BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 57 von 100 ErsteErste ... 74753545556575859606167 ... LetzteLetzte
Ergebnis 561 bis 570 von 997

Partei Vetevendosje

Erstellt von Gentos, 22.02.2010, 09:42 Uhr · 996 Antworten · 97.293 Aufrufe

 1. #561

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Pėrmbledhje e aktiviteteve tė Lėvizjės VETĖVENDOSJE! mė 24 nėntor
  Kėshillat pėr Zhvillimin e Qendrave tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! edhe tė mėrkurėn, mė 24 nėntor, kanė vazhduar me intensitet tė madh tė organizojnė tubime publike me qytetarėt anembanė Kosovės. Tubime u mbajtėn nė komunat e Besianės, Pejės, Prishtinės, Gjilanit, Kaēanikut, Prizrenit, Vitisė, Sharrit si dhe tė Ferizajt

  Besianė

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Besianė, mbajti tubime me banorėt e lagjes “Qyteti II” tė fshatit Gllamnik si dhe njė tubim nė qytetin e Besianės nė restorantin “Te Qershiat e Llapashticės”. Nė lagjen “Qyteti II” tė pranishėm ishin rreth 100 qytetarė, dhe para qytetarėve folėn Albin Kurti, bashkė me aktivistėt Ali Lahu, Rexhep Selimi, Flaka Dika e Sylejman Pireva. Ali Lahu, foli pėr zgjerimin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė komunėn e Besianės. Pas tij mori fjalėn Albin Kurti, i cili shpalosi programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke u koncentruar mė shumė nė dy shtyllat kryesore tė kėtij programi, qė janė shtetndėrtimi dhe zhvillimi ekonomik. “Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė shumė e fuqishme pėr dy arsye: sepse ka program tė fuqishėm dhe pėr shkak se ka organizim tė fuqishėm. Pavarėsia e Kosovės ėshtė vetėm formale, ngase ajo nuk erdhi si rezultat i sė drejtės pėr vetėvendosje. Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė mundėsia e vetme pėr ndryshime” tha ndėr tė tjera Kurti”. Ndėrsa Rexhep Selimi tregoi se programi politik i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė programi i vetėm ku mishėrohen idetė e tij dhe kėrkesat e gjithė qytetarėve, dhe se pėrmes kėtij program do t’i rikthehet identiteti popullit tė Kosovės. Mė pas pati debat tė hapur, ku qytetarėt dhanė komentet e tyre dhe bėnė pyetje tė shumta lidhur me zhvillimet e fundit politike e ekonomike nė vend.
  Ndėrsa nė restorantin “Te Qershiat e Llapashticės” para qindra qytetarėve tė Besianės Albin Kurti e Rexhep Selimi, shpalosėn programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! si dhe gjatė bashkėbisedimit me qytetarėt erdhėn nė pėrfundim se pa organizim tė fuqishėm tė qytetarėve nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! nuk do tė mund tė realizohet programi politik me moto “Bahkė ėshtė e mundshme”. Nė fund, shumė qytetarė u bėnė anėtar tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, dhe formuan Kėshillat pėr Zhvillimin e Pikave nė Besianė.

  Pejė

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Pejė mbajti me banorėt Vitomiricės tė Treboviqit si dhe tė Naberxhanit. Para qytetarėve tė pranishėm, Bajram Binaku foli pėr historikun e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! si dhe shpalosi programin politik “Bashkė ėshtė e mundshme”.
  Pastaj fjalėn e mori, Avdi Shkreli i cili ndėr tė tjera tha se “Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė pėr ndryshimin e karakterit tė shtetit dhe tė kulturės qeverisėse nė tė mirė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės”.
  Fjalėn e mori edhe Iber Hoti i cili kritikoi sistemin e drejtėsisė duke thėnė se Lėvizja VETĖVENDOSJE!, do tė punojė qė ky sistem tė veprojė mbi parimet e barazisė para ligjit, pėr ēdo qytetarė.
  Ndėrsa Sadik Shala tha ndėr tė tjera se “Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk premton shumė. Kjo Lėvizje flet pak, por punon shumė qė sė bashku me qytetarėt tė arrihen ndryshime rrėnjėsore politike e ekonomike.
  Nė fund u themeluan pikat nė kėto fshatra tė Pejės.

  Prishtinė
  Lėvizja VETĖVENDOSJE, nė Prishtinė mbajti tubim me banorėt e Besisė e tė Lebanėės. Formimit tė Pikės i parapriu shpalosja e programit politik tė Lėvizjes.
  Aktivisti Nezir Myrtaj shpalosi pikat programore ndėrsa nė diskutim me qytetarėt u angazhuan edhe aktivistėt Florie Drevinja, Skėnder Limani, Jashar Alia, Agim Sylejmani e Jusuf Demiri.
  Pas shpalosjes sė Programit dhe diskutimit tė zhvilluar, pjesėmarrėsit e tubimit u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! dhe u zgjodh Kėshilli i Pikės pėr kėto fshatra.
  Tubim tjetėr u mbajt edhe me qytetarėt e fshatrave Bardhosh, Trudė dhe Milecė tė komunės sė Prishtinės.
  Tubimin e hapi aktivisti Isa Elezaj, i cili shpjegoj qėllimet e mbajtjes sė kėtij tubimi, pra shpalosjen e programit politk tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! si dhe formimin e Kėshillit tė Pikės pėr kėto fshatra. Me kėtė rast ai foli edhe pėr pikat programore pėr sovranitetin, simbolet kombėtare dhe kushtetuten. Ndėrsa Aktivisti Xhelal Sveēla, para tė pranishmėve shpalosi pjesė nga programi politik qė kanė tė bėjnė me drejtėsinė. Nė vazhdim aktivisti Arben Vitia, foli pėr sistemin shėndetėsor, kurse pėr sistemin e arsimit foli Violeta Salihu.
  Prezantimi u pasua nga njė bashkėbisedim mes aktivistėve dhe qytetarėve gjatė sė cilit qytetarėt filluan tė parashtojnė pyetje dhe tė japin komentet e tyre rreth Programit politk tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.
  Nė fund tė tubimit qytetarėt u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, si dhe u formua Kėshilli i Pikės pėr fshatrat Bardhosh, Trudė dhe Milecė.

  Gjilan
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Gjilan mbajti tubime nė fshatin Uglar dhe nė lagjen “Ramiz Cėrnica”, brenda qytetit tė Gjilanit. Para uglarasve, folėn Nexhmedin Shaqiri, Avni Rudaku, Ismajl Kurteshi, Avdullah Bajra dhe Gazmend Lakna. Hapjen e tubimit bėri Nexhmedin Shaqiri, i cili foli pėr situatėn e rėndė ekonomike nė vend. “Lėvizja VETĖVENDOSJE! zhvillimin ekonomik dhe shtetndėrtimin nuk e sheh ndaras nga njėra tjetra”. Ndėrsa Avni Rudaku, foli pėr nevojen e aktivizimit politik tė rinisė. “Ju e dini se deri mė tash, partitė politike kurrė nuk e kanė parė rininė si pjesė aktive tė zgjidhjes sė problemit, por vetė rininė si problem. Lėvizja VETĖVENDOSJE ėshtė e bindur se rinia duhet tė pėrfshihet domosdoshmėrisht nė politikat vendimmarrėse. Nuk ka subjekt politik qė pėrfaqėson mė direkt interesat dhe kėrkesat e tė rinjve, sesa Lėvizja VETĖVENDOSJE! E cila ėshtė formuar nga tė rinjtė duke pėrfshirė mė pas nė vete aktivistė tė tė gjitha moshave”. Debati me qytetarėt sillej kryesisht rreth pozitės sė vėshtirė ekonomike tė veteranėve tė luftės dhe papunėsisė sė tė rinjve.
  Tubimi tjetėr u mbajt nė lagjen “Ramiz Cėrnica”. Aty para qytetarėve folėn anėtarėt e Kėshillit tė Lėvizjes nė Gjilan. Pas mbylljes sė diskutimit me qytetarėt, u anėtarėsuan njė numėr i madh i qytetarėve dhe u formua Pika e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė fshat dhe lagjen e qytetit.

  Kaēanik
  Qendra e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Kaēanik, ka mbajtur njė tubim publik nė fshatin Runjevė. Aktivisti Basri Kodra ka diskutuar pėr aktivitet e fundit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe rreth krijimit tė pikave nėpėr fshatrat dhe lagjet e komunės sė Kaēanikut. Basri Kodra para tė pranishmėve ka prezantuar parimet programore tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke u pėrqendruar nė pjesėn e shtetndėrtimit si dhe ka folur pėr tė drejtėn e popujve pėr vetėvendosje. Ndėrsa aktivisti Remzi Krraba ėshtė pėrgjigjur nė disa prej pyetjeve qė u parashtruan nga tė pranishmit. Pas pėrfundimit tė tubimit qytetarėt u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! duke mundėsuar krijimin e Pikės.

  Prizren
  Lėvizja VETĖVENDOSJE organizoi tubim edhe me banorėt e fshatit Malėsi e Vrrinit tė komunės sė Prizrenit. Tubimin e hapi Afrim Kasolli duke e prezantuar programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! mbi shtetndėrtimin dhe zhvillimin ekonomiko-shoqėror tė Kosovės. Duke u pėrqendruar nė pjesėn e zhvillimit ekonomik, ai theksoi se Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr rritjen e subvencionimit tė ekonomisė sė vendit pėr ta zėvendėsuar importin me prodhim vendės dhe pėr ta rritur eksporitin. Pastaj fjalėn e mori Liridona Guci e cila u pėrqendrua mė tepėr nė sektorin e shėndetėsisė, sidomos nė mungesėn e planifikimit dhe menaxhimit nė kėtė sektor. Ajo tha se prioritet i programit politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė ofrimi i sigurimit social e shėndetėsor nė kontrata kolektive, dhe se ky sigurim duhet tė jetė publik dhe i menaxhuar nga kompanitė publike. Ndėrsa Islam Thaqi veēoi mungesėn e kujdesit dhe mbėshtetjes shtetėrore ndaj kategorive tė dala nga lufta, tė ish-burgosurve politik si dhe margjinalizimin e qėllimshėm tė kategorive sociale.
  Nė fund tė tubimit u formua edhe pika e Lėvizjes nė Malėsi tė Vrrinit.

  Viti

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka formuar edhe dy pika nė komunėn e Vitisė. Fshatrat Sllatinė e poshtme dhe Beguncė ishin mikpritėse tė aktivistėve tė Lėvizjes nė mesin e tė cilėve ishin edhe aktivistėt Afrim Hoti e Hysen Durmishi.
  Tubimi i parė u mbajt nė fshatin Sllatinė e poshtme ku aktivisti Arton Musliu i pėrshėndeti tė pranishmit dhe u tregoi ecurinė e punėve rreth shtrirjes sė rrjetit tė Lėvizjes nė Viti. Mė pas fjalėn e mori aktivisti Afrim Hoti i cili ėshtė edhe i vėllai i heroit dhe patriotit tonė tė mirėnjohur Ukshin Hotit, i cili theksoi qė lufta e fundit nė Kosovė nuk ėshtė bėrė pėr qėllimin e krijmit tė disa pashallėqeve dhe pasurimit tė disa individėve por pėr lirinė e tėrė popullit. Ndėrsa Hysen Durmishi tha ndėr tė tjera se partitė po i frikohen Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, pėr kėtė edhe bėnė ē’mos pėr ta ēuar vendin nė zgjedhje tė jashtėzakonshme.
  Ndėr shumė komente dhe pyetje qė bėnė qytetarėt, Faredin Hoxha pyeti nėse Lėvizja VETĖVENDOSJE! do tė bėjė koalicion me PDK-nė nė rast se e kalon pragun zgjedhor.
  Hysen Durmishi u pėrgjigj duke thėnė se Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk e vė nė dyshim faktin qė do ta kalojė pragun zgjedhor, dhe se nuk do tė bėj koalicion jo vetėm me PDK-nė por me asnjė parti qė ka qenė nė pushtet gjer mė tani. Ai mė tutje theksoi se Lėvizja ka vendosur tė hyjė nė institucione pėr t’ia kthyer ato popullit.
  Takimi i dytė me qytetarė u mbajt nė fshatin Beguncė. Edhe nė kėtė fshat fjalėn hyrėse e mbajti Arton Musliu i cili pos tjerash theksoi qė shqiptarėt nė Kosovė duhet tė jenė tė paktėn tė barabartė me pakicat tjera pasi qė janė popull shumicė nė Kosovė e jo tė diskriminuar ashtu siē kanė qenė edhe para lufte.
  Aktivisti Hysen Durmishi nė mes tjerash tregoi faktin qė vendimi pėr tė marrė pjesė nė zgjedhje ka qenė si rezultat i dėshirės sė popullit i cili ka kėrkuar nga Lėvizja VETĖVENDOSJE! qė tė garoi nė zgjedhje dhe pėrveē rrugės dhe protestave interesat e popullit t’i pėrfaqėsoi edhe nė institucione. Durmishi foli edhe pėr hendekun ekonomik e shoqėror tė krijuar nė mes tė politikanėve dhe popullit, ku siē theksoi ai, ky hendek ēdo ditė po rritet pasi qė politikanėt ēdo ditė e mė shumė po pasurohen nė kurriz tė popullit i cili ēdo ditė e mė shumė varfėrohet.
  Nė fund tė tubimeve shumė qytetarė u anėtarėsuan nė Lėvizje dhe formuanKėshillat pėr Zhvillimin e Pikave nė Sllatinė dhe Beguncė.

  Sharr
  Kėshilli pėr Zhvillimin e Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Sharr (Dragash), ka organizuar dy tubime publike me qytetarėt e fshatrave Kapre dhe Kosavё. Nё kёto tubime qytetarёve iu drejtuan Glauk Konjufca dhe Hysni Guraziu. Glauk Konjufca prezantoi programin politik tё Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, dhe shtjelloi shumё tema tё karakterit politik, qё janё me rёndёsi pёr Kosovёn dhe proceset nёpёr tё cilat po kalon ajo. Ndёrsa, Hysni Guraziu foli kryesisht pёr problemet ekonomike me tё cilat po pёrballet populli dhe shteti i Kosovёs, si dhe pёr mundёsitё e tejkalimit tё kёtyre problemeve nėpėrmjet organizimit gjithpopullor. Ai u fokusua nё veēoritё gjeografike tё komunёs sё Sharrit, si njёra nga komunat mё me pёrspektivё pёr zhvillimin e blegtorisё dhe bujqёsisё nё Kosovё. Fjalimet e aktivistёve u pasuan nga shumё pyetje dhe shumė komente nga qytetarėt. Tubimet u ndoqėn nga njė numėr i madh i qytetarёve, njё pjesё e tё cilёve shprehen vullnetin e tyre pėr tu anёtarёsuar Lėvizjen VETĖVENDOSJE! dhe krejtёsisht nё fund u krijuan Pikat e Lёvizjes nё kėto dy fshatra.

  Ferizaj

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! Ferizaj ka themeluar edhe dy pika. Tubimet pėr themelimin e pikave u mbajtėn nė fshatrat, Dremjak dhe Prelez i jeerlive. Para tė pranishmėve folėn Sadri Ramabaja, Rizah Xhakli dhe Enver Bajrami. Rizah Xhakli, foli pėr historikun e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.
  Mė pas, Enver Bajrami, elaboroi programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.
  Prezantimin e pėrmbylli, Sadri Ramabaja, i cili ndėr tė tjera tha se “Jemi ndryshe nga politikanėt tjerė, ne duam qė politikėn ta kthejmė tek qytetari, pakėnaqėsia ėshtė rezultat i shkėputjes sė politikanėve nga qytetarėt. Kemi nevojė pėr njė organizim tė fuqishėm tė pėrbashkėt, dhe pėr njė ideal. Pikėrisht, Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė bazamenti kryesor, dhe slogani i saj “Bashkė ėshtė e mundshme” thotė shumė.
  Nė fund qytetarėt u anėtaėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! si dhe formuan Kėshillat pėr Zhvillimin e Pikave nė kėto fshatra.


  Lėvizja VETĖVENDOSJE!

  Sekretariati pėr Media dhe Komunikim

 2. #562

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  28. Nentori - Rrosh

  Sot, mė 25 nėntor, nė orėn 11:00 nė zyren e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, nė qytezėn Pejton, Rrjetit i Organizatave Shqiptare mbajti konferencė pėr shtyp, rreth organizimeve pėr nderė tė 28 Nėntorit, ditės sė Flamurit.

  Nė konferencė folėn Gentian Sala, pėrfaqėsues i organizatės Blej Shqip dhe Hysen Durmishi pėrfaqėsues i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.

  Gentian Sala tregoi pėr aktivitetet qė do tė organizohen nga RrOSh-i, ditėn e Flamurit.
  “Nė Tiranė do tė mbahet panairi i produkteve shqiptare, nė Prishtinė do tė mbahet koncert me grupet mė tė njohura shqiptare dhe nė Shkup protestė pėr mosrealizimin e plotė tė marrėveshjes sė Ohrit dhe mos anėtarėsimin e Maqedonisė nė Nato”, tha ndėr tė tjera Sala.
  Ndėrsa pėrfaqėsuesi i VETĖVENDOSJE!-s foli pėr rėndėsinė e festės sė 28 Nėntorit dhe dha vėrejtje pėr institucionet e Kosovės, tė cilat ditėn e Flamurit e kanė hequr nga festat zyrtare dhe bėri thirrje pėr rikthimin e simboleve kombėtare nė institucione.

  Pėr 28 nėntor, Lėvizja VETĖVENDOSJE! do tė stolisė qytetin me ngjyrat kombėtare, kuq e zi, dhe do tė mbajė tryeze me temė : Shqiptarėt nė shekullin XXI.

  Rrjeti i Organizatave Shqiptare – RrOSh
  

 3. #563
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021

 4. #564

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

 5. #565

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890

  Tubim nė komunėn e Mitrovicės


  Tubim nė fshatin Shajkovc tė komunės sė Besianės


  Tubim nė fshatin Sveēėl tė komunės sė Beisanės

 6. #566
  Avatar von Kryzat

  Registriert seit
  28.06.2008
  Beiträge
  549
  der albin Kurti zieht das echt durch.
  ich wähle für vetvendosje der hashim der hat kein programm.
  der albin schon, er hat das was andere politiker nicht haben.
  eine klare vorstellung wie er den staat führen will und vorallem wirklich ahnung von politik

  wählt auch vetvendosje!!!

 7. #567
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021

 8. #568

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Aktivist Vetevendosje Beitrag anzeigen
  Max Brym

 9. #569

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Prishtina 26.11
 10. #570

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! vazhdon tė zgjerojė rrjetin e saj


  Kėshillat pėr Zhvillimin e Qendrave tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, nė kuadėr tė zgjerimit tė rrjetit tė saj, kanė organizuar tubime publike me qytetarė nė komunat e Fushė Kosovės, Mitrovicės, Prizrenit, Kastriotit, Gjilanit, Vitisė, Drenasit, Vushtrrisė, Dardanės, Prishtinės si dhe tė Besianės.

  Fushė Kosovė

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Fushė Kosovė, ka themeluar edhe dy pika. Me kėtė rast ėshtė mbajtur edhe njė takim me qytetarė ku morėn pjesė Afrim Hoti, vėlla i intelektualit tė shquar, Ukshin Hoti i shoqėruar nga Milaim Kadriu dhe Elza Sadiku.

  “Kemi njė histori mė shumė se dy mijė vjeēare tė cilėn e karakterizojnė luftėra dhe pėrpjekje pėr liri e ēlirim. Pa u mbėshtetur nė kėtė histori tonėn nuk mund tė kemi njė tė ardhme ku do tė dominojnė vlerat. I jam bashkuar Lėvizjes VETĖVENDOSJE! sepse kemi nevojė pėr ardhje tė vlerave nė pushtet e jo t’i lejojmė kėta bajraktarė pashallėqesh qė duke u pasuruar vetė t’i shkatėrrojnė themelet e kombit tonė tė shumėvuajtur” tha ndėr tė tjera Afrim Hoti.

  Duke folur pėr programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Milaim Kadriu tha se sovraniteti ėshtė shpirti i njė vendi dhe sovraniteti ėshtė aspiratė kombėtare dhe program i Lidhjes sė Prizrenit. “Bazė e njė sistemi ėshtė nxjerrja e kushtetutės qė ėshtė nė interes tė qytetarėve e jo si kjo e sotmja qė i shėrben disa grupeve apo klaneve. Lėvizjes VETĖVENDOSJE! synon dhe do ta ndryshojė kėtė kushtetutė antiqytetare. E ēdo ligji duhet t’i bėhet njė ekspertizė para se ai tė miratohet nė kuvend e jo tė lejojmė tė ndodh si deri tash. Tashmė edhe populli e ka kuptuar se do t’i dėnoi me votė dhe t’i dėnojė njė grusht gllabėruesish qė punojnė kundėr interesave dhe nė dėm tė shumicės” tha Kadriu. Pas prezantimit u hap bashkėbisedimi me qytetarė dhe u arrit pėrfundimi qė vetėm nėpėrmjet organizimit gjithpopullor mund tė arrihen ndryshime radikale e tė domosdoshme.

  Mitrovicė

  Lėvizja VETĖVENDOSJE!, mbajti tubime me qytetarė nė fshatrat Tunel i Parė dhe Shupkovc nė komunėn e Mitrovicės. Nė kėto tubime ishin tė para qytetarėve tė pranishėm folėn Nazmi Mikullovci, Faruk Mujka, Florije Drevinja dhe Raif Qela.

  Qytetarėt patėn rastin tė njihen me gjerėsisht me programin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke u thelluar mė shumė nė dy shtyllat kryesore tė kėtij programi qė janė, shtetndėrtimi dhe zhvillimi ekonomik.

  Pas prezantimit tė programit, pati debat tė hapur ku qytetarėt dhanė komente tė ndryshme lidhur me gjendjen aktuale tė ekonomisė dhe tė mirėqenies sociale nė Kosovė. Ndėr tė tjera u diskutua mė gjerėsisht pėr pjesėn veriore tė Kosovės si dhe pėr gjigantin e paralizuar, Trepēa.

  Nė fund, qytetarėt formuan Kėshillin pėr Zhvillimin e Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė kėto fshatra.

  Prizren

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Prizren, nė kuadėr tė aktiviteteve tė saja tė vazhdueshme, organizoi ty tubime publike me qytetarė nė fshatrat “Legjendė” dhe “Atmaxhė” tė komunės sė Prizrenit.

  Tubimi i parė u mbajt nė shkollėn fillore “Besim Ndrecaj”, tė fshatit “Legjendė”, ku para tė pranishmėve aktivistėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! prezantuan pikėpamjet politike tė pėrmbledhura nė programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.

  Tubimin e hapi Islam Thaqi, i cili e prezantoi programin politik, duke u pėrqendruar nė veēanti tek hapat qė do t’i ndėrmerr Lėvizja, nė pėrmirėsimin e kushteve ekonomike dhe sociale nė vend.

  Pastaj fjalėn e morri Afrim Kasolli, i cili foli pėr politikat e dėmshme ekonomike tė cilat janė ndjekur nė vazhdimėsi nga ana e pushtetit nė Kosovė, tė cilat nė vazhdimėsi vetėm e kanė varfėruar qytetarin duke e shkatėrruar shtresėn e mesme.

  Nė fund tė tubimit, Haqif Iliazi hapi bashkėbisedimin me banorėt e kėtij fshati pėr ēėshtjet aktuale politike si dhe pėr problemet e pėrditshme me tė cilat ballafaqohen banorėt e kėtij fshati.

  Tubimi i dytė u mbajt nė fshatin “Atmaxhė” tė komunės sė Prizrenit. Tubimin e hapi Liridona Guci, e cila foli pėr arsyet e hyrjes sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė garėn zgjedhore, gjė qė nuk nėnkupton zėvendėsimin e mjeteve tė deritanishme tė angazhimit politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE, por vetėm shtimin e metodave tė veprimit politik tė saj.

  Afrim Kasolli elaboroi nė detaje konceptin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, nė veēanti aspektet themelore tė drejtėsisė, rishikimin e tė gjitha kontratave tė privatizimit, rishikimin e pasurisė sė pushtetarėve etj.

  Ndėrsa Agron Limani u pėrqendrua nė neglizhencėn e pushtetit aktual pėr ēėshtjen zbardhjen e fatit tė personave tė zhdukur gjatė luftės, krimet e luftės si dhe pėr domosdoshmėrinė e pagimit tė tė gjitha dėmeve qė i ka shkaktuar Serbia nė luftėn e fundit nė Kosovė.

  Krejt nė fund Islam Thaqi hapi diskutimin, me ē’rast tė pranishmit patėn rastin tė debatojnė pėr shumė ēėshtje tė ndryshme.

  Kastriot

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Kastriot, mbajti dy tubime publike me qytetarė. Tubimi i parė u mbajt nė fshatin Milloshevė, ndėrsa i dytė nė fshatin Plemetin. Glauk Konjufca, Arif Krasniqi dhe Luljeta Selimi u priten nga qytetarė tė shuntė. I pari fjalėn e mori Glauk Konjufca i cili.

  Pastaj fjalėn e morėn, Arif Krasniqi dhe Luljeta Selimi tė cilėt debatuan me qytetarėt rreth problemeve tė tyre me tė cilat ata ballafaqohen ēdo ditė.

  Gjilan

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Gjilan, ka themeluar deri mė tani 31 pika nėpėr fshatrat dhe lagjet e Gjilanit. Tė enjten u krijua pika e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė fshatin Kishnapole, dhe pika e pėrbashkėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr fshatin Capar dhe Bukovik. Me rastin e themelimit tė pikės sė parė, folėn aktivistėt Ismajl Kurteshi dhe Avni Rudaku.

  “Nuk mjafton tė jeni vetėm tė pakėnaqur dhe tė zhgėnjyer. Ju duhet tė organizoheni dhe tė bashkėngjiteni nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, e cila do tė jetė shpresa pėr tė dalur nga kjo pakėnaqėsi e thellė qytetare,” tha ndėr tė tjera Kurteshi.

  Ndėrsa Avni Rudaku, u foli banorėve tė fshatit Kishnapole pėr programin e pėrgjithshėm politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, me theks tė veēantė bashkimin kombėtar. “Lėvizja VETĖVENDOSJE! synon qė idenė e bashkimit kombėtar ta shqyrtoj nė dy kontekste: nė nivelin e sė drejtės ndėrkombėtare qė njė shtet sovran tė bashkohet me atė qė dėshiron, nė nivelin e organizimit tė referendumeve, si votė popullore e realizimit tė vullnetit pėr bashkim kombėtar. Faza e parė mendohet tė jetė ndryshimi kushtetues, e pastaj shpallja e referendumit.” tha ndėr tė tjera Rudaku.

  Nė tubimin tjetėr, para banorėve tė fshatit Capar dhe Bukovik, folėn edhe aktivistėt Fadil Fazliu, Gazmend Lakna, Nexhmedin Shaqiri dhe Avdullah Bajra.

  “Koncepti kryesor i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, pėrqendrohet nė zhvillim dhe shtetndėrtim, qė lidhet domosdoshmėrisht edhe me zhvillimin ekonomik,” u shpreh Fazliu. Ndėrsa Nexhmedin Shaqiri pohoi “Ekonomia nuk mund tė pėrbėhet vetėm nga tregu. Ajo duhet tė zhvillohet sidomos nga zhvillimi i bujqėsisė dhe me ndėrrimin e politikave fiskale. Nuk mund tė ketė zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik, pa rritje tė prodhimtarisė vendore dhe me kėtė raport joproporcional tė eksportit dhe importit nė Kosovė.” Aktivisti Avdullah Bajra, u tregoi banorėve tė Caparit dhe Bukovikut, pėr metodat e ndryshme tė prodhimtarisė bujqėsore nė vendet perėndimore. “Nuk ka shtet perėndimor qė nuk u ofron mundėsi dhe subvencione bujqve. Nė BE, shumica e bujqve ndihmohen nė forma tė ndryshme, duke filluar nga mjetet teknologjike e gjerė nė format e tjera tė stimulimit,”- tha Bajra. Pas mbylljes sė diskutimit, shumica e tė pranishmėve u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! dhe u formuan Kėshillat e Pikave pėr kėto fshatra tė qytetit tė Gjilanit.

  Viti

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! formoi edhe dy pika nė fshatrat Sodovinė e Jerlive dhe Kllokot tė komunės sė Vitisė.

  Tė pranishmėve iu drejtuan aktivistėt Hysen Durmishi, Arton Musliu, Violeta Salihu dhe Zanita Halimi.

  Takimi i parė u mbajt nė Sdovinė tė Jerlive duke filluar nga ora 18:00, ndėrsa takimi i dytė duke filluar nga ora 20:00 u mbajt nė fshatin Kllokt tashmė komunė nė vete si pasojė e decentralizimit. Fjalėn hyrėse e mbajti aktivisti Arton Musliu, i cili foli rreth organizimit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Viti. Ai ndėr tė tjera theksoi edhe rėndėsinė e ridefinimit tė kornizės kushtetuese pas tė cilit Kosova duhet tė shpallet shtet i Shqiptarėve dhe i komuniteteve tjera qė jetojnė nė tė e jo siē ėshtė gjer mė tani”.

  Mė pastaj foli aktivisti Hysen Durmishi, duke u thirrur nė sloganin “Bashkė ėshtė e mundshme” theksoi nevojėn e bashkimit tė tė pakėnaqurve pėr tė ndryshuar gjendjen, pasi qė numri i tė pakėnaqurve nė Kosovė ėshtė shumė i madh nė krahasim me numrin e tė kėnaqurve, tė cilėt janė vetėm politikanėt dhe tė afėrmit e tyre tė cilėt pėrfitojnė nė kurriz tė popullit”.

  Nė fshatin Kllokot, Hysen Durmishi gjatė shpalosjes sė pikave programore foli mė shumė pėr procesin e decentralizimit, i cili duhet tė bėhėt nė bazė tė parimeve qytetare e jo tė ndarjes sė Kosovės nė vija etnike.

  Aktivistja Violeta Salihu foli rreth gjendjes sė mjerueshme nė shėndetėsi. Ajo theksoi se si pasojė e keqqeverisjes dhe e keqpėrdorimit tė fondeve tė sistemit publik shėndetėsor, shpesh ndodh qė pacientėt tė vdesin nė mungesė tė barėrave elementare.

  Nė tė dyja kėto fshatra, shumė tė pranishėm u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! dhe krejt nė fund u bė edhe formimi i pikave Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.

  Tubime tė ngjashme publike me qytetarė u mbajtėn edhe nė komunat e Drenasit, Vushtrrisė, Dardanės, Prishtinės si dhe tė Besianės.  Lėvizja VETĖVENDOSJE!

  Sekretariati pėr Media dhe Komunikim

Ähnliche Themen

 1. Vetevendosje in Heidenheim !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.05.2012, 13:41
 2. Levizja Vetevendosje !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:27
 3. Vetevendosje für Präsident Demaci
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 00:43
 4. Bald Vetevendosje in Makedonien
  Von IbishKajtazi im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 13.03.2011, 20:50
 5. Gezim Nika - Vetevendosje
  Von Gentos im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 09.12.2010, 16:41