BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 49 von 100 ErsteErste ... 394546474849505152535999 ... LetzteLetzte
Ergebnis 481 bis 490 von 997

Partei Vetevendosje

Erstellt von Gentos, 22.02.2010, 09:42 Uhr · 996 Antworten · 97.316 Aufrufe

 1. #481
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Prishtinė, 10 nėntor – Rexhep Selimi, ish-anėtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė mėrkurėn, e ka bėrė publik vendimin pėr tė kaluar nė Lėvizjen “Vetėvendosje”.
  Prezantimi i Selimit si anėtar i “Vetėvendosjes”, ėshtė bėrė gjatė njė takimi me studentėt e Kolegjit Universitar Pjetėr Budi, nė Prishtinė.
  Rexhep Selimi, qė pėr njė kohė ka qenė nė Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės, ka thėnė se e ka zgjedhur Lėvizjen “Vetėvendosje”, me nė krye Albin Kurtin, kryesisht pėr shkak tė programit tė saj.
  “Nė atė copė tė vogėl tė programit tė cilėn e ka shpalosur ‘Vetėvendosja’, unė e kam gjetur vetėn. Programi i ‘Vetėvendosjes’ mban diēka qė partitė tjera tashmė e kanė harruar. Kėtu e gjej kombin tim, flamurin, gjithēka shqiptare, thjeshtė e gjej vetėn time”, ka thėnė Selimi, gjatė prezantimit para studentėve.
  Ai ka shtuar se nuk ka biseduar pėr ndonjė post nė rast se “Vetėvendosja” i fiton zgjedhjet, por vetėm ka shpallur ambiciet e tij pėr t’u bėrė deputet i Kuvendit tė Kosovės.
  Ndėrsa, lideri i “Vetėvendosjes”, Albin Kurti ka thėnė se ndryshimet nė shoqėri gjithmonė kanė filluar me studentėt, ndėrsa ka prezantuar anėtarin mė tė ri tė subjektit tė tij. “Bashkė nė lėvizjen ‘Vetėvendosje’ do tė jemi edhe me Rexhep Selimin. Njė figurė shumė e shquar e luftės ēlirimtare tė UĒK-sė, e cila paraqet sublimimin e tė gjitha pėrpjekjeve ilegale e legale, tė armatosura e paqėsore pėrgjatė gjithė shekullit 20”, ka thėnė Kurti.
  Lėvizja Vetėvendosje ėshtė pasuruar sot edhe me dy emra tė tjerė tė rinj - sociologun nga Prizreni, Afrim Kasolli ,dhe gazetaren Alma Lama.

 2. #482

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Die ersten Mitglieder der UCK schliessen sich der Vetevendosje an

  Albin Kurti dhe Rexhep Selimi nė debat me studentėt e Universitetit Pjetėr Budi nė Prishtinė  Tė mėrkurėn, mė 10 nėntor, Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė bashkėpunim me Universitetin Pjetėr Budi nė Prishtinė, organizoi njė debat me studentėt e kėtij universiteti, ku morėn pjesė Albin Kurti dhe Rexhep Selimi.
  Debatin e hapi Imer Mushkolaj, i cili fillimisht i prezentoi tė dy mysafirėt, me ē’rast Rexhep Selimi u prezantua pėr herė tė parė nė cilėsinė e aktivistit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

  Mė pas fjalėn e mori Albin Kurti, i cili potencoi se studentėt janė shtresa mė e vetėdijshme dhe mė e emancipuar e shoqėrisė dhe ata gjithmonė kanė qenė pjesė e ndryshimeve nė tė kaluarėn, kur ka pasė momente tė ndryshimeve tė mėdha siē janė vitet 68, 81, 97 etj. Tani ėshtė sėrish njė moment historik pėr ndryshime andaj studentėt prapė duhet tė jenė nė ballė tė mobilizimit, sepse kemi nevojė pėr bashkim tė shoqėrisė, tė paknaqurit e tė zhgėnjyerit duhet tė bėhen bashkė, theksoi Kurti.
  Ndėr tė tjera Albin Kurti tha “ne nuk do tė qeverisim me ligjin e forcės, por me forcėn e ligjit” dhe “Lėvizja VETĖVENDOSJE! qeverisjen e sheh si shėrbim ndaj publikut e jo anasjelltas”.

  Rexhep Selimi u shpreh se ēdo veprim tė rėndėsishėm politik qė e ka marrė ka qenė gjatė kohės sa ka qenė student dhe sot sėrish njė ribashkim me Albin Kurtin po e bėn nė prani tė studentėve. Publikisht sot po e mbėshtes Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, sepse jam aq i vetėdijshėm sa tė kuptoj se jemi para ndryshimeve tė mėdha dhe avangardė e kėtyre ndryshimeve ėshtė Lėvizja VETĖVENDOSJE! Pregatituni pėr ndryshim dhe dilni nė ballė tė kėtij ndryshimi, porositi Rexhep Selimi.
  Rexhep Selimi, gjithashtu tha se e vetmja gjė qė nuk e ka diskutuar me Lėvizjen ėshtė posti politik i tij nė tė ardhmen. Arsyeja ime ėshtė se nė programin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! unė e kam gjetur kombin tim dhe flamurin tim, nė tė e kam gjetur Shqipėrinė, pėrfundoi Rexhep Selimi.

  Nė vazhdim u bė njė debat dinamik nė mes studentėve dhe dy panelistėve, me ē’rast kėta tė fundit iu pėrgjigjėn pyetjeve tė studentėve.

  Lėvizja VETĖVENDOSJE!
  Sekretariati pėr Media dhe Komunikim
  

 3. #483

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Tubime nė Gaēkė, Firajė dhe Hajvali


  Tė martėn mė 09.11.2010, nė vazhdėn e takimeve qė po mbanė nė tėrė fshatrat e Kosovės, Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbajti tri tubime me qytetarė, nė tri qendra tė ndryshme tė Kosovės.
  I pari ishte nė fshatin Gaēkė tė komunės sė Ferizajt. Tė pranishėm ishin aktivisti i Lėvizjes VETEVENDOSJE! Xhelal Sveēla dhe profesori i filozofisė politike nė Universitetin e Tiranės Elvis Hoxha.
  Kėto janė disa nga pikat qė pėrmendi profesor Elvis Hoxha: “pika e parė qė duhet ta bėjmė ėshtė bashkimi me Shqipėrinė sepse Kosova duhet ta ketė kėtė tė drejtė. Me krijimin e intelektualėve mė tė mėdhenjė qė dolėn gjatė viteve 1912 e kėndej ndodhi ndarja ndėrmjet shqiptarėve, gradualisht po bėhet njė ndarje edhe mė madhe se ajo qė ndodhi pas vitit 1912. Ne duhet tė kemi raporte reciproke vetėm me ata qė na njohin si sovran. Negociatat e fundit janė tė tmerrshme, nė fakt negociatat nuk do duhej tė ishin ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės por ndėrmjet Shqipėrisė dhe Serbisė. Lėvizja VETEVENDOSJE! ėshtė lėvizje e nuk ėshtė parti politike, dhe kjo na bėnė qė ta ndryshojmė edhe kushtetutėn, pra ne duhet tė nisemi nga logjika “E kam mirė duhet ta bėjmė”. Ne jemi mjeshtėr pėr luftė por nuk kemi mjeshtėr pėr paqe. Kosova ėshtė vend i gjithė Shqiptarėve”.

  Nga ana tjetėr aktivisti i Lėvizjes VETEVENDOSJE! Xhelal Sveēla u shpreh para vendasve se “Lėvizja VETEVENDOSJE! me 12 qershor ka marrė vendimin tė dalė nė zgjedhje, vendim i cili nuk ka qenė i lehtė, por ka ardhė si rezultat i nevojės sė qytetarėve. Dy gjėrat mė negative qė mund tė ndodhin tek ne janė bisedimet me Serbinė dhe privatizimi neoliberal, tė cilat duhet ti ndalim. Ky nuk ėshtė privatizim, por ėshtė plaqkitje. Sa mė shumė qė shesin asete tė rėndesishme aq mė shumė marrin ryshfet qeveritarėt, nėse ne nuk kemi tė drejtė me i udhėheq resurset tona, ne nuk jemi ovran. Nėse nuk mendojmė gjatė gjithmonė do tė jemi humbas”.


  Nuk munguan pyetjet nga ana e tė pranishmėve, tė cilėt shprehėn interesimin e tyre nga ēėshtje tė rėndėsishme madhore deri tek problemet e pėrditshme me tė cilat ballafaqohet qytetari i zakonshėm.

  Tubimi i dytė u mbajt nė ora 17:00 nė lokalet e shkollės fillore “Osman Mani” nė fshatin Firajė, komuna e Shtėrpcės.

  Nė kėtė tubim mori pjesė profesor Hysamedin Feraj, ku foli pėr programin politik tė Lėvizjes dhe mbi gjendjen politiko-ekonomike dhe sociale nė Kosovė .

  Banorėt e kėsaj ane patėn mundėsi qė tė bėjnė pyetje lidhur me programin e Lėvizjes dhe mbi problemet qė i preukupojnė ata.

  Pyetjen ishin kryesisht rreth decentralizimit, formave qė Lėvizja VETĖVENDOSJE! do tė pėrdorė pėr tė krijuar vende punė dhe mbi mėnyrėn e qasjes ndaj privatizimit.

  Nė kėtė tubim u antarėsuan 28 anėtarė tė rinjė, nėntė prej tė cilėve pėrbėjnė Kėshillin e Zhvillimin tė Pikės sė Lėvizjes nė kėtė fshat.

  Ndėrkaq tubimi i tretė u mbajt nė fshatin Hajvali, ku ishin tė pranishėm rreth 100 banorė tė kėtij fshati, nga tė cilėt 61 u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!.
  Fjalimi hyrės dhe prezentues u mbajt nga Prof. Isa Elezaj, i cili bėri nė pėrshkrim tė aktiviteteve tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė terren, pėrkitazi me formimin e strukturave gjegjėse nė komunėn e Prishtinės. U pėrshkrua gjithashtu edhe mėnyra e funksionimit nė relacion Qendra pėr Zhvillimin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė komunėn e Prishtinės dhe pikat nė lagjet dhe fshatrat e caktuara tė qytetit.

  Programi politik i Lėvizjes u shpalos nė pika tė shkurtėra, nga aktivisti i Glauk Konjufca, duke u fokusuar nė ēėshtjet tė cilat i preokupojnė qytetarėt e fshatit Hajvali. Si rėndom u prezantua koncepti i VETĖVENDOSJE!-s “Zhvillim dhe shtetndėrtim”, si pika mė fundamentale pėr arritjen e njė jete sa mė tė mire, ndėrsa u potencuan disa here problemet tė cilat janė mė tė shprehura gjatė kėsaj qeverisje tė keqe, si procesi i dėmshėm i decetranilizimit nė baza etinke, korrupcionit dhe pėrfitimit personal tė pushtetarėve.
  U diskutuan gjithashtu shumė qėshtje si nevoja pėr fuqizimin e drejtėsisė, nevoja pėr pėrmirėsimin e politikave fiskale, si promotor pėr zhvillim ekonomik, pėrmirėsimin e cilėsisė sė arsimimit dhe shėndetsisė.

  Pas prezantimit, qytetarėve tė mbledhur iu dha mundėsia e diskutimit, me c’rast u shtruan edhe shumė pyetje pėr problemet tė cilat i preokupojnė ata mė shumė, rreth programit politik tė Lėvizjes dhe prioriteteve qė duhet t’i kemi pas formimit tė qeverisė.

  Nė fund tė tubimit, edhe nė kėtė fshat, u formua Pika e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.
  Mė pas, me 19 anėtarėt e Kėshillit tė Pikės u mbajt njė takim ku u diskutua rreth hapave tė mėtejshėm tė organizimit nė fshatin Hajvali.

  Sekretariati i VETĖVENDOSJE!-s pėr Media dhe Komunikim

 4. #484

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  $$$_______$$$$$$___$$$$$$_____ __$$$
  _$$$$___$$$$__$$$$_$$$$__$$$$_ _$$$$$
  __$$ $$$____$$$$$$$_$$$$$$$___$$$$$ $
  _$$$$$$$$$_____$$$$$$______$$$ $$$$$$
  ___$$$$$$ $$$___$$$$$$___$$$$$$$$$$
  __$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$
  ___$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$$$$$$$$
  __$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$
  ___$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$$$$$$$
  __$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$$$
  ___$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $$$
  __$$$$__$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$__ $$$$
  _______$$____$$$$$$$$$$____$$
  __$$____ __$$$$$$$$$$$$$$$$_______$$
  _$$$$$_$$$$$$$_$$$$$$__$$$$$$_ $$$$$
  _$$$$$$$$$$$$_ _$$$$$$___$$$$$$$$$$$$
  ___$$$$$______$$$$$$$$______$$ $$$$
  __$$$_$$$_$$$$$$$$$$ $$$$$$_$$$__$$
  ____________$$$$$$$$$$$$$

 5. #485

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Walker kundėr tė gjithėve

  Ish-ambasadori i OSBE-sė, William Walker kritikon qeverinė e deritanishme tė Kosovės se nuk ka bėrė asgjė pėr tė pėrmirėsuar jetėn e qytetarėve.

  Ai po kėshtu kritikon misionin pėr sundimin e ligjit, EULEX, se nuk ka punuar nė forcimin e rendit dhe ligjit nė Kosovė.

  Por jo vetėm kaq, nė njė intervistė pėr Top Channel, diplomati amerikan qė alarmoi botėn pėr masakrėn e Recakut kritikon komunitetin ndėrkombėtar se pėr dhjetė vite nuk ka qenė nė gjendje tė ushtrojė kontroll mbi veriun e vendit.

  Walker kėsaj radhe kthehet nė Kosovė pėr njė qėllim tė veēantė, si mbėshtetės i Albin Kurtit, por edhe pėr tė monitoruar votėn e qytetarėve tė Kosovės, tani qė mundėsitė e reja po u vijnė pėrpara.

  ...

  Por ēfarė mendon ky diplomat amerikan pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė, njė ēėshtje kjo pėr tė cilėn Albin Kurti ka kohė qė ėshtė deklaruar se e ka pikėsynim.

  “Nganjėherė mendoj se ėshtė ide e mirė, nganjėherė nuk jam shumė i sigurt. Mendoj se njerėzit kanė njė arsye qė tė merren me kėtė cėshtje, tė flasin e tė diskutojnė. A kam unė njė opinion tani? Nuk kam, por me tė vėrtetė mendoj se ka arsye tė mėdha pse qytetarėt e Kosovės dhe ata tė Shqipėrisė duhet tė flasin pėr tė ardhmen e tyre tė pėrbashket dhe nėse ata vijnė nė pėrfundimin qė bashkimi ėshtė dicka qė mund tė funksionojė, atehere le tė bėhet”, ėshtė shprehur Walker.


  Walker kundėr tė gjithėve / top-channel.tv

 6. #486

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! prezentoi pesė subjekte politike, tė cilat iu bashkangjitėn listės sė saj
  Lėvizja VETĖVENDOSJE!, tė enjten, mė 11 nėntor, mbajti njė konferencė pėr shtyp, nė tė cilėn i prezentoi pesė subjekte politike, tė cilat iu bashkangjitėn listės sė kandidatėve pėr deputetė tė VETĖVENDOSJE!-s.

  Konferencėn e hapi Albin Kurti, i cili tha se ka nderin qė sot t’i prezentojė:

  Avni Klinakun – nga Lėvizja pėr Bashkim

  Fadil Fazliun – nga Lėvizja pėr Integrim dhe Bashkim

  Xhemajl Arėnliun – nga Balli Kombėtar

  Arif Krasniqin – nga Partia Ekologjike

  Elza Sadikun – nga Lėvizja Demokratike pėr Integrim.


  Ky koalicion ėshtė joformal dhe zgjedhor, tė gjithė 11 kandidatėt e kėtyre subjekteve do tė hyjnė nė listėn e kandidatėve pėr deputetė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!. Me kėtė rast Albin Kurti tha “Ėshtė e mundshme tė bėhemi bashkė dhe njėherė kur tė bėhemi bashkė gjithēka ėshtė e mundur pastaj. Bashkė do tė mundohemi qė ta bėjmė ndryshimin pėr tė mirė tė vendit dhe qytetarėve. Ky ndryshim nėnkupton ndryshimin e pushtetit.”

  Lėvizja VETĖVENDOSJE!

  Sekretariati pėr Media dhe Komunikim

 7. #487

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Marrėveshje koalicioni nė mes tė LVV dhe LB


  Njoftojmė tė gjithė anėtarėt dhe simpatizantėt e Lėvizjes pėr Bashkim, si dhe tė gjithė qytetarėt e Kosovės se me datė 11.11.2010, nė ora 9.30, nė lokalet e Lėvizjes Vetėvendosje!, nė lagjen "Pejton" u bė publike marrėveshja pėr koalicion parazgjedhor nė mes tė Lėvizjes Vetėvendosje! dhe Lėvizjes pėr Bashkim.
  Nė bazė tė kėsaj marrėveshjeje Lėvizja pėr Bashkim do t’i ketė pesė kandidatė nė listėn e Lėvizjes Vetėvendosje!. Kandidatėt e Lėvizjes pėr Bashkim nė kėtė listė do tė jenė: Avni Klinaku, Raif Qela, Aurora Bakalli, Valon Murati dhe Agim Kuleta.

  Prishtinė,
  11.11.2010

  Zyra pėr Informim e Lėvizjes pėr Bashkim

 8. #488

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Lista per Shqiperi Natyrale


 9. #489

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! prezantoi listėn e kandidatėve


  Sot, mė 11 nėntor, nė njė takim pune, Lėvizja VETĖVENDOSJE! prezantoi listėn e kandidatėve pėr deputetė.

  Listėn e pėrbėjnė:


  1. Albin Kurti
  2. Afrim Hoti
  3. Albana Fetoshi
  4. Afrim Kasolli
  5. Agim Kuleta
  6. Albana Gashi
  7. Agron Limani
  8. Ali Jonuzi
  9. Albulena Haxhiu
  10. Ali Lahu
  11. Arben Vitia
  12. Alma Lama
  13. Arif Krasniqi
  14. Arsim Thaēi
  15. Antigona Uka
  16. Artan Ēollaku
  17. Arton Musliu
  18. Arbėrore Kelmendi
  19. Avdi Shkreli
  20. Avdullah Bajra
  21. Arlinda Bytyqi
  22. Avni Klinaku
  23. Avni Rudaku
  24. Aurora Bakalli
  25. Bajram Binaku
  26. Basri Kodra
  27. Bahrije Ademi
  28. Bejtush Isufi
  29. Berat Lahu
  30. Behar Sahitaj
  31. Besnik Bislimi
  32. Enver Bajrami
  33. Blerta Sadiku
  34. Fadil Fazliu
  35. Faruk Mujka
  36. Bukurije Fazliu
  37. Fatlik Lila
  38. Faton Limani
  39. Burbuqe Shurdha
  40. Faton Topalli
  41. Florin Krasniqi
  42. Drenushė Xhemajli
  43. Gani Krasniqi
  44. Gėzim Mekuli
  45. Elza Sadiku
  46. Glauk Konjufca
  47. Haqif Ilazi
  48. Fitnete Ramosaj
  49. Hedvig Kadriu
  50. Hysamedin Feraj
  51. Flaka Dika
  52. Hysen Durmishi
  53. Hysni Guraziu
  54. Florije Drevinja
  55. Imer Halimi
  56. Isa Elezaj
  57. Hatixhe Latifi Pupovci
  58. Islam Thaqi
  59. Ismajl Kurteshi
  60. Igballe Malushaj
  61. Ismet Hamiti
  62. Jahja Dranēolli
  63. Leonora Morina
  64. Jakup Bullatovci
  65. Jashar Aliaj
  66. Liridona Guci
  67. Jeton Budima
  68. Kadri Bytyqi
  69. Luljeta Selimi
  70. Kushtrim Krasniqi
  71. Liburn Aliu
  72. Lumturie Svetla
  73. Masar Vuēiterna
  74. Milaim Kadriu
  75. Majlinda Gjelaj
  76. Murat Musliu
  77. Naser Shatri
  78. Radije Hoxha
  79. Nazmi Mikullovci
  80. Nexhmedin Shaqiri
  81. Sadete Jashari – Aliu
  82. Nezir Myrtaj
  83. Petrit Ahmeti
  84. Sanije Berisha
  85. Qemal Aliu
  86. Raif Qela
  87. Saranda Pozhegu
  88. Ramadan Limani
  89. Rexhep Selimi
  90. Shemsije Seferi
  91. Rifat Demaku
  92. Rizah Xhakli
  93. Shkurte Aliu
  94. Rushit Ramabaja
  95. Sadri Ramabaja
  96. Shqipe Alishani-Gorani
  97. Salih Zyba
  98. Sami Luma
  99. Violeta Salihu
  100. Skender Limani
  101. Sylejman Pireva
  102. Vjollca Ramiqi
  103. Valdet Gjonbalaj
  104. Valon Murati
  105. Vlora Haxhimehmedi
  106. Visar Ymeri
  107. Xhelal Sveēla
  108. Zanita Halimi
  109. Xhemajl Arėnliu
  110. Xhemajl Pllana


  Lėvizja VETĖVENDOSJE!

 10. #490

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

Ähnliche Themen

 1. Vetevendosje in Heidenheim !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.05.2012, 13:41
 2. Levizja Vetevendosje !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:27
 3. Vetevendosje für Präsident Demaci
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 00:43
 4. Bald Vetevendosje in Makedonien
  Von IbishKajtazi im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 13.03.2011, 20:50
 5. Gezim Nika - Vetevendosje
  Von Gentos im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 09.12.2010, 16:41