BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 12 von 100 ErsteErste ... 289101112131415162262 ... LetzteLetzte
Ergebnis 111 bis 120 von 997

Partei Vetevendosje

Erstellt von Gentos, 22.02.2010, 09:42 Uhr · 996 Antworten · 98.062 Aufrufe

 1. #111

  Registriert seit
  07.12.2007
  Beiträge
  13.526
  Zitat Zitat von Prizren Beitrag anzeigen
  Ich gib ein FIck auf diese illegale Partei

  illegal ist thaci und sejdiu und seine lügen

  und vorallem illegal ist das sowas regieren darf

  und illegal ist ein staat der keine kontrolle im norden hat


  das bedeutet die regierung ist regierungsunfähig und ist illegal

  derstaat nicht

 2. #112
  Prizren
  Zitat Zitat von ALB-EAGLE Beitrag anzeigen
  illegal ist thaci und sejdiu und seine lügen

  und vorallem illegal ist das sowas regieren darf

  und illegal ist ein staat der keine kontrolle im norden hat


  das bedeutet die regierung ist regierungsunfähig und ist illegal

  derstaat nicht


  Du kannst genauso meine Eier lecken wie diese Partei!

 3. #113
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  LPV 4. #114

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  “Vetėvendosje” synon pushtetin
  Albin Kurti ka thėnė nė Ferizaj se “Vetėvendosje” hyn nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare me tė vetmin synim qė tė marr pushtetin. Kurti ka thėnė se po pėrgatit programin politik dhe ekonomik.

  Lėvizja “Vetėvendosje” tė shtunėn ka konstituuar nė Ferizaj, Kėshillin pėr Zhvillimin e Qendrės, detyrė e tė cilit ėshtė tė bėjė pėrgatitjet pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė brendshme gjatė kėsaj vjeshte.

  Albin Kurti, lideri i kėsaj lėvizje, ka thėnė se “Vetėvendosja” hyn nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare me tė vetmin synim tė marrė pushtetin, nė mėnyrė qė tė ketė njė shtet tjetėr nė funksion tė shtresave tė mesme dhe tė varfra.

  Ai ka thėnė se ėshtė duke pėrgatitur programin politik dhe ekonomik, si dhe dokumentet tjera tė rėndėsishme, me tė cilat mendon tė arrijė deri nė masėn sa tė bėjė ndėrrimin e pushtetarėve tė tashėm.

  Pėr mė tepėr, Kurti ka thėnė se janė dy sfida qė e presin vendin, bisedimet e paralajmėruara me Serbinė qė sipas tij nėnkuptojnė pazare nė kurriz tė Kosovės, si dhe “shpronėsimi” i publikut dhe shoqėrisė kosovare nėpėrmjet privatizimit tė egėr neo-liberal, i cili po rezulton me shitjen e tė gjitha ndėrmarrjeve shumė dhe lirė, dhe nė mėnyrė tė shpejtė.

  “Janė dy sfida tė mėdha qė ne do t'i luftojmė mė aktivisht nė tė ardhmen, duke u pėrgatitur pėr ndėrrimin e pushtetit dhe pushtetarėve, nė mėnyrė qė tė kemi njė shtet tjetėr tė Kosovės, njė shtet sovran, i cili nuk ėshtė demokratik vetėm nė letėr, por nė themele ka dy shtylla tė rėndėsishme: ekonominė dhe ushtrinė. Pa kapacitete pėr zhvillim dhe mbrojtje gjithherė do tė kemi politikė dhe politikanė tė dobėt”, ka nėnvizuar Kurti.

  Ndonėse Kosova ka shpallur pavarėsinė para mė shumė se dy vjetėsh, lideri i “Vetėvendosjes” ka theksuar se Prishtina zyrtare nuk ka shtrirė autoritetin e saj nė gjithė territorin e vendit dhe se plani i presidentit Marti Ahtisaari de facto ka legjitimuar ndarjen e Kosovės.

  I pyetur se a ėshtė e gatshme “Vetėvendosje” tė ndajė “tortėn” e qeverisjes me ndonjė nga subjektet politike, nėse nuk fiton votat e mjaftueshme pėr tė fituar pushtetin, Kurti ka thėnė se do tė lidhė koalicione me ato subjekte qė ka pika pėrafrimi nė koncepte, programe dhe nė rast se ka besim reciprok.

  Drejtues tė “Vetėvendosjes” nga Ferizaj kanė publikuar emrat e atyre qė e pėrbėjnė kėtė kėshill, i cili ka marrė barrėn pėr tė shtrirė aktivitetin nė terren, ndėrsa ka ftuar qytetarėt qė dėshirojnė tė aderojnė se kėtė gjė mund ta bėjnė ēdo ditė nė selinė e saj.

  Ndėr emrat qė u pėrmendėn nė kėtė kėshill janė edhe ish-kryetari i degės sė PDK-sė, Sylejman Bytyqi, dr. Urim Ēerkini, agronomi Florim Shabani, dhe veprimtarė tjerė qė vepruan prej vitesh nė kuadėr tė kėsaj lėvizje, nė protesta, demonstrata dhe aktivitete tjera.

  Gazeta Express

 5. #115

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Vetėvendosje kundėr negociatave me Serbinė  Lideri i lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, nė njė konferencė pėr media, tha se negociatat e reja me Serbinė vetėm sa do ta pėrkeqėsojnė situatėn politike dhe do ta tkurrin sovranitetin e Kosovės.

  "Negociatat e reja do tė kenė kuptimin e njohjes sė Serbisė nga ana e Kosovės, ēka do tė thotė se Kosova ndonėse e pavarur, do ta njohė Serbinė si faktor. Pika e fundit e rezolutės sė AP tė OKB tregon synimin e saj, pra qė krerėt institucional tė Kosovės tė futen nė negociata. Nga pėrvoja dihet qė pasi t'i kenė futur nė negociata, kollaj do tė lozin me ta mandej. Kosova i ka institucionet e varura politikisht dhe juridikisht kurse politikanėt i ka tė varur financiarisht. Hyrja nė negociata nė kėtė pozitė, patjetėr se do tė rezultojė me koncesione e kompromise tė reja", tha Kurti.
  Pėrfaqėsuesit e "Vetėvendosjes" konsiderojnė se pėr situatėn e krijuar politike, fajtorė janė presidenti dhe kryeministri i vendit, ndėrsa, sipas Kurtit, nevojitet njė mobilizim shoqėror e kombėtar kundėr negociatave me Serbinė. /rtv21/telegrafi/

 6. #116

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Kurti: Sejdiu e Thaēi janė ose pro Serbisė, ose janė tė shantazhuar


  Lėvizja “Vetėvendosje” ėshtė shprehur kundėr negociatave tė paralajmėruara ndėrmjet Prishtinės e Beogradit, ndėrsa ftoi qytetarėt e Kosovės qė masivisht tė kundėrshtojnė kėto negociata, tė cilat sipas udhėheqėsve tė lėvizjes do tė pėrfundojnė me planin gjashtė-pikėsh.
  Lėvizja "Vetėvendosje" konsideron se rezoluta e pėrbashkėt e Serbisė dhe Bashkimit Evropian pėr Kosovėn e miratuar nė Ansamblenė e Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, ka pėr qėllim fuqizimin e gjashtė pikėshit tė Ban Ki Munit nė Kosovė.
  Lideri i lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, vlerėson se negociatat e reja do tė kenė kuptimin e njohjes sė Serbisė nga ana e Kosovės, ēka do tė thotė se Kosova ndonse e pavarur, do ta njohė Serbinė si faktor.
  Lideri i kėsaj lėvizjeje, Albin Kurti, thekson se nogociat e reja me Serbinė vetėm sa do ta pėrkeqėsojnė situatėn politike dhe do ta tkurrin sovranitetin e Kosovės.
  "Negociatat e reja do tė kenė kuptimin e njohjes sė Serbisė nga ana e Kosovės, ēka do tė thotė se Kosova ndonse e pavarur, do ta njohė Serbinė si faktor. Pika e fundit e rezolutės sė AP tė OKB tregon synimin e saj, pra qė krerėt insituconal tė Kosovės tė futen nė negociata. Nga pėrvoja dihet qė pasi t'i kenė futur nė negociata, kollaj do tė lozin me ta mandej. Kosova i ka institucionet e varura politikisht dhe juridikisht kurse politikanėt i ka tė varur financiarisht. Hyrja nė negociata nė kėtė pozitė, patjetėr se do tė rezultojė me koncesione e kompromise tė reja", tha Albin Kurti, lider i "Vetėvendosjes".
  Pėrfaqėsuesit e "Vetėvendosjes" konsiderojnė se pėr situatėn e krijuar politike, fajtorė janė Presidenti dhe Kryeministri i vendit.
  Sipas Kurtit, zhvillimet politike nė vend vetėm sa e fuqizojnė parullėn, "Jo negociata, vetėvendosje". Kurti ka theksuar nevojėn e njė mobilizimi shoqėror e kombėtar kundėr negociatave me Serbinė.


  Mit Video


  Bota Sot » Kurti: Sejdiu e Thai jan ose pro Serbis, ose jan t shantazhuar

 7. #117
  Avatar von skenderbegi

  Registriert seit
  27.09.2006
  Beiträge
  11.205
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Kurti: Sejdiu e Thaēi janė ose pro Serbisė, ose janė tė shantazhuar


  Lėvizja “Vetėvendosje” ėshtė shprehur kundėr negociatave tė paralajmėruara ndėrmjet Prishtinės e Beogradit, ndėrsa ftoi qytetarėt e Kosovės qė masivisht tė kundėrshtojnė kėto negociata, tė cilat sipas udhėheqėsve tė lėvizjes do tė pėrfundojnė me planin gjashtė-pikėsh.
  Lėvizja "Vetėvendosje" konsideron se rezoluta e pėrbashkėt e Serbisė dhe Bashkimit Evropian pėr Kosovėn e miratuar nė Ansamblenė e Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, ka pėr qėllim fuqizimin e gjashtė pikėshit tė Ban Ki Munit nė Kosovė.
  Lideri i lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, vlerėson se negociatat e reja do tė kenė kuptimin e njohjes sė Serbisė nga ana e Kosovės, ēka do tė thotė se Kosova ndonse e pavarur, do ta njohė Serbinė si faktor.
  Lideri i kėsaj lėvizjeje, Albin Kurti, thekson se nogociat e reja me Serbinė vetėm sa do ta pėrkeqėsojnė situatėn politike dhe do ta tkurrin sovranitetin e Kosovės.
  "Negociatat e reja do tė kenė kuptimin e njohjes sė Serbisė nga ana e Kosovės, ēka do tė thotė se Kosova ndonse e pavarur, do ta njohė Serbinė si faktor. Pika e fundit e rezolutės sė AP tė OKB tregon synimin e saj, pra qė krerėt insituconal tė Kosovės tė futen nė negociata. Nga pėrvoja dihet qė pasi t'i kenė futur nė negociata, kollaj do tė lozin me ta mandej. Kosova i ka institucionet e varura politikisht dhe juridikisht kurse politikanėt i ka tė varur financiarisht. Hyrja nė negociata nė kėtė pozitė, patjetėr se do tė rezultojė me koncesione e kompromise tė reja", tha Albin Kurti, lider i "Vetėvendosjes".
  Pėrfaqėsuesit e "Vetėvendosjes" konsiderojnė se pėr situatėn e krijuar politike, fajtorė janė Presidenti dhe Kryeministri i vendit.
  Sipas Kurtit, zhvillimet politike nė vend vetėm sa e fuqizojnė parullėn, "Jo negociata, vetėvendosje". Kurti ka theksuar nevojėn e njė mobilizimi shoqėror e kombėtar kundėr negociatave me Serbinė.


  Mit Video


  Bota Sot » Kurti: Sejdiu e Thai jan ose pro Serbis, ose jan t shantazhuar

  he gentleman ,
  schreib doch jeweils eine kleine deutsche übersteztung für alle anderen.....danke

  bei allem respekt für kurti und sein engagement im allgemeinen.
  ich würde mich sogar freuen würde er in die politik gehen und bis jetzt würde und hätte ihn & seine partei gewählt......
  aber in diesem punkt hat er nicht recht.

  um so früher die praktischen-fragen gelöst werden um so eher wird die wirtschaft angekurbelt werden können.....
  sprich betriebe und eigentums-fragen geklärt sind beispielsweise.
  auch für die investoren ist dies von vorteil.

  in der resolution wird ganz klar davon ausgegangen das nicht mehr über den status von kosova als solches gesprochen wird.

  in einem punkt muss man kurti zustimmen ;
  das kosova nur in die gespräche gehen sollte das serbien kosova anerkennt.

  das wäre gleichberechtigt und serbien wäre vor einer heiklen politischen situation in bezug der aufnahmeprozedere gegenüber der eu.......

 8. #118

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Kurti: Jo negociata me Serbinė, bashkim me Shqipėrinė

  Lideri i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, ka kundėrshtuar ashpėr bisedimet e paralajmėruara nė mes Kosovės dhe Serbisė dhe sipas tij pas vendimit tė GJND-sė dhe Rezolutės sė OKB-sė, liderėt e kosovės duhet tė debatojnė me Tiranėn pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Ai tha se parulla “Jo negociata, vetėvendosje”, tashmė ėshtė mė aktuale se kurrė.
  “Pushtetarėt tanė nė vend qė tė diskutojnė me autoritetet e Tiranės pėr bashkimin Kosovė-Shqipėri, kanė zgjedhur tė debatojnė me Serbinė pėr ndarjen e brendshme tė Kosovės”, ėshtė shprehur Kurti
  Kurti, ka kritikuar qeverinė aktuale, duke paralajmėruar demonstrata dhe protesta kundėr negociatave me Serbinė, qė sipas tij, janė nė dėm tė Kosovės.
  “Krerėt tanė nuk duhet assesi tė pranojnė negociata me Serbinė, sepse nga to nuk fiton Kosova por Serbia. Nuk negociohet me njė shtet si Serbia e cila nė kushtetutėn e vet akoma Kosovėn e konsideron si pjesė tė saj, nuk ka kėrkuar falje pėr krimet e kryera, akoma i mban fshehur gjurmėt e personave tė pagjetur”.

  Albin Kurti, lideri mė i preferuar nė Kosovė
  Prishtinė, 14 shtator - Drejtuesi i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti ėshtė lideri mė i preferuar i qytetarėve tė Kosovės. Nė bazė tė njė hulumtimi tė Klubit pėr Politikė tė Jashtme dhe Forumit 2015, tė kryer nė qershor tė kėtij viti nga 800 respodentė, Kurti ka marrė mė shumė mbėshtetje sesa drejtuesit e shtetit dhe partive aktuale politike.

  Rezultatet e hulumtimit tregojnė se zgjidhja jo e duhur pėr veriun do tė rezultojė me radikalizimin e veprimeve tė qytetarėve.

  Shqiptarėt dhe serbėt e Kosovės pajtohen se ēėshtja e tė pagjeturve, lėvizja e lirė, veriu i Kosovės si dhe pozita e shqiptarėve nė Serbi, duhet tė trajtohen nė kėto bisedime, siē pajtohen se nė kėtė proces nuk duhet tė diskutohet pėr statusin, ndarje apo hapje tė Pakos sė Ahtisaarit, ėshtė disponimi i qytetarėve tė Kosovės, i matur nga ky hulumtim.

  Hulumtimi ėshtė bėrė pėr tė parė se sa janė tė njoftuar qytetarėt me mundėsinė e fillimit tė njė raundi tė ri bisedimesh. Kosovarėt preferojnė qė bisedimet tė jenė tė ndėrmjetėsuara, ndėrsa SHBA-tė dhe BE-nė i konsiderojnė ndėrmjetės tė preferuar. Hulumtimi po ashtu identifikon rritje tė ndjeshme tė masės qė kundėrshton bisedimet.  Deutsch

  Albin Kurti - der Führer von Vetevendosje ist gegen Verhandlungen mit Serbien sondern für eine Vereinigung mit Albanien. Laut einer Umfrage von Forum 2015 ist Albin Kurti beliebter als jeglicher anderer Politiker im Kosovo.

 9. #119

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890 10. #120
  Prizren
  Fuck of

Ähnliche Themen

 1. Vetevendosje in Heidenheim !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.05.2012, 13:41
 2. Levizja Vetevendosje !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:27
 3. Vetevendosje für Präsident Demaci
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 00:43
 4. Bald Vetevendosje in Makedonien
  Von IbishKajtazi im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 13.03.2011, 20:50
 5. Gezim Nika - Vetevendosje
  Von Gentos im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 09.12.2010, 16:41