BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.

Umfrageergebnis anzeigen: Welche Partei würdet ihr wählen?

Teilnehmer
71. Du darfst bei dieser Umfrage nicht abstimmen
 • VV

  44 61,97%
 • PDK

  11 15,49%
 • LDK

  4 5,63%
 • AKR

  0 0%
 • AAK

  4 5,63%
 • Sonstige

  8 11,27%
Seite 4 von 85 ErsteErste 123456781454 ... LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 844

Parlamentswahlen im Kosovo 2014

Erstellt von Shelby, 08.04.2014, 21:37 Uhr · 843 Antworten · 41.488 Aufrufe

 1. #31

  Registriert seit
  19.04.2013
  Beiträge
  886
  Thaqi hat bisher versagt.

  Ramush Haradinaj muss her oder Albin Kurti. In den nächsten 4 Jahren sollte man sich hauptsächlich auf den Norden Kosovos konzentrieren.

 2. #32
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.722
  Zitat Zitat von Dissention Beitrag anzeigen
  Was genau ist an der Art und Weise auszusetzen, dass du von "Relativierung" sprichst?
  Dass nämlich überhaupt ein Sondergericht für das Kosovo gebildet werden muss. Das war eine Aufgabe der EULEX, zumindest jedoch die des UN Tribunals in den Haag. Ein Sondergericht hebt das Kosovo besonders hervor und soll auf die angebliche Schwere hindeuten.

  Zitat Zitat von Master of Desaster Beitrag anzeigen
  Thaqi hat bisher versagt.

  Ramush Haradinaj muss her oder Albin Kurti. In den nächsten 4 Jahren sollte man sich hauptsächlich auf den Norden Kosovos konzentrieren.
  Haradinaj ist genauso ein Versager wie Thaci. Er hat die gleiche kriminelle Energie wie Thaci. Auch war es Haradinaj und seine Partei, die gemeinsam mit der LDK jedes für Kosovo unvorteilhafte Verhandlungsergebnis im Parlament votiert haben. Er und seine Partei ist genauso schuld an der misslichen Lage im Kosovo wie Thaci und seine Partei. Weg mit diesem Abschaum.

 3. #33
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.200
  Nuk ėshtė kollaj tė jesh qytetar i Republikės. Sepse duhet ta mbrosh republikėn si shtet dhe veten si qytetar. Mirėpo, pa e bėrė fare kėtė, nė Kosovė mund tė bėhesh e tė jesh madje edhe i pari i qytetarėve, p.sh. President apo Kryeministėr.
  Presidentja Jahjaga dhe Kryeministri Thaēi nuk e mbrojnė Republikėn. Ata nuk duan t’ia dinė qė pozitat e tyre vijnė nga Republika si rregullim shtetėror i Kosovės. Presidentja Jahjaga e mendon veten mė parė si Presidente sesa si Presidente e Republikės. Njėsoj edhe Kryeministri Thaēi.
  Prandaj, kėta tė dy shpenzojnė shumė kohė, energji dhe nerva qė t’i mbajnė ato pozita tė njėjta nė kontrast me mungesėn e vullnetit dhe interesit pėr ta mbrojtur Republikėn. Pozitat e tyre mbesin tė pandryshueshme pėr dallim prej Republikės sė Kosovės qė degradohet nė ēdo aspekt: politiko-institucional, ekonomiko-financiar, dhe socio-kulturor.
  S’kemi si ta kuptojmė ndryshe lehtėsinė me tė cilėn kėta pranuan qė tė bėhet ripėrtėritja e EULEX-it nė Kosovė edhe pėr dy vite tė tjera. Jo vetėm qė nuk po shkon EULEX-i, jo vetėm qė nuk po transformohet ai, por, edhe fjala e pėrzgjedhur qė pėr ta pėrshkruar ndryshimin ėshtė: ripėrtėrije!
  Nėse Republikėn e marrim seriozisht janė pesė probleme parimore dhe konceptuale qė qytetari i Republikės duhet t’i ketė me EULEX-in, aq mė tepėr nėse ai apo ajo qytetare ėshtė bėrė Presidente apo Kryeministėr.
  Sė pari, nė rrafshin juridik, EULEX-i si Mision i Bashkimit Evropian (BE) nuk na e pranon Republikėn dhe nuk na e njeh pavarėsinė e vendit. Institucionet e shtetit tė Kosovės e njohin dhe e pranojnė EULEX-in duke u vendosur vetė kėshtu nė njė pozitė tė nėnshtruar. EULEX-i bazohet nė Dokumentin e Veprimit tė Pėrbashkėt tė Kėshillit Evropian tė datės 4 shkurt 2008 e qė hyri nė fuqi mė 16 shkurt 2008, pra vetėm njė ditė para shpalljes sė pavarėsisė. Kėsisoj, EULEX-i ėshtė njė ditė mė i moshuar se pavarėsia e Kosovės dhe kjo gjė mund tė jetė gjithēka pėrveēse rastėsi.
  Sė dyti, EULEX-i ka fuqi ekzekutive nė Kosovė dhe mbi institucionet e saj e tė cilat, pėr mė keq, nuk janė tė kufizuara as nė kohė e as nė gamėn e tyre sipas nenit 3h) tė Dokumentit tė Veprimit tė Pėrbashkėt. EULEX-i ėshtė qeveri mbi qeverinė dhe kuvendin dhe presidenten e tė cilat nė kėtė fjali s’kemi si t’i shkruajmė me shkronjė tė madhe. Ndonėse nuk ėshtė votuar nga asnjė qytetar i Kosovės, EULEX-i ndodhet mbi tė gjithė pėrfaqėsuesit dhe tė zgjedhurit e qytetarėve.
  Sė treti, EULEX-i nuk i jep llogari asnjėherė pėr asnjė gjė as Kuvendit tė Kosovės dhe asnjė institucioni tjetėr shtetėror, shoqėror apo qytetar. Teksa e mban pushtetin pa dhėnė pėrgjegjėsi mbi ata sipėr tė cilėve ndodhet, gjithsesi kemi tė bėjmė me pushtetin si sundim e jo si shėrbim. Mungesa kategorike dhe normative e llogaridhėnies, paradoksalisht, e bėn EULEX-in tė ketė tė drejtė kur ėshtė i papėrgjegjshėm. Pra, nuk ėshtė ēėshtja se kemi njė pushtet arbitrar nė funksionimin e tij, por tė tillė qysh nė qenien e tij.
  Sė katėrti, i gjithė personeli i EULEX-it, aktualisht rreth 1.200 sosh, bashkė me anėtarėt e familjeve tė tyre, janė tė pajisur me imunitet tė plotė diplomatik duke qenė tė paprekshėm nė Kosovė nga ēfarėdo ndjekje penale. EULEX-i nuk ėshtė vetėm shikim e veprim nga lart por mbrojtje nga ēfarėdo shikimi e veprimi mbi tė nga poshtė. Me EULEX-in ligji nuk paraqet instancėn pėrbashkuese qė na bėn tė barabartė nė shoqėri, por prerjen hierarkike qė e ndanė shoqėrinė nė tė paprekshėm dhe tė pambrojtur.
  Sė pesti, EULEX-i operon me paradigmėn e stabilitetit afatshkurtėr politik e jo atė tė tė drejtave tė qytetarėve dhe tė drejtėsisė pėr popullin. EULEX-i ėshtė shprehje e politikės sė sigurisė dhe mbrojtjes sė BE-sė qė e definon veten si operacion i menaxhimit tė krizės. Pra, qėllimi ėshtė evitimi i shpėrthimit tė krizės e jo eliminimi i shkaqeve qė e prodhuan dhe mirėmbajnė krizėn. Nė kėtė mėnyrė, kalimi prej OKB-sė te BE-ja dhe, njėkohėsisht, prej UNMIK-ut te EULEX-i nuk shėnon ndryshim paradigme nė Kosovė. Prandaj, peshkaqenėt e mėdhenj tė krimit dhe korrupsionit vazhduan tė darkojnė me burokratėt ndėrkombėtarė sepse nevojiten pėr stabilitet, ndėrkaq nė burg pėrfundojnė eventualisht e pėrkohėsisht sardelet qė shėrbejnė pėr tė fryrė ca statistikat.
  Para se tė diskutojmė mbi dėshtimet konkrete tė EULEX-it, pėr zhgėnjimet popullore me pritjet ndaj tij, pėr njė miliardė e gjysmė euro tė taksapaguesve evropianė tė shpenzuara pėr gjashtė vjet, duhet kritikuar dhe kundėrshtuar EULEX-i nė pesė pikat e mėsipėrme pėr tė cilat duhet mbajtur qėndrim. Nuk mund tė diskutojmė se ēka ėshtė e mundshme dhe ēka ėshtė e pamundshme, ēka ėshtė e dobishme tash e kėtu ose pak mė vonė e atje, pa diskutuar njėherė se ēka ėshtė e drejtė dhe ēka ėshtė e padrejtė. Nėse duam tė jemi qytetarė tė Republikės, natyrisht.
  Prishtinė, 15 prill 2014
  Albin Kurti

 4. #34
  Avatar von Dissention

  Registriert seit
  25.02.2010
  Beiträge
  11.892
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Dass nämlich überhaupt ein Sondergericht für das Kosovo gebildet werden muss. Das war eine Aufgabe der EULEX, zumindest jedoch die des UN Tribunals in den Haag. Ein Sondergericht hebt das Kosovo besonders hervor und soll auf die angebliche Schwere hindeuten.
  Hag läuft aber aus und war auch recht inkompetent?

 5. #35
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.200
  Die Wahlen werden voraussichtlich am 8. Juni stattfinden.

 6. #36
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.200
  Umfrage von der PDK Zeitung Express.
  Angehängte Grafiken Angehängte Grafiken

 7. #37
  Avatar von Cameria

  Registriert seit
  25.05.2012
  Beiträge
  2.669
  Zitat Zitat von Shelby Beitrag anzeigen
  Umfrage von der PDK Zeitung Express.
  Wird diese drecks Zeitung nicht von dem Elefantenohr Berat Buzhala geführt ?

 8. #38
  Avatar von Bloody_Alboz

  Registriert seit
  12.02.2012
  Beiträge
  1.682

 9. #39
  Avatar von Shelby

  Registriert seit
  17.03.2014
  Beiträge
  1.200
  Zitat Zitat von Cameria Beitrag anzeigen
  Wird diese drecks Zeitung nicht von dem Elefantenohr Berat Buzhala geführt ?
  Ja, wird sie.
  Hashim Thaci(PDK) 46% klar.

 10. #40
  Nonqimi
  Ramushi Kryministri i ardhshem te Kosoves.
  ramush-haradinaj.jpgÄhnliche Themen

 1. Serben besitzen mehr Land im Kosovo als Albaner!!!
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 57
  Letzter Beitrag: 17.09.2012, 09:06
 2. Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 18.12.2010, 13:10
 3. Antworten: 38
  Letzter Beitrag: 14.12.2010, 03:03
 4. 427.000 Kinder besuchen keine Vor- und Grundschule im Kosovo
  Von lupo-de-mare im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 30
  Letzter Beitrag: 27.07.2009, 01:57
 5. Besorgnis im Kosovo über Radioaktivität in der Umwelt
  Von lupo-de-mare im Forum Balkan und Gesundheit
  Antworten: 5
  Letzter Beitrag: 12.11.2004, 21:02