BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 37

Pacolli: Vereinigung Kosovos mit Albanien innerhalb von 15 Jahren

Erstellt von Adem, 08.12.2010, 13:19 Uhr · 36 Antworten · 2.977 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

  Idee Pacolli: Vereinigung Kosovos mit Albanien innerhalb von 15 Jahren

  Pacolli : Bashkimi Kosovė-Shqipėri brenda 15 vjetėsh

  Publikuar: Sot, mė 07 dhjetor 2010  Behgjet Pacolli nuk ka befasuar elektoratin rahovecas vetėm me paraqitjen e papritur tė tij nė njė sallė ku Koalicioni pėr Kosovė tė Re ka organizuar tė martėn njė tubim elektoral.
  Kur pritej tė pėrfundonte ky aktivitet pa tė, Pacolli ka hyrė nė Sallėn e Kulturės. Menjėherė i ėshtė dhėnė fjala dhe ka dhėnė premtimin e pa dėgjuar deri tash nga ai. Ka thėnė se do ta bashkojė de jure Kosovėn me Shqipėrinė brenda njė periudhe jo shumė tė largėt.
  “Sigurisht tė gjithė ne e kemi synim bashkimin kombėtar. Bashkimin e trojeve tona. Por, ekzistojnė mėnyrat si. Neve kurrkush nuk mund tė na ndalė qė tė punojmė dhe qė de fakto tė bashkohemi, kurse de jure do tė jetė njė periudhė mabs 10-15 viteve”, ka thėnė Pacolli, me tė cilin premtim ka ndezur simpatizantėt. “Ne prej fillimit tonė tė aktivitetit politik e kemi qėllim bashkimin kombėtar, por bashkimin kombėtar nė njė mėnyrė evolutive, nė njė mėnyrė tė menēur”.
  Pastaj ka treguar se si do tė mbėrrihej kjo. Ka thėnė se, pas integrimit tė tė dyja vendeve nė Bashkimin Evropian, do tė mund tė mbėrrihej marrėveshje politike midis qeverive tė Kosovės dhe Shqipėrisė pėr ta formalizuar bashkimin.
  Deri atėherė parasheh qė bashkimi de fakto tė ndodhė. Kjo, duke eliminuar kufijtė nė mes dy shteteve, duke hequr doganat, duke prodhuar ligje tė njėjta dhe Kushtetutė tė njėjtė.
  Megjithėkėtė, ka thėnė se bashkimi duhet tė ndodhė edhe me bekimin e bashkėsisė ndėrkombėtare. E, me komunitetin ndėrkombėtar, ka thėnė t’i ketė punėt mirė. Pėr argument ka pėrmendur 26 shtete, qė sipas Pacollit, kanė njohur Kosovėn falė aktivitetit lobues tė tij.
  “Siē e dini, mbas njohjeve qė erdhėn nė mėnyrė spontane mbas deklarimit tė pavarėsisė, erdhi numri i tyre nė 46 dhe aty u ndal. Dhe, ju garantoj qytetarė tė nderuar se prej numrin 46, dalėngadalė deri nė numrin 72 e ngrita unė dhe lobistėt e mi”, ėshtė lavdėruar Pacolli nė qytetin e rrushit. “Prandaj, kėtu para jush ju jap fjalėn se brenda njė periudhe shumė tė shkurtėr Kosovėn do ta bėjmė pjesė tė kombeve tė bashkuara”.
  Pacolli ėshtė i nominuar i Koalicionit pėr Kosovė tė Re pėr president tė Kosovės. Njerėzit e afėrt tė tij nuk kanė kontestuar reputacionin ndėrkombėtar qė pretendojnė ta ketė Pacolli. Pėrkundrazi.
  Mė shumė se Pacolli ėshtė lavdėruar Mimoza Kusari-Lila nė aktivitetin qendror elektoral tė ditės sė shtatė qė Koalicioni pėr Kosovė tė Re e ka zhvilluar nė Gjakovė. Gjakova ėshtė vendlindja e Kusari-Lilės tė cilėn koalicioni e ka nominuar pėr kryeministre, njė vit pasi ajo u mund nė Gjakovė nė garėn pėr kryetar tė kėsaj komune.
  Kėsaj komune i ėshtė premtuar se do tė bėhet zonė e lirė ekonomike, krahas Mitrovicės. Janė pėrmendur arsyet politike pse kjo e fundit duhet tė ketė tė tillė status, ndėrsa tė tjera janė pėrmendur pėr Gjakovėn.

  “Gjakova me njė pjesė tė Hasit do tė jetė zonė e lirė ekonomike, pėr shkak tė fabrikave qė kanė mbetur ende pa u privatizuar”, ka thėnė Pacolli. “Fabrikat janė kėtu dhe ne do t’i funksionalizojmė”.

  Kėtu Mimoza Kusari-Lila ka kėrkuar votėn, siē ka thėnė, pėr tė mos rėnė pre e gėnjeshtrave dhe premtimeve false.

  “Kryeministri nė shkarkim apo nė ikje thotė se i ka mirė punėt me Uashingtonin dhe Brukselin, por ai po e harron njė gjė. Pėrderisa e thotė kėtė, ai ėshtė duke i prishė punėt me po tė njėjtat”, ka thėnė Kusari-Lila. “Sot ėshtė informata se Kosovės 20 milionė euro tė premtuara ndihmė drejtpėrdrejt buxhetore nuk do tė ipen, pėr arsye se nuk janė ndėrtuar kushtet dhe pėr arsye se kryeministri nė tradhti me marrėveshjen qė ka pasur me Fondin Monetar Ndėrkombėtar ka premtuar diēka tjetėr”.

  Sikurse nė Malishevė qė ishte gjatė ditės dhe nė Rahovec e Deēan, edhe nė Gjakovė ajo ka pėrmendur kontributin e partive qė janė nė pushtet. Ka thėnė se ato janė meritore pėr shpalljen e pavarėsisė. Por, ka thėnė se kėto parti nuk po dinė ta zhvillojnė shtetin e pavarur.

  “Ne pajtohemi qė ato kanė merita pėr kėto 3 vite, kanė merita pėr njė tė kaluar pėr tė cilėn ne do t’i nderojmė”, ka thėnė ajo. “Por, i lusim qė mos ta mbajnė peng tė ardhmen, pasi idetė e tyre janė tė konsumuara. Ata nuk kanė program tė qartė ēka tė bėjnė mė tutje”.


  So seh ich das auch.
  Erstmal Kosovo und Albanien wirtschaftlich Stärken und dann die Vereinigung.Was Albin Kurti sagt ist zwar richtig,aber es ist nch zu früh um von einer Vereinigung zu reden.

 2. #2
  Beogradjanin
  Könnte jemand der albanisch versteht den Text übersetzen. Würde mich interessieren.

 3. #3
  Avatar von SRB_boy

  Registriert seit
  02.09.2009
  Beiträge
  9.844
  ahahahah Lachkick pur.

  Wenn das zutreffen sollte,dan wird Serbien innerhalb der nächsten 10 Jahre Weltmeister in Fußall.

  p.s Dar ist sogar die Wahrscheinlichkeit größer das Srbija,BiH und Hrvatska ne WM veranstalten größer als die da oben.

 4. #4

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von SehireMeister Beitrag anzeigen
  Pacolli : Bashkimi Kosovė-Shqipėri brenda 15 vjetėsh

  Publikuar: Sot, mė 07 dhjetor 2010  Behgjet Pacolli nuk ka befasuar elektoratin rahovecas vetėm me paraqitjen e papritur tė tij nė njė sallė ku Koalicioni pėr Kosovė tė Re ka organizuar tė martėn njė tubim elektoral.
  Kur pritej tė pėrfundonte ky aktivitet pa tė, Pacolli ka hyrė nė Sallėn e Kulturės. Menjėherė i ėshtė dhėnė fjala dhe ka dhėnė premtimin e pa dėgjuar deri tash nga ai. Ka thėnė se do ta bashkojė de jure Kosovėn me Shqipėrinė brenda njė periudhe jo shumė tė largėt.
  “Sigurisht tė gjithė ne e kemi synim bashkimin kombėtar. Bashkimin e trojeve tona. Por, ekzistojnė mėnyrat si. Neve kurrkush nuk mund tė na ndalė qė tė punojmė dhe qė de fakto tė bashkohemi, kurse de jure do tė jetė njė periudhė mabs 10-15 viteve”, ka thėnė Pacolli, me tė cilin premtim ka ndezur simpatizantėt. “Ne prej fillimit tonė tė aktivitetit politik e kemi qėllim bashkimin kombėtar, por bashkimin kombėtar nė njė mėnyrė evolutive, nė njė mėnyrė tė menēur”.
  Pastaj ka treguar se si do tė mbėrrihej kjo. Ka thėnė se, pas integrimit tė tė dyja vendeve nė Bashkimin Evropian, do tė mund tė mbėrrihej marrėveshje politike midis qeverive tė Kosovės dhe Shqipėrisė pėr ta formalizuar bashkimin.
  Deri atėherė parasheh qė bashkimi de fakto tė ndodhė. Kjo, duke eliminuar kufijtė nė mes dy shteteve, duke hequr doganat, duke prodhuar ligje tė njėjta dhe Kushtetutė tė njėjtė.
  Megjithėkėtė, ka thėnė se bashkimi duhet tė ndodhė edhe me bekimin e bashkėsisė ndėrkombėtare. E, me komunitetin ndėrkombėtar, ka thėnė t’i ketė punėt mirė. Pėr argument ka pėrmendur 26 shtete, qė sipas Pacollit, kanė njohur Kosovėn falė aktivitetit lobues tė tij.
  “Siē e dini, mbas njohjeve qė erdhėn nė mėnyrė spontane mbas deklarimit tė pavarėsisė, erdhi numri i tyre nė 46 dhe aty u ndal. Dhe, ju garantoj qytetarė tė nderuar se prej numrin 46, dalėngadalė deri nė numrin 72 e ngrita unė dhe lobistėt e mi”, ėshtė lavdėruar Pacolli nė qytetin e rrushit. “Prandaj, kėtu para jush ju jap fjalėn se brenda njė periudhe shumė tė shkurtėr Kosovėn do ta bėjmė pjesė tė kombeve tė bashkuara”.
  Pacolli ėshtė i nominuar i Koalicionit pėr Kosovė tė Re pėr president tė Kosovės. Njerėzit e afėrt tė tij nuk kanė kontestuar reputacionin ndėrkombėtar qė pretendojnė ta ketė Pacolli. Pėrkundrazi.
  Mė shumė se Pacolli ėshtė lavdėruar Mimoza Kusari-Lila nė aktivitetin qendror elektoral tė ditės sė shtatė qė Koalicioni pėr Kosovė tė Re e ka zhvilluar nė Gjakovė. Gjakova ėshtė vendlindja e Kusari-Lilės tė cilėn koalicioni e ka nominuar pėr kryeministre, njė vit pasi ajo u mund nė Gjakovė nė garėn pėr kryetar tė kėsaj komune.
  Kėsaj komune i ėshtė premtuar se do tė bėhet zonė e lirė ekonomike, krahas Mitrovicės. Janė pėrmendur arsyet politike pse kjo e fundit duhet tė ketė tė tillė status, ndėrsa tė tjera janė pėrmendur pėr Gjakovėn.

  “Gjakova me njė pjesė tė Hasit do tė jetė zonė e lirė ekonomike, pėr shkak tė fabrikave qė kanė mbetur ende pa u privatizuar”, ka thėnė Pacolli. “Fabrikat janė kėtu dhe ne do t’i funksionalizojmė”.

  Kėtu Mimoza Kusari-Lila ka kėrkuar votėn, siē ka thėnė, pėr tė mos rėnė pre e gėnjeshtrave dhe premtimeve false.

  “Kryeministri nė shkarkim apo nė ikje thotė se i ka mirė punėt me Uashingtonin dhe Brukselin, por ai po e harron njė gjė. Pėrderisa e thotė kėtė, ai ėshtė duke i prishė punėt me po tė njėjtat”, ka thėnė Kusari-Lila. “Sot ėshtė informata se Kosovės 20 milionė euro tė premtuara ndihmė drejtpėrdrejt buxhetore nuk do tė ipen, pėr arsye se nuk janė ndėrtuar kushtet dhe pėr arsye se kryeministri nė tradhti me marrėveshjen qė ka pasur me Fondin Monetar Ndėrkombėtar ka premtuar diēka tjetėr”.

  Sikurse nė Malishevė qė ishte gjatė ditės dhe nė Rahovec e Deēan, edhe nė Gjakovė ajo ka pėrmendur kontributin e partive qė janė nė pushtet. Ka thėnė se ato janė meritore pėr shpalljen e pavarėsisė. Por, ka thėnė se kėto parti nuk po dinė ta zhvillojnė shtetin e pavarur.

  “Ne pajtohemi qė ato kanė merita pėr kėto 3 vite, kanė merita pėr njė tė kaluar pėr tė cilėn ne do t’i nderojmė”, ka thėnė ajo. “Por, i lusim qė mos ta mbajnė peng tė ardhmen, pasi idetė e tyre janė tė konsumuara. Ata nuk kanė program tė qartė ēka tė bėjnė mė tutje”.


  So seh ich das auch.
  Erstmal Kosovo und Albanien wirtschaftlich Stärken und dann die Vereinigung.Was Albin Kurti sagt ist zwar richtig,aber es ist nch zu früh um von einer Vereinigung zu reden.
  Albin Kurti setzt sich auf für eine wirtschaftliche Stärke ein. Wieso wohl "Blej Shqip"? Ansonsten klaut Pacolli Vetevendosjes Motto.
  Würde eine Koalition zwischen Vetevendosje und AKR begrüssen, falls die Vetevendosje nicht die absoulute Mehrheit bekommt. Gemeinsam ist es möglich!

  Ansonsten dieses Thema in Kosovowahlen verschieben.

 5. #5

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von SRB_boy Beitrag anzeigen
  ahahahah Lachkick pur.

  Wenn das zutreffen sollte,dan wird Serbien innerhalb der nächsten 10 Jahre Weltmeister in Fußall.

  p.s Dar ist sogar die Wahrscheinlichkeit größer das Srbija,BiH und Hrvatska ne WM veranstalten größer als die da oben.
  Ist uns egal. Kosovo hat nichts mit Serbien zu tun.

 6. #6
  Avatar von SRB_boy

  Registriert seit
  02.09.2009
  Beiträge
  9.844
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Ist uns egal. Kosovo hat nichts mit Serbien zu tun.
  Ja aber auch nicht mit ALbanien

  p.s falls du es nicht gemerkt hast Kosovo gehörte bis 2008 Srbija.

  Also müsste dein Satz korrekt heißen:

  Ist uns egal. Kosovo hat nichts mehr mit Serbien zu tun.

 7. #7

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  dieser Pacovi geht mir auf den Wecker. er hat seine Millionen auf Schweizer-Konten und Kosovo ist ihm in sich scheiß egal.

 8. #8
  Babsi
  isch weisss niet, isch weiss niet..

  die balkaner sind gut im trennen aber im zusammenkommen....

 9. #9
  Avatar von SRB_boy

  Registriert seit
  02.09.2009
  Beiträge
  9.844
  Pacolli klingt für mich wie ein Italianischer Mafioso

 10. #10
  Avatar von SRB_boy

  Registriert seit
  02.09.2009
  Beiträge
  9.844
  Zitat Zitat von Babsi Beitrag anzeigen
  isch weisss niet, isch weiss niet..

  die balkaner sind gut im trennen aber im zusammenkommen....
  Im trennen sind wird WM.

  Die meisten zwergen Staaten kommen aus dem Balkan.

Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 298
  Letzter Beitrag: 22.11.2011, 21:57
 2. Antworten: 147
  Letzter Beitrag: 04.06.2011, 02:15
 3. Antworten: 338
  Letzter Beitrag: 18.04.2011, 23:39
 4. Antworten: 47
  Letzter Beitrag: 17.04.2011, 15:19
 5. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 11.04.2010, 20:01