BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Ergebnis 1 bis 5 von 5

Plani i ri serb: Amerikanėve 51 pėr qind tė aksioneve tė minierave nė Kosovė, Serbisė

Erstellt von Ciciripi, 12.03.2013, 20:29 Uhr · 4 Antworten · 585 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Plani i ri serb: Amerikanėve 51 pėr qind tė aksioneve tė minierave nė Kosovė, Serbisė

  Plani i ri serb: Amerikanėve 51 pėr qind tė aksioneve tė minierave nė Kosovė, Serbisė pjesėn tjetėr!

  Shtetet e Bashkuara sė shpejti do tė jetė nė gjendje tė marrin shumicėn e aksioneve tė tė gjitha minierave nė Kosovė, pėr tė cilat “serbėt kanė tapi”, derisa 49 pėrqindėshi tjetėr do t’i mbetej Serbisė, shkruan ditorja serbe Informer.Gazeta, qė thotė se thirret nė burime tė afėrta me administratėn nė SHBA, shkruan se kjo ēėshtje ėshtė kontraktuar nga ministri i Burimeve Natyrore tė Serbisė, Milan Bacevic, gjatė vizitės sė javės sė kaluar nė shtetin amerikan Illinois. Sipas kėsaj “marrėveshjeve, Serbia do tė ishte bashkėpronare e 49 pėr qind tė aksioneve tė minierave nė Kosovė”.
  Informer shkruan se fjala ėshtė pėr njė projekt-marrėveshje, e cila mė vonė duhet do tė “pėrkthehej nė njė marrėveshje pėrfundimtare mes dy vendeve”.
  “Nė kėtė mėnyrė do tė anulohen tė gjitha privatizimet e diskutueshme qė i kanė bėrė shqiptarėt e Kosovės dhe agjencitė tė tyre privatizimit”, shkruan ditorja serbe.
  Kryetari i Komisionit Parlamentar pėr Kosovėn nė Serbi, Milovan Drecun, thotė se kjo ėshtė njė nga propozimet e mundshme pėr bashkėpunim.
  "Kjo, para sė gjithash, ashtu siē di unė, i referohet Trepēės. Nėse ka sukses puna me Illinoisin, kjo do ishte shumė mirė pėr vendin dhe qytetarėt e saj. Prishtinės fillimisht do t’i mohohej posedimi i me pronėn e minierės, ndėrsa kjo pronė do tė kthehej nė juridiksionin e Serbisė. Njė bashkėpunim i tillė do tė kontribuojė nė aspektin politik, sepse do tė tregojė se Kosova nuk ėshtė njė shtet i pavarur”, tha Drecun.
  Aleksandar Vulin, drejtor i Zyrės pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, thotė se “Serbia nuk e njeh privatizimin nė Kosovė”.
  "Kėtė privatizim e ka bėrė vetėm njė komb. Ajo qė nė kėtė moment mund tė them ėshtė se shteti zotėron pronat nė krahinėn jugore. Sido qė tė bėhet me atė pronė nė tė ardhmen, garantoj se kjo do tė jetė nė interesin shtetėror dhe tė qytetarėve tanė”, Vulin.
  Drejtori paralel i Trepēės, Jovan Dimkic, nuk deshi tė flas pėr kėtė temė.
  "Ende nuk ka informacione zyrtar nga Ministria nė lidhje me kėtė, pėr ēka nuk do tė komentoj pėrderisa nuk zyrtarizohet kjo nė dokumente”, ka thėnė Dimkic.
  Oliver Ivanovic, ish sekretar shtetėror pėr Kosovė nė Qeverinė e Serbisė, deklaron se kjo marrėveshje do tė ishte joreale, dhe se “e vetmja mėnyrė pėr tė parandaluar sekuestrimin e pronave serbe ėshtė dalja nė gjykatat ndėrkombėtare”. /Telegrafi/
  Plani i ri serb: Amerikanėve 51 pėr qind tė aksioneve tė minierave nė Kosovė, Serbisė pjesėn tjetėr! « Ekonomi - Telegrafi

  Amerikanci kupuju rudnike na Kosovu


  Sjedinjene Američke Države se spremaju da kupe većinu akcija u svim rudnicima na Kosovu dok bi Srbija bila vlasnik 49 odsto vlasništva, saznaje Informer u izvorima bliskim američkoj administraciji.Kako navodi list, to je dogovorio ministar prirodnih resursa Milan Bačević tokom nedavne posete SAD.
  Tim sporazumom bi praktično bile poništene privatizacije koje su sprovele kosovske vlasti.
  "Reč je o nacrtu sporazuma, koji bi kasnije trebalo da se pretoči u finalni ugovor između dve države. Taj finalni dokument trebalo bi da potpišu predsednik Srbije Tomislav Nikolić i guverner Ilinoisa Pet Kvin, uz podršku administracije SAD", naveo je izvor.
  Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je da bi ta kupovina, koja se pre svega odnosi na Trepču, imala i politički značaj jer bi obraćanje SAD Srbiji za kupovinu rudnika pokazalo da Kosovo nije nezavisno.

  NoviMagazin.rs - Amerikanci kupuju rudnike na Kosovu 2. #2

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141

 3. #3

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  da wo ein Serbe ist, nehmen wir alles.......

 4. #4
  Avatar von Vali

  Registriert seit
  18.12.2012
  Beiträge
  6.167
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  da wo ein Serbe ist, nehmen wir alles.......
  Da Stimme ich dir zu

 5. #5

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Zitat Zitat von Gostivari Beitrag anzeigen
  Da Stimme ich dir zu
  ....und wenn's dort keine gibt, bringen wir welche hin.

Ähnliche Themen

 1. Boshnjaku per Kosove
  Von Doganori im Forum Kosovo
  Antworten: 23
  Letzter Beitrag: 19.06.2012, 15:11
 2. Kosovė/Kosovo
  Von LIHI im Forum Kosovo
  Antworten: 13
  Letzter Beitrag: 19.04.2010, 16:44
 3. Lum per ne Kosove
  Von Shpresa im Forum Musik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 01.11.2008, 18:16
 4. Antworten: 8
  Letzter Beitrag: 26.02.2008, 18:56
 5. Ani moj Kosovė..
  Von luiziana im Forum Musik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.08.2007, 18:54