BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 4 von 8 ErsteErste 12345678 LetzteLetzte
Ergebnis 31 bis 40 von 73

Rreziku nga lėvzijet ekstremiste fetare nė Kosovė

Erstellt von Ciciripi, 03.05.2012, 22:33 Uhr · 72 Antworten · 4.904 Aufrufe

 1. #31
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Tirana dhe Prishtina - reagime ndaj elementeve fetare


  Tirana dhe Prishtina zyrtare kanė shprehur kritika ndaj protestės sė tė premtes nė Shkup, e cila ka marrė ngjyrime fetare, sesa etnike dhe kombėtare tė shqiptarėve.

  Njė zyrtar i lartė i Qeverisė Shqiptare i tha agjencisė sė lajmeve INA se pėrshėndesin format e tilla tė shprehjes sė protestės dhe revoltės pėrmes protestave demokratike, por jo inflirtimi i elementeve fetare.
  "Problemet e shqiptarėve nė Maqedoni janė tė karakterit etnik dhe politik, dhe s`ka hapėsirė apo probleme fetare. Vetė mėnyra e shprehjes sė pakėnaqėsisė me thirrje fetare dhe flamuj fetar, krijon njė huti dhe devijon problematikat shqiptare qė janė mėse reale, dhe kėshtu pėrfiton pala tjetėr, duke e karakterizuar protestės si fetare dhe islamike", deklaroi pėr INA, zyrtari i lartė i Qeverisė shqiptare nė Tiranė.
  Ndėrkohė, pakėnaqėsi dhe reagime tė njejta janė shfaqur edhe nė Prishtinė, ku ėshtė kritikuar forma e protestės dhe elementet e saj.
  Pėrmes rrjeteve sociale, shumica e shqiptarėve kanė shprehur kritika pėr formėn dhe keqpėrdorimin e protestės nga ana e disa elementeve dhe individėve me prapavijė fetare.
  Gazetari dhe analisti Enver Robelli ka shkruar njė mesazh kritik mbi protestėn e mbajtur nė Shkup.
  "Dalin shqiptarėt pėr tė kėrkuar tė drejta kombėtare dhe pėr tė protestuar kundėr arrestimeve nė Maqedoni, por nuk kanė asnjė kėrkesė tė logjikshme politike. Nė vend tė tyre thirren 'allahu-akbar' dhe 'Shqipėri etnike'. Valėvitin flamuj arabė dhe aty-kėtu, sa pėr sy e faqe, ndonjė flamur kombėtar. Protestojnė kundėr shtypjes nga shteti maqedonas me flamuj tė xhihadit. Nuk bartin plisa, por do kapuēa piratėsh dhe beduinėsh.

  Nė tė ashtuquajturėn protestė tė Shkupit pjesėmarrėsve u mungonin vetėm ibrikėt dhe legenėt pėr avdes! Nė protestėn e ardhshme me siguri vjen edhe Shefqet Krasniqi nga Prishtina, kanakari i qarqeve ekstremiste islamike. Atė edhe policia serbe e pat lejuar tė shkojė nė Preshevė pėr t’u folur shqiptarėve pėr fenė, por jo pėr atdhenė!", ka shkruar Enver Robelli.
  Ndėrkohė, shumica e komenteve tė qytetarėve tek INA kanė shkruar se protesta e sotme e organizuar me dinjitet tė lartė dhe porosi e ikonografi kombėtare ėshtė njė model pėr tė shprehur revoltėn dhe mesazhet kundėr diskriminimit dhe pėr realizimin e kėrkesave tė shqiptarėve edhe nė Maqedoni. (INA)
  Und was bringst du uns hier jetzt deine Propaganda von Express ?

 2. #32
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Und was bringst du uns hier jetzt deine Propaganda von Express ?
  Nuk ashte prapagand jo.
  Qeshtu duhet me dal me protestu(si ne Bujanovc),si i ka hije shqiptarit

 3. #33
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Nuk ashte prapagand jo.
  Qeshtu duhet me dal me protestu(si ne Bujanovc),si i ka hije shqiptarit
  Me dale me Flamurin e Amerikanve ne Protest ? E Qfar beri Amerika per Shqiptaret e Lugines e Presheves dhe per Shqiptaret e Maqqedonis ?

 4. #34
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen
  Me dale me Flamurin e Amerikanve ne Protest ? E Qfar beri Amerika per Shqiptaret e Lugines e Presheves dhe per Shqiptaret e Maqqedonis ?
  Veq Lopt si puna jote nuk i kuptojne disa gjana.
  Amerika ne pergjithesi ka ba shume per Shqipetar,ta ka shliru Kosoven,Shqiperine e ka fute ne NATO.
  Na vet duhet me ju dal ne ndihme shqiptareve ne Lugine e Maqedoni.

 5. #35
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Veq Lopt si puna jote nuk i kuptojne disa gjana.
  Amerika ne pergjithesi ka ba shume per Shqipetar,ta ka shliru Kosoven,Shqiperine e ka fute ne NATO.
  Na vet duhet me ju dal ne ndihme shqiptareve ne Lugine e Maqedoni.

  E Ishallah kurr nuk do i kuptoj ata gjana qe i ke kuptu ti !!
  Sipas teje duhem te mshefin Islamin tane per te ju pelqy Amerkianve dhe Evropjanve , a po ?
  Kush don per te ju dal ne ndihme Shqiptaret ne Maqedoni ? Ata " Shqiptaristat " qe hajn tan diten mut per Shqiprin e Madhe ne Internet ? A po Qeveria e Tiranes dhe e Prishtines qe nuk pat as nje reagim ndaj tyre per arrestimet e Shqiptarve ne MK ?

 6. #36
  Avatar von Freakylol

  Registriert seit
  10.02.2012
  Beiträge
  1.257
  Muhaxher pse me reagu Tirana ose Prishtina kurse as Partia shqiptare BDI nuk ka reague deri shti....?
  Per Lugin po Kosova edhe Shqipria duhet me reagu amo per MKD jo...

  Muhaxher po harron shpesh se Kosova asht shtet Laik me Politikan Laik.....

 7. #37
  Avatar von Mbreti Bardhyl

  Registriert seit
  24.07.2010
  Beiträge
  2.572
  Zitat Zitat von Muhaxher Beitrag anzeigen

  E Ishallah kurr nuk do i kuptoj ata gjana qe i ke kuptu ti !!
  Sipas teje duhem te mshefin Islamin tane per te ju pelqy Amerkianve dhe Evropjanve , a po ?
  Kush don per te ju dal ne ndihme Shqiptaret ne Maqedoni ? Ata " Shqiptaristat " qe hajn tan diten mut per Shqiprin e Madhe ne Internet ? A po Qeveria e Tiranes dhe e Prishtines qe nuk pat as nje reagim ndaj tyre per arrestimet e Shqiptarve ne MK ?
  Jo nuk kemi nevoje me mshef islamin,krejt bota e dine qe na jemi musliman
  Po nuk na duhet fara flliqt e harapit nder shqiptare.
  Kane dale ne Shkup kan protestu,per qka......Allahu ekber.....flamurin e Xhihadit e arabise...
  Qysh me reagu Prishtina e Tirana.

 8. #38
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Jo nuk kemi nevoje me mshef islamin,krejt bota e dine qe na jemi musliman
  Po nuk na duhet fara e harapit nder shqiptare.
  Kane dale ne Shkup kan protestu,per qka......Allahu ekber.....flamurin e Xhihadit e arabise...
  Qysh me reagu Prishtina e Tirana.
  Allahu Ekber e ndegjone 5 her ne dite ne ter Kosoven prej Minaretve te Xhamiave tona .
  Po ashtu edhe ate Flamurin e gjen ne ter Xhamiat tona sepse eshte nje simbole Islamike e jo i Xhihadit por i Pejgamberit ton .
  E nese dikush nuk don te indentifikohet me simbolet islame , le te nderron fen ! Eshte shum e thejsht ...


 9. #39
  Avatar von Rockabilly

  Registriert seit
  27.01.2011
  Beiträge
  15.871
  Zitat Zitat von Mbreti Bardhyl Beitrag anzeigen
  Veq Lopt si puna jote nuk i kuptojne disa gjana.
  Amerika ne pergjithesi ka ba shume per Shqipetar,ta ka shliru Kosoven,Shqiperine e ka fute ne NATO.
  Na vet duhet me ju dal ne ndihme shqiptareve ne Lugine e Maqedoni.

  Ist lustig das er das erwähnt. Man könnte ihn fragen: Was haben islamische Staaten bzw. Mugjahedin für die Albaner gemacht bzw. für die Albaner in Mazedonien? Ich sag doch: Ungbedildet und Arbeitslos. Er uns seine Schergen nehmen sogar die Predigen der Hoxhas aus

 10. #40
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Zitat Zitat von Gjin Tonikaj Beitrag anzeigen
  Ist lustig das er das erwähnt. Man könnte ihn fragen: Was haben islamische Staaten bzw. Mugjahedin für die Albaner gemacht bzw. für die Albaner in Mazedonien? Ich sag doch: Ungbedildet und Arbeitslos. Er uns seine Schergen nehmen sogar die Predigen der Hoxhas aus
  Was haben islamische Staaten hier mit zu tun ? Warum bezieht ihr immer die Araber mit ein wenn es um den Islam geht ? Nicht mal 10 % aller Muslime auf der Welt sind Araber , du Pfeife

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 43
  Letzter Beitrag: 07.05.2012, 15:40
 2. Pa Rrotulla - Toleranca Fetare ndėr Shqiptar
  Von Pejan im Forum Religion und Soziales
  Antworten: 25
  Letzter Beitrag: 04.05.2012, 08:10
 3. Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 28.04.2012, 20:45
 4. Hidhet poshte kerkesa per Edukate Fetare ne Shkolla!
  Von IbishKajtazi im Forum Kosovo
  Antworten: 262
  Letzter Beitrag: 20.09.2011, 16:23
 5. Ani moj Kosovė..
  Von luiziana im Forum Musik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 04.08.2007, 18:54