BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 33

Poezi shqipetare

Erstellt von Fatmir_Nimanaj, 07.12.2009, 20:05 Uhr · 32 Antworten · 7.143 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501

  Poezi shqipetare

  -------Per Ty qe nuk do ta lexosh kurr!-----

  Per Ty po shkruaj sot
  Me mburrje qe te dashta shum
  Ani qe shum heret me ike
  Me le me lot sa nje lum!

  Me le te re e pa pervoj
  U shkrive si nje fluske bore
  Tani pa Ty qe jetoj
  Asgje s'me le,te gjitha mi morre!

  Pse s'mund te t'largoj nga mendja
  As per nje moment
  Sa me shum kohe qe kaloj pa Ty
  Aq me shum ne zemer me vret!


  ----------Babi----------

  Neser do te festojm
  E ti me ne nuk je
  A e din ore Burr
  Se sa keq me le?

  Me le me lot ne sy
  Mbeta me krih thate
  E mundoj veteveten
  Mos t'me shofin si te ngrat!

  Kur te gjithe do te mblidhen
  Festen me me urua
  Te betohem Babi
  Nuk kam me lotua!

  E mbaj mend kur me thoje
  ,,Loti s'te ka hije''
  E dij Babi e dij por...
  Qohu he Burr fshije!

  Nje lule mbi varr
  Eshte nje urim nga une
  Ma perqafo Engjellushen
  Thuaj se e dashta shuuum!!

  -------Athua....????-------
  Athua a e vrejtet pranin time
  Tek koka kur Ju erdha
  A mi degjuat lutjet-pa lot
  Qe per ju i bera?

  Athua Ju bezdisi fakti
  Qe lot nuk leshova?
  Jo,jo mos mendoni qe e kisha te leht
  Me zemer vrrullshem vajtoja!

  Engjellusha ime...
  Te perqafova shum
  Me mendje u mundoja
  Atje te futesha edhe une!

  Eshte e fort Nena
  Me shum se dikur
  Thuase ne vend te zemres
  Me ka mbet nje gur!

  BABA , MU BĖ SE THE : MĖ FAL BIR ![/  Ti ike befas atė ditė prilli !
  Nė Prishtine mė lajmeruan se je sėmurė rėndė!
  E mbylla librin, e lash provimin !
  u nisa rrėmbimthi mė kėmbė !

  E gjatė ishte rruga deri nė stacion!
  Rrugėtimi i autobusit i ngathėt si breshka!
  Tė kisha pasur mundėsi tė fluturoj
  tė arrija pranė teje, desha!

  Arrita ! Po ēka se arrita!
  Nuk mė fole kur tė putha fytyrėn e ngrirė !
  Vetėm ate shikim tė syve tė lexova !
  M'u bė se me the : Mė fal bir !

  Kaq arrita tė kuptoj nė ate heshtje mortore !
  Se lotėt mė mbuluan shikimin tim!
  Tė ėndėrrova me bijtė , i mbaje pėr dore
  Dhe Arianen time! - Tė madhin pikėllim!


  Mė mbuluan rėnkimet, qiellin kisha mbi
  Po ti nuk mė flisje, qėndroje i shtrirė !
  Heshtja jote gjithēka mė shperndau:
  - Tashti, tė udheheqish shtėpinė bir!

  I derdha mendimet nėper arat qė lėvronim
  Nė mal sa herė shkonim tė mbledhim dru !
  Ku mbeti sopata, parmenda qė levronit
  me mendje i solla pranė t'uj vajtu!


  Do t'u mungonte i zoti, autori i tyre !
  Ai qė nėpėr shekuj kish shkruar njė vepėr,
  me pikėllime e mundime tė njė mynxyre
  Kėrkoj trashegimtar tė ketė patjetėr!

  Po! U rrita unė pas shumė pikėllimeve
  Nuk pashė buzeqeshje nė fytyre tė babait kurrė
  Tani me lot prej tundimeve
  mė mbyt njė mall si furrė !  TIM VĖLLAIT


  Sot u mbushėn pesėmbėdhjetė vjet
  Qė ti vėlla i imi,
  Ra nė gjumė tė pėrjetshėm
  Me qylah nė kokė...
  Unė putha shiun e prillit
  Si shkuma e detit qė rėrėn puth!

  Nė varr tė shtruam cohė tė gjelbėrtė
  Dėshirova aty pranė kokės tėnde
  Ta vendosi njė shandanė tė ndriēojė
  Tė tjerėt s‘mė lanė...

  Lulet qė i mbolle ti vėlla i imi
  U thanė!

  Trungut degėt iu kėputėn
  Rrėnjėt tu humbėn pėrjetėsisht
  Filluan tė dalin rrėnjėt
  E frutave tė sojit tjetėrfare
  O vėlla i imi!

  Sot qaj me zė jetimi
  E gjoksi fortė mė shtrėngon
  Vajto dhe ti nė varrin tėnd o vėlla
  Lage edhe njėherė atė vend ku fle
  Se gjaku tė ėshtė pėrzier
  Me njė gjak tjetėr
  E gjaku nuk ėshtė ujė
  O VĖLLA!


  Lindja jote mbeti pa uruar
  ndėr mote qė vijnė !
  Ēdoherė nė kujtime - e praruar,
  si lulet nė saksi kur mbijnė !

  Sa shpejt erdhe nė jetė
  dhe ike pa lamtumirė !
  Nė zemrėn time ka mbetur
  hija - e shpirtit tėnd - e shkrirė !

  Si mundem tė ndahem nga ti
  kur ndėrrimin e viteve festoj ?
  Urimin pėr Ty ! Se di !
  Pėr ku ? E, si ta emėroj ?!

  Lindjen tėnde - dhjetori
  ēdoherė e shfaq me borė !
  Ndėrrimi i viteve pėr Ty
  mė mban t' vetmuar ēdo orė !

  Dhe kurrė s'kam prehje
  kur vitet sjellin agime !
  Ti mbetesh pėllumb i ngrirė !
  Urim i padėrguar i zemrės sime...!


  ZEMRĖS QĖ S'DO TĖ AGOJĖ !


  ( Nėnės sime Xifes )


  Fjala jote plot mirėsi
  ma e ėmbėl se nektari,
  njė buzėqeshje - ma e bukur,
  se sa ngjyrat qė sjell behari !

  Dora jote ēelės magjik
  qė e zgjidh lamshin e gėzimit!
  Nga pėrgdhelja tė rriten vrik :
  - Nipėrit , mbesat e trashėgimit !

  Ku e gjete tėrė urtėsinė
  qė na fale nė jetė uratėn,
  djersa jote pėr dashurinė
  e theu, e mposhti dhe shtėrngatėn !

  Nė ēfarė kurore ta mbėrthej
  zemrėn qė s'do tė agojė ?
  Vdekja - Nėnė ! Ty tė rrėmbeu!
  Por, ti mbetesh - Pararojė !

  Mbetesh edhe rreze dielli
  plot ngrohtėsi e shkėlqim !
  Rrugėmbara e shtigjeve tė jetės
  qė m'pėrqafoi nė ēdo agim !


 2. #2

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  ARISTOTELI
  (384-322)

  VLERA E POEZISĖ

  Poezia
  Ėshtė mė filozofike,
  Ėshtė mė e vlefshme
  Se historia,
  Sepse poezia
  Priret tė shprehė
  Tė pėrgjithshmėn,
  Kurse historia
  Tė pjesėrishmėn.

 3. #3

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  -----Mė falė----------


  Mė falė,pėr shum gjėra qė nuk ti thashė kurr
  Por njė dua ta kesh nė dijeni,ti ishe Ai
  Shkakėtar i asaj qė e quaja,Dashuri.
  Mė falė,pėr ca gjėra qė nuk mund ti bėja dot
  Cdo gjė do tė bėja kohėn ta kthej prapa
  Mundohem eh sa shum mundohem,por kot!
  Mė falė,qė i dashta syt e tu aq shum
  Ky ėshtė shkaku i netėve tė mia pa gjumė!
  Mė falė,qė shkruaj kaq me dhimbsuri
  Por mė duhet zemėr tė shkruaj kėshtu
  Se vetėm me kėto shkrime,i fshij lotėt e mij!
 4. #4

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  --------Nėnės sime-----

  A mė ndin o nėna ime e shtrenjt
  Kur tė thėrras e zgjuar dhe nė gjum
  Athua m'i degjon thirrjet e mija o e shenjtė
  Pa Ty mbeta si njė dru-cung!

  Pse ditėt kaq tė gjata pa Ty
  Pse netėt me kalojn pa i mbyll syt
  A thua ėshtė malli qė mė kaplon
  O nėnė! mė beso,mė mungon pėrqafimi Yt!

  Mė mungon fjala jote e ėmbėl
  Kėshillat tuaja mė mbajn nė jetė
  Po mos tė i kujtoja ato fjalė
  Qysh moti do isha tretė!

  Edhe tani kur pėrballem
  Me vuajtje e mundime
  Me fjalėt e tua c'mallem
  Ishe dhe mbete krenaria ime!

  O duar-buta ime nėnė
  Mė mungon ledhatimi yt
  Mė mungon thėnja jote
  ,,Tė dua moj flokė-art"

  As floku mė nuk shkėlqen
  I mungon ai ledhatim
  Eh sa vėshtirė qenka o nėnė
  Tė mbetesh jetim!

 5. #5

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  -----Nje lot----

  Ai lot ne syrin tend
  ma ndryshoi ritmin e jetes
  Vetem at lot mos ta shihja
  Kah rrokulliset mbi faqen tende
  Ishte lot plot dhembje
  Ishte lot plot dashuri
  Ishte paralajmrim i ndarjes
  Ishte fund-per mua e per Ty!
  Ato pika loti,qe mbi fytyre na rane
  Ishin lotet e dhembjes
  Dy zemra qe u dashten aq shum
  Njehere e pergjithmon-U ndan!


  ----Eja nga atje ku je...------

  Eja dhe ma sjell at buzeqeshjen tende
  Buzeqeshja eshte krejt ajo cfar kerkoj
  Tjerat i kam te gjitha...
  I kam syt
  Qe do ta veshtrojn ate fytyren tende te zbehur
  I kam duart qe nuk do te lejojn te rrezohesh
  Prap ne ate vend
  Me ka mbet nje cope zemer
  Atu do ta kesh shtepin
  Pra eja mos rri atje ku je!!

 6. #6
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Ooo filozof. A i ke shkrua vet apo a i ke marr prej internetit . Une gjysen nuk e kuptova se nuk e kuptoj mir shqipen nga Shqiperia.Po prap se prap mua me pelqyn "Babai" e "Vellai".

 7. #7
  Oro
  Avatar von Oro

  Registriert seit
  16.02.2009
  Beiträge
  1.969
  Auf Deutsch?

 8. #8
  Avatar von TheAlbull

  Registriert seit
  26.07.2009
  Beiträge
  2.492
  Zitat Zitat von Proud_Serbian_Royal Beitrag anzeigen
  Auf Deutsch?

  Geh nach PEJE (niemals Metohija und niemals Teilrepublik Serbiens) dort wird man dir weiterhelfen können, und dir das auf deinen Sprache übersetzen!!

  Poezi Shqiptare nix andere Sprache, verstanden??

 9. #9
  Pejani1
  Zitat Zitat von Proud_Serbian_Royal Beitrag anzeigen
  Auf Deutsch?
  Poezi Shqiptare. Soll er dir nun die Gedichte auf Deutsch übersetzen.

 10. #10
  Oro
  Avatar von Oro

  Registriert seit
  16.02.2009
  Beiträge
  1.969
  Zitat Zitat von Pejani Beitrag anzeigen
  Poezi Shqiptare. Soll er dir nun die Gedichte auf Deutsch übersetzen.
  Wäre nett

Seite 1 von 4 1234 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Kulla shqipetare
  Von ooops im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 130
  Letzter Beitrag: 13.10.2013, 12:52
 2. Poezi/Vjersha
  Von Albanian_Warrior im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 03.07.2012, 01:10
 3. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 23.02.2010, 15:43
 4. AKSH- ARMATA KOMBETARE SHQIPETARE/NATIONAL ALBANIAN ARMY
  Von Minatori im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 01.07.2009, 21:35