BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 4 ErsteErste 1234 LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 31

Orthodoksizmi dhe sllavizmi element tjetėrsimi i Kishave Dardano - Shqiptare

Erstellt von Jehona_e_Rahovecit, 31.12.2008, 12:52 Uhr · 30 Antworten · 4.884 Aufrufe

 1. #21
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759

  kemi: Gjendja e kryeipeshkvisė sė Tivarit nga lashtėsia deri mė sot, Gjendja e dioqezės sė Shkodrės; Gjendja e ipeshkvisė sė Pultit; Gjendja e ipeshkvisė sė Sapės; Gjendja e ipeshkvisė sė Lezhės; Gjendja e
  kishės sė kryeipeshkvisė sė Durrėsit; Gjendja e kishės sė Budvės; Gjenda e kishave tė Serbisė nėn administrimin e Kryeipeshkvit tė Shkupit; Gjendja e krishterimit nė Bullgari; Propozime konkrete
  pėr tejkalimin e situatės nė Shqipėri dhe Serbi; Tė dhėna tė sakta statistikore pėr fshatrat, famullitė, shtėpitė dhe besimtarėt
  e krishterė, skizmatikėt e turqit qė banojnė nė secilėn prej dioqezave tė Shqipėrisė; Dorėshkrimi i APF ėshtė i lidhur me dokumente
  tė tjera nė njė vėllim mjaft voluminoz, qė pėrmban dokumente pėr vitet
  1696-1707, si vėll. V, pėr Shqipėrinė, me titull Scriture Referite nei Congressi, Albania. Po ashtu, nė kėtė dorėshkrim, gjejmė njė vizatim shumė tė bukur tė kapakut tė arkės ku ruhen reliket e shenjta, qė
  gjendej nė kishėn e Oroshit tė Mirditės, me pamje tė ndryshme shenjtorėsh dhe mbishkrime tė pėrziera nė gjuhėt greke dhe sllave-qirilicė, qė nuk ndodhet nė dorėshkrimin e BAV-it dhe sipas mendimit
  tonė dhe tė arkivistėve tė AFP, ėshtė punim i bėrė pasi ėshtė dorėzuar relacioni, por qė i pėrket viteve tė relacionit. Njė ndryshim tjetėr kemi nė fletėn 589r ku gjejmė tė dhėnat dhe sqarimet pėrkatėse pėr
  vizatimin dhe mbishkrimet e kapakut tė arkės ku ruhen reliket e shenjta, tė relikeve tė argjendit tė kishės sė Oroshit, ku shėnjohet se nė qendėr ėshtė vendosur Shėn Lleshi, sipėr ka njė engjėll qė duhet
  tė jetė Shėn Gabrieli ose Shėn Mihaili, majtas janė Jezu Krishti, Shėn Mėria dhe njė martir, ndėrsa djathtas Shėn Prokopi, Shėn Dhimitri dhe Shėn Nestori, poshtė mbishkrimi nė greqisht dhe sllavisht-qirilicė. As ky shėnim nuk ndodhet nė dorėshkrimin e BAV-it. (Ne sjellim si ilustrim
  kėtė vizatim tė bukur). Duke studiuar me kujdes tė dyja kopjet e
  Relacionit tė Vinēenc Zmajeviqit, natyrisht duke pasur parasysh edhe dallimet e cekuara mė lart, mendojmė se ky Relacion, nė mėnyrė shumė tė qartė, me objektivitet dhe saktėsi paraqet regjistrimin e popullsisė shqiptare nė fillimshekullin XVIII, por njėherėsh, pasqyron edhe gjendjen ekonomike, politike, kulturore dhe shpirtėrore-fetare tė popullit shqiptar, qė ndodhej nėn sundimin turk, duke nxjerrė nė pah, mendojmė ne, me objektivitet edhe dobėsitė, injorancėn, deformimet dhe shpėrdorimet e ndryshme tė
  klerikėve shqiptarė qė shėrbenin
  nė dioqezat shqiptare, qė njėherėsh ėshtė edhe tregues pėr njė nga
  momentet mė tė rėndėsishme tė jetės sė Kishės Shqiptare, nė kohėn kur po
  bėheshin pėrpjekje tė pareshtura pėr tė zbatuar dekretet e reformės kishtare. Nė anėn tjetėr, ky dorėshkrim nė dy kopje tė ndryshme, nė dy vende tė ndryshme, ka vlerė tė jashtėzakonshme historike, sepse
  nė masė tė konsiderueshme mundėson njohjen e rrethanave tė pėrgjithshme qofshin ato gjeopolitike, historike, ekonomike, kulturore apo fetare, tė
  mbajtjes sė Kuvendit tė Arbėrit dhe ėshtė dėshmi burimore arkivore para-rendėse e kėtij Kuvendi, nga viti 1703. Ndėrsa At V. Malaj pėr dorėshkrim shkruan: "Pėrmes rreshtave tė Vizitės ne kuptojmė pėr gjendjen e padurueshme tė klerit dhe tė besimtarėve. Nga kuadri i dhėnė nxjerr krye njė bashkėsi e krishterė jo pa njolla morale, megjithėse nė thelb besnike e traditave stėrgjyshore e fetare, nė mjaft raste
  tė ngjyrosura medevocion tė veēantė pėr kėtė apo pėr atė shenjt protektor, qė jo gjithmonė ishin tė motivuara nga ana teologjike mbi njė bazė tė shėndoshė katekistike kryesisht nga kujdesi i pamjaftueshėm
  pastoral qė kishte mbetur nė dorė tė pak meshtarėve dhe misionarėve".


 2. #22
  Avatar von GOJIM

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  5.750
  das sind serbisch orthodoxe klöster und kirchen, in kosovo gibts keine albanisch orthodoxe.

  fertig punkt amen aus.

 3. #23
  ardi-
  Zitat Zitat von DaDDy Beitrag anzeigen
  das sind serbisch orthodoxe klöster und kirchen, in kosovo gibts keine albanisch orthodoxe.

  fertig punkt amen aus.
  shihe niher qfar shqiptari se paskem...

 4. #24
  ardi-
  Zitat Zitat von Ar-Rumi Beitrag anzeigen
  Die Albaner waren ja sowieso alle Orthodox, erst im 12-13 Jahrhundert wurden viele katholisch.
  :icon_smile:
  kannst du uns mal sagen, seit wann die kirche in orthodox und rümisch-katholischem teil getrennt wurde?

 5. #25
  Avatar von DZEKO

  Registriert seit
  09.08.2009
  Beiträge
  56.159
  um was geht es hier, das alle ortodoxe kirchen eigentlich albanisch waren ?

 6. #26
  Avatar von De_La_GreCo

  Registriert seit
  17.08.2008
  Beiträge
  25.011
  Zitat Zitat von ardi- Beitrag anzeigen
  :icon_smile:
  kannst du uns mal sagen, seit wann die kirche in orthodox und rümisch-katholischem teil getrennt wurde?
  Morgenländisches Schisma ? Wikipedia

 7. #27

  Registriert seit
  29.01.2006
  Beiträge
  3.160
  Zitat Zitat von Shaljani_i_Rahovecit Beitrag anzeigen
  ich habe doch geschrieben dass dieser artikel nur für meine landsleute gedacht ist.
  Warum das?
  Wovor hast du Angst?

 8. #28
  ardi-
  Das große Schisma zwischen Rom und Byzanz hat zur Folge, dass sich im Norden Albaniens die römisch-katholische Kirche etabliert, während sich im Süden die griechisch-orthodoxe Richtung verbreitet.


  mir ist das schon bewusst...
  ich wollte es jedoch von ihm hören und nicht von dir...

 9. #29

  Registriert seit
  22.01.2010
  Beiträge
  1.703
  Zitat Zitat von ardi- Beitrag anzeigen
  :icon_smile:
  kannst du uns mal sagen, seit wann die kirche in orthodox und rümisch-katholischem teil getrennt wurde?
  Ich habe das Buch jemandem ausgeliehen wo es drin steht. Aber soviel ich mir erinnere wurden die Albaner gezwungen katholisch zu werden von iergend so einem Fürsten.

 10. #30
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Zitat Zitat von USER01 Beitrag anzeigen
  Warum das?
  Wovor hast du Angst?
  Wir haben keine angst , wen haban sie frage , bitte .

  Dzeko


  Hier geht um kirchen , weil Serben sagen gehoren zu dennen , die haben gebaut was stimmt nicht wen sie sehen diese argumente oben ..
  Es geht jahre lang diese politik , das uber die kirchen Kosova gehort zu dennen , und wir sind in Kosova gekommen
  Sollen argumentiren , bitte , und nicht argumente von Seselj oder Milosevic .

Seite 3 von 4 ErsteErste 1234 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Das albanische Element im modernen Griechenland
  Von mk1krv1 im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 287
  Letzter Beitrag: 12.01.2014, 03:29
 2. Antworten: 49
  Letzter Beitrag: 22.06.2012, 17:04
 3. Element 115
  Von Barney Ross im Forum Naturwissenschaft
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 23.01.2012, 20:44
 4. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 25.02.2010, 16:30
 5. Tirk: Kosovo element stabilnosti
  Von GodAdmin im Forum B92
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 13.10.2009, 18:30