BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 6 12345 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 52

Sali Berisha anti Kosovo pro Serbien

Erstellt von dardani-85, 16.04.2012, 13:10 Uhr · 51 Antworten · 4.249 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von dardani-85

  Registriert seit
  08.04.2012
  Beiträge
  141

  Sali Berisha anti Kosovo pro Serbien  Sali Berisha anti Kosovo pro Serbien


  Der albanische Premierminister Sali Berisha hat seit mehr als einem Jahr das Projekt für den Bau von einer Verbindungsstromleitung, die den Kosovo mit Albanien verbinden sollte blockiert. Diese Blockade wurde von Sali Berisha in Zusammenarbeit mit Serbien durchgezogen, damit das Kosovo von der Einfuhr von Energie durch Serbien abhängig wird.

  Die Quellen der Zeitung „Zeri“ besagen, dass im März 2011 ein Projekt von der deutschen KfW finanziert wurde, um eine Hochspannungsleitung zwischen Kosovo und Albanien zu bauen. Dieses Projekt hätte die Energieunabhängigkeit des Kosovo von Serbien und einen näheren Anschluss an Albanien bedeutet.

  Diesen Quellen zufolge traf der Geschäftsmann Vuk Hamoviq, einer der reichsten Menschen auf dem Balkan, in Zusammenarbeit mit Damir Fazliq in Wien/Österreich den Sohn des Premierministers Shkelzen Berisha. „Diese serbischen Geschäftsleute haben riesige Summen in die staatlichen Instanzen Albaniens gezahlt, um den Bau dieser Linie zu blockieren“, berichtete die Quelle der Zeitung „Zeri“.

  Berisha anti Kosovo pro Serbien | Kosovo News
  Kosovo News | Kosovo Nachrichten

 2. #2
  Daddy
  losa vest.


 3. #3

  Registriert seit
  04.04.2012
  Beiträge
  3.107

 4. #4
  Avatar von Ciciripi

  Registriert seit
  26.03.2012
  Beiträge
  5.085
  Hab ich auch grad gelesen ..
  Halt ich für ein dummes Gerücht .

 5. #5
  Avatar von El Malesor

  Registriert seit
  23.10.2008
  Beiträge
  5.438
  So ein Schmarn.

 6. #6

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.720
  Was habt ihr von diesem verräterischen Sali Berisha auch erwartet
  ein geldgeiler Bastard der mit den Serben schon seit Jahren Geschäfte macht.
  Belieferte die Serben während des Bosnien-Krieges mit Benzin ließ Adem Jashari und Hashim Thaci in Albanien verhaften
  versuchte die Entstehung der UCK zu bekämpfen.

 7. #7

  Registriert seit
  03.02.2012
  Beiträge
  111
  Zitat Zitat von Preke Kuci Beitrag anzeigen
  Was habt ihr von diesem verräterischen Sali Berisha auch erwartet
  ein geldgeiler Bastard der mit den Serben schon seit Jahren Geschäfte macht.
  Belieferte die Serben während des Bosnien-Krieges mit Benzin ließ Adem Jashari und Hashim Thaci in Albanien verhaften
  versuchte die Entstehung der UCK zu bekämpfen.

  Quellen?
  Würd gern mehr darüber erfahren.

 8. #8

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.720
  Shqipėria, shiti sekretet e NATO-s te serbėt dhe rusėt?!

  NATO, ka tronditur kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha me dy raporte konfidenciale, ku shpreh shqetėsimin pėr shitjen e sekreteve tė aleancės nga autoritetet shqiptare tek shėrbimet sekrete serbe dhe ruse. Zyra pėrgjegjėse e NATO pėr Koordinimin Global tė Sigurisė, e ashtuquajtur NOS, i ka dėrguar dy raportet kryeministrit Berisha, ku ndėr tė tjera,
  kėrkohen edhe sqarime pėr rrjedhjen e informacioneve sekrete tė NATO nga autoritetet shqiptare, pėrkatėsisht nga Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Jashtme, nga Drejtoria e Sigurimit tė Informacionit tė Klasifikuar pranė Kryeministrisė apo nga pėrfaqėsuesit tanė nė NATO.
  Zyra pėr Koordinimin Global tė Sigurisė, pėrbėhet nga tre degė: Orientimet e Pėrgjithshme, Inteligjenca pėr Sigurinė dhe Siguria e Mbrojtjes. Burime pranė Komisionit tė Sigurisė Kombėtare, bėjnė me dije se dy raportet kanė ardhur nga Siguria e Mbrojtjes, degė kjo pranė Aleancės sė Atlantikut Verior. Pėrpos notės sė protestės pėr rrjedhjen e sekreteve tė rėndėsishme, NATO, nėpėrmjet raportit ka kėrkuar edhe rritjen dhe forcimin e kapaciteteve pėr menaxhimin e informacionit tė klasifikuar.
  Tė njėjtat burime sqarojnė se edhe ndryshimi i shumėdebatuar i varėsisė sė Drejtorisė sė Sigurimit tė Informacionit tė Klasifikuar, ka ardhur si reflektim i kryeministrit ndaj shqetėsimit tė aleancės pėr rrjedhjen e informacioneve. Megjithatė, anėtarėt e PS nė Komisionin e Sigurisė, kalimin e DSIK nė varėsit tė drejtpėrdrejtė tė Berishės, e kanė lexuar edhe si njė mungesė besimi qė Berisha ka ndaj ministrive dhe ministrave. Po ashtu, dyshimet thellohen mė tej lidhur me rrezikun e blerjes sė pėrfaqėsuesve shqiptarė nga agjentė tė shėrbimeve serbe dhe ruse, raporton gazeta “SOT” e Tiranės.
  Ndėrkaq, Zyra pėrgjegjėse e NATO pėr Koordinimin Global tė Sigurisė, ka shprehur shqetėsimin edhe pėr tendencėn e kryeministrit Berisha pėr tė kontrolluar Shėrbimin Informativ Shtetėror, duke zėvendėsuar kreun e kėtij institucioni me njė tė besuar tė tij. Gjatė debatit pėr kalimin e ligjit pėr SHISH nė Kuvend, Berisha ka marrė njė letėr nga zyra pėrgjegjėse e NATO pėr Koordinimin Global tė Sigurisė, ku i kėrkohej qė projektligji pėr SHISH tė kalojė mė parė nga kjo zyrė. Letra ishte ultimative dhe nė njė linjė me qėndrimet e amerikanėve.
  Kėrkesa pėr njė shqyrtim tė ligjit nga ekspertė ndėrkombėtarė u formulua fillimisht nga ambasadori Uidhers. Ai tha se projekti, ashtu siē ishte miratuar nė Komisionin e Sigurisė, binte ndesh me standardet e NATO dhe e ēonte Shqipėrinė nė rrugė tė gabuar. Beteja pėrfundoi me tėrheqjen e Berishės nga projekti pėr tė kontrolluar SHISH, pasi kryeministri humbi mazhorancėn nė Kuvend.
  NATO merr masa

  Shitja e sekreteve tė aleancės nga autoritetet shqiptare tek shėrbimet sekrete serbe dhe ruse, dhe afera e trafikut tė armėve drejt vendeve arabe, e kanė pėrjashtuat de fakto Shqipėrinė nga NATO.
  Nė kėto kushte, NATO ka vendosur tė pėrjashtojė nga mbledhjet e rėndėsishme pėrfaqėsuesin e Ministrisė sė Mbrojtjes sė Shqipėrisė, duke u nisur nga precedenti i shitjes sė sekreteve tė aleancės. Burime nga Komisioni i Sigurisė Kombėtare bėjnė me dije se pėrfaqėsuesi i Ministrisė sė Mbrojtjes nė NATO tashmė ka thjeshtė njė rol formal, pasi ai nuk ftohet nė mbledhjet e rėndėsishme, pėr shkak tė aferave tė Ministrisė sė Mbrojtjes.
  De fakto, NATO pėrjashton nga mbledhjet ministrin e Mbrojtjes, Arben Imamin dhe Shefin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, Gjeneral Xhemal Gjunkshin, tė cilėt e kanė kthyer Ushtrinė nė njė ēerdhe qė gjeneron vetėm afera korruptive nga mė tė ndryshmet, duke filluar qė nga misionet paqeruajtėse e deri tek lirimi arbitrar i gjeneralėve. Tė njėjtat burime shtojnė se pėrfaqėsuesi ynė i Ministrisė sė Mbrojtjes dhe i Shtabit tė Pėrgjithshėm i Ushtrisė nuk ėshtė ftuar nė diskutimet e brendshme.
  Kryeministria shfajėsohet

  Kryeministria ka akuzuar ministrin e Jashtėm tė Shqipėrisė, Edmond Haxhinasto dhe ministrin e Mbrojtjes sė Shqipėrisė, Arben Imamin, si personat pėrgjegjės pėr rrjedhjen e informacioneve sekrete tė Aleancės sė Atlantikut tė Veriut.
  Deputetėt e PS nė Komisionin e Sigurisė pyetėn pėrfaqėsuesit e Kryeministrisė pėr rolin e Drejtorisė sė Sigurimit tė Informacionit tė Klasifikuar nė menaxhimin informacionit sekret tė NATO, duke u nisur nga precedenti i rrjedhjes sė informacioneve nga autoritetet shqiptare.
  Drejtori Juridik i Drejtorisė sė Sigurimit tė Informacionit tė Klasifikuar pranė Kėshillit tė Ministrave, Ramadan Ēaēo, theksoi se DSIK ėshtė institucion pėrgjegjės pėr informacionet e NATO. Duke iu referuar akuzave pėr rrjedhjen e informacionit, Ēaēo theksoi se njė pjesė tė rėndėsishme e informacionit sekret tė NATO menaxhohet nga Ministria e Jashtme dhe Ministria e Mbrojtjes. Ai mohoi qė sekretet tė kenė rrjedhur nga DSIK, por la tė kuptohet se sekretet mund tė kenė rrjedhur nga Ministria e Jashtme ose nga Ministria e Mbrojtjes.
  Berisha: Ja pse i dua sekretet

  Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha ka sqaruar arsyet se pse i atribuoi vetes tė drejtėn e kontrollit absolut tė sekreteve shtetėrore. Nė relacionin e projektligjit, nuk thuhet se Berisha nuk ka mė besim tek ministrat e tij, por se informacioni i kualifikuar menaxhohet mė mirė, nėse Drejtoria e Sigurimit tė Informacionit tė Klasifikuar varet direkt nga kryeministri dhe jo nga Kėshilli i Ministrave.
  “DSIK ka si objekt tė veprimtarisė sė vet organizimin, drejtimin dhe kontrollin e masave pėr ruajtjen, klasifikimin dhe administrimin e informacionit tė klasifikuar”.
  Me ligj pėrcaktohet se DSIK-ja krijohet “... pranė Kėshillit tė Ministrave...” duke u trajtuar nė kėtė mėnyrė si institucion nė varėsi tė Kėshillit tė Ministrave. Kjo mėnyrė trajtimi sjell vėshtirėsi praktike pėr pėrcaktimin e strukturave tė Kėshillit tė Ministrave, qė praktikisht janė pėrgjegjėse pėr ndjekjen e veprimtarisė sė institucionit dhe marrjen e pėrcjelljen e iniciativave tė ndryshme nė organet e larta vendimmarrėse”, thuhet nė relacion.

  Bota Sot » Shqipria, shiti sekretet e NATO-s te serbt dhe rust?!

 9. #9
  Pejan
  So ein überdimensionaler Schwachsinn.

 10. #10

  Registriert seit
  15.04.2012
  Beiträge
  5.720
  Zitat Zitat von Llapjanė Beitrag anzeigen
  Quellen?
  Würd gern mehr darüber erfahren.
  Leider gibts im Internet zu wenig darüber
  Ich habe das immer wenn Debatten im TV liefen gehört.

  During the Bosnian War, it is alleged that the Albanian government willfully defied the UN-imposed embargo on Yugoslavia by smuggling oil tanks through the Yugoslav-Albanian border at present day Montenegro.[6]
  http://en.wikipedia.org/wiki/Sali_Berisha#cite_note-5


  Nė kėtė periudhė Berisha ishte mė pranė idealeve pacifiste tė Rugovės, duke minuar Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) deri nė momentet e fundit. Nuk mund tė fshihet se, pėr shembull, nė vitin 1993, heroi i Kosovės, Adem Jashari, u arrestua dhe u burgos nė Tiranė.
  “Kosova, Sali Berisha nuk e mbėshteti, ndėrsa Nano urdhėroi shtypjen e UĒK-sė” Panorama 2008-03-01

Seite 1 von 6 12345 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Sali Berisha
  Von Bloody im Forum Politik
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 15.10.2013, 17:58
 2. Sali Berisha besucht den Kosovo
  Von Gentos im Forum Kosovo
  Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 08.10.2009, 13:50
 3. Joe Biden und Sali Berisha
  Von Jehona_e_Rahovecit im Forum Kosovo
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 06.02.2009, 18:18
 4. Interview mit Sali Berisha
  Von Crane im Forum Politik
  Antworten: 21
  Letzter Beitrag: 19.05.2008, 09:49
 5. Sali Berisha
  Von acttm im Forum Politik
  Antworten: 2
  Letzter Beitrag: 21.03.2008, 12:18