BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Seite 1 von 6 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 57

Pėrdhosen varrezat e hebrenjve nė Prishtinė

Erstellt von IbishKajtazi, 02.12.2011, 17:10 Uhr · 56 Antworten · 4.615 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.456

  Pėrdhosen varrezat e hebrenjve nė Prishtinė

  Pėrdhosen varrezat e hebrenjve nė Prishtinė

  Ambasada e SHBA-ve nė Prishtinė ka dėnuar fuqimisht pėrdhosjen e varrezave hebraike nė lagjen Velania tė Prishtinės.
  “Kjo vepėr e urrejtjes pėrbėn fyerje jo vetėm ndaj familjeve tė tė varrosurve aty dhe ndaj komunitetit hebraik nė Kosovė dhe pėrtej, por po ashtu ėshtė fyerje ndaj shtetit dhe shoqėrisė shumetnike kosovare. Kjo ėshtė njė vepėr e pėrbuzjes sė normave mė themelore tė tolerancės, bashkėjetesės dhe respektit dhe nuk mund tė tolerohet”, thuhet nė komunikatėn e ambasadės amerikane nė Prishtinė, qė e transmeton Radio Evropa e Lirė.
  Kohėve tė fundit, thuhet nė komunikatėn e ambasadės amerikane, “studentėt e Universitetit Amerikan kanė marrė pjesė nė njė projekt tė restaurimit tė varrezave dhe ne e shohim kėtė vepėr tė pėrdhosjes sė varrezave si sulm ndaj veprės sė tyre tė miqėsisė dhe vullnetarizmit”.
  Ambasada Amerikane iu ka bėrė thirrje autoriteteve tė Kosovės qė tė kryejnė hetime tė hollėsishme lidhur me kėtė incident dhe sjelljen e pėrgjegjėsve para drejtėsisė.
  Me tone tė ashpra kundėr pėrdhosjes sė varrezave hebraike ka reaguar edhe kongresisti amerikan Eliot Engel, qė ėshtė edhe bashkė-kryetar i grupit tė Kongresit pėr ēėshtjet shqiptare.
  Nė njė deklaratė pėr media kongresisti Engel i bėri thirrje qeverisė sė Kosovės tė ndėshkojė autorėt e aktit nė formėn mė tė rėndė qė parashikon ligji.
  “Jam i indinjuar nga ky akt i urryer i pėrdhosjes sė varrezės sė hebrenjve nė Prishtinė. Prekja e vendit tė prehjes sė anėtarėve tė komunitetit tė vogėl hebraik nė Kosovė ėshtė njė akt urrejtjeje qė nuk duhet tė lejohet tė hedhė rrėnjė. I bėj thirrje qeverisė sė Kosovės tė hetojė imtėsisht vandalizmin dhe tė ndėshkojė autorėt siē parashikohet me ligj”, ka thėnė kongresisti Engel nė deklaratėn e tij.
  Ai ka kujtuar se ka vizituar kėtė varrezė me ish presidentin Ibrahim Rrugova nė vitin 2005.
  “E kisha pėr nder qė sė bashku me tė tė shprehja respektin pėr komunitetin hebraik tė Kosovės, tė cilin ai e kishte pėrqafuar si pjesė tė historisė dhe trashėgimisė sė Kosovės”, ka nėnvizuar kongresisti Eliot Engel, qė njihet si mik i madh i shqiptarėve.
  “Ky akt nė varreza ėshtė edhe mė tragjik pasi vetėm kohėt e fundit ajo ishte vendi i njė projekti pune vullnetare tė kryer sė bashku nga studentėt e Universitetit Amerikan tė Kosovės dhe Kolegjit Dartmouth nė Shtetet e Bashkuara. Shpresoj qė puna e tyre e mirė tė mos humbasė nga ky akt pėrdhosjeje dhe varreza tė restaurohet dhe tė mbrohet qė tė gjithė nė Kosovė ta dinė se sa njerėz kanė banuar dhe vazhdojnė tė jetojnė nė kėtė tokė”, thuhet nė fund tė deklaratės sė kongresistit Eliot Engel.
  Ndaj kėtij akti ka reaguar edhe Zėvendėskryeministri, Behgjet Pacolli.
  “Zv.Kryeministri i parė i Qeverisė sė Kosovės, z. Behgjet Pacolli dėnon ashpėr veprimet e shėmtuara tė vendosjes sė mbishkrimeve nė Varrezat e Hebrenjve nė lagjen “Velania” tė Prishtinės. Akte tė tilla tė shėmtuara nuk i pėrkasin shoqėrisė kosovare dhe nė asnjė mėnyrė nuk pėrfaqėsojnė atė”, thuhet nė komunikatėn e Pacollit.
  Sipas zv/kryeministrit, veprime te tilla tė papėrgjegjshme janė dėnueshme dhe tė papranueshme pėr Institucionet dhe popullin e Kosovės.
  “Ata qė kanė prekur Varrezat Hebraike nė Kosovė, nuk kanė lėnduar rėndė vetėm ndjenjat e popullit Hebre por kanė cenuar vlerat tona kombėtare, kulturėn dhe traditėn e vendit tonė”.
  Zv.Kryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, z. Behgjet Pacolli shprehė shqetėsimin e tij tė sinqertė lidhur me kėtė ngjarje tė shėmtuar dhe njėkohėsisht kėrkon qė organet e drejtėsisė dhe hetuesisė tė veprojnė fuqishėm pėr gjetjen dhe vendosjen para drejtėsisė tė kryesve tė kėtij akti tė shėmtuar.


  Irgendwelche Hurensöhne - höchstwarscheinlich Wahabiten - haben die Grabstätten der Juden in Prishtina mit Nazisymbolik beschmiert (Swastika falsch rum ). Diese elenden Hurensöhne mögen in der Hölle schmoren.

 2. #2

  Registriert seit
  05.11.2011
  Beiträge
  614
  so gott will werden sie in der hölle brennen

 3. #3
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.456
  Selbst der Obermufti von Kosovo verurteilt diesen Akt der Barbarei und zitiert den Propheten Mohammed: “Kush shkel mbi varr, shkel nė zjarr” (Wer auf Gräbern tritt, tritt auf Feuer).

 4. #4
  Avatar von Černozemski

  Registriert seit
  05.09.2009
  Beiträge
  10.296
  Respektlose Pisser.

 5. #5

  Registriert seit
  13.06.2010
  Beiträge
  4.414
  keine voreiliegen schlüsse ziehen ibish, ist es sicher das , Vehabiten für diesen schandtat verantwortlich sind? vielleicht waren das serben, oder zigeuner, mal abwarten.

 6. #6
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.456
  Mehr Bilder dazu:  Es gibt fast nichts niederträchtigeres, als die Totenruhe auf so eine widerwertige Weise zu stören.

 7. #7
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.456
  Zitat Zitat von triumf Beitrag anzeigen
  keine voreiliegen schlüsse ziehen ibish, ist es sicher das , Vehabiten für diesen schandtat verantwortlich sind? vielleicht waren das serben, oder zigeuner, mal abwarten.
  Ich kenne persönlich in Kosovo keinen einzigen Menschen, der was gegen Juden hat. Die jenigen die dort scheisse labern sind entweder ao Diasporafotzen, oder Wahabiten und nach dem, was die Wahabiten in der letzten Zeit so abgezogen haben, glaube ich, dass es auch die waren.

 8. #8
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.896
  Eine Schande...

 9. #9

  Registriert seit
  05.11.2011
  Beiträge
  614
  kta e merotojn vetem plumin
  was suchen solche fanatischen hurensöhne überhaupt im kosovo


 10. #10
  Avatar von IbishKajtazi

  Registriert seit
  04.08.2011
  Beiträge
  3.456
  Zitat Zitat von I'AM Beitrag anzeigen
  kta e merotojn vetem plumin
  was suchen solche fanatischen hurensöhne überhaupt im kosovo

  Pyete Thaqin!

Seite 1 von 6 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 05.08.2012, 04:28
 2. Mirėnjohje shqiptarėve pėr mbrojtjen e hebrenjve
  Von Jean Gardi im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 30.04.2012, 15:13
 3. feiern in prishtine ...
  Von absolut-relativ im Forum Rakija
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 25.04.2011, 16:38
 4. Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 15.04.2011, 19:07
 5. Prishtine (Kosova)
  Von Peyo im Forum Balkan-Städte
  Antworten: 204
  Letzter Beitrag: 18.01.2010, 14:47