BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 42 von 100 ErsteErste ... 323839404142434445465292 ... LetzteLetzte
Ergebnis 411 bis 420 von 997

Partei Vetevendosje

Erstellt von Gentos, 22.02.2010, 09:42 Uhr · 996 Antworten · 97.409 Aufrufe

 1. #411

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890


  Zaskok bei Ferizaj

  Rund 65 Bewohner dieses Dorfes schlossen sich der Vetevendosje an.

 2. #412
  Avatar von graue eminenz

  Registriert seit
  02.03.2008
  Beiträge
  1.137
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Albin Kurti ist nicht gegen eine Zusammenarbeit sondern gegen den Plan von Ahtisaari.
  Eben, der Plan von Ahtisaari ist ja massgebend was politische Entscheide betrifft

 3. #413

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Vetėvendosje, sepse ēdo popull ka tė drejtė tė zgjedh lirshėm rrugėn e ndėrtimit tė fatit kolektiv.- Vetėvendosja ėshtė kushti themelor i lirisė. Gjithēka mė pak ėshtė joliri. Joliria ėshtė e padrejtė. Padrejtėsia ėshtė epapranueshme. Luftoje padrejtėsinė !- Vetėvendosje, sepse liria kolektive ėshtė kushti fundamental i lirisė individuale.- Vetėvendosje, sepse burim i vetėm i sovranitetit ėshtė populli dhe askush tjetėr.- Vetėvendosje, sepse ēdo popull ka tė drejtė tė dekolonizohet.- Vetėvendosje, sepse sa herė kanė vendosur tjerėt pėr ne, e jo ne pėr veten, kemi qenė tė shtypur.- Vetėvendosje, sepse zgjidhja ėshtė liria, dhe ajo ndodh vetėm atėherė kur kjo ēėshtje nuk lihet nė ndėrgjegjen epushteteve nė Beograd.- Vetėvendosje, sepse problemi zgjidhet jo atėherė kur synohet ndryshimi i opinionit tė brendshėm serb pėr Kosovėn,por atėherė kur Kosova pushon sė qeni objekt i kėtij opinioni.- Vetėvendosja ėshtė goditje e fuqishme ndaj ēfarėdo aspiratash hegjemoniste.- Vetėvendosja ėshtė mbyllje e shtegut tė sė keqes.- Vetėvendosja ndikon nė denazifikimin e Serbisė.- Vetėvendosje, sepse ky ėshtė minimumi i kompensimit moral pėr padrejtėsinė shekullore, represionet evazhdueshme, shkeljen e pandėrprerė tė dinjitetit, qindra mijėra dhunime dhe dhjetėra mijėra vrasje, shkatėrrimedhe dėme tė pėrgjithshme.- Vetėvendosje, sepse kjo ėshtė diēka e natyrshme: ėshtė gjė e pritshme tė vendosim nė interes tė vetes mė shumėseē do ta bėnte kėtė tjetėrkush dhe gjithkush tjetėr pėr ne.- Vetėvendosje! Pa kusht. Deri nė shkėputje pėrfundimtare. Deri nė ēlirimin e plotė tė vendit.

 4. #414
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen


  Zaskok bei Ferizaj

  Rund 65 Bewohner dieses Dorfes schlossen sich der Vetevendosje an.

  immer hin 65 bewohner albin kurti auf dem weg zum Kryminister..!!!

 5. #415
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  Gjilan -Wir verteidigen die albanische Flagge-

  Kürzlich als die US Außenministerin Clinton in Kosovo weilte, ließ die Regierung unter Hashim Thaci, alle albanischen Nationalfahnen in Prishtina verschwinden. In der Stadt Prizren darf nach einem EU Gerichtsurteil das Symbol der „Liga von Prizren“ in den öffentlichen Gebäuden nicht mehr gezeigt werden. Die Kolonialisten in Kosova versuchen den Albanern sämtliche nationalen Symbole wegzunehmen. Aus diesen und anderen Gründen marschierten am 25. Oktober rund 3000 Menschen durch die Stadt Gjilan mit albanischen Fahnen. Die Menschen riefen: „Wir verteidigen unsere Fahne rot und schwarz.“ Der Marsch wurde organisiert von dem Rat der Gnjilane Studenten - "KNGJ" Vetevendosje ( Selbstbestimmung) und lokalen Fans der Tifozėt KUQ E ZI ( Fans von Rot und Schwarz). Der Marsch begann um 12:00, von dem High School-Komplex. Über 3000 Demonstranten marschierten zum Stadttheater, wo er die Nationalhymne gesungen wurde und die Fahne in rot und schwarz hochgezogen wurde. Nach dem symbolischen Marsch der absolut friedlich ablief ,löste sich die Veranstaltung auf. Die Zahl der Teilnehmer kann als absoluter Erfolg in der relativ kleinen Stadt Gjilan gewertet werden.

 6. #416

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Kosovo  Shqypni Etnike!

 7. #417

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Anėtarėsohen 153 studentė brenda ditės nga Qendra e Studentėve tė Universiteti tė Prishtinės( Im Verlauf vom Tag haben sich von der Universität von Prishtina rund 153 Studenten der Vetevendosje angeschlossen )

  Dje mė 25 tetor 2010 pas njė aksioni dy orėsh tė aktivistėve tė Qendrės STUDIM KRITIKĖ VEPRIM tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė UP u anėtarėsuan 153 studentė tė vendeve tė ndryshme tė Kosovės si anėtarė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.

  Duke parė gatishmėrinė e tė rinjve nė pėrgjithėsi dhe tė studentėve nė veēanti pėr t’u bėrė anėtarė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ne ndėrmorėm kėtė aksion tė anėtarėsimit i cili do tė vazhdojė pėr disa ditė me radhė.

  Qendra STUDIM KRITIKĖ VEPRIM e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė UP u themelua mė 12 prill 2010 pas kėrkesės sė studentėve qė fryma e VETĖVENDOSJE!-s tė bartet nė Universitetin e Prishtinės i cili ndodhet nė njė gjendje tė rėndė.

  Qendra STUDIM KRITIKĖ VEPRIM e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė UP do tė vazhdojė qė me intensitet edhe mė tė lartė tu pėrgjigjet kėrkesave tė studentėve pėr anėtarėsim nė VETĖVENDOSJE! dhe sigurisht qė me njė numėr kaq tė madh tė studentėve pėrkrahės punėt tona rreth Universitetit tė Prishtinės do tė jenė mė gjithpėrfshirėse dhe mė tė lehta.

 8. #418

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Nė Livoē tė Poshtėm dhe Cėrnicė, tė Gjilanit, themehohen pikat e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

  Nė vazhdėn e aktiviteteve tė shtrirjes sė saj, Lėvizja VETĖVENDOSJE! themeloi dy pika tė reja nė kuadėr tė Kėshillit pėr Zhvillimin e Qendrės nė Gjilan. Pikat u formuan nė fshatrat Livoē tė Poshtėm dhe Cėrnicė.


  Mė 27 tetor 2010 aktivistė, simpatizantė, qytetarė tė shumtė tė Cėrnicės, nė njė tubim publik nė tė cilin ishin tė pranishėm edhe anėtarėt e Kėshillit tė Qendrės nė Gjilan bashkė me deputetin z. Ismail Kurteshi, si dhe liderin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! z. Albin Kurti u themelua pika e kėsaj lėvizjeje pėr kėtė fshat.

  Nė fjalimin e tij z. Albin Kurti veē tė tjerath theksoi se: “Ne po hyjmė nė kėto zgjedhje, jo nga dėshira jonė, por nga nevoja imediate e kohės. Ata (pra pushtetarėt e deritanishėm) e kanė futur Kosovėn nė baltė dhe neve na nevojitet tani t’i fusim thellė duart nė kėtė baltė pėr tė shpėtuar atė qė mund tė shpėtohet.”

  Nė debatin qė pasoi qytetarėt shtruan shumė pyetje dhe interesime tė tyre rreth gjendjes asktuale politike dhe zgjedhjeve qė pritet tė mbahen sė shpejti.

  Pas anėtarėsimit tė njė numri tė madh qytetarėsh nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! u themelua edhe Kėshilli i kėsaj Pike nė kuadėr tė sė cilės u zgjodhėn:

  1.Arsim Miftari
  2. Musli Arifi
  3. Habin Zeqiri
  4. Kosovare Bllaca
  5. Nexhmedin Bllaca
  6. Egzon Arifi
  7. Selami Bajrami
  8. Arjeta Zeqiri
  9. Liridona Hoxha
  10. Marigona Emini
  11. Artan Zeqiri
  12. Driton Ahmeti
  13. Bekim Sherifi


  Nė tubimin tjetėr nė Livoē tė Poshtėm, nė lokalet e shkollės fillore “Dėshmorėt e Kombit” u themelua Kėshilli i Pikės pėr kėtė fshat.
  Qytetarėt e shumtė tė tė gjitha moshave dhe profileve me njė interesim tė madh ndoqėn fjalimin e Ismajl Kurteshit dhe liderit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJ! Albin Kurtit.

  Pėrveē tjerash Albin Kurti foli edhe pėr nevojėn e njė organizimi tė duhur pėr t’u konsoliduar pėr pjesmarrje nė zgjedhjet qė na presin, duke tėrhequr vėrejtjen se “viti 2011, po fituan partitė qė qeverisėn deri mė tani, mund tė jetė shumė mė i keq se vitet paraprake, ngase Kosova gjendet para sfidave shumė tė mėdha, me tė cilat nuk mund tė pėrballen ata qė deri nė fyt janė zhytyr nė korrupsion e keqpėrdorime.”

  Qytetarėt e pranishėm i shtruan shumė pyetje Albin Kuertit, nė tė cilat ai u pėrgjigj, duke thėnė kategorikisht se VETĖVENDOSJE!-a nuk do tė bisedoj me Serbinė nė asnjė rast, aq mė pak nė rrethanat ekzistuese, kur bisedimet e paralajmėruara nuk i sjellin asnjė dobi Kosovės, por bėhen me qėllim qė t’ia lehtėsojnė Serbisė rrugėtimin drejt integrimeve Evropiane.

  Nė kėtė tubim anėtarė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nga ky fshat u bėnė rreth 120 veta. Pastaj u themelua edhe pika pėr Livoē tė Poshtėm dhe Kėshilli i Pikės nė kuadėr tė sė cilit u zgjodhėn:


  1. Shaban Halimi
  2. Kadrie Hajdari
  3. Besim Uka
  4. Shaban Ramadani
  5. Sami Ukshini
  6. Bekim Ademi
  7. Fadil Ahmeti
  8. Valon Murtezi
  9. Besim Ahmeti
  10. Mehmet Elezi
  11. Burhan Salihu
  12. Qėndrim Mehmeti
  13. Nazmi Aliu
  14. Xhafer Bislimi
  15. Kujtim Maliqi  Lėvizja VETĖVENDOSJE! – Qendra Gjilan
  U formua Kėshilli pėr zhvillimin e Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Shtime
  Tė mėrkurėn, mė 27 tetor, u mbajt mbledhja konstituive e Kėshillit pėr Zhvillimin e Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Shtime.

  Mbledhjen e hapi Xhelal Sveēla i cili foli pėr rolin e Kėshillave nė strukturimin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! gjithandej nėpėr Kosovė, si dhe detyrat e secilit Kėshill nė formimin e Pikave tė Lėvizjes nė lagjet dhe fshatrat e komunave, nė mėnyrė qė pėrkrahja e popullit pėr Lėvizjen VETĖVENDOSJE! tė struktorohet nė organizim tė saj.

  Mė pas fjalėn e mori Albin Kurti, i cili u pėrqėndrua nė situatėn politike nė vend dhe sfidat qė e presin Lėvizjen VETĖVENDOSJE! nė tė ardhmen. “Pjesėmarrja nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare ėshtė pasurim i metodave tė aktivitetit tone politik, por asesi zėvendėsim i tyre” pėrfundoi Kurti.

  Kėshillin pėr zhvillimin e Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Shtime e pėrbėjnė 28 anėtarė. Ata janė:


  1. Agon Hysaj - Absolvent i Fakultetit tė Shkencave Politike
  2. Almir Baftiu – Doktor i Stomatologjisė
  3. Armend Brahaj – Magjistėr i Farmacisė
  4. Armend Mustafa – Absolvent i Fakultetit Juridik
  5. Armend Zeqiri – Student i Fakultetit tė Gjuhės Angleze
  6. Labinot Beqaj – Student i Fakultetit Ekonomik
  7. Bardhyl Rushiti – Student I Fakultetit Ekonomik
  8. Besar Sejdiu – Profesor i Gjuhės Angleze
  9. Blerta Sadiku – Marrėdhėnie Ndėrkombėtare
  10. Bukurije Sadiku – Studente e Fakultetit tė Historisė
  11. Detjon Emini – Absolvent i Fakultetit Juridik
  12. Dugagjin Brahaj – Student i Fakultetit Ekonomik
  13. Enes Fazliu – Student I Fakultetit te gjuhes angleze
  14. Enis Mahmuti – Jurist
  15. Faton Misini – Student i Grafikes
  16. Granit Qorrolli – Student I Kultures Fizike
  17. Grejtalb Emini – Student I fakultetit ekonomik
  18. Gurgac Beqa – Prof. i Artit Figurativ
  19. Ibadete Avdiu – Arsimtare, Dizanjere e diplomuar
  20. Kushtrim Abazi – Absolvent i Fakultetit tė elektros
  21. Njazi Hyseni – Master i Shkencave tė Kimisė
  22. Qazim Haziri – Student I Fakultetit Ekonomik
  23. Qemaj Aliu – Doktor i Mjekėsisė sė Pėrgjithshme
  24. Sabile Seferi – Teknike e Informatikės
  25. Sadiku Tėrshani – Absolvent i Fakultetit Ekonomik-Afarist
  26. Shkumbin Beqa – Absolvent i Fakultetit tė Dizanjit Grafik
  27. Valon Jonuzi – Absolvent i Fakultetit Juridik
  28. Veton Ejupi – Student i Fakultetit Juridik

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! – Sekretariati pėr Media dhe Komunikim
  

 9. #419

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Vetevendosje stellt sich vor


 10. #420
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614


Ähnliche Themen

 1. Vetevendosje in Heidenheim !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.05.2012, 13:41
 2. Levizja Vetevendosje !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:27
 3. Vetevendosje für Präsident Demaci
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 00:43
 4. Bald Vetevendosje in Makedonien
  Von IbishKajtazi im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 13.03.2011, 20:50
 5. Gezim Nika - Vetevendosje
  Von Gentos im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 09.12.2010, 16:41