BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 46 von 100 ErsteErste ... 364243444546474849505696 ... LetzteLetzte
Ergebnis 451 bis 460 von 997

Partei Vetevendosje

Erstellt von Gentos, 22.02.2010, 09:42 Uhr · 996 Antworten · 97.281 Aufrufe

 1. #451

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Idemo Beitrag anzeigen
  Was ist daran naturgemäß?
  Großalbanien wird Gott sei Dank nie entstehen.
  und?

 2. #452
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Idemo Beitrag anzeigen
  Was ist daran naturgemäß?
  Großalbanien wird Gott sei Dank nie entstehen.
  Das werden sie miterleben

 3. #453
  Avatar von No1zY

  Registriert seit
  19.09.2010
  Beiträge
  313
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Foto nga prezantimi i Programit Politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!
  YouTube - Fjalimi i Albin Kurtit nė promovimin e programit tė VETĖVENDOSJE!-s

 4. #454

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Kosova ėshtė Shqipėri – i ka ardhė koha ?

  Organizatat joqeveritare shqiptare por edhe lėvizjet e ndryshme politike, gjithnjė e mė tepėr po lansojnė idenė e bashkimit kombėtar mes Shqipėrisė dhe Kosovės.

  Lėvizja pėr Bashkim nėpėrmjet aktivistėve tė rinj tė Lėvizjes Rinore pėr Bashkim, kėtyre ditėve ka filluar aksionin me moton Kosova ėshtė Shqipėri – I ka ardhė koha!

  Ndėrsa, ditė mė parė edhe lideri i lėvizjes Vetvendosje, Albin Kurti tha se, do tė angazhohet qė populli i Kosovės ta ketė tė drejtėn e vetėvendosjes edhe nė aspektin e brendshėm, e edhe nė aspektin e jashtėm tė saj.

  Aspekti i brendshėm i tė drejtės pėr Kurtin nėnkupton qė ne duhet tė kemi institucione sovrane demokratike qė nuk kanė instanca ekzekutive arbitrare mbi veten e tyre, qė dalin nga populli dhe i japin llogari atij.

  Ndėrkaq, aspekti i jashtėm i sė drejtės nėnkupton qė Kosova duhet ta ketė tė drejtėn e vet pėr ushtri, si kapacitet mbrojtės pėr popullin e saj dhe Kosova duhet ta ketė tė drejtėn qė t’i bashkohet Shqipėrisė.

  Afėrsishtė tė njėjtin mendim ndanė edhe Drejtori i Institutit tė prognozave rajonale nė Tiranė, Koēo Danaj i cili ka deklaruar se, deri nė vitin 2013 do tė duhej tė krijohej shteti i ri shqiptar.

  Sipas parashikimeve tė tij, ky shtet do tė pėrfshinte Shqipėrinė e Kosovėn, por edhe pjesė tė Serbisė, Malit tė Zi, Maqedonisė dhe Greqisė ku jetojnė shqiptarėt.

  Kėtė ide Danaj e ka shfaqur nė promovimin e listės sė tij politikė “Lista e Shqipėrisė Natyrale”. Ai ka vlerėsuar se shqiptarėt nė kėto shtete do tė duhej tė dilnin nė referendum nė tė cilin do tė deklaroheshin pėr themelimin e shtetit tė madh shqiptar.

  Nismat e lartpėrmendura janė pėrkrahur edhe nga njė numėr i madh i shoqatave shqiptare, mirėpo ato kundėrshtohen kategorikisht nga pėrfaqėsuesit e partive politike nė pushtet nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni.

  Kreu shtetėror shqiptar, ėshtė i pėrcaktuar pėr procesin e integrimit tė Shqipėrisė nė strukturat euroatlantike. Tė njėjtin synim ka edhe lidershipi shqiptar nė Kosovė e Maqedoni duke respektuar kėshtu kėrkesat e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr njė Ballkan tė integruar tė qetė dhe stabil. (INA)

 5. #455

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Shpėrndahet programi politik i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė ekspozitėn e Lėvizjes nė Therandė  Sot nė qytetin e Therandės u bė hapja e ekspozitės me fotografi tė aktiviteteve pesė (5) vjeēare tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe njėkohėsisht u bė shpėrndarja e programit politik tė Lėvizjes, shpalosur ditė mė parė.

  Ekspozita ka filluar nė ora 09:00, dhe interesimi i qytetarėve ishte i madh si pėr fotografitė tė cilat pasqyronin aktivitetet e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, po ashtu edhe pėr programin politik tė saj. Nė proces e sipėr mbi 70 qytetarė u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!

  Pėrveq qytetarėve tė pranishėm ishin edhe KFOR-i Austriak, tė cilėt ishin tė interesuar pėr aktivitetet nė fotografi e gjithashtu edhe pėr programin politik tė ofruar nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!.

  Aktiviteti me ekspozitėn e fotografive vazhdoi deri nė orėn 17:00.

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! – Qendra Therandė

 6. #456

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Komunikatė nga konferenca pėr shtyp e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, mbajtur mė 3 nėntor


  Sot mė 3 nėntor Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbajti konferencė pėr shtyp lidhur me zhvillimet e fundit nė vend. Konferencėn e udhėhoqi Albin Kurti, ndėrkaq tė pranishėm ishin edhe Florin Krasniqi dhe Flaka Dika.
  Fillimisht gazetarėve tė shumtė iu drejtua Albin Kurt i cili tha se Lėvizja VETĖVENDOSJE! ēdo ditė e mė tepėr po forcohet dhe organizohet dhe vetėm organizimi i fuqishėm e bėn ndryshimin. “Dje Kosova u bė edhe me ish-qeveri, sikurse ishte edhe me ish-president. Kjo nuk ndodhi pėr shkak tė interesave nacionale, por pėr shkak tė interesave tė ngushta partiake. Mirėpo rėnia e djeshme e qeverisė ishte veē formale, sepse rėnia ka filluar qė nga themelimi i saj. Ajo rėnie ka filluar nga momenti kur kjo Qeveri na i ka kontrabanduar Flamurin e Kushtetutėn, kur festonte nė Prishtinė e neve na digjeshin pikat kufitare me Serbinė, kur pranoi planin 6 pikėsh, protokollin me Serbinė, filloi zbatimin e ndarjes sė Kosovės pėrmes decentralizimit etnik dhe filloi shpronėzimin e Kosovės me anė tė privatizimit sė pronės publike. Kjo ish-Qeveri nuk i bėri nder as popullit as shtetit, sepse ishte me sovranitet tė cunguar dhe e korruptuar moralisht e financiarisht. Kjo ish-Qeveri e kishte humbur legjitimitetin, sepse ishte Qeveri e votuar nga shumica e pakicės dhe krejt ēka ndodhi dje ishte se deputetėt ja morėn edhe tė drejtėn e ngushtė ligjore pėr tė qeverisur, duke e ndihmuar kėshtu Thaēin, pėr t’ia ndalur kėtu theqafjen e thellė nė tė cilėn ishte nisur”, pėrfundoi Albin Kurti.
  Mė pas fjalėn e mori Florin Krasniqi, i cili nė fillim potencoi se flet pėr here tė pare nė cilėsinė e aktivistit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ‘Dikur disa njerėz mė kishin bindur tė punoj kundėr okupimit tė Serbisė, sot jam i bindur se duhet tė punoj kundėr okupimit tė vendit tone nga rrugaēėt, dhe ata lokalė, nacionalė dhe ndėrkombėtarė. Tė parėt vjedhin lopėn e qytetarit, tė dytėt vjedhin pasurinė publike, ndėrsa tė tretėt e mbajnė Kosovėn tė varur nė kėtė situate qė ėshtė. Kurrė nuk kam menduar se do tė vij nė kėsi situate, mirėpo unė nuk do ti kursej kapacitetetet e mia, morale, intelektuale dhe materiale pėr ta ēliruar atdheun tim nga kėta kriminelė. Unė besoj nė vitalitetin dhe zgjuarsinė e popullit, tė cilin nuk e kanė mbajtur dot as perandoritė e mėdha, aq mė pak kėta rrugaēė”.
  Flaka Dika tregoi se Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė e gatshme jo vetėm pėr zgjedhje, por edhe pėr ndryshime rrėnjėsore tė domosdoshme nė Kosovė. “Deri mė tash i kemi krijuar 22 Kėshilla tė Qendrave nėpėr komunat e Kosovės, tė cilėt janė duke punuar pėr ēdo ditė nė teren, nė organizimin e pikave nė nivel lagjesh dhe fshatrash. Falė kėtij organizimi janė anėtarėsuar mbi 7270 anėtarė tė rinj nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! Gjatė 2 javėve tė fundit janė anėtarėsuar mbi 1000 vullnetarė qė po e ndihmojnė punėn tonė, ndėrkaq Qendra jonė nė Universitetin e Prishtinės ka anėtarėsuar 830 anėtarė, nga tė cilėt 62% janė vajza”, pėrfundoi Flaka Dika.
  

 7. #457
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021

 8. #458
  Avatar von specialForces

  Registriert seit
  06.10.2008
  Beiträge
  1.759
  Zitat Zitat von Idemo Beitrag anzeigen
  Was ist daran naturgemäß?
  Großalbanien wird Gott sei Dank nie entstehen.
  Das hier ist wahrscheinlicher


 9. #459

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von specialForces Beitrag anzeigen
  Das hier ist wahrscheinlicher

  Der Serbe ändert sich eben nie


 10. #460
  Avatar von GOJIM

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  5.750
  Zitat Zitat von specialForces Beitrag anzeigen
  Das hier ist wahrscheinlicher  nööö, das hier.Ähnliche Themen

 1. Vetevendosje in Heidenheim !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.05.2012, 13:41
 2. Levizja Vetevendosje !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:27
 3. Vetevendosje für Präsident Demaci
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 00:43
 4. Bald Vetevendosje in Makedonien
  Von IbishKajtazi im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 13.03.2011, 20:50
 5. Gezim Nika - Vetevendosje
  Von Gentos im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 09.12.2010, 16:41