BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 5 ErsteErste 12345 LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 42

Per shume vjet krishtlindjen

Erstellt von Mbreti Bardhyl, 24.12.2010, 01:24 Uhr · 41 Antworten · 18.413 Aufrufe

 1. #21
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614
  Berisha, drekė pėr drejtuesit e bashkėsive fetare


  Udhėheqėsit shpirtėrorė tė shqiptarėve kanė pasur njė rol themelor nė zhvillimet pozitive tė kombit
  Me rastin e Krishlindjeve dhe Vitit tė Ri, Kryeministri Berisha shtroi njė drekė pėr drejtuesit e bashkėsive fetare. Nė pėrshėndetjen e tij, Berisha shprehu vlerėsimin pėr kontributin e rolin e tyre frymėzues, nė konsolidimin e infrastrukturės shpirtėrore tė kombit shqiptar dhe kultivimit tė mesazhit tė ēmuar tė mirėkuptimit e harmonisė. "Unė dua tė shpreh nderimin tim mė tė thellė pėr ju dhe punėn e madhe dhe me pėrkushtim tė veēantė qė ju bėni nė ndėrtimin dhe konsolidimin e infrastrukturės shpirtėrore tė kombit shqiptar. Roli dhe kontributi juaj ėshtė themelor dhe ėshtė frymėzues.  20 vjet mė parė, pėr rrethana tė caktuara, Shqipėria ishte vendi i lindjes apo mė e drejtė ėshtė tė themi rilindjeve, rilindjes sė besimeve, rilindjes sė pluralizmit politik, atij pronėsor etj., por ajo rilindje qė ka ecur e ėshtė zhvilluar nė mėnyrėn mė njerėzore e tė civilizuar jeni ju, besimet fetare, tė cilat jeni bėrė njė shembull frymėzues pėr shoqėrinė shqiptare, por dua tė theksoj se jo vetėm pėr shoqėrinė shqiptare", tha kreu i qeverisė. Ndėrsa theksoi se nė rast se ka njė mesazh tė madh, tė ēmuar, qė Shqipėria mund ta pėrcjellė nė rajon, Europė e nė botė ėshtė mesazhi qė bashkėsitė fetare rikultivuan. "Jemi mbledhur kėtu, nė prag tė dy festave tė mėdha e tė bukura. Pėr njeriun nuk ka festė mė tė madhe, sesa ajo e lindjes dhe ne nderojmė lindjen e Krishtit, i cili ėshtė hy i besimit tė krishterė, por ėshtė edhe profeti qė kontribuoi pėr tė gjithė, nė normat morale tė njerėzimit. Sa herė qė tė lexohet predikimi i Malit, me dhjetėra e qindra herė, aty sheh bazat e moralit tė qytetėrimit tė sotėm, pėr njerėzit e tė gjitha besimeve. Ndaj nuk ėshtė e rastit qė Jezusi ėshtė Profet nė tė gjithė librat e shenjtė, ėshtė Isa nė Kur'an dhe nė betejėn pėrfundimtare fiton mbi djallin, pra, ėshtė shpėtimi", tha Kryeministri Berisha.  ojmė traditėn tonė tė shkėlqyer, nderojmė Krishtlindjen, si ditėn e madhe tė shpresės, tė besimit e tė sė ardhmes. Nderojmė gjithashtu Vitin e Ri, duke u lutur sė bashku qė Krishtlindjet qė vijnė dhe Viti i Ri tjetėr, nė kuadrin e 100-vjetorit tė themelimit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, t'i bėjmė edhe mė mirė, edhe mė tė mėkėmbur, edhe mė tė lirė, edhe mė tė fortė nė besimet tona. Ndaj edhe unė, duke ju falėnderuar edhe njė herė, dėshiroj ta ngre kėtė dolli pėr shėndetin tuaj, pėr tė gjithė besimtarėt e krishterė nė Shqipėri, nė prag tė kėsaj feste tė madhe, por edhe pėr tė gjithė besimtarėt e Zotit nė Shqipėri e kudo ku janė", tha ndėr tė tjera nė pėrshėndetjen e tij Kryeministri Berisha.
  Gjatė drekės, nga pjesėmarrėsit u dhanė mesazhe tė bashkėjetesės e tė harmonisė fetare. Nė tė ishin tė pranishėm Imzot Rrok Mirdita, President i Konferencės Ipeshkvnore tė Shqipėrisė, Imzot Dode Gjergji, Ipeshkv i Republikės sė Kosovės, Imzot Zef Gashi, Ipeshkv i Tivarit, Haxhi Selim Muēa, Kryetar i Komunitetit Mysliman, Baba Edmond Brahimaj, Kryetar i Kryegjyshatės Botėrore tė Bektashinjve dhe drejtues tė institucioneve tė tjera fetare nė vend. Morėn pjesė gjithashtu, Nunci Apostolik i Selisė sė Shenjtė, Imzot Ramiro Moliner Ingles, ambasadori i Komisionit Evropian, Ettore Sequi dhe ambasadori i Pranisė sė OSBE-sė nė Shqipėri, zoti Eugen Uollfarth.

 2. #22
  Avatar von Albion

  Registriert seit
  10.04.2010
  Beiträge
  4.614  Nė mesnatė mbahet Mesha e Krishtėlindjeve
  Me rastin e Festės sė Krishtlindjes, ipeshkvi i Ipeshkvisė sė Kosovės Imzot Dodė Gjergji, do tė pėrcjellė mesazhin e Krishtlindjes dhe organizon pritje solemne, ku pret autoritetet fetare, diplomatike, shoqėrore dhe kulturore qė veprojnė nė Kosovė.
  Ipeshkvi udhėheqė sonte me Meshėn solemne me rastin e Festės sė Krishtlindjeve nė Katedralen “Nėnė Tereza”, nė orėn 24:00. Liderėt e Kosovės, pėrfaqėsues tė institucioneve dhe tė subjekteve politike, uruan Ipeshkvinė e Kosovės, besimtarėt katolikė dhe qytetarėt me rastin e Kėrshėndellave.

 3. #23
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.653
  Gezuar Krishtlindjen te gjithe Shqiptareve.


 4. #24
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Per shume mot festen e KRISHTĖLINDJEVĖ

 5. #25
  Mulinho
  Gezuar Krishtlindjen te gjitheve besimtarve krishter

 6. #26

  Registriert seit
  13.06.2010
  Beiträge
  4.414
  Urime Festa e Krishtlindjeve vllezer katolik und einen guten rutsch ins neue.

 7. #27
  Pejan
  Urime krishtlindjet

 8. #28

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Kafirs!!!

  Spaß, urime krishtlindjet

 9. #29
  Avatar von lulios

  Registriert seit
  27.02.2007
  Beiträge
  915
  Gezuar Krishtlindjen

 10. #30

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  Te dashurit forumista ,
  urime dhe per shume mot Krishtlindjet!

Seite 3 von 5 ErsteErste 12345 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Dashuri e heshtur (Dashuria e babait) Ngjarje shume domethenese
  Von Sazan im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 02.05.2012, 20:26
 2. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 06.10.2011, 19:08
 3. Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 12.09.2010, 00:56
 4. Antworten: 199
  Letzter Beitrag: 22.01.2010, 20:00
 5. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 21.01.2010, 14:26