BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 8 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 73

Rreziku nga lėvzijet ekstremiste fetare nė Kosovė

Erstellt von Ciciripi, 03.05.2012, 22:33 Uhr · 72 Antworten · 4.908 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085

  Rreziku nga lėvzijet ekstremiste fetare nė Kosovė

  Rreziku nga lėvzijet ekstremiste fetare nė Kosovė


  Burim Ramadani
  Rreziku kryesor afatgjatė i Kosovės dhe i kombit shqiptar ėshtė aktiviteti i lėvizjeve ekstremiste islamiste. Ashtu sikurse po rritet numri i incidenteve qoftė nė rrugė apo qoftė nė xhami, ashtu ėshtė duke u rritur edhe rreziku pėr tė ardhmen demokratike tė Kosovės dhe kombit shqiptar
  Jo shumė muaj mė parė, thuajse u bė nami i zi pėr shkak se Kuvendi i Kosovės votoi kundėr hyrjes sė shamive nėpėr shkollat publike parauniversitare dhe kundėr mėsim-besimit nė kėto shkolla. Dolėn nė media, dolėn nė protesta, shanė e ēka nuk lanė pa thėnė. Madje, na krahasonin me majmunė e na quajtėn edhe antiislam.
  Disa njerėz qė vetes i thonin hoxhallarė apo tė tjerė qė quanin veten liderė tė grupeve tė caktuara, por qė nė fakt mundoheshin qė tė marrin rol politik nė shoqėrinė kosovare, nuk lanė tė zezė pa drejtuar kah njė grup i deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės. Thua se ne ishim mė tė kqijtė e botės dhe se ne ishim penguesit mė tė mėdhenj tė historisė sė pėrhapjes dhe praktikimit tė fesė. Kjo nė asnjė moment fare nuk ka pėrfaqėsuar qėndrimet dhe pozicionet e Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK), qė ėshtė i vetmi organizim fetar islam i Kosovės.
  Tashmė, disa muaj mė pas, kėta njerėz “harruan” kėtė ēėshtje. Dhe, kjo tregon qartė se motivi i tyre ka qenė krejtėsisht politik. Flamuri i zi nė qendėr tė Prishtinės, po ashtu, ka pasur motiv dhe qėllim politik, pėr tė shkatėrruar Kosovėn dhe pėr tė shkatėrruar tė ardhmen evropiane tė fėmijėve tanė.
  S’do mend se kėto ishin sulme me motive politike dhe assesi fetare. Sepse, feja nuk i lejon askujt tė keqpėrdorė ndjenjat e tė tjerėve. Dhe, kėta qė hidhnin vrerė mbi ne, nuk ishin asgjė tjetėr pos tė dėrguar politik tė njė fryme antidemokratike, antishqiptare dhe antiperėndimore. Kėta ishin dhe janė njerėz qė asnjėherė nuk mendojnė mirė pėr kombin shqiptar, as pėr Kosovėn dhe as pėr rrugėn qė shteti e populli i Kosovės ka zgjedhur shumė kohė mė parė. Kėta ishin dhe janė armiqtė e Kosovės dhe armiqtė e kombit shqiptar.
  Nuk ka se si tė trajtohen ndryshe kėta qė konsiderojnė dhe thonė se shqiptari mysliman e ka vėlla afganin, sepse ėshtė mysliman, dhe nuk e ka vėlla shqiptarin e krishterė. Apo qė konsiderojnė dhe e shprehin hapur (idiotėsinė e tyre!) se Nėna Tereze na paska qenė e padenjė pėr tė shkuar nė parajsė, sepse nuk e paska pranuar islamin si fe. Apo, pėr mė keq, kėndojnė kėngė fetare pėr Bin Ladenin, kryeterroristin e epokės moderne tė jetės njerėzore nė rruzullin tokėsor.
  Si nuk kanė asnjė fije mendje dhe asnjė fije shqiptarie nė tėrė trupin e gjakun e tyre? Si janė verbuar kėshtu kėta njerėz dhe shkojnė aq larg sa tė pretendojnė tė shpallin armik Perėndimin? Si kanė arritur nė kėtė nivel tė ulėt sa qė synojnė largimin e Kosovės dhe kombit shqiptar nga rruga drejt NATO-s dhe BE-sė? Por, mbi tė gjitha, sa paguhen kėta njerėz qė tė na kthejnė me shekuj prapa? Sa paguhen kėta njerėz qė tė hedhin nė humnerė tė gjitha ēka kemi arritur pėr dekada me radhė? Kush i paguan dhe interesi i kujt po mbrohet nga njerėz tė tillė?
  Nuk ėshtė asnjėherė e ngutshme qė tė thuhet qartė dhe me zė tė lartė se rreziku kryesor afatgjatė i Kosovės dhe kombit shqiptar ėshtė aktiviteti i lėvizjeve ekstremiste islamiste. Numri nė rritje dhe shtrirja e strukturės sė rrjeteve ekstremiste islamiste po bėhet gjithnjė e mė shumė shqetėsim pėr njerėzit liridashės tė Kosovės. Aftėsimi i kėtyre lloj grupeve fundamentaliste kėrcėnon direkt jetėn e secilit prej qytetarėve tė Kosovės. Edhe tė atyre vetė!
  Fushatat e tilla politike nė emėr tė besimit fetar janė treguar nė shumė vende tė botės si rrezik pėr katandisjen e shoqėrisė dhe shtetit. Lėvizje tė tilla ekstremiste veprojnė me plane afatgjate dhe me qėllime disadekadėshe. Askush nuk duhet tė mendojė se lėvizjet e kėtilla edhe nė Kosovė synojnė tė arrijnė efektet pėr pak vite. Ato synojnė tė kenė “rezultate” qoftė edhe pas gjysmė shekulli.
  Pakistani ka qenė dhe mbetet njė prej shembujve kryesorė tė botės sė tashme pėr qėllimet e kėtilla tė lėvizjeve ekstremiste. Puna e fundamentalistėve atje kishte filluar qysh pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore dhe efektet kryesore po jep gati 60 vjet mė vonė. Sot, me tė drejtė, Pakistani konsiderohet si “shkolla e terrorizmit” dhe nuk ėshtė e ēuditshme qysh edhe vetė Bin Ladeni ishte fshehur aty pėr vite me radhė.
  E tėra atje kishte filluar me ofrimin e mundėsisė sė shkollimit falas nėpėr shkolla fetare, si alternativė pėr ēmimin e lartė tė shkollimit tė fėmijėve nėpėr shkollat publike-shtetėrore tė Pakistanit nė atė kohė. Dhe, me ndryshimin e gjeneratave, ai vend u kthye nė eksportuesin kryesor tė grupeve terroriste nė atė pjesė tė botės.
  Qėllime tė tilla tė rėnda mund tė kenė edhe grupe tė caktuara brenda kombit shqiptar. Nė Ballkanin e sotėm, kur demokracia po fillon tė zėrė rrėnjėt e saj pas njė periudhe tė rėndė tė komunizmit, lėvzije ekstremiste islamiste po mundohen pėr mė shumė se njė dekadė tashmė tė investojnė nė kėtė lloj mentaliteti fundamentalist.
  Kjo duhet tė ndalet. Kėsaj i duhet dhėnė pėrgjigje shtetėrore, sepse rreziku po rritet. Ashtu sikurse po rritet numri i incidenteve qoftė nė rrugė apo qoftė nė xhamia, ashtu ėshtė duke u rritur edhe rreziku pėr tė ardhmen demokratike tė Kosovės dhe kombit shqiptar.
  (Autori ėshtė sekretar i pėrgjithshėm i AAK-sė dhe deputet i Kuvendit tė Kosovės)
  Wie es ausschaut haben sich die Slawoalbaner aus Kosovo sich ihren Brüdern in Mazedonien angeschlossen ! 2. #2

  Registriert seit
  15.02.2011
  Beiträge
  2.950
  wer sollen diese slavoalbaner sein?

 3. #3
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Das sind all die ,die in seinem Weltbild nicht reinpassen
  Demnach sind die meisten Albaner also "Slawoalbaner" ,denn wir wissen alle wer oder was mit "levizjet ekstremiste fetare ne kosove" gemeint ist und diese Menschen sind sowas von in der Minderheit Muhaxher

 4. #4
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Pjeter Arbnori Beitrag anzeigen
  Das sind all die ,die in seinem Weltbild nicht reinpassen
  Demnach sind die meisten Albaner also "Slawoalbaner" ,denn wir wissen alle wer oder was mit "levizjet ekstremiste fetare ne kosove" gemeint ist und diese Menschen sind sowas von in der Minderheit Muhaxher
  Das Problem ist nur das es solche Gruppierungen nicht im Kosovo gibt
  Wir wissen ganz genau was damit gemeint ist , ja der Islam ....
  Dreckige Propaganda von den Slawoalbaner die keinen Halt in Kosovo finden

 5. #5
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Das Problem ist nur das es solche Gruppierungen nicht im Kosovo gibt
  Wir wissen ganz genau was damit gemeint ist , ja der Islam ....
  Dreckige Propaganda von den Slawoalbaner die keinen Halt in Kosovo finden
  Na ja ,gemeint sind natürlich die Wahabiten , aber dass sie sich irgendwas zuschulden kommen ließen ,hab ich noch nicht gehört
  Vll handelt es sich hier bloß um einen hysterischen Journalisten ,aber als Propaganda der Slawoalbaner würde ich das nicht bezeichnen

 6. #6
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Pjeter Arbnori Beitrag anzeigen
  Na ja ,gemeint sind natürlich die Wahabiten , aber dass sie sich irgendwas zuschulden kommen ließen ,hab ich noch nicht gehört
  Vll handelt es sich hier bloß um einen hysterischen Journalisten ,aber als Propaganda der Slawoalbaner würde ich das nicht bezeichnen
  Der Autor dieses Textes ist ein Politiker
  Dreckige Propaganda ganz einfach , wie sie versuchen BIK mit rein zu ziehen :
  Das sind doch die , die gegen Hoxhas hetzen und im gleichen Moment die BIK in Schutz nehmen hahaha aber vergessen das genau diese Hoxhas von der BIK bezahlt werden , und den ihre Arbeiter sind .

 7. #7
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  Na ja, gegen Hoxhas im Allgemeinen wird nicht gehetzt - laut Text zumindest
  Die Vorwürfe richten sich in Form einer (Vor)Warnung gegen die verschiedenen "levizja...." ,falls vorhanden natürlich

  Nuk ka se si tė trajtohen ndryshe kėta qė konsiderojnė dhe thonė se shqiptari mysliman e ka vėlla afganin, sepse ėshtė mysliman, dhe nuk e ka vėlla shqiptarin e krishterė.
  Das ist es ,was diese Organisationen so brisant macht und solche Menschen gibt es dem Anschein nach leider immer häufige,davor will uns der Autor warnen,denn wenn diese Art "Gleichstellung" verloren geht ,sind wir verloren

 8. #8
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Pjeter Arbnori Beitrag anzeigen
  Na ja, gegen Hoxhas im Allgemeinen wird nicht gehetzt - laut Text zumindest
  Die Vorwürfe richten sich in Form einer (Vor)Warnung gegen die verschiedenen "levizja...." ,falls vorhanden natürlich  Das ist es ,was diese Organisationen so brisant macht und solche Menschen gibt es dem Anschein nach leider immer häufige,davor will uns der Autor warnen,denn wenn diese Art "Gleichstellung" verloren geht ,sind wir verloren

  Tja ich sehe auch eher einen Schwarzen als " Bruder " als einen albanischen Christen der hinterrücks meinen Glauben beschimpft .

  Vor paar Tagen hat auch ein Politiker aus Prizren " verlangt " Das die Lautstärke des Ezans in Prizren runtergedreht wird
  In einem Ort mit 72 Moscheen , und wo das Herzstück und kulturelles Erbe der Stadt eine Moschee ist .

  Kuvendari Kabashi kėrkon rregullore pėr akustikėn e xhamive

  Publikuar: 28.04.2012 - 09:17Prizren, 28 prill - Kėshilltari i LDD-sė nė Kuvendin Komunal tė Prizrenit, Lulzim Kabashi, tė premten gjatė seancės sė legjislativit lokal ka kėrkuar qė nė kuadėr tė nismave pėr parandalimin e ndotjes akustike tė parashihen masa edhe pėr uljen e tonit tė ezanit tė xhamive. Sipas tij, kontrolli i decibelėve gjatė thirrjes sė ezanit pėrmes altoparlantėve tė vendosura nė minare tejkalon standardet e lejuara, prandaj dhe duhet shqyrtuar mundėsitė qė tė vihet rregull edhe nė kėtė aspekt.

  "Me zhurmė askush nuk mund tė bėhet besimtar mė i devotshėm. Thirrja e ezanit duhet tė jetė e kėndshme pėr veshin e besimtarėve dhe secilit qytetar dhe jo tė shkaktojė ndjenjė irrituese", ka thėnė Kabashi, gjatė pjesės dedikuar pyetjeve tė kėshilltarėve.


  Bashkesia Islame aus Prizren hat ihn darauf diesen Text geschrieben .
  534037_296309640453414_135513719866341_672638_551410709_n.jpg


  Eigentlich müsste ihn Bashkesia Islame aus Prizren schreiben : Beantrage Asyl in Beograd du Slawoalbaner da wirst du dich sicher wohl fühlen , denn da wirst gewiss keinen Ezan hören .


  • *** Sonte nė KTV mund tė ndiqni: *** 17:30 038 live *** 18:00 Reciklim *** 18:15 Express Live *** 19:00 LAJMET E MBRĖMJĖS *** 19:30 Sporti nė KTV *** 2


 9. #9
  Avatar von Lahutari

  Registriert seit
  08.12.2010
  Beiträge
  5.050
  "Tja ich sehe auch eher einen Schwarzen als " Bruder " als einen albanischen Christen der hinterrücks meinen Glauben beschimpft ."

  Das ist verallgemeinert ,es sind ja schließlich nicht alle so oder so drauf

  "Me zhurmė askush nuk mund tė bėhet besimtar mė i devotshėm. Thirrja e ezanit duhet tė jetė e kėndshme pėr veshin e besimtarėve dhe secilit qytetar dhe jo tė shkaktojė ndjenjė irrituese", ka thėnė Kabashi, gjatė pjesės dedikuar pyetjeve tė kėshilltarėve. "  Keine Ahnung was der hat ,vll findet er es einfach zu laut und übertrieben . Am besten wäre es ,wenn die Hoxhas aus eigener Kraft zum Gebet rufen würden ,denn diese alten Lautsprecher,die von einigen aus Faulheit oder was weiß ich benutzt werden , verzerren die Stimmen so hässlich ,klingt dann auch gar nicht gut finde ich


 10. #10
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Pjeter Arbnori Beitrag anzeigen
  "Tja ich sehe auch eher einen Schwarzen als " Bruder " als einen albanischen Christen der hinterrücks meinen Glauben beschimpft ."

  Das ist verallgemeinert ,es sind ja schließlich nicht alle so oder so drauf

  "Me zhurmė askush nuk mund tė bėhet besimtar mė i devotshėm. Thirrja e ezanit duhet tė jetė e kėndshme pėr veshin e besimtarėve dhe secilit qytetar dhe jo tė shkaktojė ndjenjė irrituese", ka thėnė Kabashi, gjatė pjesės dedikuar pyetjeve tė kėshilltarėve. "  Keine Ahnung was der hat ,vll findet er es einfach zu laut und übertrieben . Am besten wäre es ,wenn die Hoxhas aus eigener Kraft zum Gebet rufen würden ,denn diese alten Lautsprecher,die von einigen aus Faulheit oder was weiß ich benutzt werden , verzerren die Stimmen so hässlich ,klingt dann auch gar nicht gut finde ich

  Das gute ist aber nur das keiner diesen Kabashi fragen wird
  Der Ezan wird in Kosovo von über 800 Moscheen in jeder Stadt weiter klingen mit voller Lautstärke 5 mal am tag

Seite 1 von 8 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 07.05.2012, 15:40
 2. Pa Rrotulla - Toleranca Fetare ndėr Shqiptar
  Von Pejan im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 04.05.2012, 08:10
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 28.04.2012, 20:45
 4. Hidhet poshte kerkesa per Edukate Fetare ne Shkolla!
  Von IbishKajtazi im Forum Kosovo
  Antworten: 262
  Letzter Beitrag: 20.09.2011, 16:23
 5. Ani moj Kosovė..
  Von luiziana im Forum Musik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.08.2007, 18:54