BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Erweiterte Suche
Kontakt
BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen
Benutzerliste

Willkommen bei BalkanForum - das Forum für alle Balkanesen.
Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte
Ergebnis 1 bis 10 von 13

Si dhe pse po shkatėrrohen institucionet qeverisėse tė Kosovės

Erstellt von Fatmir_Nimanaj, 21.12.2009, 12:37 Uhr · 12 Antworten · 1.184 Aufrufe

 1. #1

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501

  Si dhe pse po shkatėrrohen institucionet qeverisėse tė Kosovės


  Skėnder Limani
  Do tė jetė goxha e vėshtirė (goxha sfidė) qė me kėto institucione shtetėrore qė i kemi, Kosova tė bėjė progres pėr t’u anėtarėsuar nė Bashkimin Europian (BE). Nuk ėshtė vetėm puna e rrogave tė ulėta e punonjėsve shtetėror ajo qė e vėshtirėson kėtė proces dhe e bėn gati tė pamundur. Ėshtė edhe menaxhimi tyre, sidomos ai i brendshėm.

  Duke shmangur pėr tash botėkuptimin politik qė vjen si menaxhim i jashtėm, institucionet e Kosovės (secila ministri e agjenci qeveritare, kuvendet komunale dhe organet pėrcjellėse tė tyre), nuk menaxhohen mirė nė aspektin e tyre tė organizmit tė brendshėm, qė do tė rezultonte me produkt konkret dhe tė mirėfilltė si e dalė e kėtij organizmi. Pra, po flas pėr brendinė e tyre organizative. Ato nuk janė tė organizuara mirė aspak. Mėnyra e caktimit tė drejtorėve, punėsimi i personelit/punonjėsve, lėvizjet nga pozita punuese nė tjetrėn ose promovimet, caktimi i nivelit tė pagės, pastaj udhėtimet e numėrta ndėrkombėtare qė nuk po sjellin rezultat, pra, pėrvojė e mėsim praktik, si dhe disa tė tjera, po dalin tė jenė denigruese e shkatėrruese pėr secilin institucion qeverisės tė Kosovės.

  Para se tė fillojmė tė flasim pak mė konkretisht e mė thjeshtė pėr situatėn nė fjalė, duhet tė themi qė ministrat aktualė qė udhėheqin kėto institucione, kanė e nuk kanė faj pėr kėto probleme tė brendshme organizative. Disa nga ta kanė arritur tė pėrmirėsojnė deri diku organizimin e brendshėm, e disa jo. Shumica e ministrave shmangin ballafaqimin me organizimin e brendshėm tė ministrive e tė agjencive tė tyre sepse kanė frikė se “nuk do tė dalin mirė” nė media. Nė anėn tjetėr, as mediet nuk e trajtojnė organizimin e brendshėm tė institucioneve qeverisėse tė Kosovės sepse edhe vet organizimi i tyre i brendshėm ėshtė mjaft i kompromentueshėm nė aspektin profesional, pra, jo vetėm financiar.

  Kėshtu, nė parim dhe nė pėrgjithėsi, edhe me ardhjen e PDK-sė nė pushtet, shumė pak ka ndryshuar mėnyra se si po punėsohen punonjėsit e ri nėpėr institucionet qeverisėse tė Kosovės. Trendi dhjetėvjeēar po vazhdon, herė mė shpejtė e herė mė ngadalė. Mbi 90 pėrqind e punonjėsve punėsohen ose para shpalljes sė konkursit ose shpallja e konkursit, pra kriteret pėr punėsim ēuditėrisht u pėrgjigjen punonjėsve tė ri. Kėtu, duket se ka njė marrėveshje paraprake. Pastaj, caktimi i nivelit tė rrogės dhe i pėrfitimeve tė tjera anėsore financiare dhe profesionale (sidomos udhėtimet ndėrkombėtare dhe pagesat shtesė) po bėhen sipas tekave, sipas familjarizimit, sipas vijės politike ose sipas ndarjes sė “hises”. Edhe avancimi ose promovimi nė pozita punuese bėhet sipas sistemit tė njėjtė. Po. Kjo tashmė qysh moti ėshtė kthyer nė sistem.

  E tash, kėto dukuri po mundėsojnė qė njerėzit pėrkatės nė profesionet e tyre, pra, sipas shkollimit dhe pėrvojės sė punės, tė mos arrijnė pozitėn e tyre pėrkatėse tė punės. Kjo ka bėrė qė mbi 90 pėrqind e njerėzve profesionistė tė punojnė nėpėr pozita e zanate tė imponuara nė mėnyrė qė tė kenė, thjeshtė, njė rrogė pėr mbijetesė. E, largimi ose mėnjanimi i profesionistėve nga pozitat pėrkatėse punuese po sjell kokėdhimbje, stagnim dhe punė joprofesionale tek punonjėsit qė nuk po e njohin profesionin pėr tė cilin po punėsohen, e ata ose ato supozohet tė punojnė dhe tė paguhen nga buxheti i tatimpaguesve ose i qytetarėve tė Kosovės.

  Kėtu, parimi ėshtė ashiqare: nėse caktohet njė punonjės nė pozitėn qė nuk e njeh, nė punėn qė nuk e njeh dhe nuk di ta bėj, atėherė ai person (ose ajo) sjell kokėēarje, stagnim, por edhe mungesė tė bashkėpunimit tė ndėrsjellė. Rrjedhimisht, kjo situatė sjell korrupsionin, jo vetėm financiar. E njė pjesė e tė punėsuarve, qė kanė rroga e pėrfitime anėsore financiare dhe tė tjera, janė nė ato pozita pune pėr shkak tė, po e pėrsėrisė, vijės politike, familjarizmit, hises nė pėrfitime financiare e profesionale, por edhe pėr shkak tė spiunllėkut qė kėta, tashti “punonjės”, i ofrojnė drejtorit tė tij ose tė saj, e jo pėr shkak tė kryerjes sė punės, me profesionalizėm, me dinjitet dhe, ajo qė ėshtė esenciale pėr njė institucion, me bashkėpunim korrekt dhe tė ndėrsjellė. Tutje. Kjo situatė pastaj mundėson edhe manipulime tė shumta nga ana e kėtyre drejtorėve, edhe nė raport me ministrin (si punėdhėnės), por edhe nė raport me mediet (publikun). Edhe njė herė, mediet e Kosovės ende nuk po tregojnė gatishmėri tė hulumtojnė organizimin e brendshėm tė institucioneve qeverisėse tė Kosovės sepse edhe vet nuk e kanė organizmin e tyre tė brendshėm nė nivel korrekt dhe profesional. Bile, bile, sidomos nė kėtė aspekt, ndoshta mediet mund tė dalin mė keq sesa institucionet e Kosovės.

  Sido qė tė jetė, besoj qė ka teori shkollore e praktika tė mira pune, por edhe modele se si tė ndėrpritet ose tė ndalet ky proces, pra kjo mėnyrė e organizimit tė punės sė brendshme nėpėr institucionet qeverisėse tė Kosovės. Dihet, kjo nuk ėshtė punė e lehtė, as medialisht e as publikisht, siē e thamė pak mė lartė, sepse dukuria e tillė tashmė ėshtė kthyer nė sistem. E tash, nėse e lufton sistemin, rrezikon tė refuzohesh nga shoqėria. Ironi, apo jo.

  Nė kėtė mes, edhe bashkėsia ndėrkombėtare (si tėrėsi) ka faj nė ndėrtimin e kėtij sistemi, sepse shpesh, aktorėt e kėsaj bashkėsie e kanė pėrdorur pa vend shprehjen “pavarėsi nga politika”. Me kėtė, kjo pavarėsi ėshtė keqpėrdorur nga njerėzit e lig, pa vullnet dhe pa kokėrr patriotizmi pėr kėtė vend e pėr kėta njerėz. Kėta njerėz tė lig e tė dobėt moralisht, pastaj e kanė shfrytėzuar po atė bashkėsi ndėrkombėtare, pėrkatėsisht, shprehjen “pavarėsi nga politika” sa herė qė veprimet e tyre kanė dalė tė jenė korruptuese ose kompromentuese.

  Sido qė tė jetė, pėr vete, besoj qė Qeveria e Kosovės (nga kushdo qė udhėhiqet) duhet t’i bėj ftesė publike shoqėrisė civile tė Kosovės (e tillė ēfarė ėshtė), medieve (tė tilla ēfarė janė), por edhe individėve profesionistė dhe tė vullnetshėm, qė tė ndihmojnė nė shkapėrderdhjen e kėtij sistemi. Besoj qė pjesėmarrja e aktorėve jashtė-institucionalė nė kėtė luftė do tė sjell pėrfitime tė gjithanshme qytetare.

  Praktikisht, jeta e secilit prej nesh, e secilit qytetar tė Kosovės, ėshtė nė duart e institucioneve dhe agjencive qeveritare tė Kosovės. Ne varemi drejtpėrdrejt dhe tėrthorazi nga vendimet e tyre. E vendimet e tyre (sidomos tė ministrave) shpesh po vijnė si rezultat i punės me cilėsi tė ulėt qė po ndodhė ose qė po kryhet nė vet brendinė e institucionit pėrkatės qeveritar, plus e cila shpesh di tė jetė hutuese. E kjo cilėsi e ulėt dhe huti shpesh po ēon nė komprementimin e institucionit, humbjen e kredibilitetit nė sytė e qytetarit, por edhe nė de-legjitimimin dhe dėmtimin e imazhit tė partisė politike, tė vet ministrit, parlamentarit, kryeparlamentarit, kryeministrit, tė presidentit dhe tė krejt shoqėrisė sė Kosovės.
  Si person i fushės sė komunikimit publik e kam shkel pak rregullin duke e bėrė titullin e kėtij shkrimi me qėllim konstatues. Kjo, ashiqare pėr tė tėrhequr vėmendjen e publikut, tė shoqėrisė civile, tė medieve (nuk ke nga tė ikėsh prej tyre), por edhe tė vet krerėve tė institucioneve shtetėrore tė Kosovės

 2. #2

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  shumė kohė kemi humbur e po humbim sepse me kėto sillje tė pushtetarve nuk e di se ku po shkojmė ēdo punė ėshtė duke shkuar te poshtė korrupcini e ka ngulfat vendin gjithēka po vjedhet e ato me letra ku po mbulohen dalloveret e pjesa mė e madhe e popullatės ėshtė nė varferi tė skajshme ku janė pensionistėt puntort e ishė nder. shoqrore e tj. Po tė kishte punuar qeveria nė mėnyrė mė raconale pas lufte sigurisht se do ti kishėm punėt siq ėshtė mė sė miri si pėr pensioner e tjertė e nuk ishte mbetur njė prof.dr. me 85 euro si pensionist eku janė tjertė

 3. #3
  Avatar von Furyc

  Registriert seit
  12.03.2008
  Beiträge
  18.579
  Kannst du kurz in einem Satz auf deutsch sagen, worum es geht?

 4. #4

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  Zitat Zitat von NaleP Beitrag anzeigen
  Kannst du kurz in einem Satz auf deutsch sagen, worum es geht?
  Es geht um die desolate Lage der kosovarischen Institionen.

 5. #5
  Mulinho
  Zitat Zitat von NaleP Beitrag anzeigen
  Kannst du kurz in einem Satz auf deutsch sagen, worum es geht?
  Geht darum, dass Kosovo nicht viel geleistet hat, um irgendwie EU-faehig zu sein.
  Der Staat sollte mehr investieren gegen Korruption und fuer die Pensionskassen.

  Hab den Text nicht gelesen, nur den Kommentar von Iarti. Der Text ist mir zu lang.


 6. #6
  Avatar von Furyc

  Registriert seit
  12.03.2008
  Beiträge
  18.579
  Danke Jungs

 7. #7

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Zitat Zitat von NaleP Beitrag anzeigen
  Kannst du kurz in einem Satz auf deutsch sagen, worum es geht?

  du als "Kosovarin" solltest dich vielleicht integrieren und anfangen albanisch zu lernen

 8. #8

  Registriert seit
  26.11.2009
  Beiträge
  2.501
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  du als "Kosovarin" solltest dich vielleicht integrieren und anfangen albanisch zu lernen
  kommt sie aus kosova?

 9. #9
  Avatar von Furyc

  Registriert seit
  12.03.2008
  Beiträge
  18.579
  Zitat Zitat von ooops Beitrag anzeigen
  du als "Kosovarin" solltest dich vielleicht integrieren und anfangen albanisch zu lernen
  Ich habe mir die albanische Version der Integration zu Zeiten YU zum Vorbild genommen, spreche also ausschließlich serbisch (auch in D, was den Bäcker an der Ecke ein bisschen irritiert, wenn ich da morgens meine Brötchen hole), hänge amerikanische Fahnen an die Fassade meines Hauses und erkläre jedem (!! Auch jene, die es überhaupt nicht interessiert), dass ich rein gentechnisch zu einem Volk der direkten Nachfahren des Püllülllyriollöörum-Stammes gehöre, die ja bekanntlich die rechtmäßigen Besitzer des Kosovos sind.

  Was denn noch????

 10. #10

  Registriert seit
  19.09.2008
  Beiträge
  16.602
  Zitat Zitat von NaleP Beitrag anzeigen
  Ich habe mir die albanische Version der Integration zu Zeiten YU zum Vorbild genommen, spreche also ausschließlich serbisch (auch in D, was den Bäcker an der Ecke ein bisschen irritiert, wenn ich da morgens meine Brötchen hole), hänge amerikanische Fahnen an die Fassade meines Hauses und erkläre jedem (!! Auch jene, die es überhaupt nicht interessiert), dass ich rein gentechnisch zu einem Volk der direkten Nachfahren des Püllülllyriollöörum-Stammes gehöre, die ja bekanntlich die rechtmäßigen Besitzer des Kosovos sind.

  Was denn noch????
  die damalige Generation können alle "Jugoslawisch" daher diesbezüglich wäre nicht schlecht wen du ein Beispiel genommen hättest.

  ich weiss das Serben (auch wenn du Mischling bist) sehr an die Vergangenheit hängen denoch wir leben im 21 Jahrhundert und das Leben geht nach vorne und nicht zurück.

  was Üllürer angeht, das ist eine Aufgabe der Geschichtswissenschaftler und ganz bestimmt nicht deine.

Seite 1 von 2 12 LetzteLetzte

Ähnliche Themen

 1. A po pergaditet ndarja e Kosoves
  Von Mbreti Bardhyl im Forum Kosovo
  Antworten: 29
  Letzter Beitrag: 23.05.2011, 17:42
 2. Hekurudhat e Kosoves
  Von Prizren im Forum Rakija
  Antworten: 34
  Letzter Beitrag: 13.07.2010, 14:56
 3. Nė Zagreb u hap ambasada e Kosovės
  Von Adem im Forum Kosovo
  Antworten: 11
  Letzter Beitrag: 20.02.2010, 23:12
 4. Superliga e Kosoves
  Von Balkanese im Forum Sport
  Antworten: 1
  Letzter Beitrag: 07.07.2009, 14:36
 5. Kosova/kosove/Kosoves
  Von Kosova/Mitrovica im Forum Kosovo
  Antworten: 116
  Letzter Beitrag: 08.03.2009, 23:39