirche eine Kirche bauen lassen für 30 Menschen die zum Christentum konvertiert sind .
  Aber 600 andere muslimische Häuser in dem Dorf sind dagegen und sehen diese Planung als Provokation !

 2. #2

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Die Christianisierung Kosovos hat angefangen

 3. #3
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Adem Beitrag anzeigen
  Die Christianisierung Kosovos hat angefangen
  :

 4. #4
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.247
  Sollen doch die Leute ihre Kirche bekommen oder sollen etwa die Konvertiten in der Moschee beten

 5. #5
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Sollen doch die Leute ihre Kirche bekommen oder sollen etwa die Konvertiten in der Moschee beten
  Ja aber nicht in diesem Dorf für 30 Leute man ...
  Sollen sie halt irgendwo anders eine Kirche bauen , da gibt es neben dem Dorf bestimmt irgendein Waldstück oder so wo keine Muslime wohnen . Aber mitten der muslimischen Häuser eine Kirche bauen wie schaut das denn aus ? Die müssen doch jetzt erst recht so schlau sein das man nicht die Kirche bauen darf wenn sie das Dorf nicht haben will .

 6. #6
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.247
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Ja aber nicht in diesem Dorf für 30 Leute man ...
  Sollen sie halt irgendwo anders eine Kirche bauen , da gibt es neben dem Dorf bestimmt irgendein Waldstück oder so wo keine Muslime wohnen . Aber mitten der muslimischen Häuser eine Kirche bauen wie schaut das denn aus ? Die müssen doch jetzt erst recht so schlau sein das man nicht die Kirche bauen darf wenn sie das Dorf nicht haben will .
  Po qka ka more lidhje, po edhe ajo osht shpi e Zotit. Perpos asaj ate kishe nuk po e nderton shteti as komuna, po osht tu e ndertu ipeshkvia e kosoves. Nuk ka lidhje a jetojn ne ate katun 30 a 3 katolik, edhe ata kane drejte me pas faltoren e tyne. Nese e ndalon ate kishe me ndertu osht njesoj si me ia ndalu dikujt me ndertu shpine private.

 7. #7
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Drenas me vėmendje ka ndjekur qe disa kohė tentativa dashakeqėse tė disa individėve tė fshatit Llapushin tė cilit pėr interesa tė dyshimit dhe
  krejt tė paqarta e hipokrite sjellin huti nė mesin e qytetarėve tė Llapushnikut e Drenicės duke ndėrmarr gjoja iniciativa qė nuk kanė tė bėjnė asgjė as me realitet e as me interesin e komunitetit tė fshatit Llapushin dhe tė qytezave tė Drenicė nė pėrgjithėsi.
  Kėta "zotėrinj"qe sa kohė sorollaten derė mė derė e shpi mė shpi duke propaganduar konvertimin nė fenė, gjoja tė tė parėve, nė fenė e krishterė tė ritit katolik, madje qė njė kohė nė forma tė ndryshme kanė iniciuar ndėrtim e njė kishe katolike nė fshatin Llapushinik. Vetė inicimi pėr ndėrtimin e kishės nė njė vend ku nuk ka besimtarė tė atij riti ėshtė provokim, aq mė tepėr kur nuk ka as kuadėr e as vend. Madje ndėrtimi i njė objekti fetar pa besimtar tė atij besimi, nė mesin e besimtarėve tė njė besimi tjetėr ėshtė element destabilizues i vlerave tona tė tolerancės sė shkėlqyeshme ndėrfetare.
  E drejta e besimit ėshtė e drejtė individuale e ēdo njeriu, madje edhe feja islame nuk njeh as imponim e as dhunė ne fe, por nė tė njėjtėn kohė jemi tė shqetėsuar kur besimi e feja politizohen e pėrdoren pėr qėllime tė ulėta e tė dyshimta. Me kėtė rast u bėjmė thirrje tė gjitha qytetarėve qė tė mos bien pre e manipulimeve dhe e spekulimeve tė njerėzve tė dyshimit qė nuk dihet as nė agjendė tė kujt janė. Ftojmė gjithashtu edhe udhėheqėsit e Bashkėsisė Katolike qė mos tė vihen nė lajthitje nga njerėz tė dyshimtė qė nuk dinė pėr ēfarė misioni ndėrrojnė fetė siē edhe ndėrrojnė partitė politike. Ushtrimi i fesė ėshtė i lirė, dhe ėshtė krejt ēėshtje personale e private, por politizimi dhe keqpėrdorimi i saj ėshtė i papranueshėm dhe si tė tillė konsiderojmė se nuk na duhet njė gjė e tillė. Para do kohėsh individė tė caktuar, po edhe ndoshta personalitete tė kishės katolike tė Kosovės, janė duke bėrė pėrpjekje tė mėdha qė nė fshatin Llapushnik tė KK tė Drenasit tė ndėrtojnė njė kishė katolike, e pėr tė cilėn, sipas kėtyre emisarėve, na paskėsh nevojė. Kėtij aksioni, sipas shumė informatave qė kemi, u prijnė Ismet Sopi dhe Bajram Gashi.
  Tani kėsaj i doli era dhe ky farė Ismeti ne emėr te kinse 32 fshatarėve tė Llapushnikut e paska ndėrruar fenė po kjo nuk ėshtė hera e par qe i pėrmenduri bėn kėso provokimesh.
  Pėr t’i mos ngatėrruar gjerat, duhet tė bėjmė kėtė sqarim. Islami i pranon fetė e tjera si kristianizmin dhe urdhėron raporte tė mira fqinjėsore, afariste, politike etj. Ne si pasues tė islamit ndjekim kėtė rrugė dhe gjatė historisė kemi dėshmuar se kemi ditur t’i ruajmė besimetdhe besimtarėt e feve tjera dhe objektet e tyre.
  Ėshtė e qartė se nė rastin konkret ndėrtimi i kėsaj kishe nuk ėshtė nevojė e popullsisė katolike, sepse tė kėtillė nuk ka nė kėto anė, por paraqet provokim fetar dhe politik, nė kohėn mjaft delikate pėr Kosovėn . Pėrpjekjet e tilla tė individėve tė caktuar janė shumė tė rrezikshme dhe me pasoja tė rėnda pėr kėtė anė dhe pėrgjithėsisht.
  Gjatė bisedave qė kemi zhvilluar me besimtarė tė kėtyre fshatrave, kemi kuptuar se ata janė tė shqetėsuar dhe tė indinjuar pėr nisma tė tilla dhe janė kundėr ndėrtimit tė kishės.
  Ndėrtimi eventual i kishės do tė prishte raportet historikisht tė mira ndėrmjet besimevetradicionale dhe besimtarėve.
  Shpresojmė qė kreu politik dhe fetar komunal dhe ai i Kosovės do t’i gjykojė drejt rrethanat dhe do tė merr vendim pėr mosdhėniene lejes pėr njė organizim tė tillė.
  By: Mulla Osman Musliu

 8. #8

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Warum sollte des eine Provokation sein? 30 menschen brauchen einen platz wo sie beten können... sowas können nur wahabiten als provkation empfinden, nicht aber die normalen moslems

 9. #9
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Karl der Kuehne Beitrag anzeigen
  Warum sollte des eine Provokation sein? 30 menschen brauchen einen platz wo sie beten können... sowas können nur wahabiten als provkation empfinden, nicht aber die normalen moslems
  Aha dann ist also das ganze Dorf Wahabiten ?

 10. #10

  Registriert seit
  26.01.2012
  Beiträge
  7.427
  Möge Allah (swt) diese 30 Konvertiteen rechtleiten, amin.

Seite 1 von 20 1234511 ... LetzteLetzte