BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 28 von 30 ErsteErste ... 1824252627282930 LetzteLetzte
Ergebnis 271 bis 280 von 295

Policia e Kosovės (KOSOVO POLICE)

Erstellt von Dukagjin, 07.09.2009, 14:03 Uhr · 294 Antworten · 55.835 Aufrufe

 1. #271
  Avatar von Arbanasi

  Registriert seit
  14.10.2009
  Beiträge
  6.534
  Zitat Zitat von supersrbin Beitrag anzeigen


  auf dem Planeten krypton

  Wurde er nicht zerstört?

 2. #272

  Registriert seit
  31.12.2009
  Beiträge
  9.979
  Zitat Zitat von Arbanasi Beitrag anzeigen
  Wurde er nicht zerstört?
  ich meine natürlich den serbischen planeten srpsko-krypton!

 3. #273
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Armatoset FSK-ja

  Enjte, 21 Janar 2010 20:27
  Fidan Tahiri

  Pėrveē kompletimit tė resursit human, Forca e Sigurisė sė Kosovės gradualisht po plotėsohet dhe nė pjesėn teknike tė saj. Pjesa e parė e armatimit veē ka arritur nė depot e kėtij institucioni tė sigurisė.

  Ndonėse ajo ka njė vit qė ėshtė krijuar, ka njė teknikė tė mjaftueshme sa u pėrket intervenimeve, nė rast fatkeqėsive natyrore apo dhe ndonjė rasti pėr emergjenca civile.

  Pothuaj se e tėrė teknika qė ka FSK-ja ėshtė e ardhur si donacion. Ajo ėshtė e llojit tė ndryshėm, duke u ranguar nga ato tė transportit tė rėndė e deri tek autoambulancat.

  Armatimi

  Pėrveē makinerisė, pjesėtarėt e FSK-sė pritet qė gjatė kėtyre ditėve tė pajisen edhe me armė tė brezit, e shumė shpejt edhe me armė tė gjata.

  Sipas Ibrahim Shalės, drejtor i Zyrės pėr Marrėdhėnie me Publikun, armatosja e FSK-sė pritet tė bėhet shumė shpjet. "FSK-ja ėshtė furnizuar me armėt e brezit, ato priten vetėm tė shpėrndahen, kurse armėt e gjata janė nė fazėn pėrfundimtare tė procesit tė prokurimit, ndėrkaq kontraktuesi pritet t'i sjellė shumė shpejt nė depot tona", u shpreh Shala.

  Konkurs edhe pėr 400 pjesėtarė

  Ndėrkaq, duke filluar nga enjtja (sot), Forca e Sigurisė sė Kosovės e hap dhe njė konkurs pėr rekrutimin dhe pranimin e pjesėtarėve tė rinj.

  Gjatė kėtij rekrutimi pritet tė pranohen 400 pjesėtarė, ndėrsa pėrzgjedhja e tyre do tė bėhet nė bazė tė konkurrimit, ku pėrfshihen aftėsitė psiko-fizike, gjendja shėndetėsore dhe procesi i verifikimit. "Nė kėtė fushatė tė rekrutimit, qė fillon mė 21janar, do tė pranohen 400 pjesėtarė tė rinj tė FSK-sė nga kontingjenti civil", ka bėrė tė ditur drejtori i Zyrės pėr Marrėdhėnie me Publikun nė FSK, Ibrahim Shala.

  Misioni i FSK-sė

  Misioni i FSK-sė ėshtė qė tė kryejė operacione tė reagimit ndaj krizave nė Kosovė dhe jashtė saj; operacionet e mbrojtjes civile brenda Kosovės; si dhe t'u ndihmojė autoriteteve civile nė pėrgjigje ndaj katastrofave natyrore dhe emergjencave tė tjera.
  Detyra tė tilla do tė pėrfshijnė operacionet e kėrkim-shpėtimit; mėnjanimin e mjeteve shpėrthyese; kontrollin dhe pastrimin e materieve tė rrezikshme; zjarrfikjen; si dhe detyrat tjera tė ndihmės humanitare.

  Misioni i parė i kėsaj force jashtė vendit ishte ai nė Shqipėri, qė nė bashkėpunim me forcat e NATO-s dhe ato shqiptare ndihmuan nė evakuimin e popullatės nga zonat e pėrmbytura.

  http://www.purestudio-host.info/info...etare&Itemid=2

 4. #274
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776

 5. #275
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776


  Prishtinė, 27 janar - Njė konvoj prej 11 kamionėsh tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK), i ngarkuar me ndihma humanitare ėshtė nisur drejt Shqipėrisė. Ndihmat banorėve tė rrethit tė Shkodrės tė goditur nga vėrshimet, janė mbledhur nga Kryqi i Kuq i Kosovės.

 6. #276
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776

 7. #277
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Njėsia Speciale e pakėnaqur me pagat

  Nga Express mė 03.02.2010 nė ora 18:16
  Njė numėr policėsh tė Departamentit tė Njėsive tė Specializuara janė tubuar nė Qendrėn e Trajnimit tė Kishnicės, nga dita e djeshme, pėr tė shprehur pakėnaqėsitė e tyre lidhur me sistemin e ri tė pagave.

  Zyra pėr Informim e Drejtorisė sė Pėrgjithshme e Policisė, ka njoftuar sot nėpėrmes njė komunikate, se zėvendėsministri i Punėve tė Brendshme, drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Kosovės dhe ndihmėsdrejtori pėr Operativė menjėherė kanė shkuar pėr t’i vizituar dhe pėr tė komunikuar me zyrtaret policorė lidhur me kėrkesat e tyre dhe pėr mėnyrėn e zgjidhjes sė kėsaj pakėnaqėsie tė shfaqur.

  “Kėto njėsi kanė pritur shtesa mė tė larta nga sistemi i ri i pagave dhe si rezultat i saj janė tubuar pėr tė shprehur pakėnaqėsitė e tyre”, thuhet nė komunikatėn shpėrndarė medieve.

  Puna policore dhe angazhimet e kėtyre pjesėtarėve nė detyra ditore thuhet se nuk janė ndėrprerė. “Ata i janė pėrgjigjur detyrave tė caktuara, por zyrtarėt policorė tė cilėt janė jashtė detyrės zyrtare po shprehin pakėnaqėsitė e tyre”.

  Menaxhmenti i lartė i Policisė sė Kosovės bėhet e ditur se ka formuar njė grup punues pėr rishikimin e sistemit tė ri tė pagave. “Pėr ndonjė lėshim teknik eventual tė mundshėm, nė mėnyrė retroaktive do t’u bėhet kompensimi i mjeteve”, premtojnė drejtuesit e policisė.

  Po ashtu, sot janė mbajtur disa takime dhe diskutime ndėrmjet menaxhmentit tė lartė tė policisė, Sindikatės sė policisė, udhėheqėsit e njėsive pėrkatėse, Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe Qeverisė pėr tejkalimin e kėsaj situate.

  http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../24171/C4/C15/

 8. #278
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776

  Kosovo police officers gather during a strike, at a police compound near Pristina February 4, 2010. About 500 officers from Kosovo's elite police units went on strike on Thursday demanding salary increases.

 9. #279
  Karim-Benzema
  Stimmt das Serben zusammen mit Albanern in der Kosovo Polizei arbeiten?

 10. #280
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Zitat Zitat von AlbNYC Beitrag anzeigen
  Stimmt das Serben zusammen mit Albanern in der Kosovo Polizei arbeiten?
  es ist so ähnliches wie mit ethnischen Aufteilung im Kosovo, ca. 90% der Polizisten sind Albaner, ~ 5% Serben, ~ 5% Andere

  die 5% Serben arbeiten fast ausschließlich in Nord-Kosovo

Ähnliche Themen

 1. Vinnie Jones' Toughest Cops - KOSOVO POLICE
  Von IbishKajtazi im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 25.09.2011, 18:48
 2. Forcat e Sigurise se Kosoves-Kosovo Security Forces
  Von IbishKajtazi im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 42
  Letzter Beitrag: 11.02.2010, 22:40
 3. Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 19.03.2009, 16:43
 4. Kosovo Police
  Von Taulle im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 05.04.2008, 01:46
 5. Kosovo police take over Mitrovica bridge
  Von Albanesi im Forum Politik
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 07.06.2005, 20:07