BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 2 von 5 ErsteErste 12345 LetzteLetzte
Ergebnis 11 bis 20 von 42

Per shume vjet krishtlindjen

Erstellt von Mbreti Bardhyl, 24.12.2010, 01:24 Uhr · 41 Antworten · 18.423 Aufrufe

 1. #11
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614

  Sonte kremtohet Nata e Kėrshėndellave

  Prishtinė, 24 dhjetor -

  Kėrshėndellat festohen qė dymijė vjet ndėr shqiptarė, ndėrsa edukimi dhe rritja e fėmijėve si dhe kujdesi ndaj tė moshuarve janė nė traditėn tonė, thotė Dom Lush Gjergji pėr RTK-nė.

  Ai thotė se vetė Nata e Krishtlindjes ka nė fokus familjen dhe vlerėn e saj, prandaj bėn thirrje qė nė qendėr tė vėmendjes tė kthehet jeta dhe vlera e familjes si vlerė kryesore e shoqėrisė.
  “Nė qendėr tė vėmendjes tė festės sė kėrshshėndellave ėshtė familja, sepse kremtojmė foshnjėn hyjnore, kremtojmė zojėn Mari, e cila ishte bashkėpunėtore e shkėlqyer dhe e pėrsosur e planit tė Zotit, festojmė Shėn Zefin.”, tha Dom Lush Gjergji.

  Krishtlindja ėshtė festė zyrtare nė Kosovė. Atė e shėnojnė edhe besimtarėt tjerė. Dom Lush Gjergji veēon sidomos tolerancėn fetare mes shqiptarėve.
  “Ne jemi mbi tė gjitha vėllezėr shqiptarė dhe ndarja fetare nuk ka ndodhur as me dėshirėn dhe kėrkesėn e me nevojėn tonė, por ajo ka ndodhur nė rrethana qė tashmė dihen, por ajo nuk e ka cunguar qenien tonė kombėtare qė jemi shqiptarė” shtoi ai.

  Festa e krishtlindjes sivjet karakterizohet edhe me njėqindvjetorin e lindjes sė shenjtores Nėna Terezė, ndėrsa mesha e mesnatės do tė mbahet nė katedralen Nėna Terezė nė Prishtinė. Paraprakisht personalitete tė ndryshme vendore e ndėrkombėtare do tė bėjnė vizita tek Ipeshkvi i Ipeshkvisė sė Kosovės, Imzot Dodė Gjergji, e mė pas ky i fundit do tė japė njė mesazh me rastin e Krishtlindjes.

  Sonte kremtohet Nata e Kėrshėndellave - Kosovė - Lajme - Koha Net

 2. #12
  Avatar von Pjetėr Balsha

  Registriert seit
  02.05.2010
  Beiträge
  6.287
  Zitat Zitat von Albion Beitrag anzeigen  das macht mich echt stolz eine volle albanische kirche in kosove zu sehen

 3. #13
  Avatar von Berisha

  Registriert seit
  24.12.2010
  Beiträge
  95
  Per shum mot e me gzime o vllazen e motra shqiptar!
  Ishalla n'edhe ma mir e ishalla n'mot me ni qeveri t'pakorruptume

 4. #14
  Avatar von No1zY

  Registriert seit
  19.09.2010
  Beiträge
  313
  urime te gjithe shqiptar festen e krishtlindjes!

 5. #15

  Registriert seit
  13.06.2010
  Beiträge
  4.414
  Urime Festa e Krishtlindjeve vllezer katolik und einen guten rutsch ins neue.

 6. #16
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  weihnachten in Kosovo , Prishtina
  weihnachten in Albanien,tirana


 7. #17
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759
  Urime Krishtlindja popullit shqiptar. Shėndete dhe gjithė tė mirat pėr vitin 2011

 8. #18
  Avatar von Arbėr

  Registriert seit
  06.05.2010
  Beiträge
  759

  Lėvizja VETĖVENDOSJE! ua uron tė gjithė besimtarėve shqiptarė tė besimit tė krishterė Ditėn e Krishtlindjeve.  Sot, mė shumė se kurrė, kemi nevojė pėr ta kujtuar dhe aktualizuar mėsimin dhe projektin universal moral e shoqėror tė Krishtit, e mė sė shumti aty ku padrejtėsia ėshtė mė e madhe.  Krishti e luftoi pa kompromis korruptimin shpirtėror e material tė elitave tė shtirura dhe pushtetit politik qė nė emėr tė popullit e vjedh popullin.  Krishti me ndėrhyrjen e tij organizative ia prishi hesapet atyre qė filluan ta shesin me para edhe besimin, shpirtin dhe parajsėn pėr t'u pasuruar personalisht me pasurinė e njerėzve tė varfėr.  Ai nuk u ndal as kur protektorati ndėrkombėtar romak i Pont Pilatit doli nė anėn e matrapazėve pėr hir tė stabilitetit politik.  Krishtit i dha tė drejtė Zoti, historia dhe njerėzimi, kurse qelipirxhinjtė pėrfunduan nė librin e turpit.  Ta luftosh padrejtėsinė kushdo qė je dhe kudo qė je, me moral e qartėsi, me organizim e vendosmėri – kjo ėshtė porosia universale e Krishtit.  Gėzuar Krishtlindjet!  Lėvizja VETĖVENDOSJE!

 9. #19
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  te dashur vellezer e motra ,ju uroj te gjith shqiptarve kudo qe jon gezuar Krishtlindjet 10. #20
  Avatar von BIG-Eagle

  Registriert seit
  09.09.2009
  Beiträge
  2.041
  Jam musliman i krenar , por ju uroj festat e krishtlindjes dhe vitin e ri.

  Gezuar.

Seite 2 von 5 ErsteErste 12345 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Dashuri e heshtur (Dashuria e babait) Ngjarje shume domethenese
  Von Sazan im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 02.05.2012, 20:26
 2. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 06.10.2011, 19:08
 3. Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 12.09.2010, 00:56
 4. Antworten: 199
  Letzter Beitrag: 22.01.2010, 20:00
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.01.2010, 14:26