BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 7 von 7

Pacolli tėrhiqet, Ramajli president/ Pacolli zieht Kandidatur zurück (krise gelöst?)

Erstellt von @rdi, 07.04.2011, 00:38 Uhr · 6 Antworten · 1.536 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756

  Pacolli tėrhiqet, Ramajli president/ Pacolli zieht Kandidatur zurück (krise gelöst?)

  Prishtinė, 6 prill

  Behgjet Pacolli ėshtė tėrhequr nga rikandidimi pėr president tė Kosovės pėr tė shmangur krizėn, ndėrsa konfirmoi mbetjen e AKR-sė nė koalicion qeveritar me PDK-nė. Nė njė intervistė pėr RTK-nė, Pacolli ka falėnderuar faktorin ndėrkombėtar pėr kontributin e dhėnė nė shmangien e krizės politike nė vend. Sipas burimeve tė KTV-sė, marrėveshja parasheh ndryshimin e ligji pėr zgjedhje, Kushtetutėn nė pikėn qė ka tė bėjė me zgjedhjen e presidentit, si dhe mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare dhe lokale nė vitin 2013. Sipas kėtyre burimeve, kandidat konsensual pėr president tė vendit do tė jetė Ilaz Ramajli.
  Mėsohet se Qeveria e Kosovės ėshtė duke mbajtur mbledhje, kurse rreth orės 21:00 pritet tė mbahet njė konferencė e pėrbashkėt pėr shtyp e kryeministrit Thaēi, liderit tė LDK-sė Isa Mustafa dhe Pacollit.
  Mė herėt u raportua pėr arritjen e marrėveshja lidhur me zgjedhjen e presidentit tė ardhshėm tė Kosovės. Me ndėrmjetėsimin e ambasadorit amerikan Christopher Dell, thuhet qė Hashim Thaēi, Isa Mustafa dhe Behgjet Pacolli janė marrė vesh qė ky i fundit tė tėrhiqet nga kandidimi pėr president.
  Kandidati konsensual pėr president tė vendit do tė jetė Ilaz Ramajli, ish-nėnkryetar i Kuvendit tė Kosovės, i cili mė 2 korrik tė vitit 1990 shpalli Deklaratėn kushtetuese dhe pastaj nė shtator tė po atij viti edhe Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės (nė Kaēanik), kurse ka qenė edhe anėtar i Komisionit pėr hartimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.

 2. #2
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Pacolli tėrhiqet, Ramajli president/ Pacolli zieht Kandidatur zurück (krise gelöst?)
  Nein weil so lange thaci Regierungschef ist haben wir weiter hölle auf erden in kosovo

 3. #3
  Avatar von @rdi

  Registriert seit
  05.10.2010
  Beiträge
  4.756
  UND JETZT DAS

  Atifete Jahjaga, kandidate pėr presidente tė Kosovės
  Publikuar: Sot, mė 06 prill 2011


  Atifete Jahjaga, kandidate pėr presidente tė Kosovės
  Prishtinė, 6 prill - Kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi, ai i LDK-sė, Isa Mustafa, ish kreu i AKR-sė, Behgjet Pacolli, dhe ambasadori amerikan nė Prishtinė, Christopher Dell, mbajtėn sonte njė konferencė pėr medie, me ē’rast njoftuan pėr marrėveshjen e arritur sonte lidhur me tejkalimin krizės sė shkaktuar me zgjedhjen jo kushtetuese tė presidentit tė vendit mė 22 shkurt tė kėtij viti.
  Duke iu drejtuar gazetarėve dhe qytetarėve tė Kosovės, Hashim Thaēi tha se liderėt e tri partive kanė arritur marrėveshje pėr, siē tha ai, Kosovėn e reformave. “Ajo qė dje dukej e paarritshme u arrit dhe kjo falė tejkalimit tė interesave partiake nė favor tė interesave tė vendit”, tha Thaēi.
  Pacolli tha se ishte president i Kosovės pėr 35 ditė, e filloi punėn mirė, por pastaj erdhi vendimi i Gjykatės Kushtetuse, tė cilin e ka pranuar dhe ėshtė tėrhequr nga posti i presidentit.
  “Me ndihmė e mikut tė madh tė Kosovės, ambasadorit Dell, kemi arritur qė nė tryezė t’i ulim liderėt e dy partive mė tė mėdha, gjė qė e konsideroj sukses tė madh”, tha Pacolli.
  Ai njoftoi se ėshtė tėrhequr nga kandidimi i tashėm pėr president dhe se nė kėtė drejtim nuk ka pasur asnjė presion nga kushdo qoftė. Pastaj shtoi se kėtė tėrheqje nuk e konsideron si humbje, por se kėtė e ka bėrė nė interes tė qytetarėve tė Kosovės, pėr tė mos e ēuar vendin nė zgjedhje tė reja tė parakohshme. Pacolli njoftoi se qeveria e zgjedhur do tė mbetet dhe madje edhe do tė forcohet mė tutje.
  Kryeministri Thaēi pastaj informoi gazetarėt me pikat e memorandumit tė marrėveshjes sė arritur midis kėtyre tre liderėve partiakė.
  “Ne nominojmė Atifete Jahjagėn kandidate pėr presidente tė Kosovės. Pajtohemi qė menjėherė tė formojmė njė komision pėr reformėn e zgjedhjeve presidenciale, nė mėnyrė qė presidenti tė zgjidhet drejtpėrdrejt nga populli. Komisioni duhet ta pėrfundojė punėn nga 6 – 9 muaj. Zgjedhjet do tė mbahen jo mė vonė se 6 muaj pas hyrjes nė fuqi tė ndryshimeve kushtetuese lidhur me zgjedhjen e presidentit nga populli”, tha Thaēi.
  Sipas kėtij memorandumi do tė formohet edhe komisionin pėrkatės pėr ndryshimin e ligjit zgjedhor dhe qė zgjedhjet e reja parlamentare dhe ato lokale tė mbahen nė vitin 2013.
  Atifete Jahjaga ėshtė zėvendėsdrejtore e pėrgjithshme e Policisė sė Kosovės, ndėrsa njė kohė, pa shkarkimit tė Behar Selimit dhe zgjedhjes me konkurs tė Reshat malqi, ajo ushtroi edhe detyrėn drejtorit tė pėrgjithshėm tė PK-sė. Jahjaga ėshtė juriste e diplomuar.
  Sipas kėtij memorandumi do tė formohet edhe komisionin pėrkatės pėr ndryshimin e ligjit zgjedhor dhe qė zgjedhjet e reja parlamentare dhe ato lokale tė mbahen nė vitin 2013.
  Isa Mustafa falėnderoi Pacollin, ambasadorin Dell dhe Thaēin pėr gatishmėrinė pėr tė arritur marrėveshje.
  Ai tha se kjo ėshtė njė marrėveshje e rėndėsishme pėr reformėn e sistemit zgjedhor.

 4. #4

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.138
  Eine Polizistin soll Präsident werden, echt krasss.
  Jetzt hat die EULEX auch noch den Präsidenten in den Krallen.

 5. #5

  Registriert seit
  06.02.2011
  Beiträge
  3.139
  Ptu, qifsha hajdutet se nderr juve gjith qishtu kili-mili ka me shku..

 6. #6
  Avatar von TheAlbull

  Registriert seit
  26.07.2009
  Beiträge
  2.492
  Qija Nonen Kosoves, Na shkoj kjo Kosove qysh se kena paramendu! Veq mue me ka shku mendja, kuku per neve!


  Scheiss auf Kosovo!!


  ...

 7. #7

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  ich sag nur :  und was will eigentlich diese polizistin ?

  wenn schon ne frau als präsidentin dann ALMA LAMA

  wisst ihr man sieht die eigenschaften eines menschens am gesicht sehr selten und bei der frau sieht man das in diesem fall und zwar dass sie dumm ist und nicht geeignet ist dardanien zu führen

Ähnliche Themen

 1. Behgjet Pacolli
  Von Kiqa im Forum Kosovo
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 02.08.2012, 13:47
 2. Pacolli der Reichste Albaner
  Von Clint im Forum Rakija
  Antworten: 82
  Letzter Beitrag: 22.04.2012, 01:24
 3. Antworten: 92
  Letzter Beitrag: 28.02.2011, 15:34
 4. Pacolli president i Kosoves
  Von AKSH im Forum Kosovo
  Antworten: 86
  Letzter Beitrag: 15.02.2011, 21:13
 5. Libyen und Pacolli
  Von Ferizajlia im Forum Politik
  Antworten: 7
  Letzter Beitrag: 05.03.2010, 11:16