BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 58 von 100 ErsteErste ... 84854555657585960616268 ... LetzteLetzte
Ergebnis 571 bis 580 von 997

Partei Vetevendosje

Erstellt von Gentos, 22.02.2010, 09:42 Uhr · 996 Antworten · 97.339 Aufrufe

 1. #571
  Avatar von Kryzat

  Registriert seit
  28.06.2008
  Beiträge
  549
  das ist die erste partei die klar text spricht
  hashim thaēi kann ich nicht trauen da seine reden 2 deutig sind.
  seit er an die macht kam hat er aus mysteriösischen gründen aufeinmal enorm viel reichtum
  niemand fragt sich woher hashim und ramush haradinaj das geld her haben

  die haben zum tiel VILLEN IN DUBAI aus kosovarischen geld.

  was mich richtig sauer macht ist, das ist geld wofür albaner hart arbeiten.
  wir haben für einen freien demokratischen staat soviel blut vergossen und was haben wir bekommen, einen staat der homo ehen legalisiert.
  in so einem staat möchte ich nicht leben.

  albin kurti spricht klardeutsch. albin kurti ist ein mann der worte.
  wenn er was angekündigt hat, hat er dass durchgezogen.
  er hat enorm gute führungsqualitäten.
  hashim thaēi wird von jmd. anders gesteuert.
  rexhep pazolli arbeitet eh für die arabischen wahabiten oder für die russen.
  LDK wurden kürzlich 2 minister verhaftet wegen korruptsion

  wenn ihr ein kosovo wollt das auf die wünsche seines volkes eingeht.
  das sich für die interessen der albaner einsetzt dann wählt vetvendosje

 2. #572

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbanė 20 tubime me qytetarė


  Nė kuadėr tė zgjerimit tė rrjetit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, tė premten mė 26 tetor, Kėshillat pėr Zhvillimin e Qendrave tė Lėvizjes mbajtėn 20 tubime anekėnd Kosovės. Tubime u mbajtėn nė Malishevė, Mitrovicė, Ferizaj, Gjilan, Pejė, Klinė, Shtime, Dardanė, Lipjan Viti si dhe nė Therandė.


  Malishevė

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Malishevė, ka organizuar dy tubime publike me qytetarėt e fshatrave Tėrpezė dhe Lladroc.

  Para tė pranishmėve si nė Terpezė e po ashtu edhe nė Lladroc folėn aktivistėt, Gani Krasniqi, Visar Ymeri, Afrim Hoti si dhe Behare Sahitaj.

  Fillimisht para banorėve tė kėtyre fshatrave foli Gani Krasniqi i cili, potencoi se Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka vendosur qė tė marrė pjesė nė zgjedhjet parlamentare, mirėpo jo si zėvendėsim i metodave tė mė pashme tė veprimit tė saj, por si shtim i njė metode me synim tė njėjtė.

  Pas tij fjalėn e mori, Afrim Hoti, vėllai i patriotit tė shquar Ukshin Hoti, i cili elaboroi rrjedhėn e ngjarjeve historike tė popullit shqiptar pėr vetėvendosje e deri te Lėvizja VETĖVENDOSJE!.

  Ndėrsa programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr zhvillim dhe shtetndėrtim “Bashkė ėshtė e mundshme” e ka shpalosur aktivisti Visar Ymeri.

  Para banorėve tė Trepezės dhe tė Lladrocit foli edhe aktivistja Behare Sahitaj, e cila foli pėr bashkėpunimin qė synon ta ndėrtoi Lėvizja VETĖVENDOSJE! me faktorin ndėrkombėtar, mirėpo duke mos pranuar qė tė kenė fuqi ekzekutive mbi institucionet e Kosovės.

  Qytetarėt si nė ēdo tubim tė Lėvizjes, patėn mundėsi qė tė bashkėbisedojnė nė mėnyrė tė hapur me aktivistėt, dukė ardhur nė pėrfundim se vetėm organizimi i fuqishėm mund t’i sjellė ndryshimet e nevojshme nė tė mirė tė qytetarėve.

  Mitrovicė

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Mitrovicė, mbajti dy tubime me qytetarė nė lagjet “Bair” dhe “2 Korriku” tė kėsaj komune. Tė pranishėm nė kėto tubime ishin aktivistėt Nazmi Mikullovci, Igballe Malushaj, Faruk Mujka e Raif Qela.

  Aktivisti Faruk Mujka, foli pėr organizimin dhe shtrirjen e Lėvizjes VEĖVENDOSJE! nė komunėn e Mitrovicės. Ai po ashtu bėri shpalosjen e programit politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė pika te shkurtra, duke u koncentruar mė shume nė dy shtyllat kryesore tė kėtij program qė janė shtetndėrtimi dhe zhvillimi ekonomik.

  Nazmi Mikullovci, foli pėr zhvillimin ekonomik dhe pėr procesin e dėmshėm tė privatizimit. Ai theksoi se Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk do ta pranojė kurrė privatizimin e Trepēės.

  Pėr historinė e popullit tonė si dhe pėr bashkimin kombėtar foli aktivisti Raif Qela. “Bashkimi kombėtar ėshtė interes politik, ekonomik e strategjik pėr tė dy anėt e kufirit”- pėrfundoi Qela.

  Duke e ditur se sistemi shėndetėsor nė Kosovė ėshtė nė nivel shumė tė ulėt, aktivistja Igballe Malushaj u shpreh se duhet bėrė ndryshime rrėnjėsore ne kėtė drejtim, dhe i gjithė populli i Kosovės duhet tė ketė sigurim shėndetėsor.

  Mė pas pati debat tė hapur me qytetarė, ku pas diskutimeve e pyetjeve tė shumta, u themeluan edhe Pikat e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė kėto dy lagje.

  Ferizaj

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Ferizaj ka mbajtur tubim publik me qytetarė nė fshatin Sojevė tė kėsaj komune. Para banorėve tė Sojevės folėn aktivistėt, Faton Topalli, Enver Bajrami dhe Rizah Xhakli kanditatė si dhe Hysen Durmishi e Faton Limani.

  Fillimisht fjalimin hyrės e mbajti, Rizah Xhakli i cili para tė pranishmėve prezantoi programin politik tė Lėvizje nė tė cilėn ngėrthehen 100 pika.

  Mė pas Faton Limani, ndėr tė tjera tha se “Ne si Lėvizje VETEVENDOSJE! nuk jemi kėtu qė ta bėjmė njė shtet tė politikanit, por jemi kėtu qė shteti tė jetė nė shėrbim tė qytetarit. Duke i bashkuar njerėzit e pakėnaqur, do ta ndryshojmė gjendjen nė mėnyrė rrėnjėsore nė tė mirė tė shumicės sė qytetarėve”.

  Faton Topalli u tha qytetarėve se “Politika aktuale ka bėrė qė tė gjithė tė jemi njėsoj, dhe po na e pamundėson qė t’i shprehim pakėnaqėsitė tona nėpėrmjet mjeteve tė demokracisė direkte siē ėshtė referendumi”.

  Enver Bajrami, shpjegoi se Lėvizja VETEVENDOSJE! nuk ėshtė kundėr decentralizimit nė bazė tė parimeve qytetare mirėpo kundėr decentralizimit i cili ndanė Kosovėn nė vija etnike duke e favorizuar madje pakicėn serbe pėrballė shumicės shqiptare.

  Ndėrsa aktivisti Hysen Durmishi u tha qytetarėve se “Mė 12 qershor tė kėtij viti Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka vendosur qė krahas metodave tė deritanishme tė shtojė edhe daljen nė zgjedhje si metodė shtesė por asesi si zėvendėsim tė metodave tjera”.

  Nė fund qytetarėt u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! dhe formuan pikėn e Lėvizjes nė Sojėve

  Gjilan

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Gjilan, mbajti tubim me banorėt e lagjes “Rruga e Prishtinės”. Tubimi u mbajt nė shkollėn fillore “Selami Hallaēi” ku tė pranishėm ishin aktivistėt Ismajl Kurteshi, Liburn Aliu, Nexhmedin Shaqiri, Avni Rudaku, Zanita Halimi, Shkurte Aliu e Avdullah Bajra.

  “Pėrmes marrjes pjesė nė zgjedhje, ne dėshirojmė tė shtojmė edhe njė mjet, pėr tė arritur synimet tona,”- u shpreh ndėr tė tjera Liburn Aliu. Ndėrsa Shkurte Aliu foli pėr gjendjen e mjerueshme tė kulturės, gjegjėsisht trashėgimisė kulturore nė Kosovė.

  Aktivistja Zanita Halimi pėrmendi rininė si pjesė shumė tė rėndėsishme nė proceset vendimmarrėse politike.

  Avdullah Bajra shpalosi pikat programore tė Lėvizjes qė kanė tė bėjnė me zhvillimin e bujqėsisė pėrmes subvencioneve dhe sigurimit tė tregut nga shteti.

  Avni Rudaku, foli pėr karakterin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke shtuar ndėr tė tjera se, vetė ekzistenca e njė lėvizjeje qytetare, politike dhe sociale nė njė vend, tregon pėr tensionet dhe pabarazitė nė mes shtresave tė ndryshme tė asaj shoqėrie, si nė nivelin politik, ekonomik, social dhe kulturor.

  Pas mbylljes sė diskutimit, u anėtarėsuan shumica e tė pranishmėve nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! dhe u formua Pika pėr kėtė lagje tė qytetit tė Gjilanit.

  Pejė

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Pejė, ka mbajtur dy tubime publike me qytetarėt e komunės sė Pejės. Takimet u mbajtėn nė Baran dhe nė lagjen e “Rrokaqiejve”. Pra pejanėve tė pranishėm foli, Albin Kurti. Kurti duke e shpalosur programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, ndėr tė tjera tha se tė gjithė atyre njerėzve dhe figurave publike qė mund tė vėrtetohet se janė pasuruar nė kundėrshtim me ligjin ajo pasuri duhet tu konfiskohet. Albin Kurti foli edhe pėr rėndėsinė e sovranitetit duke thėnė se “Pavarėsia ėshtė vetėm formale. Kosova bėhet funksionale vetėm atėherė kur tė bėhet tamam shtet sovran”.

  Ndėrsa nė tubimin e dytė, Albin Kurti u tha qytetarėve se politikat e gabuara dhe tė dėmshme tė qeverive tė kaluara kanė pamundėsuar zhvillimin ekonomik dhe pėr pasojė kanė mohuar tė drejtėn elementare tė njeriut pėr punė. Albini pėrfundoi

  Gjatė debatit me qytetarėt ua arrit pėrfundimi se vetėm organizimi i tė pakėnaqurve mund ta parandaloi dėshpėrimin kolektiv dhe tė kthehet shpresa dhe fuqia pėr realizimin e programit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.

  Nė fund tė tubimeve shumė qytetarė u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!

  Klinė

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Klinė, ka mbajtur tubim me banorėt e fshatit Gremnik tė kėsaj komune.

  Tubimin nė Gremnik e hapi aktivisti Fadil Destani, i cili foli nė pėrgjithėsi pėr gjendjen aktuale politiko-sociale nė vend dhe pėr hapat qė do tė bėjė Lėvizja VETĖVENDOSJE! pėr tė realizuar programin e saj.

  Pas tij foli aktivistja Fitnete Ramosaj, e cila u pėrqendrua mė shumė nė pikėn e

  Shtetndėrtimit, dhe theksoi se duhet tė kemi njė shtet funksional nė shėrbim tė tė gjithė qytetarėve.

  Konstatimet e pėrgjithshme tė qytetareve ishin se politikanėt e deritashėm gjithnjė na

  kanė gėnjyer dhe se pėr secilėn parti qė vjen tė mbaje tubim me qytetarė, ne e dimė

  paraprakisht se ēfarė gėnjeshtrash do te na thonė. ”Jemi ngopur me premtime boshe dhe me gėnjeshtra. Jemi ngopur me asfalt. Duam shtet qė ėshtė nė funksion tė mirėqenies sė qytetarėve, shtet ligjor dhe me pėrgjegjėsi”.

  Njė qytetar pyeti pėr manipulimet e mundshme nė zgjedhje. Aktivistja Fitnete Ramosaj tha se qytetarėt duhet tė dalin nė votime dhe tė votojnė sipas bindjeve dhe vullnetit tė tyre. “Do tė dalim dhe tė votojmė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, dhe nuk do tė zhgėnjehemi”- nėnvizoi ajo.

  Nė fund , qytetarėt themeluan Pikėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė kėtė fshat.

  Viti

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė viti, themeloi edhe dy pika tė reja nė fshatrat Radivojc dhe Sllatinė e Epėrme.

  Nė tubimin e mbajtur nė fshatin Radivojc, pjesėmarrės ishin aktivistėt Xhelal Sveēla e Violeta Salihu. Hapjen e tubimit e bėri aktivisti Arton Musliu, i cili kryesisht foli pėr problemet ekonomike me tė cilat po ballafaqohet Kosova, ku 18% e popullsisė jetojnė nė varfėri tė skajshme, qė do tė thotė se kėta njerėz jetojnė me mė pak se 1 dollar nė ditė!

  Aktivistja Violeta Salihu, mė shumė u pėrqendrua nė shtetndėrtimin dhe decentralizimin etnik tė Kosovės, ku siē tha ajo, ky decentralzim i ka vėshtirėsuar jetėn qytetarėve shqiptarė dhe ėshtė bėrė vetėm pėr interesa tė komunitetit serb.

  Aktivisti Xhelal Sveēla, foli mė shumė pėr drejtėsinė dhe negociatat me Serbinė tė cilat siē tha ai do tė jenė shumė tė dėmshme pėr shqiptarėt. Ai shprehu qėndrimin e Lėvizjes VETĖVENDOSJES! rreth kėsaj ēėshtje duke thėnė se, “Ne nuk do tė hymė nė asnjė lloj negociatash me Serbinė deri sa ajo nuk kėrkon falje publike pėr krimet e bėra nė Kosovė, nuk paguan dėmshpėrblimin, nuk e zbardh fatin e tė pagjeturve dhe nuk i largon strukturat paralele nga Kosova dhe pėrderi sa ajo nuk na njeh si shtet tė pavarur e sovran”.

  Gjatė debatit tė hapur me qytetarė, i pranishmi Florim Sylejmani pyeti se sa do tė

  mund Lėvizja VETĖVENDOSJE! tė ndryshoi pakon e Ahtisarit? Xhelal Sveqla iu pėrgjigj duke thėnė se “vullneti i popullit ėshtė mbi tė gjitha, dhe nėse populli nuk e do kėtė pako, atėherė nuk ka asnjė ligj nė botė qė mund ta ndaloi vullnetin e popullit, pėr ndryshimin ose largimin e kėsaj pakoje”.

  Nė fund, shumė tė pranishėm u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! dhe formuan Pikėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė kėtė fshat.

  Tubimi i dytė u mbajt nė fshatin Sllatinė e Epėrme, ku ishte i pranishėm aktivisti nga, Faton Topalli.

  “E drejta pėr vetėvendosje, ėshtė njė e drejtė legjitime dhe elementare e aplikueshme nė tė gjitha shtetet evropiane. Ne nuk duhet tė privohemi nga kjo e drejtė ashtu siē po

  ndodhė deri mė tani” tha Faton Topalli.

  Mė pas, pati debat me qytetarė, ku banorėt e kėtij fshati i dhanė njė pėrkrahje tė

  madhe programit dhe qėllimit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

  Shumė prej tyre u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! dhe formuan Pikėn e Lėvizjes pėr kėtė fshat.

  Tubime tė ngjashme mė qytetarė u mbajten edhe nė komunėn e Shtimes, tė Dardanės tė Lipjanit si dhe tė Therandės.

  Lėvizja VETĖVENDOSJE!

  Sekretariati pėr Media dhe Komunikim

 3. #573

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Vetevendosje Tubime/Versammlungen

  Gjilan/Dardane


  Prishtina(Studenten)/Therande


  Mitrovica/Fush Kosove ( Eröffnung des Wahlkampfs )

 4. #574

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Dardane


  Therande


  Sala e Kuqe / Prishtina


  Fush Kosove


  Mitrovica

 5. #575

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Duam shtet tė ri pėr kombin shqiptar, e jo komb tė ri pėr shtetin e Kosovės


  Nė ditėn e tretė tė fushatės elektorale, Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbajti tubim me qytetarėt e Gjilanit. Tubimi u mbajt nė palestrėn sportive “Bashkim Selishta-Petriti” dhe filloi nė ora 13:00.
  Hapjen e tubimit e bėri kandidatja Zanita Halimi. Kurse menjėherė pas hapjes fjalėn e mori kandidati tjetėr, Ismajl Kurteshi. Ai falenderoi qytetarėt pėr pjesėmarrje masive nė kėtė tubim, dhe iu tregoi atyre idetė dhe qėllimet e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!
  “Tė irrituar nga qeveritarėt e korruptuar qė mungesėn e ofertave serioze mundohen ta kompensojnė me ofrimin e drekave e darkave ose tė ndonjė thesi me miell qė e kan ble me parat tuaja, pėr ta korruptuar kėshtu edhe procesin zgjedhor, e nė kėtė mėnyrė pėr t’u lėnė pa ardhmėri. Duhet t’i kundershtojmė ata qė marrin vendime pa e rrespektuar vullnetin e popullit. VETĖVENDOSJA!, pėr ēėshtje tė rėndėsishme do ta aplikojė referendumin. Ajo nuk do te marrė vendime pa qytetarėt pėr: bashkimin me Shqipėrinė, decentralizimin, flamurin, hymnin, privatizimin dhe shumė qėshtje tė tjera me rėndėsi”- tha Kurteshi.
  Pas tij, qytetarėve gjilanas iu drejtua ambasadori William Walker, i cili shprehu zhgėnjimin e tij pėr qeverisjen e deritashme qė ka pasur Kosova. “Dy vite pas pavarsisė sė Kosovės, qeveritarėt tuaj ju kanė orientuar nė drejtim tė gabuar. Kosova ka nevojė per fytyra tė reja, e pėr ide tė reja. Mendoj se Albin Kurti dhe tė gjithė perkrahėsit e aktivistėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! kanė ide e plane tė qarta pėr tė zhvilluar shtetin e Kosovės. Unė besoj nė idetė e juaja. Prandaj, mė 12 dhjetor, tė gjithė duhet tė dilni e tė votoni, pėr ta ndryshuar Kosovėn”.
  Para qytetarėve u prezentuan kandidatėt pėr deputė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! si Liburn Aliu, Besnik Bislimi, Shkurte Aliu, Nexhmedin Shaqiri, Bejtush Isufi, Rexhep Selimi, Avdullah Bajra, Avni Rudaku e Zanita Halimi. Kėta i ftuan qytetarėt e Gjilanit qė tė dalin nė zgjedhje, dhe me moton “BASHKĖ ĖSHTĖ E MUNDSHME”, ta ndryshojnė Gjilanin dhe Kosovėn.
  Me duartrokitje tė shumta e me brohoritje “VETEVENDOSJE” dhe “ALBIN KURTI”, fjalėn e mori Albin Kurti. Ai u foli qytetarėve tė Gjilanit, pėr keqqeverisjen e deritashme, dhe konkretisht pėr proceset qė dėmtuan Kosovėn, e veēanėrisht Anamoravėn. “Viti 2008 ishte vit i shpresave tė mėdha, kurse viti 2010 u bė vit i zhgėnjimeve tė mėdha. Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk lejon qė ky zhgėnjim tė kthehet nė dėshpėrim, por punon qė ky zhgėnjim tė kthehet nė njė shpresė tė re. Kur tė pakėnaqurit bashkohen, atėherė ata shpresojnė dhe veprojnė pėr kėtė ndryshim tė madh, qė do nis me 12 dhjetor, nė ditėn kur populli do tė vendos per vetėn. Pavarsia e Kosovės do tė mbetet vetėm pavarsi formale, nėse nuk ia shtojmė sovranitetin dhe zhvillimin ekonomik. Sovraniteti Kosovės nuk i shtohet duke shkuar nė negociata kronike me Serbinė, e zhvillimi ekonomik nuk arrihet duke i shitur ndėrmarrjet publike fitimprurėse. Lėvizja VETĖVENDOSJE! do ta bėjė Kosovėn sovrane”- u shpreh Albin Kurti.
  Ai shtoi se “Ne duam njė shtet tė ri pėr kombin shqiptar, e jo komb tė ri pėr shtetin e Kosovės. “30.000 qytetarė tė Gjilanit e nėnshkruan peticionin kundėr decentralizimit, qė e coptoi kėtė rajon. Lėvizja VETĖVENDOSJE! do ta ndėrrojė pushtetin qė po i bėn dėmė qytetarit, e do ta aplikojė peticionin pėr ta mbrojtur vullnetin e qytetarėve. Lėvizja VETĖVENDOSJE! kurrė nuk do t’i tolerojė strukturat paralele tė Serbisė nė Kosovė, e as mallrat serbe ne tregun e Kosovės. Duhet tė mblidhemi tė gjithė bashkė, ti largojmė nga pushteti kėta qė duan votėn dhe paratė e qytetarit, e jo qytetarin. Tė bėhemi bashkė, qė tė vendosim pėr veten tonė. Mė 12 dhjetor sė bashku do ta ndryshojmė Kosovėn”- perfundoi Kurti.

 6. #576

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! do ta kthej "Ballkanin" e Therandės, nė pronė tė qytetarėve


  Lėvizja VETĖVENDOSJE! gjatė ditės sė dytė tė fushatės parazgjedhore ka takuar therandasit. Nė palestrėn sportive para qytetarėve tė pranishėm, tubimin e hapi kandidatja Zanita Halimi e cila i pėrshėndeti therandasit duke thėnė se, “Lėvizja VETĖVENDOSJE! do t’ia kthejė namin e dikurshėm Therandės, duke ia kthyer qytetarėve tė saj “Ballkanin” dhe duke i subvencionuar vreshtarėt”.

  Pastaj njėri ndėr themeluesit e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe kandidat pėr deputet nga kjo komunė, Hysen Durmishi iu drejtua bashkėvendasve tė tij me fjalėt, “Populli, shoqėria, qytetaria dhe vullneti i kėtyrė janė mė tė mė dha se sa institucionet. Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet qė nė qendėr tė shtetit tė jetė qytetari. Qytetarėt pa shtet janė tė pamrojtur, kurse shteti pa qytetarėt aktiv bėhet pėrbindėsh. Pushtetin sot e kanė uzurpuar politikanėt. E kanė bėrė pronė private tė tyre. Ata po e bėjnė kėtė sepse nuk po frikėsohen nga populli. Ne do ta ndryshojmė kėtė”.

  Ndėrsa aktivisti dhe kandidati pėr deputet, Visar Ymeri foli pėr hendekun e madh qė ėshtė krijuar pėr vite me radhė mes politikanėve dhe popullit, “Nė televizor politikanėt janė tė kėnaqur, jetojnė njė jetėpa brenga, kanė begati e mirėqenie, kanė rrymė e ujė tė bollshėm, ndėrtojnė rrugė pėr xhipat e tyre dhe nuk zbresin kurrė nga ta. Ndėrsa populli jeton nė varfėri, papunėsi, mjerim e skamje. Por ne e duam Kosovėn tonė tė ndryshuar. Ne duam qė Kosova jonė tė jetė Kosovė e zhvillimit, e pėrparimit dhe e bashkimit. Ne e duam Kosovėn tonė sovranė.” tha Ymeri ndėr tė tjera.

  Mė pas para bashkė vendasve tė tyre folėn edhe katėr kandidatėt tjerė nga komuna e Therandės.

  Salih Zyba, pjesmarrės nė tri luftėrat e fundit ēlirimtare, nė Kosovė, Maqedoni dhe nė Kosovėn Lindore, tha se “politika pa historinė ėshtė lojė. Ndėrsa arritjet deri nė Kosovėn e sotmė janė rezultat i rezistencės legale dhe ilegale, qė kulmoi me luftėn clirimtare tė UĒK-sė.

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! do ta bėjė Kosovėn shtet tė shqiptarėve dhe tė tė tjerėve, si dhe do t’i kthejė simbolet kombėtare pėr shtetin e Kosovės”.

  Hysni Guraziu foli pėr situatėn e rėndė nė sferėn e bujqėsisė duke siguruar se Lėvizja VETĖVENDOSJE! do tė subvencionoi bujqit si dhe do t’i mbėshtes prodhuesit vendor.

  Ndėrsa Kadri Bytyqi dhe Albana Gashi u pėrqendruan nė situatėn e rėndė qė mbretėron nė shėndetė si dhe arsim. Ata i ftuan therandasit qė tė votojnė mė 12 dhjetor pėr ndryshimin e kėsaj situate, sepse populli meriton arsim cilėsor publik dhe sigurim shėndetėsor.

  Nė fund therandasve iu drejtua Albin Kurti, i cili ndėr tė tjera tha se “Pavarėsia duhet tė jetė pavarė si e shtetit pėr lirinė e qytetarit e jo pavarėsi e pushtetit kundėr qytetarit. Pavarėsisė formale duhet t’ia shtojmė sovranitetin dhe zhvillimin ekonomik”.

  Mė tutje Kurti vazhdoi, se “Qeveria e VETĖVENDOSJE!-s do t’i marrė nėn kontroll kufijtė e Kosovės dhe nuk do tė lejojė qė mallėrat e Serbisė tė hynė mė nė Kosovė”.

  “Qeveria e VETĖVENDOSJE!-s do tė themeloi banka nė pronė si tė publikut tė cilat bujqve, zejtarėve dhe prodhuesve vendorė do t’iu ofrojnė kredi pa kamatė”.

  “Pėr ēdo ditė e kemi pare demokracinė prej lartė, qė s’ė shtė demokraci. Mė 12 dhjetor duhet ta shohim demokracinė prej poshtė, duhet ta shohim dėshirėn private tė bėhet vullnet publik. E kur populli vendos vet, fiton VETĖVENDOSJA!” pėrfundoi Albin Kurti.

  Lėvizja VETĖVENDOSJE!

  Sekretariati pėr Media dhe Komunikim

 7. #577

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Nuk mund tė bashkohemi pa e bashkuar Mitrovicėn


  Lėvizja VETĖVENDOSJE! hapi fushatėn elektorale me njė tubim madhėshtor, nė palestrėn sportive “Minatori”, nė Mitrovicė.
  Para mijėra qytetarėve, tė cilėt gjatė gjithė kohės brohorisnin “VETĖVENDOSJE! dhe Albin Kurti”, tubimin e hapi kandidatja Drenushė Xhemajli, e cila i pėrshėndeti mitrovicasit dhe ftoi Xhelal Sveēlėn dhe tre kandidatėt pėr deputet nga Mitrovica qė tė flasin para qytetarėve.
  Kandidati pėr deputet, Xhelal Sveēla, iu drejtua tė pranishmėve duke thėnė “Kemi vendosur qė fushatėn zgjedhore ta fillojmė nė Mitrovicė, pėr tė treguar se nuk ėshtė Mitrovica problemi i Kosovės, por tash Mitrovica do tė jetė fillimi i zgjidhjeve tė problemeve tė Kosovės”. Ai prezantoi edhe pikat programore tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr fushėn e drejtėsisė dhe sigurisė. “
  Pėr ekonominė dhe energjetikėn foli kandidati, Nazmi Mikullovci, i cili ndėr tė tjera tha, “Nuk mund tė ketė zhvillim ekonomik pa sovranitet. Mungesa e sovranitetit e ka sjellė Trepēėn nė gjendje tė mjerueshme, mirėpo me punėn tone do ta kthejmė atė nė gjenerator tė zhvillimit ekonomik, jo vetėm pėr Mitrovicėn por pėr tėrė Kosovėn”.
  Kandidati tjetėr, Raif Qela, ndėr tė tjera tha “Jetojmė nė njė vend shumė tė pasur me njė popullsi qė jeton nė varfėri. Pėr ēdo vit Kosovės i shtohen 20.000 tė rinj tė papunė. Pėr kėtė gjendje tė rėndė fajin e kanė qeveritė e pasluftės, por sė bashku ne do ta ndryshojmė kėtė gjendje”.
  Ndėrsa Faruk Mujka foli pėr rėndėsinė e demokracisė direkte, duke thėnė “Qytetarėt me referendum do tė vendosin pėr ēdo ēėshtje madhore pėr shoqėrinė”.
  Ambasadori William Walker u tha qytetarėve, “Kur u detyrova ta lėshoj Kosovėn, nė mars tė vitit 1999, nuk kam menduar se pas kaq vitesh do ta gjejė atė nė kėtė gjendje tė mjerueshme. Jam i bundur qė 99 pėr qind e qytetarėve tė Kosovės janė pėr ndryshime. Prandaj, i ftoj tė gjithė qytetarėt e Kosovės tė bashkohen dhe mė 12 dhjetor sė bashku ta sjellim ndryshimin e nevojshėm”.
  I pėrcjellur nga duartrokitje dhe brohoritje tė shumta, Albin Kurti iu drejtua qytetarėve, duke thėnė se “Vullneti i popullit ėshtė mė i madh se institucionet, prandaj ai nuk duhet lėnė jasht institucioneve por duhet tė jetė brenda dhe pėrreth tyre.
  Kurti vazhdoi duke thėnė se “Lėvizja VETĖVENDOSJE! do ta kthej kontrollin nė pikat doganore 1 dhe 31. Nė tė gjitha lagjet dhe fshatrat e veriut tė Kosovės, do tė ketė stacione e nėnstacione policore, pėr t’i mbrojtur shqiptarėt”, tha Albin Kurti
  Albin Kurti e mbylli tubimin me porosinė “Nuk mund tė bashkohemi pa e bashkuar Mitrovicėn, prandaj mė 12 dhjetor vendosni pėr veten, pėr Mitrovicėn dhe pėr Kosovėn.

 8. #578

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Treffen mit Studenten in Prishtina


 9. #579

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Kandidaten der Vetevendosje

  Lista e kandidatėve pėr deputetė | Facebook

  Kandidatėt - Lėvizja Vetėvendosje!

  in den letzten Wochen gab es über 11 000 neue Mitglieder in der Vetevendosje.

 10. #580

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Vetevendosje

  tja kthejm Flamurin Kosoves

  Gjakova
Ähnliche Themen

 1. Vetevendosje in Heidenheim !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.05.2012, 13:41
 2. Levizja Vetevendosje !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:27
 3. Vetevendosje für Präsident Demaci
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 00:43
 4. Bald Vetevendosje in Makedonien
  Von IbishKajtazi im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 13.03.2011, 20:50
 5. Gezim Nika - Vetevendosje
  Von Gentos im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 09.12.2010, 16:41