BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 75 von 100 ErsteErste ... 256571727374757677787985 ... LetzteLetzte
Ergebnis 741 bis 750 von 997

Partei Vetevendosje

Erstellt von Gentos, 22.02.2010, 09:42 Uhr · 996 Antworten · 97.284 Aufrufe

 1. #741
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  Themelohet pika e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Wiesbaden (Republika e Hessenit), Gjermani


  Qendra e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Gjermani vazhdon me aktivitetet e ngjeshura tė saj, duke u shtrirė ēdo ditė e mė shumė nė tėrė territorin e Gjermanisė. Kesaj radhe aktivistėt tanė nė kėtė republikė tė Hessenit themeluan pikėn nė qytetin e Wiesbadenit.

  Tubimin me bashkatdhetarė e hapi pergjegjėsi i Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr Gjermani

  Bashkim Osmanaj, i cili foli mbi situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė, pastaj problemet me tė cilat po ballafaqohet mėrgata shqiptare, mbi historikun pesėvjeēar tė kėsaj qendre si dhe pėrgaditjen qė po bėn Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Gjermani qė tė zgjerohet me pika tė reja tė Lėvizjes nė tėrė territorin e Gjermanisė.

  Nė mbėshtetje tė themelimit tė kesaj pike tė re kishin ardhur edhe pėrgjegjėsit e pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! tė Hagenit, Salih Abazi dhe Ardian Abazi, tė cilėt pershėndetėn takimin dhe uruan qe kjo pikė tė ndjek shembullin e Hagenit duke dhėnė edhe sugjerimet e tyre rreth mėnyrės organizative.

  Nė tubim gjithashtu folėn edhe Avni Rama, Sahit Shabiu, Adhurim Sejdiu, Adil Islami e tė tjerė. Nė tė gjitha fjalimet u potencua nevoja qė tė vetėdijėsohet diaspora shqiptare si dhe tė aktivizohet politikisht me anė tė angazhimit nė Qendrat dhe Pikat e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

  Meqenėse kishte korum tė mjaftueshėm (sipas statutit) dhe ishin plotėsuar kriteret pėr formimin e Pikės, u zgjodh Kėshilli i Pikės i pėrbėrė nga:


  1. Avni Rama

  2. Adhurim Sejdiu

  3. Adil Islami

  4. Adile Islami

  5. Sahit Shabija

  6. Vlora Islami

  7. Safet Islami

  Ky Kėshill pastaj me vota ( tė hapura) zgjodhi unanimisht kryesinė e Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr Wiesbaden!

  Avni Rama – Kryetar

  Adil Islami – Nėnkryetar

  Adhurim Sejdiu – Sekretar

  Adile Islami – Arkėtare

 2. #742
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  Serbia po dėnon ēlirimtarėt tanė politikanėt po shkojnė nė negociata me tė


  Gjykata e Lartė e Serbisė nė Beograd dėnoi me 101 vjet burg 9 shqiptarė nga Lugina e Preshevės, 8 prej tė cilėve nė mungesė. Ata ishin pjesėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės gjatė viteve 1998-1999. Tė 9 ushtarėt e UĒK-sė kishin ardhė nga Lugina e Preshevės pėr t’i mbrojtur tokat e atdheut tė tyre gjatė luftės ēlirimtare nė Kosovė. Lėvizja VETĖVENDOSJE! e dėnon ashpėr politikėn e terrorit antishqiptar serb, si dhe shpreh shqetėsimin e saj tė thellė lidhur me politikėn indiferente zyrtare tė Kosovės karshi kėtyre ngjarjeve.

  Pas luftės nė Kosovė, nė vend qė tė ishim ne qė ishim tė sulmuar, tė masakruar, tė dėbuar e tė rrėmbyer, ata qė imponojmė drejtėsi e zhdėmtim nga Serbia, kjo e fundit ishte ajo qė Kosovėn e copėtoi, e sulmoi, ia dogji kufijtė dhe po e mban peng me strukturat e veta paralele. Kėtė strategji tė Serbisė e mirėkuptoi dhe e lehtėsoi me tolerancėn e vet sidomos politika zyrtare e Kosovės nė bashkėpunim tė ngushtė me UNMIK-un. Kjo politikė e mbrapshtė i ktheu shqiptarėt nė kriminelė, kurse Serbinė nė viktimė.

  Ēlirimtarėt u burgosėn, ata u barazuan me kriminelėt serbė. UĒK-ja u ēarmatos, nė vend qė tė ēarmatosej ushtria e Milosheviqit. Shumė luftėtarė mbetėn pa punė dhe me ndihma sociale. Krimet e luftės tė shkaktuara nga serbėt u mbyllėn nga UNMIK-u, kurse shqiptarėt vazhduan tė dėnohen nga gjykatat serbe. Serbia na i vrau gratė e fėmijėt, shkatėrroi shtėpitė, na e rrėnoi ekonominė, na vodhi e na dėboi, kurse pas luftės na shet mallra dhe na e gjykon pavarėsinė nėpėr gjykata ndėrkombėtare. Serbia na e ndau Kosovėn, e pastroi etnikisht veriun, dhe nė ēdo veprim tė saj ajo ėshtė mirėkuptuar nga politikanėt e pushtetit. Asnjė qeveri e deritashme e Kosovės nuk ka ndryshuar nė raport me Serbinė.

  Ēlirimtarėt tanė po dėnohen me qindra vite burg nga Serbia, kurse Qeveria nė largim e Kosovės nė vend qė ta kushtėzojė bashkėpunimin me Serbinė, po pėrgjėrohet pėr negociata tė reja me tė. Nė vend qė Kosova ta kushtėzojė Serbinė me kthimin e mbi 1,800 trupave tė rrėmbyer, Serbia po e kushtėzon Kosovėn me raportin e Dick Martyt pėr trafikime imagjinare organesh. Nė vend qė Kosova ta kushtėzojė Serbinė me ndaljen e terrorit nė Luginėn e Preshevės, Serbia po e kushtėzon Kosovėn me veriun e vendit tonė. Sot kur pjesėtarėt e UĒK-sė po dėnohen nėpėr gjykatat e Serbisė, nuk dėgjojmė asnjė reagim nga Hashim Thaēi. A nuk po sulmohet UĒK-ja tash? Apo, thjesht, Hashim Thaēi reagon vetėm kur pėrmendet ai personalisht?!

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! kėrkon qė hyrja e Serbisė nė BE tė kushtėzohet me njohjen e pavarėsisė dhe sovranitetit tė Kosovės, me reparacionet e luftės, me shpėrbėrjen e strukturave paralele, me dorėzimin e kriminelėve serbė tė luftės, si dhe me tė drejtėn e shqiptarėve tė Luginės pėr identitet, simbole, shkollim e punėsim.

  Kėrkojmė lirimin e ēlirimtarėve dhe dėnimin e kriminelėve.

 3. #743
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  verdammte serben-marionette
  setzt sich schon für edi rama und den unruhen in tirana ein
  hat dieser albin kurti nichts anderes im kopf außer unruhen
  und gewalt unter den albanern ???
  langsam wissen wir alle dass sein ziel die völlige rufschädigung
  der albaner ist genau das was serbien von kurti verlangt um der
  welt weiß zu machen dass man so ein volk der unruhen und gewalt
  nicht politisch unterstützen darf

 4. #744

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Zitat Zitat von Pjetėr Malota Beitrag anzeigen
  verdammte serben-marionette
  setzt sich schon für edi rama und den unruhen in tirana ein
  hat dieser albin kurti nichts anderes im kopf außer unruhen
  und gewalt unter den albanern ???
  langsam wissen wir alle dass sein ziel die völlige rufschädigung
  der albaner ist genau das was serbien von kurti verlangt um der
  welt weiß zu machen dass man so ein volk der unruhen und gewalt
  nicht politisch unterstützen darf
  Was redest du da? Vetevendosje hat sich nicht für Unruhen ausgesprochen? Wie kommst du auf Marionette der Serben? Beweise?

 5. #745
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Pjetėr Malota Beitrag anzeigen
  verdammte serben-marionette
  setzt sich schon für edi rama und den unruhen in tirana ein
  hat dieser albin kurti nichts anderes im kopf außer unruhen
  und gewalt unter den albanern ???
  langsam wissen wir alle dass sein ziel die völlige rufschädigung
  der albaner ist genau das was serbien von kurti verlangt um der
  welt weiß zu machen dass man so ein volk der unruhen und gewalt
  nicht politisch unterstützen darf
  Mos ja fut kot Pjeter.

 6. #746
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  shoqate e UCK-se verdächtigt kurti auch

 7. #747
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  Zitat Zitat von Pjetėr Malota Beitrag anzeigen
  shoqate e UCK-se verdächtigt kurti auch

  Ah ja der kleine dicke wo bei Pdk ist , hat das gesagt mehr auch nicht !

 8. #748
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021
  Vetėvendosje *Wir sind die einzige Opposition

  Die Bewegung Selbstbestimmung *LPV* hat es ausgeschlossen sich an irgendeiner Koalition in Kosovo zu beteiligen. Visar Yimeri erklärte gegenüber dem Radio * Freies Europa* > Wir gehen keinerlei Koalition ein. Die anderen Parteien sind verantwortlich für den traurigen Zustand unseres Landes, in ökonomischer sozialer und nationaler Hinsicht. Wir werden unser parlamentarische Position nutzen aber auch auf die ausserparlamentarische Opposition setzen, um zu radikalen Veränderungen zu gelangen.*. Der Sprecher der LPV Visar Yimeri erklärte zudem, dass *die PDK auf Verhandlungen mit Serbien setzt um das Land ethnisch zu spalten. Alle Parteien stehen für den neoliberalen Privatisierungsprozess sagte Yimeri. Den Institutionen Kosovas sprach Yimeri jegliche Legitimität ab. Er begründete dies mit den gewaltigen Wahlmanipulationen. "

 9. #749

  Registriert seit
  05.09.2004
  Beiträge
  7.890
  Shteti, nga spektator, nė aktor-faktor
  Tė mėrkurėn, mė 26 janar, nė Bibliotekėn Kombėtare nė Prishtinė, Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbajti tribunėn e rradhės me temėn “Modeli i shtetit zhvillimor”, referues i sė cilės ishte Blendi Kajsiu, doktorant nė Universitetin e Eseksit nė Britaninė e Madhe.

  Ai e filloi ligjėrimin duke e analizuar modelin aktual nė Kosovė, pra modelin neoliberal, i cili po zbatohet nga ndėrkombėtarėt sot nė Kosovė dhe karakteristikat kryesore tė tij, siē janė supremacia e tregut, tregtia e lire, investimet e huaja si prioritet, privatizimi i pasurive publike, shteti minimal etj.

  Duke i analizuar kėto karakteristika, Kajsiu spjegoi efektet negative qė kėto kanė nė ekonominė e Kosovės. “Tregėtia e lirė ka efekt pozitiv, nė vendet me tė njejtin nivel zhvillimi, por negative nė vende me zhvillim tė ndryshėm,sepse vendi qė ėshtė me zhvillim mė tė ulėt do tė shėndrrohet nė ekonomi subsidiare nė funksion tė ekonomisė sė zhvilluar, duke pėsuar deficit tregtar”. Kjo u ilustrua me shembuj nga Shqipėria, e cila tregėton me BE-nė, duke pėsuar deficit milionėsh ēdo vit. Gjithashu ai spjegoi se si investimet e huaja janė ato qė zakonisht e ndjekin zhvillimin ekonomik, por nuk e krijojnė atė. Pėr mė tepėr liberalizimi i tregut tė kapitalit i lejon investitorėt, qė kapitalin e fituar ta nxjerrin nga vendi lirisht, me ē’rast ekonomia e vendit dėmtohet.

  Si model alternativ, Blendi Kajsiu propozoi Modelin e shtetit zhvillimor, i cili nuk do tė jetė vetėm spektator, por edhe aktor dhe faktor nė zhvillimin ekonomik tė vendit. Shteti duhet tė ketė rol koordinues dhe orientues pėr ta pėrcaktuar njė strategji afatėgjatė zhvillimi, duke e stimuluar kėrkimin, edukimin dhe diplomimin nė ata sektorė industrialė, drejt tė cilėve kėrkon tė zhvillojė ekonominė. Pikat kryesore me tė cilat arrihet kjo janė: kreditimi i zhvillimit, mbrojtja dhe subvencionimi i prodhimit vendas, ruajtja e sektorit publik, pėrzgjedhja e investimeve tė huaja etj. Esenca e kėtij modeli ėshtė se zhvillimi buron nga Brenda, tha Kajsiu, duke potencuar faktorėt e brendshėm tė prodhimit si mė tė rėndėsishėm, sesa investimet nga jashtė. Ndėrsa thelbi i kėtij modeli ėshtė optimizmi politik dhe vetėbesimi, sepse nėse nuk ka vetėbesim nuk mund tė realizohet asnjė zhvillim.

  Qytetarėt e Kosovės duhet tė kujtojnė se gjithė kėto vite pas lufte, zhvillimi kryesor i Kosovės ka ardhė nga remitancat e qytetarėve tė Kosovės jashtė shtetit shumė mė tepėr sesa nga investimet e huaja, pėrfundoi Blendi Kajsiu.

  Lėvizja VETĖVENDOSJE!

 10. #750
  Avatar von Aktivist Vetevendosje

  Registriert seit
  13.07.2010
  Beiträge
  2.021

Ähnliche Themen

 1. Vetevendosje in Heidenheim !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 17.05.2012, 13:41
 2. Levizja Vetevendosje !!
  Von Aktivist Vetevendosje im Forum Kosovo
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 10.05.2012, 21:27
 3. Vetevendosje für Präsident Demaci
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 46
  Letzter Beitrag: 08.04.2011, 00:43
 4. Bald Vetevendosje in Makedonien
  Von IbishKajtazi im Forum Politik
  Antworten: 33
  Letzter Beitrag: 13.03.2011, 20:50
 5. Gezim Nika - Vetevendosje
  Von Gentos im Forum Musik
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 09.12.2010, 16:41