BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 50 von 100 ErsteErste ... 4046474849505152535460 ... LetzteLetzte
Ergebnis 491 bis 500 von 997

Partei Vetevendosje

Erstellt von Gentos, 22.02.2010, 09:42 Uhr · 996 Antworten · 98.004 Aufrufe

 1. #491
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von albaner Beitrag anzeigen
  typischer albin kurti wähler. ich frage mich was in deren köpfe vorgeht. ein kosovo politiker muss das machen was der us -eu politiker ihm vorschreibt. albin kurtis wähler denken kosovo könne es mit der eu und den usa aufnehmen. usa ist der elefant und kosovo die ameise. albin wird niemals die wahl gewinnen. aber wenn er sie mal gewinnt wird sich nichts ändern, er ist auch nur ein mensch und kann sich gegen die mächtigsten länder der welt nicht durchsetzen.
  Pak hajgare.klm

 2. #492

  Registriert seit
  09.03.2006
  Beiträge
  3.135
  Pesė parti i bashkohen "Vetėvendosjes"


  Iliria News Agency

 3. #493
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021

 4. #494

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890


  Lėvizja VETĖVENDOSJE - Vizitė nė fshatin Bistricė

 5. #495

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Komunikatė nga aktivitetet e sotme tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! - 13 nėntor 2010

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! vazhdon tė themeloj pikat e saj nė nivel lagjesh, fshatrash e qytetesh. Ajo nuk identifikohet me asnjė ngjyrim regjional e lokal, por ka karakter inkluziv qytetar, duke pėrfshirė nė organizimin e saj tė gjithė qytetarėt, nga tė gjitha vendbanimet.

  Tė shtunėn, mė 13 nėntor 2010, nė orėn 16:00, nė zyren e Lėvizjes nė Gjilan, u konstitua edhe njė pikė tjetėr, pėr lagjet e “Tregut tė Gjelbėr” tė kėtij qyteti. Tė pranishėm ishin rreth 40 pėrfaqėsuesė tė kėtyre lagjeve dhe disa antarė tė Kėshillit tė Lėvizjes nė Gjilan. Nė fillim u pėrshėndetėn nga pėrgjegjėsi i pėrkohshėm i kėsaj lagjeje, nga Fatmir Haziri. Ndėrsa pėr tė folur pėr situatėn aktuale ekonomike, fjalėn e rastit e mori profesori i ekonomisė, Nexhmedin Shaqiri. Ai foli pėr resurset e pashfrytėzuara ekonomike dhe ato tė shfrytėzuara keq nga klasa politike. “Nuk ka zhvillim ekonomik me kėtė proporcion skajshmėrisht tė padrejtė nė mes importit dhe eksportit. Po ashtu, politikanėt aktual e kanė bėrė Kosovėn vetėm njė vend konsumues dhe jo prodhues,” – tha ndėr tė tjera Shaqiri.
  Ndėrsa pėr tė komentuar aktualitetin politik nė Kosovė, foli Ismajl Kurteshi. Ai pėrmendi edhe komentin e Walkerit, i cili pėrkrah vullnetin e shumicės shqiptare nė Kosovė pėr bashkim kombėtar me Shqipėrinė. “E shihni se nuk ėshtė e vėrtetė se tė gjithė ndėrkombėtarėt janė kundėr bashkimit kombėtar. Lėvizja VETĖVENDOSJE! kėrkon vetėvendosjen e brendshme dhe tė jashtme,” – iu drejtua tė pranishmėve Kurteshi.
  Po ashtu fjalėn e mori Avni Rudaku, i cili tha se Lėvizja VETĖVENDOSJE! dėshiron ta ripėrkufizoj (kuazi) shtetin e Kosovės, relacionin e vendorėve me ndėrkombėtarėt, marrėdhėnien me Serbinė pėr kushte reciprociteti dhe ta rimendoj raportin e qytetarit me politikanin. “Vetėvendosje nėnkupton faktorizimin e faktorit vendor dhe ngritjen e zėrit tė qytetarėve. Nė shoqėrinė shqiptare tė Kosovės ekziston stratifikim i thellė social dhe ekonomik nė mes tė shtresave tė ndryshme shoqėrore dhe, Lėvizja VETĖVENDOSJE! do tė synoj ta konstituojė shtresėn e mesme ekonomike pėr balancin nė mes tė tė varfėrve ekstrem dhe klasės politike super tė pasur,” – u shpreh Rudaku. Mė pas pasuan pyetjet e qytetarėve rreth zhvillimit ekonomik dhe qasjes qė ka Lėvizja pėr ekonominė e vendit. Pastaj filloi antarėsimi i qytetarėve dhe u formua Kėshilli i Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr “Tregun e Gjelbėr” nė Gjilan, tė cilin e pėrbėjnė dhjetė anėtarė.

  Tubimi radhės nga Lėvizja VETĖVENDOSJE! u mbajt nė fshatin Softaj tė komunės sė Ferizajt.
  Nė tubim ishin tė pranishėm njė numėr i mad hi banorėve nga tri fshatra tė kėsaj komune, Softaj, Sazli, Pojatė dhe Papaz. Tė pranishmėve, gjatė kėtij tubimi iu drejtua aktivisti i udhėheqjes qėndrore tė Lėvizjes Hysen Durmishi, i cili u spjegoi vėndasve arsyen e vendimit, qė Lėvizja VETĖVENDOSJE! e mori mė 12 qershor, pėr tė garuar nė zgjedhje. “Departamenti programor i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė duke punuar nė shkoēitjen deri nė detaje pėr tė nxjerrė njė program qeverisės, qė do tė shpaloset pranė fillimit tė fushatės zgjedhore. Si prioritet ekonomik i Lėvizjes ėshtė Bujqėsia. Qeveritarėt po fokusohen nė projekte qindra milionėshe, pėr arsye se nga kėto projekte ata po fitojnė miliona euro. Tek sektori publik, shtresat e mesme dhe tė varfėra i shfrytėzojnė shėrbimet e sektorit publik si nė shėndetėsi, arsim etj etj…”, kėto janė disa nga fjalėt qė Hysen Durmishi u that ė pranishmėve.
  Pyetjet e shumta nuk munguan, por ndėr to ishte nje pyetje e njė banori tė kėtij fshati “Si mund t’i besojmė Lėvizjes VETEVENDOSJE!, e tė mos mendojmė se do tė veprojnė sikur kanė vepruar paritė tjera?”, pėrgjigja nga Hysen Durmishi ishte “se dallimi nė mes nesh dhe subjekteve tjera pėrkatėse, ėshtė se ato janė korruptuar edhe nė periudhėn sa kanė qenė nė opozitė, ndėrkaq ne si Lėvizje jemi nė skenė qe pesė vite dhe tė gjithė e dine se jemi tė pakorroptuar.

  Sot, gjithashtu Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbajti tubim nė fshatin Skifteraj tė komunės sė Vitisė. Nė kėtė tubim, i cili u mbajt nė lokalet e shkollės sė kėtij fshati, ishin tė panishėm mbi 70 persona, tė cilėve iu drejtuan aktvisti Visar Ymeri nga udhėheqja qėndrore e Lėvizjes, si dhe aktivistėt e Kėshillit pėr Zhvillimin e Qendrės sė Lėvizjes nė Vitisė.
  Kėtė tubim e hapėn aktivistėt nga qendra e Vitisė, Mirjeta Hetemi dhe Arton Misini, tė cilėt bėnė njė pėrshkrim tė aktiviteteve deritashme, tė Lėvizjes nė Viti. Ata poashtu folėn edhe pėr vėshtirėsitė e shumta ekonomike e sociale qė banorėt e kėsaj komune hasin ēdo ditė, si pasojė e keqqeverisjes sė deritashme.
  Nė vijim fjalėn e mori aktivisti Visar Ymeri i cili theksoi se tash ka ardh koha e fundit qė tė bėhemi bashk pėr ta mposhtur kėtė qeveri korruptive dhe tė dalim nga kjo humnerė qė kėta qeveritar na sollėn. Visari sqaroi se ky slogani “Bashkė ėshtė e mundshme” do tė thotė qė sė bashku mund ta fitojmė njė qeveri e cila ėshtė nė shėrbim tė qytetarit e jo e kundėrta, bashkė mund ta pėrmiėsojmė mirėqenien tonė sociale, dhe se bashkė mund ta ndėtojmė njė shtet vėrtet sovran.
  Njė prej temave qė iu vu theks mė shumė ishte edhe subvencionimi i bujqėsisė, ku Visari theksoi se qeveria e deritashme e ka shkatėrruar prodhimin vendor duke i lėnė produktet e huaja tė vėrshojnė tegun tonė nė mėnyrė tė pakontrolluar, tė cilat e kanė stagnuar zhvillimin e prodhimit vendor dhe ua kanė humbur e shpresėn sė bujqėve pėr pėrfitime nga puna e tyre.
  Mė vonė filloi anėtarėsimi i tė pranishmėve, ku u anėtarėsuan mbi 30 tė pranishėm, dhe krejt nė fund u bė zgjedhja e anėtarėve tė Kėshillit Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, nė kėtė fshat, tė cilėn e pėrbėjnė 15 anėtarė.

  Tubimi tjetėr i organizuar nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!, u mbajt me banorėt e fshatit Mushnikovė. Nė kėtė takim u prezantua programi politik i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe u fol pėr domosdoshmėrinė e organizimit tė pakėnaqėsisė, me qėllim tė ndryshimit tė gjendjes sė padrejtė nė vendin tonė.
  Mė pas pasoi debati me qytetarė dhe krejt nė fund u formua Kėshilli pėr Zhvillimin e Pikės sė VETĖVENDOSJE!- nė kėtė fshat.

  Gjatė ditės sė sotme tubime u mbajtėn edhe nė komunėn e Mitrovicės. Duke filluar nga fshati Barė, pastaj nė fshatin Bajgorė, dhe nė fund nė lagjen Lumbardh (ish lagjja e boshnjakėve), nė veri tė Kosovės. Nė tė tri lokacionet u formuan Pikat pėrkatėse tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!
  Nė kėto tubime tė pranishmėve iu drejtuan Florin Krasniqi, Ali Pasoma, Faruk Mujka dhe Raif Qela, tė cilėt folėn pėr ndėrtimin e shtetit, zhvillimin ekonomik, veriun, Trepēėn, pjesmarrjen e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė zgjedhjet parlamentare, etj.

  Tubimi tjetėr, i organizuar nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!, u mbajt me qytetarėt e lagjes "Kalaja II", tė Vushtrrisė, nė tė cilin morėn pjesė rreth 40 qytetarė. Nė kėtė tubim folėn Sheremet Halili dhe.Xhemajl Pllana, tė cilėt shpalosėn programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

  Lėvizja VETĖVENDOSJE!
  Sekretariati pėr Media dhe Komunikim
  13 nėntor 2010

 6. #496

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Sot, mė 14 nėntor, Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka kėto aktivitete


  Sot, mė 14 nėntor, Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka kėto aktivitete:


  1. Tubim me banorėt e fshatit Nakaradė tė komunės sė Fushė Kosovės. Tubimi mbahet nė zyren e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Fushė Kosovė (afėr stacionit tė trenit), nė orėn 17:00. Nė tubim do tė flas Afrim Kasolli.
  2. Tubim nė Artanė (ish Novobėrd). Tubimi mbahet nė Shtėpinė e Kulturės sė qytetit, nė orėn 16:00. Nė tubim do tė flasin Ismail Kurteshi dhe Xhelal Sveēla.
  3. Tubim nė lagjen Arbėria nė Prishtinė. Tubimi mbahet nė shkollėn fillore “Meto Bajraktari”, nė orėn 13:00. Nė tubim do tė flasin Albin Kurti, Nazmi Mikullovci.
  4. Tubim nė lagjen Matiqan tė komunės sė Prishtinės. Tubimi mbahet nė shkollėn fillore “Mitrush Kuteli”, nė orėn 17:00. Nė tubim do tė flasin Albin Kurti dhe Nazmi Mikullovci.
  5. Tubim nė fshatin Gradicė tė komunės sė Drenasit. Tubimi do tė mbahet nė shkollėn fillore “Mehmet Gradica” nė orėn 18:00. Nė tubim do tė flasin Gani Krasniqi, Arlinė Bytyqi dhe Bejtush Isufi.
  6. Tubim nė fshatin Tėrpezė tė komunės sė Vitisė. Tubimi do tė mbahet nė shkollėn fillore “Hysen Tėrpeza”, nė orėn 16:00. Nė tubim do tė flas Hysen Durmishi.
  7. Tubim nė fshatin Sodovinė e Ēerkezėve, tė komunės sė Vitisė. Tubimi do tė mbahet shtėpinė e Hasan Bilallit, nė orėn 19:00. Nė tubim do tė flas Hysen Durmishi.
  8. Tubim me banorėt e lagjes Fidanishte nė Pejė. Tubimi do tė mbahet nė zyren e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Pejė, rr. Bill Klintoni, nė orėn 16:00. Nė tubim do tė flas Florin Krasniqi.
  9. Tubim me banorėt e lagjes Kalaja nė Pejė. Tubimi do tė mbahet nė zyren e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Pejė, nė orėn 18:00. Nė tubim do tė flas Florin Krasniqi.
  10. Tubim nė fshatin Strofc tė komunės sė Vushtrrisė. Tubimi do tė mbahet nė shkollėn fillore “Iliria”, nė orėn 17:00. Nė tubim do tė flasin aktivistėt e Kėshillit tė Qendrės sė Vushtrrisė.
  11. Tubim nė Dardanė (ish Kamenicė). Tubimi mbahet nė Shtėpinė e Kulturės “Isa Kastrati”, nė orėn 15:00. Nė tubim do tė flas Visar Ymeri.
  12. Tubim nė fshatin Shipasticė e Poshtme tė komunės sė Dardanės. Tubimi do tė mbahet nė shkollėn fillore “Sadri Misini”, nė orėn 19:00. Nė tubim do tė flas Visar Ymeri.
  13. Tubim nė fshatin Sferkė tė komunės sė Klinės. Tubimi do tė mbahet nė lokalin e Rrustem Gashit, nė orėn 15:00. Nė tubim do tė flas Glauk Konjufca.
  14. Tubim nė fshatin Fortesė tė komunės sė Rahovecit. Tubimi mbahet nė shkollėn fillore “Liria”, nė orėn 18:00. Nė tubim do tė flas Glauk Konjufca.
  15. Tubim nė Varosh tė komunės sė Ferizajt. Tubimi do tė mbahet nė shkollėn fillore “Visar Dodani”, nė orėn 18:00. Nė tubim do tė flas Liburn Aliu.
  16. Tubim nė fshatin Malishevė e Epėrme tė komunės sė Gjilanit. Tubimi do tė mbahet nė shkollėn fillore “Emin Duraku”, nė orėn 19:00. Nė tubim do tė flasin aktivistėt e Kėshillit tė Gjilanit.
  17. Formimi i Pikave tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė fshatrat Zhegrovė, Majac dhe Lupē, tė komunės sė Besianės.  Ju ftojmė tė merrni pjesė.

  Lėvizja VETĖVENDOSJE!
  Sekretariati pėr Media dhe Komunikim

 7. #497

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Tubimi i mbajtur nė fshatin Sllatinė me 12.11.2010 nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!


 8. #498

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Alma Lama nė emisionin 'ORA SHTATĖ' nė Klan Kosova


 9. #499

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Tubim nė lagjen Kodra e Trimave nė Prishtinė  Tubim me fshatrat Softaj, Sazli, Pojatė dhe Papaz, tė komunės sė Ferizajt. Tubimi u mbajt nė shkollėn fillore “Abetarja” – Softaj


  Tubim nė fshatin Skifteraj tė komunės sė Vitisė

 10. #500

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Rivitalizimi i ekonomisė sė Kosovės


  Tė shtunėn mė 13 nėntor, Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbajti konferencė pėr media me temėn “Rivitalizimi i ekonomisė sė Kosovės”.

  Konferencėn e hapi Albin Kurti, i cili para gazetarėve e prezentoi Nazmi Mikullovcin, kandidat pėr deputet nė listėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.

  “Nazmi Mikullovci ka qenė drejtues i Trepēės pėr 14 vjet rresht. Gjatė kohės sa ka drejtuar Trepēėn, kjo e fundit ka shėnuar zhvillimin mė tė madh tė prodhimit, duke e shndėrruar kėsisoj nga njė ndėrrmarje eksploatuese e mineraleve, nė njė ndėrmarrje e cila ka prodhuar produkte finale. Pas luftės Nazmi Mikullovci i kthehet pėrsėri Trepēės ku e merr pėrsipėr planifikimin dhe organizimin e rehabilitimit tė minierave, qė ishin tė pėrmbytura nė ujė. Disa nga planet i pranohen dhe minierat shpėtohen. Po ashtu shpėtohet edhe Trepēa si njė ndėrmarrje unike, pėrkundėr tendencave tė strukturave paralele pėr ta ndarė.

  Ndėrkaq Nazmi Mikullovci nė fillim spjegoi se arsyeja e aderimit tė tij nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! ėshtė ėshtė programi qė, sipas tij, ėshtė njė program i qartė dhe preciz i ēliruar prej stereotipeve dhe frazeologjisė. Ai tha se ky program krijon njė ambient tė duhur pėr zhvillimin ekonomik dhe ėshtė program real, i cili i identifikon shkaqet e problemeve dhe shtron edhe zgjidhjen e tyre.

  “Sa i pėrket pjesės ekonomike, programi, pikėnisjen e ka nė identifikimin dhe mobilizimin e tė gjitha resurseve njerėzore, materiale dhe financiare, dhe vendosja e tyre nė funksion ekonomik tė Kosovės”, tha Mikullovci.

  Mikullovci tha se ka munguar vullneti politik pėr zgjedhjen e problemeve ekonomike, ndonėse, sipas tij, mundėsitė reale kanė ekzistuar gjithnjė.

  Nė fund Albin Kurti tha se historia dhe pėrvoja e zhvillimit tė prodhimit nė Kosovė janė dėshmitarėt mė tė mirė tė degradimit dhe nėpėrkėmbjes sė vazhdueshme ekonomike nėn tė cilėn e kanė nėnshtruar Kosovėn politikat e derisotme. “Historia dhe pėrvoja na e dėshmojnė qė ne bashkė mundemi, ndėrkohė qė e sotmja na e shpėrfaq dėshtimin e pushtetit”, pėrfundoi Kurti.

  Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Ähnliche Themen

 1. Vetevendosje in Heidenheim !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.05.2012, 13:41
 2. Levizja Vetevendosje !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:27
 3. Vetevendosje für Präsident Demaci
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 00:43
 4. Bald Vetevendosje in Makedonien
  Von IbishKajtazi im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 13.03.2011, 20:50
 5. Gezim Nika - Vetevendosje
  Von Gentos im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 09.12.2010, 16:41