BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 17 von 29 ErsteErste ... 713141516171819202127 ... LetzteLetzte
Ergebnis 161 bis 170 von 287

Serbien verstößt gegen die Regeln der World Taekwondo Federation

Erstellt von Aligatori, 05.12.2015, 14:01 Uhr · 286 Antworten · 19.236 Aufrufe

 1. #161
  Avatar von DarkoRatic

  Registriert seit
  05.01.2013
  Beiträge
  7.474
  Thread Off-Topic? Wie krank isn 'ditte?

 2. #162
  Avatar von Methica

  Registriert seit
  23.05.2005
  Beiträge
  4.395
  Entschuldigt, wer hat angefangen und wurde persönlich?

 3. #163

  Registriert seit
  25.08.2006
  Beiträge
  691
  Zitat Zitat von Aligatori Beitrag anzeigen
  In diesem Jahr findet das balkanische Taekwondo-Turnier in Serbien statt. Kosovo ist vollwertiges Mitglied der World Taekwondo Federation und sollte bei diesem Turnier ebenfalls mitmachen. Die alte Hexe Serbien (wie man sie zurecht auf albanisch immer nennt) jedoch, hat dem kosovarischen Verband einen Brief gesendet in dem stand, dass Kosovo nicht mit eigener Flagge, Hymne sowie mit Nationalsymbolen auftreten darf. Laut dem Brief soll für den kosovarischen Verband auch nicht für Sicherheit und Schutz so wie für die anderen Verbände gesorgt werden.
  Der kosovarische Verband hat daraufhin einen Brief an den internationalen Verband geschickt und fordert die Annullierung des Turniers in Serbien, sofern Kosovo nicht wie alle anderen Teilnehmer mit vollen Rechten (die ihnen von der WTF sichergestellt wurden) teilnehmen darf.


  Wieder einmal machst du dich im Balkan unbeliebt alte Hexe.  Pas refuzimit nga Serbia, Kosova do anulimin e "Ballkaniadės"  asi qė Asociacioni i Taekwondos sė Serbisė i ka refuzuar garuesit kosovarė tė marrin pjesė nė Kampionatin Ballkanik tė Taekwondos me himnin dhe simbolet e Republikės sė Kosovės, Federata e Taekwondos sė Kosovės ka dėrguar njė ankesė tek Federata Ndėrkombėtare, Evropiane dhe Ballkanike e Taekwondos.

  Ky refuzim dje ka qenė kryelajm i medieve nė Gadishullin Ballkanik.
  Nė ankesė thuhet se Asociacioni i Taekwondos se Serbisė ka bėrė shkelje tė kodit etik tė WTF artikulli 4, artikulli 5, dhe artikulli 6, duke bashkėrenditur edhe shkeljet e statutit tė WTF-sė artikulli 2.3, artikullit 16.1 dhe artikullit 17.1, transmeton Koha.net.
  Ata kėrkojnė qė ky kampionat ballkanik tė anulohet.
  “Federata e Taekwondos sė Kosovės kėrkon nga IOC, WTF, ETU dhe BTU qė nė bazė tė legjislacionit nė fuqi tė merren masa pėrkatėse ndaj Asociacionit tė Taekwondos tė Serbisė dhe qeverisė se Serbisė. Kėrkojmė qė ky kampionat Ballkanik tė anulohet, si dhe tė merren masa disiplinore ndaj kryesisė se Asociacionit tė Taekwondos se Serbisė pasi qė vėrehet qartė fushata qė bėnė kjo kryesi nė ngritje tė urrejtjes ndaj sportistėve kosovar”, thuhet mė tej nė ankesėn qė mund ta lexoni tė plotė mė poshtė.
  Ankesa e plotė:
  Shprehim shqetėsimet tona tė thella ndaj organizimit tė Kampionatit Ballkanik tė Taekwondos nga Asociacioni i Taekwondos se Serbisė dhe njėkohėsisht ndaj vetė qasjes se shtetit tė Serbisė.
  Federata e Taekwondos sė Kosovės qė nga muaji maj i kėtij viti ėshtė anėtare me tė drejtė tė plotė nė WTF, ETU, BTU, gjithashtu Komiteti Olimpik i Kosovės ėshtė anėtare me tė drejtė tė plotė nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar.

  Siē e dini, nė Zrenjanin tė Serbisė kėtė vikend mbahet Kampionati Ballkanik i Taekwondos dhe vetėm tre ditė para fillimit tė kampionatit ne informohemi zyrtarisht nga Asociacioni i Taekwondos se Serbisė, se Kosovės nuk i lejohet pjesėmarrja me tė drejta tė plota duke u prezantuar me simbole, flamur e himn tė garantuara kėto me statutin e IOC, WTF, ETU dhe BTU dhe njėherėsh sportistėve tanė nuk u sigurohen kushtet elementare pėr njė organizim siē ėshtė siguria.
  Kjo pasi qė Qeveria e Serbisė paska marrė muaj me parė disa vendime tė cilat nuk lejojnė pjesėmarrjen e sportistėve tė Kosovės nė Kampionatet tė cilat i organizon Asociacioni i Taekwondos sė Serbisė.
  Nga letra e kėtij asociacioni dėrguar Federatės se Taekwondos tė Kosovės mund tė vėrehet shumė qartė se si ky asociacion ėshtė totalishtė i politizuar duke provokuar dhe nxitur urrejtje ndaj sportistėve kosovar edhe nga ata serb.
  Po ju citojmė njė prononcim tė garueses me medalje Olimpike znjsh. Milica Mandic e cila ka dhėnė pėr gazetėn serbe “Sport” nė Serbi:
  “Askujt prej anėtarėve tė reprezentacionit tonė nuk ju vije mirė qė nė Ballkanik do tė merr pjesė edhe reprezentacioni i Kosovės. Sidomos jemi tė shqetėsuar duke pasur parasysh raportet Serbi – Kosovė. Ne si garues jemi tė pafuqishėm t’i ndalojmė ata tė mos marrin pjesė nė gara nė vendin tonė, vetėm se na mbetet qė Asociacioni i Serbisė tė konsultohet me Ministrinė pėr Rini dhe Sport qė eventualisht tė bėjnė ndonjė zgjedhje nė kėtė drejtim.”
  Ua dėrgojmė edhe linkun nė tė cilin mund ta gjeni nė origjinal prononcimin e saj, Balkanskoprvenstvo u tekvondu: ZastavaKosova u…rs.n1info.com
  Mund tė vėrehet qartė se si ndikohen sportistet serb pėr urrejtje ndaj sportistėve tė nacionaliteteve tjera si qė ėshtė tani rasti ndaj sportistėve kosovar.
  Nga kjo letėr e tyre shihet se ky asociacion absolutisht nuk bartė nė vete kodin etik tė WTF, ETU dhe BTU-se si dhe bėnė shkelje tė rėnd tė statutit WTF-it, ETU-sė dhe BTU-sė.
  Shohim njė letėr tėrėsisht me pretendime pushtuese tė njė vendi tjetėr, tė njė vendi tė lirė i cili ėshtė shtet vetėqeverisės me struktura e saja udhėheqėse dhe tė pranuar nga me tepėr se 100 shtete tė botės.
  Derisa sportistet kosovar e japin maksimumin e tyre pėr tė udhėtuar nė Serbi dhe pėr tė bėrė sport, pėr tė ndarė vlera pozitive mes njeri-tjetrit, pėr t’u bashkuar me njeri-tjetrin dhe pėr tė dėshmuar fuqinė e sportit tė Taekwondos nė bashkim, mirėkuptim dhe tolerancė. Asociacioni i Taekwondos sė Serbisė ua ndalon sportistėve tanė pjesėmarrjen duke i trajtuar ata si jo tė barabartė me sportistėt tjerė.
  Kosova qysh nga viti 2010 ka prezantuar nė shumė gara ndėrkombėtare tė shteteve tė cilat e kanė njohur Kosovėn por edhe nė ato tė cilat nuk e kanė njohur shtetėsinė e Kosovės dhe njė ndėr shtetet qė nuk e kanė njohur ende Kosovėn ėshtė edhe Greqia por qė atje Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė vitin 2012 ka qenė me tė drejta tė njėjta sikurse tė gjitha shtetet me flamur dhe himnin e saj, pastaj nė Rumani, Azerbajxhan dhe nė Rusi, gjithashtu Kosova ka prezantuar me flamur dhe himn si tė gjitha shtetet tjera.
  Vendimi i cili citohet nė letrėn e kėtij asociacioni nuk pėrputhėn aspak me rregullat dhe statutin e WTF, ETU dhe as me BTU, prandaj, mendojmė se Asociacioni i Taekwondos sė Serbisė ėshtė dashur tė mendoj mirė para se tė aplikoj pėr organizim tė Kampionatit Ballkanik 2015, se ēka nėse nė kėtė Kampionat vije edhe Kosova??? Ėshtė fare mirė e ditur se pėrfaqėsuesja e Kosovės kudo qė do tė mbahej Ballkaniku do tė merrte pjesė po edhe nė Serbi gjithashtu.
  Ndėr kushtet elementare gjatė aplikimit tė njė shteti pėr tė ju dhėnė e drejta pėr organizim tė njė kampionati ndėrkombėtar ėshtė edhe dhėnia e mundėsisė tė gjitha shteteve qė dėshirojnė tė marrin pjesė nė atė kampionat me tė drejta tė barabarta si dhe ofrimin e sigurisė se sportistėve, stafit, referėve etj. etj.
  Dhe ėshtė pėr t’u habitur se si Asociacioni i Taekwondos sė Serbisė edhe ēėshtjen e sigurisė pėr sportistet kosovarė e ka injoruar dhe nuk ka ofruar aspak siguri, por vetėm ka ushtruar urrejtje ndaj sportistėve Kosovar.
  Mendojmė se kėto vendime siē thuhet nė letėr tė aprovuara nė Qeverinė e Serbisė nė momentin qė bindesh me statutin e WTF-it ato janė tė pa vlefshme dhe Qeveria e Serbisė duhet tė miratoj vendime tė cilat pėrputhen me rregulloret dhe statutin e WTF ngase Serbia nė WTF ka tė anėtarėsuar asociacionin e vet dhe ky asociacion duhet t’i pėrmbahet rregullave tė WTF-it.
  Kosova ka kohė qė ėshtė nė bisedime me Serbinė nė mbėshtetje tė ndėrkombėtareve, tani kėtu nga letra e kėtij asociacioni vėrehet qartė se sa ėshtė i interesuar ky asociacion tė normalizoj marrėdhėniet ndėrshtetėrore midis Kosovės dhe Serbisė, kėtu verem vetėm shprehje tė urrejtjes dhe iluzionet e tyre pėr tė marrė tokat e huaja sa mė shumė.
  Shkrimet e ndryshme dhe shprehja e shqetėsimeve tė kėtij asociacioni pėr ardhjen e sportistėve kosovare nė Serbi tė botuara nė shtypin serb kėto ditė dhe gjithė kjo urrejtje e udhėheqėsisė sė kėtij asociacioni ėshtė bartur edhe tė qytetarwve serb, tek sportistėt e taekwondos.
  Asociacioni I Taekwondos se Serbisė ka bėrė shkelje tė kodit etik tė WTF artikulli 4, artikulli 5, dhe artikulli 6. Ata po ashtu kanė bėrė shkelje tė statutit tė WTF artikulli 2.3, artikullit 16.1 dhe artikullit 17.1.
  Asociacioni I Taekwondos se Serbisė edhe Qeveria e Serbisė nuk sigurojnė kushte elementare pėr mbajtjen e kėtij kampionatit Ballkanik, dhe njė organizim i tillė i dobėt i cili nuk siguron kushte tė barabarta pėr tė gjitha shtetet anėtare duhet tė mos mbahet fare, apo me e pakta tė mos mban ermin e Kampionatit Ballkanik, ai mė se paku mundet tė emėrohet si kampionat me pjesėmarrje ndėrkombėtare.
  Federata e Taekwondos sė Kosovės me dėshirėn e madhe pėr tė marrė pjesė nė garat ndėrkombėtare por mbi bazėn e shqetėsimeve tė lart cekura ku nuk ka siguri elementare pėr sportistėt nga Republika e Kosovės dhe nuk u mundėsohet pjesėmarrje e barabartė, ka marrė vendim qė tė mos i lejoj sportistėt e saj tė marrin pjesė nė njė "kampionat" me kėtė lloj organizimi qė do tė mbahet nesėr nga Asociacioni i Serb i Taekwondos.
  Federata e Taekwondos sė Kosovės kėrkon nga IOC, WTF, ETU dhe BTU qė nė bazė tė legjislacionit nė fuqi tė merren masa pėrkatėse ndaj Asociacionit tė Taekwondos tė Serbisė dhe qeverisė se Serbisė. Kėrkojmė qė ky kampionat Ballkanik tė anulohet, si dhe tė merren masa disiplinore ndaj kryesisė se Asociacionit tė Taekwondos se Serbisė pasi qė vėrehet qartė fushata qė bėnė kjo kryesi nė ngritje tė urrejtjes ndaj sportistėve kosovar.
  © KOHA. Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.

  Pas refuzimit nga Serbia, Kosova do anulimin e "Ballkaniadės" ? KOHA  Finde ich gut weiter so Serbien....

 4. #164
  Avatar von babyblue

  Registriert seit
  31.05.2014
  Beiträge
  4.489
  Zitat Zitat von Methling Beitrag anzeigen
  Entschuldigt, wer hat angefangen und wurde persönlich?
  Genau genommen war“s Eva! Der erste coole, wissbegierige, interessante und revolutionäre Mensch in der Geschichte


  Schön sind wir sowieso

 5. #165
  Avatar von Methica

  Registriert seit
  23.05.2005
  Beiträge
  4.395
  Das war salomonisch, Babyblue, aber ausweichend.

 6. #166
  Eli
  Avatar von Eli

  Registriert seit
  30.11.2010
  Beiträge
  1.848
  Zitat Zitat von Methling Beitrag anzeigen
  Eli, du tust mir leid, von Herzen. Es tut mir leid, wenn ich dich mit meinen Aussagen verletzt habe, dass dir nichts anderes übrig bleibt als auf meinem Aussehen herumzuhacken.
  Ich erfreue mich jeden Tag meines Aussehens und die Männerwelt freut sich mit. Wenn es bei dir anders ist...ich kann nun mal nichts dafür. Schöne Frauen wie ich werden nun mal immer beneidet und von anderen Frauen beaast.

  Nein ich hacke nicht auf dein aussehen, der Lippenstift steht dir nicht!

  Dass du dich jeden Tag deines aussehen wegen erfreust ist doch sehr erfreulich, und ich wünsche dir nur das beste, dir und deinen erfreuten Männer mit dir.
  Aber wenn jemand von Make up schon nichts versteht, geschweige den von Lippenstift und der Kinnmulde, dann sollte man doch meinen diese Person hat wenigstens in anderen Bereichen eine Ahnung, aber sich dann demonstrativ hier mit einem Bild von einem schlechten Lippenstift sowie einer nicht wohlgeformten Kinnmulde hinzustellen und zu schreiben dass die Albaner im Kosovo eine eingewanderte Minderheit durch ihrer Fruchtbarkeit das Kosovo vom Besitzer entwendet haben, zeigt doch nunmal dass du nicht nur von Make up und Lippenstift keine Ahnung hast, sondern ist auch dein geschriebenes einfach nur Bullshit, die Tabelle mit der Geburtenrate will ich gar nicht erwähnen.

  Wenn wir schon in diesem Punkt nicht bei einem Nenner kommen können, dann doch wenigstens in deiner Lippenstift Auswahl sowie bei deinem make up.  http://4.bp.blogspot.com/-1tbFXzCCiV...0/contoure.gif

 7. #167
  Indianer
  eli, lass mal deine lippen sehen.
  wir entscheiden dann, welche die schönsten sind

 8. #168
  Avatar von Ilir O

  Registriert seit
  11.07.2011
  Beiträge
  3.649
  Du bist genial

 9. #169
  Avatar von Methica

  Registriert seit
  23.05.2005
  Beiträge
  4.395

 10. #170
  Mal
  Avatar von Mal

  Registriert seit
  28.07.2010
  Beiträge
  4.183
  Eli ist die Queen hier, da gibt es keine zwei Meinungen

Ähnliche Themen

 1. Antworten: 4
  Letzter Beitrag: 27.06.2013, 16:22
 2. Antworten: 61
  Letzter Beitrag: 07.01.2011, 14:22
 3. Antworten: 69
  Letzter Beitrag: 08.11.2009, 12:37
 4. Die Regeln der Mudzahedin
  Von Südslawe im Forum Kriminalität und Militär
  Antworten: 19
  Letzter Beitrag: 28.08.2007, 10:46
 5. Heute vor 10 Jahren: Angriff der NATO gegen die Serben
  Von lupo-de-mare im Forum Politik
  Antworten: 0
  Letzter Beitrag: 30.06.2005, 19:18