BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 29 1234511 ... LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 287

Serbien verstößt gegen die Regeln der World Taekwondo Federation

Erstellt von Aligatori, 05.12.2015, 14:01 Uhr · 286 Antworten · 19.203 Aufrufe

 1. #1
  Avatar von Aligatori

  Registriert seit
  02.11.2014
  Beiträge
  1.963

  Serbien verstößt gegen die Regeln der World Taekwondo Federation

  In diesem Jahr findet das balkanische Taekwondo-Turnier in Serbien statt. Kosovo ist vollwertiges Mitglied der World Taekwondo Federation und sollte bei diesem Turnier ebenfalls mitmachen. Die alte Hexe Serbien (wie man sie zurecht auf albanisch immer nennt) jedoch, hat dem kosovarischen Verband einen Brief gesendet in dem stand, dass Kosovo nicht mit eigener Flagge, Hymne sowie mit Nationalsymbolen auftreten darf. Laut dem Brief soll für den kosovarischen Verband auch nicht für Sicherheit und Schutz so wie für die anderen Verbände gesorgt werden.
  Der kosovarische Verband hat daraufhin einen Brief an den internationalen Verband geschickt und fordert die Annullierung des Turniers in Serbien, sofern Kosovo nicht wie alle anderen Teilnehmer mit vollen Rechten (die ihnen von der WTF sichergestellt wurden) teilnehmen darf.


  Wieder einmal machst du dich im Balkan unbeliebt alte Hexe.  Pas refuzimit nga Serbia, Kosova do anulimin e "Ballkaniadės"  asi qė Asociacioni i Taekwondos sė Serbisė i ka refuzuar garuesit kosovarė tė marrin pjesė nė Kampionatin Ballkanik tė Taekwondos me himnin dhe simbolet e Republikės sė Kosovės, Federata e Taekwondos sė Kosovės ka dėrguar njė ankesė tek Federata Ndėrkombėtare, Evropiane dhe Ballkanike e Taekwondos.

  Ky refuzim dje ka qenė kryelajm i medieve nė Gadishullin Ballkanik.
  Nė ankesė thuhet se Asociacioni i Taekwondos se Serbisė ka bėrė shkelje tė kodit etik tė WTF artikulli 4, artikulli 5, dhe artikulli 6, duke bashkėrenditur edhe shkeljet e statutit tė WTF-sė artikulli 2.3, artikullit 16.1 dhe artikullit 17.1, transmeton Koha.net.
  Ata kėrkojnė qė ky kampionat ballkanik tė anulohet.
  “Federata e Taekwondos sė Kosovės kėrkon nga IOC, WTF, ETU dhe BTU qė nė bazė tė legjislacionit nė fuqi tė merren masa pėrkatėse ndaj Asociacionit tė Taekwondos tė Serbisė dhe qeverisė se Serbisė. Kėrkojmė qė ky kampionat Ballkanik tė anulohet, si dhe tė merren masa disiplinore ndaj kryesisė se Asociacionit tė Taekwondos se Serbisė pasi qė vėrehet qartė fushata qė bėnė kjo kryesi nė ngritje tė urrejtjes ndaj sportistėve kosovar”, thuhet mė tej nė ankesėn qė mund ta lexoni tė plotė mė poshtė.
  Ankesa e plotė:
  Shprehim shqetėsimet tona tė thella ndaj organizimit tė Kampionatit Ballkanik tė Taekwondos nga Asociacioni i Taekwondos se Serbisė dhe njėkohėsisht ndaj vetė qasjes se shtetit tė Serbisė.
  Federata e Taekwondos sė Kosovės qė nga muaji maj i kėtij viti ėshtė anėtare me tė drejtė tė plotė nė WTF, ETU, BTU, gjithashtu Komiteti Olimpik i Kosovės ėshtė anėtare me tė drejtė tė plotė nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar.

  Siē e dini, nė Zrenjanin tė Serbisė kėtė vikend mbahet Kampionati Ballkanik i Taekwondos dhe vetėm tre ditė para fillimit tė kampionatit ne informohemi zyrtarisht nga Asociacioni i Taekwondos se Serbisė, se Kosovės nuk i lejohet pjesėmarrja me tė drejta tė plota duke u prezantuar me simbole, flamur e himn tė garantuara kėto me statutin e IOC, WTF, ETU dhe BTU dhe njėherėsh sportistėve tanė nuk u sigurohen kushtet elementare pėr njė organizim siē ėshtė siguria.
  Kjo pasi qė Qeveria e Serbisė paska marrė muaj me parė disa vendime tė cilat nuk lejojnė pjesėmarrjen e sportistėve tė Kosovės nė Kampionatet tė cilat i organizon Asociacioni i Taekwondos sė Serbisė.
  Nga letra e kėtij asociacioni dėrguar Federatės se Taekwondos tė Kosovės mund tė vėrehet shumė qartė se si ky asociacion ėshtė totalishtė i politizuar duke provokuar dhe nxitur urrejtje ndaj sportistėve kosovar edhe nga ata serb.
  Po ju citojmė njė prononcim tė garueses me medalje Olimpike znjsh. Milica Mandic e cila ka dhėnė pėr gazetėn serbe “Sport” nė Serbi:
  “Askujt prej anėtarėve tė reprezentacionit tonė nuk ju vije mirė qė nė Ballkanik do tė merr pjesė edhe reprezentacioni i Kosovės. Sidomos jemi tė shqetėsuar duke pasur parasysh raportet Serbi – Kosovė. Ne si garues jemi tė pafuqishėm t’i ndalojmė ata tė mos marrin pjesė nė gara nė vendin tonė, vetėm se na mbetet qė Asociacioni i Serbisė tė konsultohet me Ministrinė pėr Rini dhe Sport qė eventualisht tė bėjnė ndonjė zgjedhje nė kėtė drejtim.”
  Ua dėrgojmė edhe linkun nė tė cilin mund ta gjeni nė origjinal prononcimin e saj, Balkanskoprvenstvo u tekvondu: ZastavaKosova u…rs.n1info.com
  Mund tė vėrehet qartė se si ndikohen sportistet serb pėr urrejtje ndaj sportistėve tė nacionaliteteve tjera si qė ėshtė tani rasti ndaj sportistėve kosovar.
  Nga kjo letėr e tyre shihet se ky asociacion absolutisht nuk bartė nė vete kodin etik tė WTF, ETU dhe BTU-se si dhe bėnė shkelje tė rėnd tė statutit WTF-it, ETU-sė dhe BTU-sė.
  Shohim njė letėr tėrėsisht me pretendime pushtuese tė njė vendi tjetėr, tė njė vendi tė lirė i cili ėshtė shtet vetėqeverisės me struktura e saja udhėheqėse dhe tė pranuar nga me tepėr se 100 shtete tė botės.
  Derisa sportistet kosovar e japin maksimumin e tyre pėr tė udhėtuar nė Serbi dhe pėr tė bėrė sport, pėr tė ndarė vlera pozitive mes njeri-tjetrit, pėr t’u bashkuar me njeri-tjetrin dhe pėr tė dėshmuar fuqinė e sportit tė Taekwondos nė bashkim, mirėkuptim dhe tolerancė. Asociacioni i Taekwondos sė Serbisė ua ndalon sportistėve tanė pjesėmarrjen duke i trajtuar ata si jo tė barabartė me sportistėt tjerė.
  Kosova qysh nga viti 2010 ka prezantuar nė shumė gara ndėrkombėtare tė shteteve tė cilat e kanė njohur Kosovėn por edhe nė ato tė cilat nuk e kanė njohur shtetėsinė e Kosovės dhe njė ndėr shtetet qė nuk e kanė njohur ende Kosovėn ėshtė edhe Greqia por qė atje Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė vitin 2012 ka qenė me tė drejta tė njėjta sikurse tė gjitha shtetet me flamur dhe himnin e saj, pastaj nė Rumani, Azerbajxhan dhe nė Rusi, gjithashtu Kosova ka prezantuar me flamur dhe himn si tė gjitha shtetet tjera.
  Vendimi i cili citohet nė letrėn e kėtij asociacioni nuk pėrputhėn aspak me rregullat dhe statutin e WTF, ETU dhe as me BTU, prandaj, mendojmė se Asociacioni i Taekwondos sė Serbisė ėshtė dashur tė mendoj mirė para se tė aplikoj pėr organizim tė Kampionatit Ballkanik 2015, se ēka nėse nė kėtė Kampionat vije edhe Kosova??? Ėshtė fare mirė e ditur se pėrfaqėsuesja e Kosovės kudo qė do tė mbahej Ballkaniku do tė merrte pjesė po edhe nė Serbi gjithashtu.
  Ndėr kushtet elementare gjatė aplikimit tė njė shteti pėr tė ju dhėnė e drejta pėr organizim tė njė kampionati ndėrkombėtar ėshtė edhe dhėnia e mundėsisė tė gjitha shteteve qė dėshirojnė tė marrin pjesė nė atė kampionat me tė drejta tė barabarta si dhe ofrimin e sigurisė se sportistėve, stafit, referėve etj. etj.
  Dhe ėshtė pėr t’u habitur se si Asociacioni i Taekwondos sė Serbisė edhe ēėshtjen e sigurisė pėr sportistet kosovarė e ka injoruar dhe nuk ka ofruar aspak siguri, por vetėm ka ushtruar urrejtje ndaj sportistėve Kosovar.
  Mendojmė se kėto vendime siē thuhet nė letėr tė aprovuara nė Qeverinė e Serbisė nė momentin qė bindesh me statutin e WTF-it ato janė tė pa vlefshme dhe Qeveria e Serbisė duhet tė miratoj vendime tė cilat pėrputhen me rregulloret dhe statutin e WTF ngase Serbia nė WTF ka tė anėtarėsuar asociacionin e vet dhe ky asociacion duhet t’i pėrmbahet rregullave tė WTF-it.
  Kosova ka kohė qė ėshtė nė bisedime me Serbinė nė mbėshtetje tė ndėrkombėtareve, tani kėtu nga letra e kėtij asociacioni vėrehet qartė se sa ėshtė i interesuar ky asociacion tė normalizoj marrėdhėniet ndėrshtetėrore midis Kosovės dhe Serbisė, kėtu verem vetėm shprehje tė urrejtjes dhe iluzionet e tyre pėr tė marrė tokat e huaja sa mė shumė.
  Shkrimet e ndryshme dhe shprehja e shqetėsimeve tė kėtij asociacioni pėr ardhjen e sportistėve kosovare nė Serbi tė botuara nė shtypin serb kėto ditė dhe gjithė kjo urrejtje e udhėheqėsisė sė kėtij asociacioni ėshtė bartur edhe tė qytetarwve serb, tek sportistėt e taekwondos.
  Asociacioni I Taekwondos se Serbisė ka bėrė shkelje tė kodit etik tė WTF artikulli 4, artikulli 5, dhe artikulli 6. Ata po ashtu kanė bėrė shkelje tė statutit tė WTF artikulli 2.3, artikullit 16.1 dhe artikullit 17.1.
  Asociacioni I Taekwondos se Serbisė edhe Qeveria e Serbisė nuk sigurojnė kushte elementare pėr mbajtjen e kėtij kampionatit Ballkanik, dhe njė organizim i tillė i dobėt i cili nuk siguron kushte tė barabarta pėr tė gjitha shtetet anėtare duhet tė mos mbahet fare, apo me e pakta tė mos mban ermin e Kampionatit Ballkanik, ai mė se paku mundet tė emėrohet si kampionat me pjesėmarrje ndėrkombėtare.
  Federata e Taekwondos sė Kosovės me dėshirėn e madhe pėr tė marrė pjesė nė garat ndėrkombėtare por mbi bazėn e shqetėsimeve tė lart cekura ku nuk ka siguri elementare pėr sportistėt nga Republika e Kosovės dhe nuk u mundėsohet pjesėmarrje e barabartė, ka marrė vendim qė tė mos i lejoj sportistėt e saj tė marrin pjesė nė njė "kampionat" me kėtė lloj organizimi qė do tė mbahet nesėr nga Asociacioni i Serb i Taekwondos.
  Federata e Taekwondos sė Kosovės kėrkon nga IOC, WTF, ETU dhe BTU qė nė bazė tė legjislacionit nė fuqi tė merren masa pėrkatėse ndaj Asociacionit tė Taekwondos tė Serbisė dhe qeverisė se Serbisė. Kėrkojmė qė ky kampionat Ballkanik tė anulohet, si dhe tė merren masa disiplinore ndaj kryesisė se Asociacionit tė Taekwondos se Serbisė pasi qė vėrehet qartė fushata qė bėnė kjo kryesi nė ngritje tė urrejtjes ndaj sportistėve kosovar.
  © KOHA. Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.

  Pas refuzimit nga Serbia, Kosova do anulimin e "Ballkaniadės" ? KOHA 2. #2
  Avatar von BlackJack

  Registriert seit
  11.10.2009
  Beiträge
  71.886
  Interessanter Fall, bin mal gespannt wie der internationale Verband reagieren wird

 3. #3

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630
  Ist Kosovo inzwischen von der UNO als Staat anerkannt worden
  oder ist Kosovo, kraft Völkerrecht, weiterhin ein Teil Serbiens?

  Dass Deutschland ein Interesse an der Zerschlagung Yugoslawiens hatte, dass ist schon in den Reden der deutschen Politiker von 1848 nachzulesen (mit Bezugnahme auf den Balkan und den Umgang mit dieser Region).

 4. #4
  Mudi
  Die alte Schlampe.

 5. #5

  Registriert seit
  21.10.2013
  Beiträge
  1.811
  Lächerlich

  - - - Aktualisiert - - -

  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  Ist Kosovo inzwischen von der UNO als Staat anerkannt worden
  oder ist Kosovo, kraft Völkerrecht, weiterhin ein Teil Serbiens?

  Dass Deutschland ein Interesse an der Zerschlagung Yugoslawiens hatte, dass ist schon in den Reden der deutschen Politiker von 1848 nachzulesen (mit Bezugnahme auf den Balkan und den Umgang mit dieser Region).
  Du kommst vom Thema

 6. #6
  Avatar von Aligatori

  Registriert seit
  02.11.2014
  Beiträge
  1.963
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  Ist Kosovo inzwischen von der UNO als Staat anerkannt worden
  oder ist Kosovo, kraft Völkerrecht, weiterhin ein Teil Serbiens?

  Dass Deutschland ein Interesse an der Zerschlagung Yugoslawiens hatte, dass ist schon in den Reden der deutschen Politiker von 1848 nachzulesen (mit Bezugnahme auf den Balkan und den Umgang mit dieser Region).
  Halts Maul
  hier gehts weder um Jugoslawien noch um die UNO.

 7. #7
  Avatar von Jovan

  Registriert seit
  21.06.2011
  Beiträge
  14.024
  Soll ruhig das Turnier nicht stattfinden. Bei der Situation da unten wird die Statusfrage laaaaaaaaaaaaaange nicht geklärt sein.

  Solls halt in Prishtina stattfinden.

  Zum threadsteller:

  Heul leise.

 8. #8

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630
  Zitat Zitat von Aligatori Beitrag anzeigen
  Halts Maul
  hier gehts weder um Jugoslawien noch um die UNO.
  Jeder gibt sein Bestes, Du das hier: "Halts Maul".
  Eine besondere Qualität.
  Woher stammst Du ab?


  Warum sollte Serbien eine seiner Provinzen unter eigener Flagge teilnehmen lassen?

  Warum sollte Deutschland eines seiner Bundesländer unter eigener Flagge teilnehmen lassen?

 9. #9
  Mudi
  Zitat Zitat von Amphion Beitrag anzeigen
  Jeder gibt sein Bestes, Du das hier: "Halts Maul".
  Eine besondere Qualität.
  Woher stammst Du ab?


  Warum sollte Serbien eine seiner Provinzen unter eigener Flagge teilnehmen lassen?

  Warum sollte Deutschland einen seiner Bundesländer unter eigener Flagge teilnehmen lassen?
  Mykonos.

 10. #10

  Registriert seit
  28.09.2008
  Beiträge
  23.630
  Zitat Zitat von MUDI Beitrag anzeigen
  Mykonos.
  Kein Mensch hat Dich zur Antwort gezwungen, man frug.
  Ergo outest Du Dich auch als Lügner, als Mudi der Lügner.

  Haben wir zur Kenntnis genommen.
  Du musst wahrlich ein sehr glücklicher Mensch sein.

Seite 1 von 29 1234511 ... LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 27.06.2013, 16:22
 2. Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 07.01.2011, 14:22
 3. Antworten: 69
  Letzter Beitrag: 08.11.2009, 12:37
 4. Die Regeln der Mudzahedin
  Von Südslawe im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 28.08.2007, 10:46
 5. Heute vor 10 Jahren: Angriff der NATO gegen die Serben
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 30.06.2005, 19:18