BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 9 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 84

Nikolic droht mit Krieg

Erstellt von BIG-Eagle, 20.07.2012, 22:25 Uhr · 83 Antworten · 5.495 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von BIG-Eagle

  Registriert seit
  09.09.2009
  Beiträge
  2.041

  Nikolic droht mit Krieg

  Nikoliq: Nėse Prishtina provokon, Kosovėn do ta marrim edhe me luftė

  Beograd, 20 korrik – Presidenti i Serbisė, Tomisllav Nikoliq nuk e ka pėrjashtuar opsionin e luftės pėr “ta kthyer Kosovėn”, nėse, siē u ka thėnė ai medieve serbe, “imponohet njė gjė e tillė nga Prishtina dhe kryeministri Hashim Thaēi”.

  “Nėse ndokush e sulmon dhunshėm veriun e Kosovės duhet ta ketė parasysh se edhe Serbia mund ta ndjekė tė njėjtėn rrugė pėr ta kthyer Kosovėn. Pra, kush ėshtė ai qė nė njė rast e justifikon forcėn e nė tjetrin jo”, ėshtė shprehur Nikoliq, duke u pėrgjigjur nė pyetjen e njė gazetari serb se si do tė reagonte ai si komandant i Ushtrisė sė Serbisė, nėse Hashim Thaēi ndėrmerr ndonjė hap tė dhunshėm kundėr serbėve nė veri.

  “Qytetėrimi bashkėkohor nuk ėshtė mirė qė tė jetė indiferent ndaj dhunės qė ushtrohet mbi serbėt nė veri tė Kosovės. I kam bindur tė gjithė faktorėt e bashkėsisė ndėrkombėtare, me tė cilėt kam biseduar, se kjo do tė ishte e pakuptimtė. Kėtė Serbia nuk mund ta durojė, ngase OKB nuk e kanė dėrguar KFOR-in nė Kosovė qė tė pushtojė territore”, tha ai.

  Por, Nikoliq pėrkujtoi se pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės duhet tė tubohen tė gjithė faktorėt qė janė tė rėndėsishėm nė Serbi, nė mėnyrė qė pėrfundimisht tė hartohet njė platformė e mbėshtetur nė Kushtetutė dhe nė interesat e qytetarėve, duke insistuar qė nė negociata tė pėrfshihen edhe Kombet e Bashkuara.

  Nė pyetjen se a ka plan konkret pėr Kosovėn kur bėn thirrje pėr tubimin e tė gjithė faktorėve relevantė, kryetari serb u pėrgjigj: “Sa herė qė dikush tė vėrsulet ndaj nesh dhe tė bėjė trysni, ne nuk do tė lejojmė qė shteti i vetėshpallur i Kosovės tė bėhet anėtar i OKB. Kjo ėshtė arma jonė mė e fuqishme. Nėse pėr kėtė arrijmė qė ta bindim Prishtinėn dhe bashkėsinė ndėrkombėtare, e sidomos ata qė po bėjnė presion ndaj nesh, atėherė bisedimet do tė zhvillohen mė lehtė”, transmeton lajmeshqip.

  Kryetari i Serbisė tha se ėshtė i gatshėm qė tė propozojė njė zgjidhje, e cila tashmė ka gjetur zbatim edhe nė vendet tjera, siē ėshtė statusi i gjermanėve nė Belgjikė dhe nė Tirolin Jugor. “Pra, ka zgjidhje qė edhe mund ta ruajė sovranitetin e Serbisė e edhe t’i kėnaqė shqiptarėt”, pėrfundoi Nikoliq.

  Das bedeutet übersetzt:
  Wenn Prishtina provoziert , werden wir Kosovo auch mit Krieg zurückholen.
  Er meint damit , falls Prishtina etwas gegen die Serben im Norden unternimmt , wird Belgrad nicht nur zusehen.

  Hahahaha , der soll nur kommen

 2. #2
  Avatar von Shqiptar90

  Registriert seit
  08.02.2010
  Beiträge
  959
  na shqiptart qysh jena budall na mytin prap krejt ... qifsha thaqin !!

 3. #3
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  edit

 4. #4

  Registriert seit
  13.05.2007
  Beiträge
  18.328
  schwör alter

 5. #5
  Avatar von AlbaJews

  Registriert seit
  02.06.2011
  Beiträge
  7.744
  Und wer hat Nikollic da drauf gesetzt wo er jetzt sitzt, das Volk, aber nein die Serben mögen Nikolic nicht, alles klar.

 6. #6
  Avatar von BIG-Eagle

  Registriert seit
  09.09.2009
  Beiträge
  2.041
  Po a?

  Ma se pari as me na prek nuk guxon se e thirrum ``vellahin e madh``
  Edhe keto veq pallavra jan , se po don mu fry.
  Qka mutin tka ba Thaqi?
  Vallahi edhe ai menjehere i kish qu FSK-ne e ROSU ne veri por nuk pe len EULESHI e as KFOR-i , se pa e ba fute te zeze veriun se kis lan.
  Por s`guxon. Qyka e shqiptareve , mos me kan diqka ne rregull , menjehere liderit me ia dhan fajin

 7. #7
  Avatar von KUQeZI

  Registriert seit
  29.02.2012
  Beiträge
  469
  vallahin tash as "vellahu i madh" nuk na vyn se tash nuk kemi veq kallasha t'karit. edhe pse jon ma shum ska problem se 1 shqiptar lufton si 10 shkije. veq let vin.

 8. #8

  Registriert seit
  26.02.2011
  Beiträge
  9.975
  darf man da kurze übersetzung haben? um was gehts da?

 9. #9

  Registriert seit
  01.04.2012
  Beiträge
  1.924
  meint er kosovo oder nur der norden?
  ganz klar realitätsverlust

 10. #10
  Avatar von škafiškafnjak

  Registriert seit
  19.08.2011
  Beiträge
  742
  7721.jpg

  Nikolic, hoces da se ovo jos jedanput dodesi?

Seite 1 von 9 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Droht ein neuer Krieg auf dem Balkan?
  Von Yutaka im Forum Politik
  Antworten: 35
  Letzter Beitrag: 10.12.2007, 16:12
 2. Beograd droht mit Krieg!
  Von bosmix im Forum Politik
  Antworten: 188
  Letzter Beitrag: 03.11.2007, 13:26
 3. SRS- Tomislav Nikolic kündigt krieg an
  Von Viva_La_Pita im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.04.2007, 23:05
 4. Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 11.01.2005, 18:24