BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 37 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 365

Nje Shqiperi ?? Pse ??

Erstellt von illyrian_eagle, 08.06.2009, 00:59 Uhr · 364 Antworten · 18.709 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von illyrian_eagle

  Registriert seit
  05.10.2005
  Beiträge
  6.793

  Nje Shqiperi ?? Pse ??

  Mbasi u kry rruga Prishtine- Tirane jan nisur politikanet te shprehin ate cka shumica pej neve e ka ne zemer ...

  Tani edhe Zotri Basha pati dhan komente ne ate drejtim......

  Interesi ime esht cka mendoni ju shqipetaret e forumit per nje Shqiperi ???
  A e kishi perkrahu apo jo ?? pse ??

  Ku mendoni jon ndryshimet ndaj Shqipetarve te Kosoves e atyre te Shqiperis....??

  Ju lutemi jeni serioz ne ket theme flm.

 2. #2
  Hamėz Jashari
  Zitat Zitat von illyrian_eagle Beitrag anzeigen
  Mbasi u kry rruga Prishtine- Tirane jan nisur politikanet te shprehin ate cka shumica pej neve e ka ne zemer ...

  Tani edhe Zotri Basha pati dhan komente ne ate drejtim......

  Interesi ime esht cka mendoni ju shqipetaret e forumit per nje Shqiperi ???
  A e kishi perkrahu apo jo ?? pse ??

  Ku mendoni jon ndryshimet ndaj Shqipetarve te Kosoves e atyre te Shqiperis....??

  Ju lutemi jeni serioz ne ket theme flm.
  gibts ne quelle dazu im internet ???

 3. #3
  Avatar von illyrian_eagle

  Registriert seit
  05.10.2005
  Beiträge
  6.793
  Zitat Zitat von teta Beitrag anzeigen
  gibts ne quelle dazu im internet ???

  Nje Gazete Shqipetare e pata lexu ...

  Komenti i ti ishe qe as toke e po as qjell nuk ka qe na ndane..

  Por Teta mbasi je ti i pari cka mendon per kete ??

  thx per mendimin tende..

 4. #4
  Avatar von Bubulina

  Registriert seit
  01.02.2009
  Beiträge
  1.049
  Zitat Zitat von illyrian_eagle Beitrag anzeigen
  Mbasi u kry rruga Prishtine- Tirane jan nisur politikanet te shprehin ate cka shumica pej neve e ka ne zemer ...

  Tani edhe Zotri Basha pati dhan komente ne ate drejtim......

  Interesi ime esht cka mendoni ju shqipetaret e forumit per nje Shqiperi ???
  A e kishi perkrahu apo jo ?? pse ??

  Ku mendoni jon ndryshimet ndaj Shqipetarve te Kosoves e atyre te Shqiperis....??

  Ju lutemi jeni serioz ne ket theme flm.
  Edhe une deshiroj qe te bashkohen trojet tona, se paktu kosova e shqiperia, por nuk e di a esht deshira e popullit ne kosove ne shqiperi? edhe pse ne kosove gjithmone ka shpresu njerzit te ket bashkim, kan than nane shqiperi, ne sa keng esht kenduar "kosova esht shqiperi", mendoj qe tash kur e kem pavaresin edhe shtetin tone shum nuk e kan me ate deshir si atehere.dallimet jan gjuha, pak edhe mentaliteti ndoshta, ne kosove jan shqiptaret ma patriota esht fakt, por besoj qe prap jan dallime te volga. per mua do te ishte dita ma e madhe edhe shpresoj qe do te perjetoj ate dite, se te gjithe ata qe kan luftu per liri kan luftu edhe per flamurin e kombit tone

 5. #5
  Avatar von Muslim

  Registriert seit
  07.10.2008
  Beiträge
  1.458
  Ju sigurishtė i keni pėrcjell zgjedhjet evropiane. Rezultati ėshtė njė mesazhė shumė i kjartė. Nė pėrgjithėsi ana e djadht u forcua gati se gjithėkund. Ne nuk mundemi me i mbrojtur drejtat dhe interesat tona kombėtare, fetare etj. nėse nuk e gėzojm drejtėn e vetėvendosjes. Tani ėshtė dhe nė anėn tjetėr ēėshtja ekonomike! Ju e dini mirė se qka jan tu bėrė dhe qka kan bėrė nė Afrikė, Azi e kėshtu me rradhė. Privatizimi total i pasurisė tokėsore, si KEK-u, Feronikeli etj. do tė jenė shumė fatale pėr shtetin/ popullin tonė.

  Bashkimi Kombėtar na takon, sepse ėshtė vullneti i asaj popullėsije qė jeton ne atė tokė. Dhe pėrpara evropės, botės ne nuk kemi nevojė tė kėrkojmė agumenta tė kota apo tė bazohemi vetėm nė histori. Por shkurtė e shqipė tė bazohemi fuqishem nė Vetvendosje, se ajo ėshtė shtylla krysore e demokracijės/ shtetbėrjes. As gjė mos tė kėrkojmė, vetėm njė Referendum!

  Nuk ka tjetėr zgjidhje nė Balkan. Ju mirė e pat se ēka shkatėrroj Sėrbija, se gjithė atė luftė tė tmerrshem e bėri. Por sotė jan Kosova dhe Bosnia nėn kotrolin e njė prokteorati, e jo Sėrbija. D.m.th viktimat i kan dėnuar, dmth tė lishtitė. Sėrbija as qė e ka ndėrmend me ndryshu poltikėn ndaj Shqipėtarve, se e ka kuptu qė Shqipėtaret shumė lehtė manipolohen, dhe naiv jan. E vetmja arm serioze qė e kemi pasur gjatė periudhės 100vjeqare, ka qenė dhe ėshtė populli. Kėtė arm e kemi dorėzuar nė marveshjen e rambujes. Deri ne veprojm sipas sistemit tė huaj (EULEX,UNMIK, Athisaari etj.) mbetet kjo marrveshje nė fuqi. Kjo marrveshje ja mohon Shqipėtarve drejtėn pėr vetėvendosje. Pa vetėvendosje, nuk ka pavarsi, nuk ka kushtetut, nuk ka zhvillim, nuk ka L I R I ! Pėr at qė kemi luftuar me qindra vjet!

  pelasgian

 6. #6
  Avatar von Jana

  Registriert seit
  29.01.2008
  Beiträge
  643
  Unė mendoj se njė bashkim nuk do tė ishte zgjidhje e menēur. Kush do ta udhėhiqte shtetin? Kush do t'hiqte dorė prej posteve? A do ta kishte pėrballu Hashim Thaqi faktin tė mosqenit kryeministėr? Mė duket se do tė bėhej njė rrėmuj marramendėse nė fushėn politike. Por edhe sistemi shkollor e jetėsor ndryshojnė shumė. Para 100 viteve do tė kishte qenė njė ide e pėrkryer ose e pashmangshme. Por sot jo. Mendoj unė!

 7. #7
  Hamėz Jashari
  Zitat Zitat von illyrian_eagle Beitrag anzeigen
  Nje Gazete Shqipetare e pata lexu ...

  Komenti i ti ishe qe as toke e po as qjell nuk ka qe na ndane..

  Por Teta mbasi je ti i pari cka mendon per kete ??

  thx per mendimin tende..
  mendoj qe nuk do te bashkohen trojet shqiptare askurr pa lufte
  shpresoj qe politikanet shqiptare i perbashkojn trojet me shum kujdes eshte send shum i veshtire

 8. #8
  Avatar von Sinopeus

  Registriert seit
  12.01.2009
  Beiträge
  5.456
  Zitat Zitat von teta Beitrag anzeigen
  mendoj qe nuk do te bashkohen trojet shqiptare askurr pa lufte
  shresoj qe poltikanet shqiptare i perbashkojn trojet me shum kujdes eshte send shum i veshtire
  Lufta ėshtė e keqe dhe kushdo qė thotė tė kundėrtėn, ėshtė gėnjeshtar. E ardhmja do ta tregojė.

 9. #9
  Avatar von Muslim

  Registriert seit
  07.10.2008
  Beiträge
  1.458
  Zitat Zitat von Jana Beitrag anzeigen
  Unė mendoj se njė bashkim nuk do tė ishte zgjidhje e menēur. Kush do ta udhėhiqte shtetin? Kush do t'hiqte dorė prej posteve? A do ta kishte pėrballu Hashim Thaqi faktin tė mosqenit kryeministėr? Mė duket se do tė bėhej njė rrėmuj marramendėse nė fushėn politike. Por edhe sistemi shkollor e jetėsor ndryshojnė shumė. Para 100 viteve do tė kishte qenė njė ide e pėrkryer ose e pashmangshme. Por sot jo. Mendoj unė!
  Mė falė, por kjo nuk nuk mundė tė jetė arsyja por mos realizimin e vullnetit tonė kombėtar

  Thaqi ėshtė problemi mė i vogel. E qka pėrket udhėqėsisė, atė do ta marin nė dorė, ata qė zgjidhen nga populli. Aq thjeshtė ėshtė! Problemi kryesorė ėshtė: vullneti i dhe uniteti jonė kombėtarė pėr liri dhe vetėvendosje!

  Paqja ėshtė njė gjendje relative, dmth nė moment atė jo qė e kemi nė dorė, por as ndikim nuk kemi nė tė. Ka ardh koha, ku bindja jonė, qėndrimi jonė, vullneti jonė pėr liri ėshtė thyer. Kemi ngelur njė produkt, qė kthehet ka tė frye era.

  Nukė ėshtė puna veq te bashkimit i trojave tona kombėtare. Por nė pėrgjithėsi e kemi pranuar faktin, se neve nuk na takon drejta ta shprehim vullnetin tonė. Por tash si mund nė kėtė kontekst tė flitet pėr demokraci, apo barazi, apo qka po di unė? Si mundeni vetėm njė moment tė mendoni se Kosova ėshtė e panvarur/ lirė? Apo si mundeni tja jepni njė kuptim rezistencės 100vjeqare?

  Ka ardhė koha qė tė huajtė pėr 10 vjetė e kan arritur atė, qė sllavetė qe qindra vjet po tentojnė. Modifikimi i kuptimit sė fjalės liri!

 10. #10
  Hamėz Jashari
  Zitat Zitat von Sinopeus Beitrag anzeigen
  Lufta ėshtė e keqe dhe kushdo qė thotė tė kundėrtėn, ėshtė gėnjeshtar. E ardhmja do ta tregojė.
  hast du schön gesagt
  einen guten übersetzer haste kompliment an ihn

Seite 1 von 37 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Anarkia ne Shqiperi
  Von Robert im Forum Kosovo
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 15.11.2011, 02:48
 2. Kufiri Shqiperi - Shqiperi ( Dardania)
  Von ALB-EAGLE im Forum Kosovo
  Antworten: 10
  Letzter Beitrag: 30.04.2011, 19:33
 3. Mesjeta ne Shqiperi
  Von Robert im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 10.10.2010, 17:40
 4. Lufta ne Shqiperi
  Von Robert im Forum Kosovo
  Antworten: 94
  Letzter Beitrag: 28.12.2009, 13:53
 5. PA KOSOVE E CAMERI NUK KA SHQIPERI
  Von napoleon im Forum Musik
  Antworten: 17
  Letzter Beitrag: 29.03.2008, 03:24