BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 3 von 4 ErsteErste 1234 LetzteLetzte
Ergebnis 21 bis 30 von 33

Poezi shqipetare

Erstellt von Fatmir_Nimanaj, 07.12.2009, 20:05 Uhr · 32 Antworten · 7.143 Aufrufe

 1. #21
  Oro
  Avatar von Oro

  Registriert seit
  16.02.2009
  Beiträge
  1.969
  So hab mir mal bisschen übersetzen lassen (weil einige hier richtig asi sind) ... muss echt sagen, einige Albaner haben's wirklich drauf!
  Leider fehlt aber jegliche Deutsche Übersetzung , was ich wirklich schade finde...

 2. #22
  Mulinho
  Zitat Zitat von Proud_Serbian_Royal Beitrag anzeigen
  So hab mir mal bisschen übersetzen lassen (weil einige hier richtig asi sind) ... muss echt sagen, einige Albaner haben's wirklich drauf!
  Leider fehlt aber jegliche Deutsche Übersetzung , was ich wirklich schade finde...
  Hab ja was auf Deutsch gepostet...

 3. #23
  Oro
  Avatar von Oro

  Registriert seit
  16.02.2009
  Beiträge
  1.969
  Zitat Zitat von Mulinho Beitrag anzeigen
  Hab ja was auf Deutsch gepostet...
  Jup, aber leider bist Du auch einer von wenigen, der sich eingermassen normal gegenüber einem Kosovo-Serben anstellen kann.

  Danke jedenfalls.

 4. #24
  Avatar von TheAlbull

  Registriert seit
  26.07.2009
  Beiträge
  2.492
  Zitat Zitat von Proud_Serbian_Royal Beitrag anzeigen
  Jup, aber leider bist Du auch einer von wenigen, der sich eingermassen normal gegenüber einem Kosovo-Serben anstellen kann.

  Danke jedenfalls.

  Du?? Kosovo Serbe??

  dann schau mal was du auf dem Info scheiss schreibst!!!

  Kosovo ist nicht Serbien, und Peje ist nicht Metohija, das gibt es nicht in unserem Kosovo, wenn du als Kosovo Serbe behandelt werden willst, fang bei dir an!!!

 5. #25

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  -----Kujtimi i hidhur------

  Tek kalaja mbi qytetin tim shiqoja me permallim
  Syt i kisha te ngulitur ne nje pike te caktuar
  Ne kete dite me shi qe bie pa pushim
  Mendja me shkoj,tek vendi ku kemi qendruar!

  Po afrohet ditendarja jone,sa shpejt
  Nuk doja t'i kujtoja keto dite pikllimi
  Eshte dicka me e fort ne shpirtin tim
  A thua me humbi edhe durimi?

  Sa mire qe u erresua,kalaja nuk po duket
  I largova syt nga ai shiqim i gjate dhe ika
  Vetevetja mu duk si zogu krahethyere
  Qe mundohet te fluturoj nga friga!


  E luta qiellin sot te me degjoj
  Marrveshje dashta te beje
  Ai vetem te vranesohet
  E une ne vend te shiut te lotoj!

  Thua se ndiu dhembje per mua
  Deshiren ma plotsoj
  Por prap me pa qe u lodha
  Filloj te bie shiu,mua t'me ndihmoj!

  U lodhem qe te dy dikur,pushuam
  Tek une mbeten denesjet
  E shiu i la prapa rete e hinta
  Edhe ato me shum u erresuan!


 6. #26
  Oro
  Avatar von Oro

  Registriert seit
  16.02.2009
  Beiträge
  1.969
  Zitat Zitat von TheAlbull Beitrag anzeigen
  Du?? Kosovo Serbe??

  dann schau mal was du auf dem Info scheiss schreibst!!!

  Kosovo ist nicht Serbien, und Peje ist nicht Metohija, das gibt es nicht in unserem Kosovo, wenn du als Kosovo Serbe behandelt werden willst, fang bei dir an!!!
  Halt einfach mal die Fresse!!!
  Du weisst selber das deine Post's wirklich 0 Sinn geben!
  ICH BIN SERBE UND STAMME MÜTTERLICHERSEITS AUS ISTOK UND VÄTTERLICHERSEITS AUS KLINA ALSO NERV NICHT DU SCHWACHMATT!

 7. #27

  Registriert seit
  14.07.2004
  Beiträge
  11.391
  Zitat Zitat von Proud_Serbian_Royal Beitrag anzeigen
  Halt die Fresse du Kind!
  Geh du erst mal 37 Länder aufsuchen die deine Möchtegern-Republik anerkennen und lies dir die Un-Resolution 1244 durch du Spasst
  die republik kosova ist realität, in klina und istog seit ihr doch ganz liebe oder...

  non Migjeni

  Von der Gnade der Gnadenlosen
  lebte der kleine Bettler.
  Vertrieb sich sein Leben
  auf schmutzigen Straßen,
  in finsteren Winkeln,
  auf harten Schwellen,
  zwischen verlogenem Glauben.
  Doch eines Tages,
  als der Sonne Erbarmen versiegte,
  da regte sich brennend
  ein neuer Schmerz in seiner Brust:
  daß die Bosheit
  am Schlaf der Armut
  sich nährt. Und er — gestern noch Bettler,
  doch heute ein andrer —
  beschloß als Rächer
  der Welt zu verkünden
  den Fluch...
  Sich abzuringen das Wort,
  das, von der Bosheit verdorrt,
  auf seiner Zunge erstarb,
  zerkratzte mit Nägeln er sich den Hals...
  Verwirrt blieb er stehen,
  wo die Straßen sich kreuzen,
  und die Räder der Autos,
  die ihn schnell überrollten,
  machten ihn... schweigen.


  ------------------------

  naim frasheri

  FJALĖT E QIRIRIT

  Nė mes tuaj kam qėndruar
  E jam duke pėrvėluar,
  Qė t'u ap pakėzė dritė,
  Natėnė t'ua bėnj ditė.
  Do tė tretem, tė kullohem,
  Tė digjem, tė pėrvėlohem,
  Qė t'u ndrinj mir' e tė shihni,
  Njėri-tjatėrin tė njihni.
  Pėr ju do tė rri tė tretem,
  Asnjė ēikė tė mos mbetem,
  Tė digjem e tė qanj me lot,
  Se dėshirėn s'e duronj dot.
  Unė zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurrė s'dua tė shuhem,
  Po tė digjem me dėshirė,
  Sa tė munt t'u ndrinj mė mirė.
  Kur mė shihni se jam tretur,
  Mos pandehni se kam vdekur;
  jam i gjall' e jam ndė jetė
  jam nė dritėt tė vėrtetė,
  Unė jam nė shpirtit tuaj,
  Mos mė kini pėr tė huaj,
  M'ėshtė falurė durimi,
  Andaj po digjem si trimi,
  Se ma k'ėnda t'u bėnj mirė,
  Tė mos mbeti n'errėsirė.
  Jakėni rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini,
  Nė shpirt kam dashurinė,
  Pa digjem pėr njerėzinė,
  Lemėni tė pėrvėlohem,
  nukė dua mė tė ftohem,
  Dua ta djek trupn' e shkretė
  Pėr atė zotn' e vėrtetė.
  Me zjarr ta djek mushkėrinė
  E tė tretem pėr njerinė,
  Bashkė me gėzimt tė tija
  tė vete te perėndia.
  Unė dua njerėzinė,
  Mirėsin' e urtėsinė,
  Nė bėhi shokė me mua,
  Nė mė doni si u dua,
  Njėri-tjetėrin nė doni,
  Tė paudhė mos punoni.
  O zėmėra fluturake,
  Qasju pakė kėsaj flake!
  Mase krahėt t'i pėrvėlon,
  Po dhe shpirtin ta shėnjtėron.
  Unė duke pėrvėluar,
  Njerėzit i kam ndrituar.
  Kam qėnė mik me njerinė,
  Andaj i di e mė dinė.
  Gjithė tuajt' i kam parė,
  Mėm' e at' e fis e farė,
  Si tani gjithė i kam ndėr mėnt,
  Qė rrininė mė kėtė vėnt.
  Edhe sot nėr ju ata shoh,
  Se shpirtin e tyre ua njoh,
  Dhe unė si ju jam ndruar
  E jam pėrzjer' e ndryshuar,
  Pa jam bėrė shumė herė
  Zjar e uj' e balt' e erė.
  Jam njė shkėndijė pej qielli
  dhe njė drudhėzė pej dielli.
  Edhe ndėr qiej fluturonj,
  Edhe brėnda nė det qėndronj,
  Shumė herė fle nė baltė,
  Diku ndodhem dhe nė mjaltė
  Bėnem qėngj e kec i pirė,
  Lul' e bar e gjeth i mbirė.
  Dua shumė fjalė t'u them,
  Po trėmbem mos i bėnj ujem.
  E ku shkruhenė nė kartė
  Fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė?
  Botuar sė pari nė revistėn "Drita", nr.1, Stamboll, 1884, me titull "Qiriri". Eshtė e para
  vjershė qė poeti ka botuar shqip. Marrė nga vėllimi 1 me vepra tė zgjedhura tė Naim
  Frashėrit, botuar nė Tiranė mė 1980.

 8. #28
  Karim-Benzema
  Wieso ist dieser Thread im Kosovo Thema?

 9. #29

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  ATDHEU


  Mua me quajn atdhe,
  Vashėza dhe quna ta dini;
  Jam vendi ku keni le -
  Ku tė lumtur jini.

  Pa mua s'jetoni dot,
  As unė pa ju nuk dua;
  Mėsoni shumė sot -
  Nesėr tė mė nderoni mua.

 10. #30

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  Babagjyshi


  Njohe nje super babagjysh.
  Dashuria e tij ndaj nipit eshte e pakufishme.
  Syte e tij cdo here jane plote embelsi kur flet me nipin, s'ka gje qe s'do ta bente per te.
  Ditet e para e qonte ne shkolle dhe e priste qe te ketheheshin bashk .
  Por tani me u morren vesh qe te shkonte vete ,sepse nipi ndihej i aft .
  E qon ne park kur kerkon, dhe atje kenaqet duke luajtur .
  Kur sheh dicka interesante ne shitore per nipin , ja blen sepse ka deshire ta gezoj.
  Kur bene ndonje sherr prape eshte babagjyshi qe ja zbut sherrin para prinderve ,edhe pse kur mbesin vete e qorton.
  E ne anen tjeter nipi e respekton shume babagjyshin.
  Kur thote se dicka s'duhet bere atehere mjafton nje here, dhe nipi e kupton se eshte definitive.
  Eshte kjo dashuri e ndersjell por edhe respekt i ndersjell.
  Kur i shoh, cdo here ndiej kenaqesi.

Seite 3 von 4 ErsteErste 1234 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Kulla shqipetare
  Von ooops im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 130
  Letzter Beitrag: 13.10.2013, 12:52
 2. Poezi/Vjersha
  Von Albanian_Warrior im Forum Geschichte und Kultur
  Antworten: 15
  Letzter Beitrag: 03.07.2012, 01:10
 3. Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 23.02.2010, 15:43
 4. AKSH- ARMATA KOMBETARE SHQIPETARE/NATIONAL ALBANIAN ARMY
  Von Minatori im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 36
  Letzter Beitrag: 01.07.2009, 21:35