BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 14

Presheva spaltet sich von Serbien ab!

Erstellt von Mitro94, 01.04.2013, 21:21 Uhr · 13 Antworten · 1.498 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Mitro94

  Registriert seit
  02.02.2013
  Beiträge
  900

  Presheva spaltet sich von Serbien ab!

  Presheva shpall “Autonominė e Luginės”. Serbia u ndal rrymėn kuvendarėve shqiptarė

  Preshevė, 1 prill (AIP) -Njė ditė para takimit tė kryeministrit kosovarė Hashim Thacit dhe homologut tė tij serb Ivica Dacic nė Bruksel pėr tė nėnshkruar “Autonominė serbe” nė veri tė Kosovė, liderėt e Luginės nuk kanė ndenjur duarkryq dhe kanė menduar  seriozisht pėr tė ardhmen  e popullatės nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė.   Tė ftuar mbrėmė nė njė seancė tė jashtėzakonshme nga ora 22 u mblodhėn 74 keshilltarėt shqiptarė tė tre Kuvendeve tė Luginės, nė lokalet e Kuvendit Komunal tė Preshevės ku unanimisht kanė shpallur “Autonominė e Luginės” me tė drejtė bashkim me Kosovėn, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonė”.Nė seancėn e mbrėmshme me dyer tė mbyllura, ku merrnin pjesė 74 kėshilltarė tė zgjedhur nė trija kuvendet e Luginės, njėzėrit u aprovua Rregullorja  e Punės sė kėshulltarve shqiptarė tė tre  Kuvendeve e cila pėrmbante pos kushtetutės edhe  dhjetėra nene e qė kishin tė bėnin me konstituimin dhe formėn juridike tė “Autonomisė sė Luginės”Nga burimet e brendshme tė kėsaj mbledhje, agjencia ka mėsuar se nė ketė tubim tė Kėshilltarėve iniciues pėr “Autonominė e Luginės” ishin mbledhur gjithė liderėt e Luginės sė Preshevės.   Pas shpalljes sė Autonomisė sė Luginės” duke lexuar konkluzat autoritet serbe nga Vranja kanė ndalur rrymėn, por gjitcka ishte vonė, sepse kuvendarėt  e Luginės pėr t’mos nėpėrkėmbur gjakun e heronjėve tanė, ata e quan nė vend amanetin e dėshmorėve tė UCPMB-sė duke shpallur “Autonominė e Luginės” me tė drejtė bashkimi me Kosovėn. Seanca zgjati 2 orė e gjysėm, ku 30 minutat e fundit,  para pėrfundimit Vranja ju kishte ndalur rrymėn, duke klėnė nė terr kuvendsrėt shqiptarė, tė cilėt ashtu edhe nė terr vazhduan punėn pėr t’i dhėnė dritė popullatės sė Luginės me vendimin  e tyre  historik.Shpallja  e “Autonomisė sė Luginės”, liderėt thanė se ky hap politik  ėshtė nė pėrputhshmėri me  vullnetin e popullatės shqiptare dhe nė pėrgjigje me reciprocitetin.  Ky vendim del po ashtu menjėherė pas deklaratave tė liderėve tė Luginės, sidomos ajo e fundit e kryetarit tė Preshevės z.Ragmi Mustafa se “Lugina nuk i shuan pėrpjekjet pėr bashkim me Kosovėn, apo ndonjė hap tjetėr politik..”Nė ketė mbledhje ėshtė parė edhe Cedomir Jovanovic, lider i PLD-sė. Kuvendarėt, njėkohėsisht kanė zgjedhur edhe udhėhqėsit e “Autnomisė sė Luginės”, ku kryetar u zgjodh Riza Halimi me 69 vota pėr,, kurse kundėr ishin 3 me 1 abstenim,, Ragmi Mustafa Kryetar i perlamentit tė “Autonomisė sė Luginės” u votua me 74 pro, kurse Nagip Arifi dhe Shaip Kamberi u zgjodhėn nėnkyretar tė Autonomisė dhe parlamenetit, kurse Galip Beiqiri Kryetar i Kėshillit Nacional tė Autonomisė, ndėrsa  Jonuz Msliu, kryetar i SHP pėr Siguri dhe shef i policisė sė Aujtnomsiė sė Luginės.Pas pėrfundimit tė mledhjes, para ish-kuvendit tė Komunės, tash kuvendi i “Autonomisė sė Luginės” ishin tubuar forca tė mėdha tė xhandarmerisė serbe tė veshur deri nė dhėmbė, tė shoqėruar me pizgavera dhe tanke.  Pas shpalljes sė “Autonomisė sė Luginės” nė tė dalė nga lokalet  e kuvendit janė arrestuar 12 kėshilltarė, por emrat e tyre  nuk kemi arritur ende t’i marrim.Reagimi i parė nga Beogradi ka arritur sot nė orėt e hershme tė mėngjesit nga ana e Kryetarit tė Trupit koordinues Zoran Stankovic i cili i  akuzoi kryetarėt e komunave shqiptare pėr “tradhti” sipas tė cilit “Beogradi nuk e pranon kurrė tė ashtuqujturėn Autominė e Luginės, sepse ajo ėshtė nė kundėrshtim me kushtetutėn serbe dhe Lugina djep i Serbisė e  njohur nga bota si “Pcinjski Krug””. Kurse nga Kosova s’ka ende reagime dhe urime, meqė gjithė kanė drejtuar sy e vesh kah Brukseli. Urimi i parė pėr liderėt e Luginės me rastin e shpalljes sė “Autonomisė sė  Luginės” ka arritur nga Vetevendosja edhe pse qėndrimet e tyre janė pėr bashkim kombėtar.Deklarata e shpallja e “Autonomisė sė Luginės” ju ėshtė drejtuar misoneve dhe autoriteteve nderkombėtare dhe serbe nė Beograd. Deri nė kėto momente ende s ka reagime tjera nga nderkombėtarėt e as nga Begradi, pėrvec se Presheva po mbahet nė rrethim tė hekurt nga policia dhe xhandarmeria serbė.


  P.S. Mos harroni se sot ėshtė 1 prilli...


  Habe ich aus der Zeitung "Presheva Jonė"

  A eshte kjo gėnjeshtėr apo e vertete ?
  Edhe Gazeta Tribuna e ka shfaqe kete artikull...

 2. #2
  Avatar von FloKrass

  Registriert seit
  02.12.2011
  Beiträge
  10.247
  Also wenn das ein Aprillscherz ist, dann ist das Verhöhnung der Opfer der UCPMB und eine Spiel mit den nationalen Gefühlen. Sowas gehört sich einfach nicht und ist unterstes Niveau.

 3. #3
  Avatar von Mitro94

  Registriert seit
  02.02.2013
  Beiträge
  900
  Zitat Zitat von FloKrass Beitrag anzeigen
  Also wenn das ein Aprillscherz ist, dann ist das Verhöhnung der Opfer der UCPMB und eine Spiel mit den nationalen Gefühlen. Sowas gehört sich einfach nicht und ist unterstes Niveau.
  Sehe ich auch so. Es ist unangebracht über politische Themen Witze zu machen, gerade wenn es um "umstrittene Gebiete", wie Presheva geht.

 4. #4
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  Gibt es davon auch deutsche Quellen?
 5. #5

  Registriert seit
  03.11.2009
  Beiträge
  13.141
  Ha-Ha sehr lustig, ich lach mich Tod.

 6. #6
  Avatar von Mitro94

  Registriert seit
  02.02.2013
  Beiträge
  900
  Zitat Zitat von El Malesor Beitrag anzeigen
  Gibt es davon auch deutsche Quellen?  Es gibt generell wenige deutsche Quellen über politische Themen im Balkan. Für deutsche Medien sind wir nicht "wichtig" genug. Da werden andere Themen eher in Betracht gezogen, wie z.B., dass in China ein Sack Reis umgefallen ist.

 7. #7

  Registriert seit
  27.12.2012
  Beiträge
  7
  Übersetzung bitte? Scheint interessant zu sein..

 8. #8

  Registriert seit
  12.12.2010
  Beiträge
  2.175
  und schon abgespalten?

 9. #9

  Registriert seit
  26.01.2012
  Beiträge
  7.427
  Quatsch mit Sauce. Ich war am ersten April in Presheva und das Leben ist dort ganz normal. Normaler als Dreihorn.

 10. #10

  Registriert seit
  09.06.2012
  Beiträge
  190
  Das würde selbst die USA nicht akzeptieren, weil sie genau weiss, wie es dann mit dem Nordkosovo laufen würde. Ausserdem gibt es genug deutsche Quellen über den Balkan: einfach auf google.de auf news klicken und dann Kosovo, Presevo usw. schreiben halt

  Da dies nur eine albanische Quelle ist, glaub ich das eher nicht, ausserdem würde man das wirklich auch weltweit hören dass sich nun auch Presevo abspaltet. Wobei man dies wirklich nicht akzeptieren könnte.

  - - - Aktualisiert - - -

  denn das geht einfach zu weit.

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Sandzak spaltet sich ab
  Von jajaja im Forum Politik
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 28.12.2009, 03:46
 2. Antworten: 122
  Letzter Beitrag: 22.07.2009, 17:39
 3. Die serbische-kosovarische Kriche spaltet sich von Serbien
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Kosovo
  Antworten: 6
  Letzter Beitrag: 25.08.2008, 16:02
 4. Antworten: 44
  Letzter Beitrag: 21.02.2008, 14:18