BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 29 von 30 ErsteErste ... 19252627282930 LetzteLetzte
Ergebnis 281 bis 290 von 295

Policia e Kosovės (KOSOVO POLICE)

Erstellt von Dukagjin, 07.09.2009, 14:03 Uhr · 294 Antworten · 55.887 Aufrufe

 1. #281
  Karim-Benzema
  Zitat Zitat von Dukagjin Beitrag anzeigen
  es ist so ähnliches wie mit ethnischen Aufteilung im Kosovo, ca. 90% der Polizisten sind Albaner, ~ 5% Serben, ~ 5% Andere

  die 5% Serben arbeiten fast ausschließlich in Nord-Kosovo

  naja man koennte denken die serben haben ihre eihene polizei in nordkosovo

 2. #282
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Zitat Zitat von AlbNYC Beitrag anzeigen
  naja man koennte denken die serben haben ihre eihene polizei in nordkosovo
  naja kann man nicht so sagen, mein Onkel ist Polizist in Mitrovica. Mal hat er Dienst im Süden, mal im Norden.

 3. #283
  Avatar von sohn des adlers

  Registriert seit
  01.02.2010
  Beiträge
  111
  Zitat Zitat von Dado-SG Beitrag anzeigen
  Das was du über das denkt geht mir am Arsch vorbei. Jeder hat andere Hobbys!

  Nur eine frage :


  ist bei dir was bei deiner erziehung schief gelaufen

  sorry,aber es stimmt

  aber ja nicht traurig werden

 4. #284
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776

 5. #285
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Ministri i MFSK-sė z. Fehmi Mujota priti Ministrin e Mbrojtjes tė Estonisė z. Jaak Aaviksoo

  Prishtinė, 9 shkurt 2010


 6. #286
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776


  FSK blen armėt e para

  Nga Express mė 10.02.2010 nė ora 14:26
  Zyrtarė nga Ministria e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės dhe drejtuesit e kėsaj force thonė se po punojnė qė sa mė parė tė bėhet funksionalizimi i plotė tė FSK-sė, duke pėrfshirė kėtu edhe pajisjen me armatim ashtu siē ėshtė e paraparė me ligj. Nė kuadėr tė kėtij procesi, zyrtarė nga MFSK deklaruan pėr Kosovapress sė tashmė e kanė bėrė pagesėn e 375 armėve tė gjata dhe bartja e tyre nga vendi i blerjes do tė bėhet shumė shpejt pėr Kosovė.

  Forca e Sigurisė sė Kosovės (FSK) nė shtator tė vitit tė kaluar ka filluar sė vepruari me kapacitete tė pjesshme operative dhe mė pas i ka nisur stėrvitjet e avancuara, nga tė cilat do tė pėrgatiten pjesėtarėt, qė mė vonė t’i marrin pėrgjegjėsitė pėr ruajtjen e rendit dhe tė sigurisė nė Kosovė.

  Nė kuadėr tė kėtyre pėrgatitjeve ėshtė duke vazhduar puna e Grupit tė Pėrbashkėt Punues pėr pėrcaktimin e llojit tė armatimit qė do tė ketė FSK-ja dhe tashmė ėshtė bėrė edhe pagesa e armėve tė para me tė cilėt do tė pajiset FSK.

  Komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Sylejman Selimi gjatė prezantimit tė raportit njėvjeēar mbi zhvillimet nė FSK edhe ka pohuar pėr nėnshkrimin e disa kontratave pėr blerjen e disa llojeve tė armėve dhe municionit.

  “Ėshtė bėrė prokurimi dhe nėnshkrimi i kontratave nga MFSK dhe pėr armėt e gjata G36 janė tė paguara 375 copė. Tė gjitha procedurat janė kryer dhe pritet vetėm licenca e bartjes sė transportit tė tyre. Municioni njė pjesė ka ardhur ėshtė 5.56 i cili ėshtė kontraktuar me Zvicrėn, pajisjet e komunikimit Harres janė tė SHBA-ve, si dhe pistoletat Glok 17 tė cilat kanė ardhur para vitit tė ri”, ka thėnė Selimi.


  Zyrtarėt e Ministrisė sė FSK-sė, vlerėsojnė se kjo forcė ėshtė nė rrugė tė mbarė pėr tė arritur nė nivelin e dėshiruar tė profesionalizmit tė saj dhe se gradualisht dhe me hapa tė sigurt do tė jetė e gatshme qė sipas afateve tė t’i marrė pėrgjegjėsitė nė lidhje me sigurinė nė Kosovė.

  Zėdhėnėsi i MFSK-sė, Ibrahim Shala ka thėnė pėr Kosovapress se procedura e armatimit tė FSK-sė ėshtė nė pėrfundim e sipėr dhe tani pasi ekspertėt e FSK-sė kanė pėrzgjedhur llojin e armėve dhe janė pėrcaktuar pėr sasinė, armėt pritet sė shpejti tė vijnė nė Kosovė.

  “Procedura pėr armatimin e FSK-sė pothuajse ėshtė nė pėrfundim tė saj. Ėshtė shpallur njė konkurs inter - ndėrkombėtar, ėshtė pėrzgjedhur kompania, pastaj ekspertėt e FSK-sė kanė pėrzgjedhur edhe llojin e armėve, janė marrė vesh edhe pėr sasinė e armėve dhe armėt pritet sė shpejti tė vijnė nė Kosovė, tė magazinohen dhe pastaj t’u shpėrndahen pjesėtarėve tė FSK-sė. Do tė thotė jemi nė procedurat e fundit dhe shumė shpejt ndoshta do tė kemi mundėsinė pėr tė informuar mediat se kur do tė bėhet armatosja e pjesėtarėve tė FSK-sė me armė tė krahut, me armė tė lehta, qė e pėrcakton edhe ligji”, ka thėnė Shala.

  Mirėpo, zyrtarėt nga MSFK nuk kanė treguar nė detaje pėr llojin e armatimit dhe paratė qė janė shpenzuar pėr tė blerė armėt e para pėr FSK-nė.

  Ndėrkohė, gjenerallejtėnant Sylejman Selimi gjatė prezantimit tė raportit njėvjeēar mbi zhvillimet nė FSK para Komisionit pėr Mbikėqyrjen e FSK-sė, tregoi edhe pėr pėrgatitjet qė janė duke u bėrė nė hartimin dhe plotėsimin e disa ligjeve.

  Forca e Sigurisė sė Kosovės parashihet tė ketė 2500 pjesėtarė aktivė dhe 800 rezervė. Aktualisht personeli i FSK-sė ėshtė i pėrbėrė prej 1816 pjesėtarėve, prej tyre minoritete janė 111 ose 6.11 pėr qind, femra 58 ose 3.1 pėr qind, ndėrsa tė trajnuar janė tė gjithė pjesėtarėt. Numri nga ish- pjesėtarėt e TMK-sė tė pėrzgjedhur nė FSK ėshtė 1423, do tė thotė e pėrbėjnė mbi 50 pėr qind tė FSK-sė, ndėrsa nga rekrutimi i shoqėrisė civile ėshtė prej 382 pjesėtarėve.
  Misioni i parė i FSK-sė jashtė vendit ėshtė intervenimi gjatė pėrmbytjeve nė Shqipėri, i cili si nga autoritetet vendore, ashtu edhe nga ato tė KFOR-it dhe NATO-s ėshtė vlerėsuar tė ketė qenė i suksesshėm.

  http://www.gazetaexpress.com/web/ima...10-490x320.gif
 7. #287
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Manifestimi ''Epopeja e UĒK - sė"
 8. #288
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776
  Policia kufitare pėrgjegjėse pėr kufirin me Maqedoninė

  Trupat e Grupit Shumėkombėsh - Lindje tė hėnėn kanė kryer patrullimin e tyre tė fundit tė pėrbashkėt me Policinė Kufitare tė Policisė sė Kosovės nė kufirin me Maqedoninė....
  Postuar: 10:45:06 / 30.03.2010


  Policia Kufitare tash e tutje do tė bėjė patrullime pa KFOR in, pėrderisa KFOR i do tė vazhdojė tė bashkėpunojė me PK nė. Njėkohėsisht, Policia Kufitare e PK sė do tė vazhdojė tė bėjė patrullime kufitare bashkė me EULEX in. Hapi i radhės i Policisė Kufitare tė PK sė do tė jetė sinkronizimi i patrullimeve me Policinė Kufitare tė Maqedonisė. Nė njė komunikatė tė KFOR it thuhet se kėto patrullime tė pėrbashkėta, njėsitė tė policisė kufitare tė tė dyja vendeve do tė patrullojnė sė bashku nė kufi, duke ruajtur sė bashku njė mjedis tė qetė e tė sigurt, si dhe duke siguruar lirinė e lėvizjes pėr tė gjithė nė rajon. Zyrtarė tė Policisė Kufitare tė PK sė dhe tė Maqedonisė janė pėrfshirė nė planifikimin e operacioneve tė ardhshme dhe nė gjetjen e zgjidhjeve pėr ēėshtje tė ndryshme, duke pėrfshirė edhe fillimin e patrullimeve tė pėrbashkėta. Policia Kufitare e PK sė e nisi procesin e marrjes sė pėrgjegjėsisė pėr patrullime pėrgjatė kufijve tė Kosovės nė kufirin me Shqipėrinė. Edhe mė tej KFOR i do tė vazhdojė bashkėpunimin me Policinė Kufitare tė PK sė, mirėpo pėr shkak tė zhvillimit tė kėsaj tė fundit, pėrkrahja e KFOR it nė patrullime tė pėrbashkėta kufitare nuk ėshtė mė e nevojshme.
  RTK

 9. #289
  Avatar von Dukagjin

  Registriert seit
  17.12.2008
  Beiträge
  1.776


  US peacekeepers joined by Kosovo border police unit patrol Kosovo's border with Macedonia for the last time as they hand over the authorities to the country's local police force Monday, March 29, 2009, marking the force's readiness to take over security issues in the fledgling country. The region was a scene of clashes during the ethnic-Albanian uprising in Macedonia in 2001. Ethnic Albanians account for about a quarter of Macedonia's 2.1 million population. They set up bases in neighbouring Kosovo from where they smuggled weapons and fighters with the help of their ethnic kin.The area was then heavily patrolled by US peacekeepers that struggled to keep a tight seal on the porous border. (AP Photo/Visar Kryeziu)

 10. #290
  IbishKajtazi
  Einige Bilder.  NJSI Beim Training in Polen
  CPU
  ROSU-NJSO

  NJSI-SIU  Die Kosovopolizei soll diesen Sommer noch, neue Uniformen erhalten:

  Vera e kėtij viti do t’i sjellė uniformė tė re pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės. Konkursi pėr dizajnimin e uniformave policore tashmė ėshtė shpallur....

  Nė bazė tė ligjit, Qeveria e Kosovės ėshtė kompetente pėr aprovimin e dizajnit tė uniformave pėr Policinė e Kosovės.
  Nė konkursin e publikuar jepet njė pėrshkrim i shkurtėr i projektimit pėr dizajnimin e uniformės dhe pajisjeve tė Policisė sė Kosovės. Nė konkurs thuhet se ofertuesit duhet tė propozojnė njė uniformė tė rehatshme dhe tė dallueshme nga njerėzit e rėndomtė. Tre ofertuesit mė tė suksesshėm do tė shpėrblehen me dhjetė mijė euro. Vendi i parė shpėrblehet me 5.000 euro, vendi i dytė me 3.000 euro, ndėrsa vendi i tretė do tė shpėrblehet me 2.000 euro. Afati kohor pėr konkurrim ėshtė caktuar data 26 prill 2010, ndėrsa periudha e vlefshmėrisė sė projektit ėshtė tre muaj.

  MfG

  Ibish...

Ähnliche Themen

 1. Vinnie Jones' Toughest Cops - KOSOVO POLICE
  Von IbishKajtazi im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 25.09.2011, 18:48
 2. Forcat e Sigurise se Kosoves-Kosovo Security Forces
  Von IbishKajtazi im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 42
  Letzter Beitrag: 11.02.2010, 22:40
 3. Antworten: 3
  Letzter Beitrag: 19.03.2009, 16:43
 4. Kosovo Police
  Von Taulle im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 16
  Letzter Beitrag: 05.04.2008, 01:46
 5. Kosovo police take over Mitrovica bridge
  Von Albanesi im Forum Politik
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 07.06.2005, 20:07