BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 66 von 100 ErsteErste ... 165662636465666768697076 ... LetzteLetzte
Ergebnis 651 bis 660 von 997

Partei Vetevendosje

Erstellt von Gentos, 22.02.2010, 09:42 Uhr · 996 Antworten · 97.832 Aufrufe

 1. #651
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Votoni Albinin patriotin dhe birin besnik te popullit ..
  Albini eshte aje qe lufton per thyerjen e kufijve shqiptaro-shqiptar,
  Votoni per Albinin ,se vetem Albin Kurti eshte shpetimi i Kombit.
  Mos votoni per ata qe na e ndrruan flamurin e historine.

  BASHKIMI ESHTE SHPETIMI .

 2. #652

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  “Vetėvendosje” e pėrmbylli fushatėn nė sheshin “Nėna Tereze”


  Para njė numri tė madh tė simpatizantėve, Lėvizja “Vetėvendosje” e pėrmbylli tė premten nė sheshin “Nėna Tereze” fushatėn elektorale pėr zgjedhjet e jashtėzakonshme parlamentare tė 12 dhjetorit.

  Lideri i kėsaj lėvizje, Albin Kurti bėri thirrje qė tė votohet “Vetėvendosje”, e cila, sipas tij, do t’i sjellė mira vendit. Ai ka thėnė se duke votuar “Vetėvendosjen” do t’u jepet njė fund politikanėve dhe liderėve tė papėrgjegjshėm dhe tė pandėrgjegjshėm.
  Ndėrkohė ish-ambasadori William Walker, nė ditėn e fundit tė fushatės, dha shpjegime se tė gjitha opinionet qė i ka dhėnė gjatė fushatės me “Vetėvendosjen” i ka bėrė si qytetar i rėndom i Amerikės, pasi, sipas tij, puna e tij si diplomat ka pėrfunduar qysh para 10 viteve, megjithatė ai nuk hezitoi t’i ftojė qytetarėt qė tė votojnė “Vetėvendosjen”, si forca mė e madhe demokratike nė Kosovė.
  Walker e akuzoi Hashim Thaēin dhe partine e tij se nė mėnyrė se si kanė qeverisė vetėm se e kanė zėvendėsuar regjimin e Miloshevicit me trajtimin e qytetarėve tė Kosovės. Po ashtu, sipas tij, UĒK-ja dhe pjesėtarė e saj nuk janė nė anėn e atij qė u vetėshpall lider i saj, por janė pėrkrahė “Vetėvendosjes”, prandaj u bėri thirrje qė kjo forcė politike tė mbėshtet nė kėto zgjedhje. /Telegrafi/

 3. #653

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Sheshi Nene Tereza ne Prishtine
  Mutter Teresa Platz Prishtina

  10.12.2010  BASHKĖ DO TĖ FITOJMĖ!


  (Fjalimi i Albin Kurtit nė tubimin e madh nė Prishtinė nė ditėn e fundit tė fushatės zgjedhore)


  Tė dashur qytetarė tė Kosovės,
  Tė nderuar kandidatė tė VETĖVENDOSJE!-s pėr deputetė,

  Mirė se e gjejmė njėri-tjetrin nė rrugėn e popullit tė drejtė kėtu pėrballė ndėrtesave tė pushtetit tė padrejtė.

  Me 12 dhjetor, populli i Kosovės do tė heq dorė nga Qeveria nė dorėheqje dhe nga tė gjithė ata qė flirtuan me tė.

  Sepse, me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojnė pėr premtimet e rrejshme tė politikanėve tė regjimit, por do tė votojnė pėr programin e VETĖVENDOSJE!-s pėr shtet pa regjime.

  Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojnė pėr ish pushtetarėt qė e shitėn pasurinė e Kosovės pėr t’u pasuruar vetė, sepse do ta votojnė programin e VETĖVENDOSJE!-s qė e pėrqafojnė e pėrfaqėsojnė dhe e mbrojnė njerėz qė kurrė nuk shiten.

  Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do t’i votojnė rrenat e hajnat e politikės sė regjimit, sepse do t’i votojė politikanėt e ndershėm e tė vėrtetė tė VETĖVENDOSJE!-s.

  Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do t’i votojnė politikanėt qė i kanė miq tregtarėt qė sjellin mallra prej Serbisė, sepse do ta votojnė VETĖVENDOSJE!-n qė do t’i bllokojė mallrat e Serbisė nė kufi.

  Me 12 dhjetor, populli i Kosovės nuk do t’i votojė politikanėt qė zgėrdhihen me flamurin e kaltėr me lara-lara, por do tė votojnė pėr njerėzit krenarė tė VETĖVENDOSJE!-s me flamurin e kuq e shkabėn dykrenare.

  Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojnė pėr ish pushtetarėt e korruptuar qė duan ta frikėsojnė popullin, sepse do tė votojnė pėr VETĖVENDOSJE!-n e pakorruptueshme qė guxon ta duajė popullin.

  Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do t’i votojnė politikanėt qė bėjnė pazare me Serbinė pėr ta copėtuar Kosovėn, sepse me 12 dhjetor ata do tė votojnė pėr VETĖVENDOSJE!-n qė do tė bėjė bisedime me Shqipėrinė pėr t’ia bashkuar Kosovėn asaj.

  Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojnė pėr politikanė me truproja qė iu ka ikur mendja, por pėr politikanėt e menēur tė VETĖVENDOSJE!-s pa truproje.

  Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojė pėr politikanėt me xhipa tė blinduar qė i frikėsohen popullit dhe duan ta frikėsojnė popullin, sepse me 12 dhjetor qytetarėt e Kosovės do tė votojnė pėr politikanėt e VETĖVENDOSJE!-s qė e duan dhe i do populli.

  Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojė pėr politikanėt qė e nėnshkruan ēarmatosjen e UĒK-sė dhe shuarjen e TMK-sė, sepse do tė votojnė pėr VETĖVENDOSJE!-n qė do ta shkruajė ligjin qė e bėn FSK-nė ushtri.

  Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojnė pėr politikanėt e regjimit qė i shkėmbejnė votat me asfalt, sepse me 12 dhjetor do tė votojnė pėr politikanėt e VETĖVENDOSJE!-s qė asfaltit duan t’ia shtojnė fabrikat.

  Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojė pėr politikanėt me histori tė keqe qė e kanė nxjerrur historinė e UĒK-sė dhe tė kombit prej institucioneve, sepse me 12 dhjetor qytetarėt do tė votojnė pėr politikanė me histori tė pastėr qė institucionet e shtetit i bazojnė nė historinė kombėtare dhe luftėn e lavdishme ēlirimtare.

  Tė dashur qytetarė tė Kosovės,

  A e doni pavarėsinė me sovranitet? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)
  A e doni ekonominė tė bazuar nė prodhim? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)
  A e doni bukėn e tokės sė Kosovės? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)
  A doni qė FSK-nė ta bėjmė ushtri moderne? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)
  A e doni bashkimin e Mitrovicės? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)
  A e doni flamurin shqiptar? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)
  A e doni bashkimin kombėtar? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)

  Atėherė me 12 dhjetor do ta ndėrrojmė kėtė pushet qė ta ndėrtojmė kėtė shtet. Me VETĖVENDOSJE!-n bėhemi njė sepse jemi njė.

  Qytetarė tė dashur tė Kosovės,

  Kur ne presim qė punėt tona t’i bėjnė tė tjerėt atėherė ēdo gjė duket e pamundshme. Kur vendosim qė punėt tona t’i bėjmė vetė ne, atėherė po u bėmė bashkė, gjithēka bėhet e mundshme. Tė tjerėt na ndihmojnė pasi qė ne tė fillojmė. Ndihma nga jashtė i shtohet angazhimit tonė brenda dhe nuk mund ta zėvendėsojė atė.

  Evropianėt dhe amerikanėt ēdo herė kanė qenė dhe gjithmonė do tė jenė me neve atėherė kur ne jemi me veten tonė. Dhe, ne jemi me veten tonė atėherė kur vendosim vetė dhe kur vendosim pėr veten.

  Me Lėvizjen VETĖVENDOSJE! tė gjithė njerėzit pa dallim kombėsie, feje a gjinie, do tė integrohen nė njė shoqėri tė pėrbashkėt pėrmes barazisė para ligjit tė drejtė dhe zhvillimit ekonomik tė bazuar nė prodhim.

  Pėrgjatė gjithė shekullit XX, ēdokush qė ka dashur tė kontribuojė pėr ēlirim nga shteti i Serbisė ėshtė dashur ta rrezikojė veten dhe familjen e tij. Sot, pėr t’u ēliruar nga ky pushtet qė e ka uzurpuar shtetin e Kosovės, nevojitet vetėm njė orė kohė tė dielen dhe njė laps me vete.

  Dilni nė zgjedhjet parlamentare me 12 dhjetor dhe vetėm pėr njė orė kohė e me njė laps nė dorė ndryshojeni pėrgjithmonė Kosovėn. Vetėm pėr njė orė e me njė laps nė dorė ēlirojeni shtetin e Kosovės nga pushteti i korruptuar. Vetėm pėr njė orė dhe me njė laps nė dorė vendosni pėr veten tuaj, vendosni shenjėn te numri 40 dhe mandej pėrzgjedhni pesė persona nga 110 kandidatėt e shkėlqyeshėm tė VETĖVENDOSJE!-s, zgjedhni pesė persona nga kėta 110 kandidatė qė kanė guxim qytetar, qė kanė aftėsi profesionale dhe qė kanė kontribuar shumė pėr shoqėrinė e kombin.

  Me 12 dhjetor votoni pėr Prishtinėn, votoni pėr Kosovėn, votoni pėr shqiptarinė, vendosni pėr veten, votojeni vetėvendosjen, votojeni numrin 40.

  Sot, e treguam dhe e dėshmuam, si asnjėherė mė parė, se bashkė ėshtė e mundshme. Pasnesėr, si asnjėherė mė parė, do ta tregojmė e dėshmojmė qė bashkė do tė fitojmė.


  Prishtinė, 10 dhjetor 2010

 4. #654

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Prishtina heute


  Noch 15 Mitglieder und auf Facebook sprengt die Vetevendosje die 70 000.

 5. #655
  Fan Noli
  Das Problem wird sein das Thaqi der Hund mit Hilfe des Shiks (inoffizieller Geheimdienst der für die PDK arbeitet und dem mindestens 17 Auftragsmorde vorgeworfen werden) versuchen wird die Wahlen zu manipulieren.

 6. #656
  Fan Noli
  Gerüchte über Manipulationen

  Die grüne Europaabgeordnete Ulrike Lunacek soll als Wahlbeobachterin mit dafür sorgen, dass am Sonntag alles mit rechten Dingen zugeht. Die Kosovo-Berichterstatterin des Europaparlaments berichtet ebenfalls von Gerüchten, die Regierung könne Manipulationen versuchen. Sie erwarte von den Kosovo-Behörden, dass Wahlbeisitzer, denen schon bei früheren Abstimmungen Verfehlungen vorgeworfen wurden, diesmal nicht eingesetzt werden, sagt Lunacek. „Wir werden die Wahl nur dann als frei und fair anerkennen, wenn das ganz sicher ist.“ Die Kosovaren ruft sie dazu auf, möglichst zahlreich zur Wahl zu gehen.


  Videos und Punkrock für einen neuen Kosovo « DiePresse.com

 7. #657

  Registriert seit
  23.10.2009
  Beiträge
  267
  Ich habe bereits in den deutschen Medien über diese Partei gelesen und sehe,dass auch hier im BF mit einer deutlichen Mehrheit die Partei sehr populär ist. Mir erscheinen ihre Anforderungen ziemlich radikal. Die Forderung sich mit Albanien zu vereinen,Bezeichnung Kosovos als albanischer und nicht mutli-ethnischer Staat,die Ablehnung der kosovarischen Flagge (auch des Staates!?)

  Warum ist diese Partei so populär? Wegen dem Nationalismus? Der Radikaliität?
  Sind sie fremdenfeindlich ? (Türken,Bosnier..)

  Ich denke,wenn diese Partei Führungsmacht wird,könnte es mehr Probleme geben,als das Kosovo jetzt schon hat. Hautpziel der Partei ist die Vereinigung mit Albanien,liege ich da richtig?..International ist man dagegen,Serbien wird dagegen sein,und sicher gibt es auch "Kosovo-Patrioten" unter den Albanern dort,die diese Partei ablehnen.

  Das ist so das Bild was ich mir von ihnen gemacht habe.
  Würde mich interessieren,was die Vetevendosje-Anhänger darüber sagen...

 8. #658
  Fan Noli
  Zitat Zitat von BosnaHersek Beitrag anzeigen
  Ich habe bereits in den deutschen Medien über diese Partei gelesen und sehe,dass auch hier im BF mit einer deutlichen Mehrheit die Partei sehr populär ist. Mir erscheinen ihre Anforderungen ziemlich radikal. Die Forderung sich mit Albanien zu vereinen,Bezeichnung Kosovos als albanischer und nicht mutli-ethnischer Staat,die Ablehnung der kosovarischen Flagge (auch des Staates!?)

  Warum ist diese Partei so populär? Wegen dem Nationalismus? Der Radikaliität?
  Sind sie fremdenfeindlich ? (Türken,Bosnier..)

  Ich denke,wenn diese Partei Führungsmacht wird,könnte es mehr Probleme geben,als das Kosovo jetzt schon hat. Hautpziel der Partei ist die Vereinigung mit Albanien,liege ich da richtig?..International ist man dagegen,Serbien wird dagegen sein,und sicher gibt es auch "Kosovo-Patrioten" unter den Albanern dort,die diese Partei ablehnen.

  Das ist so das Bild was ich mir von ihnen gemacht habe.
  Würde mich interessieren,was die Vetevendosje-Anhänger darüber sagen...

  ich glaube nicht das die so viele Stimmen wegen der Vereinigung und so bekommen. Denn in Wirklichkeit sind wir ja alle dafür (sofern machbar) und keine kosovo-albanische partei ist dagegen. Es gab schon mal eine Partei in Kosovo die damit versucht hat großspurig Wahlkampf zu machen und die haben nichtmal 1 Prozent bekommen. Die wirkliche Stärke der VV ist das sie die einizig wahre Linke Partei im Kosovo sind. Ein Kurti weiss es geschickt den Finger in die Wunde zu legen wie es ein Lafontaine verstanden hat. Die VV hat europäische Dimensionen im Politikverständnis, d.h. ihre Slogans sind zum Teil nicht anders als sie in anderen europäischen Ländern von Linken formuliert werden. Kurti versteht es immer wieder sehr brilliant den inländischen Politikern wie den Internationalen Heuchlei und Doppelmoral zu entlarven. Der springende Punkt dabei ist das die Leute wissen dass er recht hat. Die Kosovo Führung bereichert sich auf Kosten der Bevölkerung während die Internationlen mit ihnen zusammenarbeiten, ja sogar selber mitmachen.

  Die stärke von Kurti ist das er (obwohl ja gerne nur als Nationalist angestempelt) ein Cosmopolit ist und so allein schon auf Grund des weiteren Horizonts z.b. einem Bauer wie Thaqi hochhaus überlegen. Nicht umsonst hat Thaqi ein Fernsehduell abgelehnt und scheut die inhaltliche auseinandersetzung mit Kurti wie der Teufel das Weihwasser.

  Kurtis stärke ist ausserdem dass Kurti nicht nur ein Polituker, sondern zugleich Intellektueller und Denker ist. Die VV kann man mit den Grünen die aus der 68 Bewegung entstanden sind vergleichen. Mit der Ausnahme des nationalen Elements der VV.

 9. #659
  Avatar von DZEKO

  Registriert seit
  09.08.2009
  Beiträge
  56.177
  Wies steht Kurti zu den anderen Ethnien im Kosovo?

 10. #660

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Zitat Zitat von DZEKO Beitrag anzeigen
  Wies steht Kurti zu den anderen Ethnien im Kosovo?
  Sein Ziel ist es sie alle zu vertrieben,wieso?

Ähnliche Themen

 1. Vetevendosje in Heidenheim !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.05.2012, 13:41
 2. Levizja Vetevendosje !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:27
 3. Vetevendosje für Präsident Demaci
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 00:43
 4. Bald Vetevendosje in Makedonien
  Von IbishKajtazi im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 13.03.2011, 20:50
 5. Gezim Nika - Vetevendosje
  Von Gentos im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 09.12.2010, 16:41