BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 48 von 100 ErsteErste ... 384445464748495051525898 ... LetzteLetzte
Ergebnis 471 bis 480 von 997

Partei Vetevendosje

Erstellt von Gentos, 22.02.2010, 09:42 Uhr · 996 Antworten · 98.004 Aufrufe

 1. #471

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Aktivitetet e Levizjes VETĖVENDOSJE! Qendra Gjakovė

 2. #472

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Albin Kurti ne RTK
 3. #473

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Kurti: Kufiri Shqipėri-Kosovė ėshtė i vendosur dhunshėm

  Lėvizja “Vetėvendosje” nė kuadėr tė aktiviteteve tė saj, tė shtunėn themeloi katėr pika tė reja nė komunėn e Gjilanit, dhe njė tjetėr nė Vushtrri.

  Nė tubimet themeluese nė Gjilan, pėrveē anėtarėve tė Kėshillit tė Qendrės nga Gjilani, mori pjesė edhe lideri i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, si edhe Afrim Hoti, vėllai njėrit prej figurave emblematike tė politikės dhe rezistencės intelektuale shqiptare, Ukshin Hotit.
  “Kufiri Shqipėri-Kosovė ėshtė kufi i vendosur dhunshėm, dhe shqiptarėt kurrė nuk e kanė pranuar atė si tė natyrshėm”, tha Kurti duke iu drejtuar tė pranishmėve nė Bresalc.

  Nė themelimin e pikės nė lagjen Dheu i Bardhė, qytetarėve tė pranishėm iu drejtua edhe Afrim Hoti i cili tha: “Ukshini thoshte: ‘Republika nuk mė nevojitet si dekor (pėr ta varur nė mur), por si diē qė do tė mundėsojė zhvillim shoqėror-ekonomik dhe tė garantojė jetė tė dinjitetshme’”. /Telegrafi/

 4. #474

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 5. #475

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Tubime nė fshatrat Slivovė dhe Manastirc, tė komunės sė Ferizajt


  Tė dielėn, mė 07 nėntor, Lėvizja VETĖVENDOSJE! organizoi dy tubime nė dy fshatra tė komunės sė Ferizajt: Slivovė, nė orėn 16:00, dhe Manastirc, nga ora 18:00. Nė kėto tubime i pranishėm ishte aktivisti Xhelal Sveēla, nga udhėheqja qėndrore e Lėvizjes.

  Qėllimi i kėtyre tubimeve ishte informimi i opinionit rreth programit politik dhe zhvillimeve tė fundit nė vend.
  Ndėr tė tjera para vendasve, aktivisti i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Xhelal Sveēla, u shpreh “pėrveē protestave dhe aktiviteteve tė ndryshme qė kemi pasur, kemi shtuar edhe njė metodė, atė dalje nė zgjedhje. Tek ne, ekonomia ėshtė e bazuar vetėm nė tregti, kurse Lėvizja VETEVENDOSJE!, angazhohet pėr rritjen e subvencionimit tė ekonomisė sė vendit pėr ta zėvendėsuar importin me prodhimin vendės dhe pėr ta rritur eksportin”.

  Nė fund Xhelal Sveēla u deklarua se ne besojmė nė ndryshim, prandaj edhe sllogani ynė ėshtė “Zhvillim dhe Shtetndėrtim, Bashkė ėshtė e mundshme”.

  Edhe nė kėto fshatra u vėrejt pakėnaqėsia e fshatarėve rreth problemeve me qeverisjen e klasės politike dhe me progresin e proceseve tė shtetndėrtimit.


  Lėvizja VETĖVENDOSJE! – Qendra Ferizaj

 6. #476

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  U formua Pika e VETĖVENDOSJE!-s nė Samadrexhė tė Vushtrrisė


  Tė dielėn mė 7 nėntor, Lėvizja VETĖVENDOSJE!, Qendra nė Vushtrri mbajti njė tubim me banorėt e fshatit Samadrexhė, komuna e Vushtrrisė.

  Tubimin e hapi anėtari i Kėshillit pėr zhvillimin e Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Vushtrri, Naim bunjaku, i cili bėri nė prezantim tė punėa sė Lėvizjes gjatė kėtyre 5 viteve.

  Pas tij fjalėn e mori anėtari i Kėshillit Xhemail Pllana, i cili foli pėr programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, shtyllat kryesore tė kėtij programi siē janė: Shtet-Ndėrtimi dhe Zhvillimi Ekonomik, si dhe formimin e Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė kėtė fshat, si njėsi bazė nė kuadėr tė procesit tė strukturimit tė Lėvizjes gjithandej nėpėr Kosovė.

  Nė fund tė tubimit u formua Pika e VETĖVENDOSJE!-s nė kėtė fshat.

 7. #477

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  U formuan edhe tri Pika tė VETĖVENDOSJE!-s nė Prizren


  Tė dielėn, mė 07.11.2010, Qendra e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Prizren mbajti tri tubime publike, me ē’rast formoi edhe Pikat respektive.

  Tubimi i parė u mbajt nė fshatin Korishė, nė ora 15:00. Kėtė tubim, e hapi Faruk Dakaj duke i pėrshėndetur tė pranishmit dhe duke treguar ecurinė e aktiviteteve tė Qendrės sė Lėvizjės VETĖVENDOSJE! nė Prizren. Pastaj fjalėn ia kaloj liderit tė Lėvizjės VETĖVENDOSJE! Albin Kurtit, i cili theksoi se gjendja politike nė Kosovė ėshtė e patolerueshme dhe se njė gjė e tillė nuk duhet vazhduar.

  Mė pas pasoi debati me qytetarėt dhe krejt nė fund u formua Kėshilli pėr Zhvillimin e Pikės sė VETĖVENDOSJE!-s nė kėtė fshat.

  Kėshillin pėr Zhvillim tė Pikės sė Lėvizjės VETĖVENDOSJE! nė fshatin Korishė e pėrbėjnė :

  1. Astrit Ukimeri

  2. Faruk Dakaj

  3. Selman Bobaj

  4. Elbasan Rexhaj

  5. Shpejtim Kabashi

  6. Mentor Bobaj

  7. Naser Kukaj

  8. Kushtrim Dakaj

  9. Bekim Xhaferi

  10. Hazir Memaj

  11. Egzon Kukaj

  12. Samire Ahmetaj

  13. Demokrat Ahmetaj

  14. Muhamet Bytyqi

  15. Idriz Dakaj

  16. Egzon Mulaj

  17. Rafet Rexhaj

  Tubimi i dytė u mbajt nė ZHUR duke filluar nga ora 17:00.

  Tubimi u hap nga Shpend Memaj i cili elaboroi synimin politik te Lėvizjes VETĖVENDOSJE!. Edhe kėtu tė pranishmėve tė shumtė iu drejtua lideri i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Albin Kurti. Me kėtė rast ai theksoi se ndryshimi ėshtė i mundshėm nėse bėhemi bashkė. Ata tė cilėt bėhen bashkė nė Lėvizjėn VETĖVENDOSJE! sjellin strukturėn dhe organizimin. Kėsisoj ndryshimi i gjendjes sė rėndė politike nė vend ėshtė i mundshėm.

  Edhe nė kėtė fshat u hap debat me qytetarėt dhe u krijua Kėshilli pėr Zhvillimin e Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.

  Pikėn e Lėvizjės VETĖVENDOSJE! nė ZHUR e pėrbėjnė:

  1. Shpend Memaj

  2. Sahit Rakaj

  3. Adem Elezkurtaj

  4. Flamur Kurtaj

  5. Besnik Saramati

  6. Muhamet Kurtaj

  7. Adrim Memaj

  8. Jeronim Susuri

  9. Enis Ademaj

  10. Valon Sope

  11. Muharem Elezkurtaj

  12. Alban Omaj

  13. Adil Memaj

  Ndėrsa tubimi i tretė u mbajt nė lagjen Tusuz tė Prizrenit, nė tė cilėn morėn pjesė njė numėr i konsiderueshėm i qytetarėve. Tubimin e hapi Islam Thaqi dhe mė pas vazhdoi tė flas Albin Kurti.

  Pas debatit me qytetarė, edhe nė kėtė tubim u krijua Kėshilli pėr Zhvillimin e Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, tė cilėn e pėrbėjnė:

  1. Islam Thaqi

  2. Nazim Berisha

  3. Bedri Pepushi

  4. Hamit Tefiku

  5. Hylki Rexhepi

  6. Xhevdet Berisha

  7. Safet Shala

  8. Fidan Haxhillari

  9. Rezak Berisha

  10. Fikret Berisha

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! – Qendra Prizren

 8. #478
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  VETVENDOSJA PRINE NE SONTAZHIN E PUBLIKUAR NE KOHA.NET
  Prishtinė, 8 nėntor – Nėse zgjedhjet e 12 dhjetorit do tė pėrfundojnė me rezultatet sikur ato tė sondazhit tė saponisur nė koha.net, skena politike e Kosovės do tė pėrmbysej tėrėsisht, dhe fitues do tė dilte Albin Kurti me lėvizjen “Vetėvendosje”.
  Pėr vetėm dy ditė prej se ka nisur votimi pėrmes portalit tė Grupit Koha, www.koha,net, “Vetėvendosja” tashmė rezulton subjekti mė i preferuar, me 29 pėr qind tė votave.
  Lidhja Demokratike e Kosovės aktualisht ėshtė e dyta me 24%, ndėrsa Partia Demokratike e Kosovės e kryeministrit Hashim Thaēi rezulton e treta me vetėm 17,5% tė votave.
  Derisa sondazhi pėrmes portalit nuk ėshtė hulumtim i opinionit, dhe rezultatet e tij nė asnjė mėnyrė nuk mund tė cilėsohen si tregues i saktė i vullnetit tė elektoratit, meqė qasja nė votim ėshtė e kufizuar vetėm pėr pėrdoruesit e kompjuterit dhe internetit, dhe mostra e respondentėve nuk e reflekton pėrbėrjen e popullatės, rezultatet megjithatė, tregojnė njė trend tek shfrytėzuesit e portalit.
  Sipas votave tė hedhura deri tani nė koha.net, subjekti i dytė i ri nė garėn e sivjetme pėr parlamentin e vendit, Fryma e Re (FER), rezulton e katėrta, me 11 pėr qind tė votave, ndėrsa Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) del e pesta me 8 pėr qind.
  Sipas verdiktit tė atyre qė votuan deri tani nė portalin koha.net, koalicioni parazgjedhor mes AKR-sė sė Behgjet Pacollit dhe PD-sė sė Ferid Aganit janė nė kufi tė pragut zgjedhor pėr hyrje nė Parlament, me 5%, ndėrsa LDD-ja e Nexhat Dacit, sipas rezultatit tė tanishėm, nuk do tė hynte nė Parlament, me vetėm 3% tė votave tė mbledhura.
  Sondazhi ka nisur para se tė nėnshkruhej koalicioni parazgjedhor mes Pacollit dhe PSD-sė sė Agim Ēekut, andaj PSD-ja nė sondazh figuron si subjekt i veēantė dhe deri tani ėshtė votuar nga 1 pėr qind e votuesve, sikur edhe Partia Shqiptare Demokristiane.
  Pyetja e shtruar pėr sondazh ishte e thjeshtė – “Pėr kė do tė votoni?” – ndėrsa votuesit kanė mundėsi tė votojnė edhe nė rubrikėn “tė tjerė”, ku pėrfshihen partitė dhe subjektet qė nuk janė listuar, dhe e cila deri tani ka mbledhur 2% tė votave.
  Sido qė tė jetė, lėvizjet nė skenėn politike duket se kanė mundėsi tė ndikojnė nė vullnetin e votuesve, meqė ėshtė vėrejtur se pas zgjedhjes sė Isa Mustafės nė krye tė LDK-sė, preferencat nė favor tė kėsaj partie nė votimet nė portalin koha.net janė ngritur prej rreth 19% nė 24% brenda vetėm njė dite.
  Po ashtu “Koha Ditore” ka mėsuar se nė LDK tashmė janė duke nxitur anėtarėsinė e vet qė tė votojnė sa mė masivisht nė sondazhin e koha.netit, mbase me shpresėn qė sė paku nė kėtė garė virtuale tė dalė si partia numėr njė.
  Nė sondazhin e koha.netit deri mė tani janė hedhur rreth 7.000 vota, ndėrsa anketa do tė vazhdojė tė jetė e hapur.
  Njė anketė e ngjashme pėrmes internetit, e organizuar muajin e kaluar nga agjencia e lajmeve Kosovapress ka rezultuar me “fitues” tė votave “Vetėvendosjen” (34%), ndėrsa e dyta ka dalė partia FER (30%), PDK-ja edhe nė atė anketė ishte e treta (me 18%), ndėrsa LDK-ja e katėrta (me 9%). Tė gjitha partitė e tjera nga anketa e Kosovapressit nuk arritėn tė merrnin 5 %, sa ėshtė pragu zgjedhor.
  Po ashtu javėn e kaluar janė bėrė publike rezultatet e njė hulumtimi tė opinionit tė kryer nga qendra pėr studime humanistike “Gani Bobi”, sipas tė cilit nė zgjedhjet e 12 dhjetorit janė tė interesuar tė marrin pjesė 74 pėr qind e qytetarėve. Pyetjes se pėr cilėn parti do tė votoni nėse zgjedhjet mbahen tė dielėn e ardhshme, respondentėt mė shumti i janė pėrgjigjur me pėrkrahjen qė i kanė dhėnė PDK-sė 35,1 %. Pas saj ėshtė LDK-ja (27.3 %), AAK-ja (12.5 %), “Vetėvendosja” (11. 9 %), AKR-ja (7.2 %), FER-i (4.9 %) dhe LDD-ja (3.1 %).

 9. #479
  Avatar von albaner

  Registriert seit
  05.05.2006
  Beiträge
  3.870
  Zitat Zitat von Gentleman Beitrag anzeigen
  Diesmal wähle ich die LPV und Albin Kurti

  Liebe Redaktion von Kosova-Aktuell, ich möchte kurz begründen warum ich bei der anstehenden Parlamentswahl, die LPV ( Bewegung für Selbstbestimmung) wählen werde. In meiner Familie hat nur mein Vater Arbeit. Er bekommt 230 Euro im Monat. Meine beiden Brüder in Kosovo sind arbeitslos genauso wie meine Schwester. Alle drei bekommen keinerlei Unterstützung, weil der Vater angeblich „gut“ verdient. Wie lange mein Vater noch Arbeit hat, ist wegen der Privatisierung ungewiss. Ich lebe und arbeite in der Emigration um meine Familie über Wasser zu halten. Was sagen die gegenwärtigen Politiker Kosovas zu so einer Situation ? Sie meinen wir sollten Geduld haben, denn der freie Markt und die Privatisierung wird’s schon richten. Tatsache ist jedoch, dass der freie Markt und die Privatisierung nur die Zustände verschlimmert. Das Budget Kosovas soll die nächsten Jahre dazu benutzt werden, die Kosten der absolut sinnlosen Autobahn an die Firma Bechtel und Anka abzuzahlen. Es wird gemunkelt, dass die Autobahn, statt 650 Millionen Euro nun 1,3 Milliarden kosten soll. Der saubere Herr Shala ( Wirtschafts-- und Finanzminister) erklärte vor kurzem: „ Wir brauchen das Geld aus dem Verkauf der PTK ( Post und Telekommunikation Kosovas), um unsere Gläubiger zubedienen..“ Deshalb wollte er für nur 300 Millionen das rentable öffentliche Unternehmen veräußern. Nirgendwo erklären die Parteien in Kosova wie sie die nationale und soziale Frage zu lösen gedenken. Die Herrn im feinen Tuch und hohem Einkommen verweisen nur auf den Markt und seinen angeblichen Selbstheilungskräften. In der Realität zeigt jedoch die Geschichte, dass jede soziale Verbesserung jedes Arbeiterrecht auf der ganzen Welt erkämpft werden musste. Der Kapitalismus braucht eine reale soziale Gegenmacht, damit er überhaupt Zugeständnisse macht. Die Arbeiterbewegung kämpfte jahrzehntelang, um den Achtstundentag. In Kosova wird so getan als ob wir keine kämpferische Gewerkschaft bräuchten und keine Organisation auf politischer Ebene, welche den sozialen Gedanken vertritt. Dies alles ist absurd und der Appell Geduld zu haben ist noch viel absurder. Meine Familie und ich können uns keinerlei Geduld mehr leisten. Wir müssen kämpfen gegen die Privatisierung unserer Reichtümer, wir brauchen Löhne von denen man leben kann. Ebenso Renten, die den alten Menschen ein Leben in Würde ermöglichen. Mein Opa bekommt 45 Euro Rente im Monat, er verbraucht diese Rente komplett für Medikamente und Arztbesuche. In Kosova gibt es keine Krankenversicherung. Alles ist privat und muss bezahlt werden. Die Bildung verkommt immer mehr zu einer Frage des Geldbeutels. Es gibt viele private Universitäten in Prishtina, die einen Haufen Geld kosten. Aber auch an der öffentlichen Universität stiegen die Studiengebühren von 50 Euro pro Semester auf 75 Euro pro Semester. Die öffentliche Bildung ist zu einer Frage des Geldbeutels geworden. Wir benötigen in Kosova zudem eine Arbeitslosenversicherung. Die gegebenen Politiker interessiert dies alles nicht. Sie leben in angenehmen Ambiente und benutzen ihre staatlichen Positionen, um sich zu bereichern. Jeder in Kosova sieht das. Das Land ist klein und man bemerkt sehr schnell, die neue Villa, das neue Auto und die neue Frau bei einem Minister. Dagegen müssen wir uns wehren. Ich wähle die LPV weil endlich eine saubere Organisation im Parlament sitzen muss. Nur die LPV nimmt das Soziale ernst. Nur die LPV findet sich nicht mit der ethnischen Teilung des Landes ab. Albin Kurti ging für seine politischen Auffassungen in Kosova ins Gefängnis, während andere zum Abendessen beim US Botschafter weilten um ihre Befehle entgegen-zunehmen. Ich habe keine Lust mehr von den „ Internationalen“ als Experiment behandelt zu werden. Ich bin ein Mensch, ich habe Bedürfnisse und gerechtfertigte Anliegen. Aus diesem Grund wähle ich die LPV.
  Viele Grüße
  Hasan B. Zur Zeit in Klagenfurt Österreich


  aus Kosova-Aktuell - Aktuell
  typischer albin kurti wähler. ich frage mich was in deren köpfe vorgeht. ein kosovo politiker muss das machen was der us -eu politiker ihm vorschreibt. albin kurtis wähler denken kosovo könne es mit der eu und den usa aufnehmen. usa ist der elefant und kosovo die ameise. albin wird niemals die wahl gewinnen. aber wenn er sie mal gewinnt wird sich nichts ändern, er ist auch nur ein mensch und kann sich gegen die mächtigsten länder der welt nicht durchsetzen.

 10. #480

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Nun auch in Kline
  Shpėrndahet programi politik i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Klinė  Sot, mė 9 nėntor, nė qendrėn e qytetit tė Klinės u bė shpėrndarja e programit politik tė Lėvizjes VETĖTVENDOSJE!, dhe njėkohėsisht u ftuan qytetarėt qė ti bashkohen kėtij subjekti politik.

  Anėtarėt e Kėshillit pėr Zhvillimin e Qendrės Lėvizjes nė Klinė, biseduan me qytetarėt e interesuar pėr ēėshtje tė ndryshme qė lidhen me programin e VETĖVENDOSJE!-s dhe me procesin politik qė po kalon vendi ynė. Qytetarėt shprehėn mllefin pėr gjendjen e rėndė socio-ekonomike dhe shfaqėn shpresėn se mė nė fund do tė ketė ndryshime tė vėrteta dhe rrėnjėsore nė vend.

  Gjatėn kėsaj kohe u bė anėtarėsimi i mė shumė se 80 qytetarėve, nė mesin e tyre 10 vullnetarė.


  Sekretariati i VETĖVENDOSJE!-s pėr Media dhe Komunikim

Ähnliche Themen

 1. Vetevendosje in Heidenheim !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.05.2012, 13:41
 2. Levizja Vetevendosje !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:27
 3. Vetevendosje für Präsident Demaci
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 00:43
 4. Bald Vetevendosje in Makedonien
  Von IbishKajtazi im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 13.03.2011, 20:50
 5. Gezim Nika - Vetevendosje
  Von Gentos im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 09.12.2010, 16:41